Miloš Forman byl u filmu a televize „mužem desíti řemesel“, než dostal možnost natočit svůj první polodokumentární film Konkurs složený ze dvou částí – stejnojmenného Konkursu o výběru nové zpěvačky divadla Semafor a Kdyby ty muziky nebyly o Kmochově kolínské dechovce. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelník Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí – šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné „ahój“ mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct. (Česká televize)

Gagner

Film je příjemný, reálný, vystihující reálné problémy, avšak herecké výkony a scénář jsou na takto kultovní film až překvapivě "zajímavé". ()

Vesecký

Filmová klasika Miloše Formana typická využitím většinou neprofesionálních herců, kteří působí ohromně věrohodně, dýchá z nich doba, kdy jsme i my byli ve věku těchto puberťáků a prožívali jsme obdobné příhody, ve chvíli, kdy Petr "pronásleduje" domnělého zloděje, jsem si uvědomil, že jsem to celý já (a to nejen v jeho letech...). Mentorující otec (Jan Vostrčil), starostlivá maminka, Zdeněk, Pavla, ale i Čenda (začínající Vladimír Pucholt) a předčasně zesnulý Ladislav Jakim hráli opravdové příběhy ze života, jaký tenkrát byl. Nesmělost v lásce, puberťácké rádobysiláctví, trapnost prvních schůzek, jen velmi málo vědomostí o sexu... A dospělí, kteří se snažili udělat z dětí dobré a pracovité občany. Nádhera za pět hvězdiček! ()

LuccinyFilmy

Petr pracuje v obchodě, jde na rande, jde na pivo, přijde domů a tam ho jeho rodiče podrobí výslechu, jak se všechno přesně odehrálo. Pěkný, i když trochu nudný film o nepochopení mezi rodiči a dětmi. ()

Honza dAve

Ahóój. Fajnový generační manifest té generace, která nám dneska příjde dost stará. Vynikající je zejména Vladimír Pucholt. Opravdu vzácný a výborný film. ()

jane1106

Nikdo snad netočil obyčejné lidské příběhy tak věrohodně jako Forman. Divák má pocit, že je svědkem dokumentu pořízeného v určitém úseku života dospívajícího kluka. Jakoby v jednom momentu přišel, chvíli setrval, a zase ho opustil bez jakýchkoli změn. Tvůrci si příliš nelámali hlavu s nějakými osvědčenými filmovými postupy či stylizací a předložili nám naprosto objektivní pohled na období, které jednou potkalo, nebo teprve potká každého z nás. Bez příkras. Všichni neherci jsou ve svých rolích neskutečně uvěřitelní, jakoby snad představovali samy sebe. Možná právě pro svou všednost se někomu Černý Petr bude zdát rozvláčný a přes řadu komických situací třeba i nudný, ale kdo v některém z hlavních hrdinů pozná sám sebe v onom ,,kritickém" věku, bude se jistě určitě královsky bavit! ()

Caesar1993

Toto považuji za poněkud slabší z Formanový děl, jako ukolébavka však skoro nejlepší. Děj podle mě nestál za zlámanou grešli. ()

Gastovski

Sice je to o ničem, ale banální příběhy, mezigenerační vztahy a nádech trapnosti spolu s geniálními dialogy dělají z tohoto filmu ojedinělý zážitek, který se jen tak nevidí. Lví podíl na tom má samozřejmě režie a "neherecké" výkony všech zúčastněných. ()

TrebleClef

Kultovní věc nejen díky hláškám ahoooj. Skvělej Pucholt, skvělý všichni. Super jako dokument doby - úcta k rodičům, umění se bavit, komunikace mezi mládeží... Postavy jsou autentické, stejně jako dialogy. Závěr poněkud zvláštní. ()

pipapa

Lidově pohledný 18-tiletý hlavní představitel, jinak typická ukázka filmového braku západního typu. Improvizované dialogy jsou tady doslova katastrofální. Jako většina "nové vlny", je i tento výtvor natolik "lidový" a zároveń tak vysoce intelektuální, že oslovuje pouze obecenstvo s velmi nízkým IQ...Ještě že nastoupivší "normalizace" tuhle úpadkovou "vlnu" utla a dala jí na dalších ca.20let STOPku!...Trefný komentář uživatel jerrik7 ()

Chundys

Nemá to chybu. Miloš Forman a jeho nejlepší zvláště komediální forma (forma Forman, to je super). Dialogy jsou perfektní a ještě perfektnější je to, že v podstatě neherci udělají z tohoto snímku takový kult a bezva film, že se řadí mezi TOPku českých filmů u nás a to pozor jo, třeba oblíbení Homolkovi mi nejsou dvakrát pochuti, protože mě ten film přijde naprosto uřvaný. No Miloši měl si režírování těžce v malíku!!! ()

lsd

Co je nejkrásnější na tomto skvostu nové vlny československé kinematografie?Že je stál aktuální a že přesně vystihuje generační rozdíly, které jsou nehledě na dobu stále stejné. Při sledování si snad každý uvědomí, že tohle přece už někdy ve svém životě zažil(hlavně kázání otce směrem k synovy ve stylu co nechceš dělat to víš, ale co chceš dělat to nevíš, a následné zastávání ze strany maminky:). Jan Vostrčil si musel tuto roli opravdu pořádně vychutnat, stejně jako všichni ostatní. Hlavně Pucholt je v roli zedníka naprosto přesvědčivý, ale všichni herci vystihli krásně touhy náctiletých pubeŕťáků(které jsou taky podobné těm dnešním). Výborně sem pasuje i dobová hudba. Perfektní hlášky jsou už jen přešničkou na dortu, toto je hlavně stále aktuální film o střetu generací, či prostě o nepochopení dětí ze strany rodičů a naopak. ()

sandis

Úsměvný příběh o mladém chlapci ze sámošky, při kterém si možná vzpomeneme, že jsme byli, a nebo stále jsme?, také taková "ucha"... :) A copak musí bejt vopilej, když chce holce něco říct? No, ale to se na mě nezlob, kdyby byl vopilej, já bych si ho asi taky nevšímala... No tak poď' tancovat... Tak honem ()

bery71

"Ahooj" Ano, jak vtipné začít touto dnes již notoricky známou hláškou, ale má to svůj důvod. Miloš Forman, respektive Černý Petr, jak chcete, mě totiž přesně takhle pozdravil svým prvním filmem. Černý Petr byl můj první film, na který jsem šel sám do filmového klubu, první film, který jsem pozoroval, jako "kritik" (berme s velkou rezervou). Nebýt tohoto dílka, kde se v jedné scéně může mísit trapnost, humor a romantika zároveň, možná bych se dnes na filmy nedíval s takouvou zálibou. Černý Petr pro mě zkrátka navždy zůstane citovou záležitostí spojenou s mými filmovými začátky. A že je to o ničem? A o čem je život? ()

TETŘEF

České "American Graffiti" trpí hlavně pro mne nezrovna přitažlivou českou atmosferou, hrncovitým účesem vedlejší hrdinky a některými nudnějšími pasážemi. Naopak Čeněk a Zdeněk pobavili a nestyděl bych se říct, že tu máme dobovou obdobu "prciček". ()

Kolssteyn

Zvučné jméno režisérovo ani kladné hodnocení nezabránilo tomu, abych to po dvaceti minutách vypnul. Ještě jsem na to asi nedozrál, tak ať mě to obchází velkým obloukem. ()

Akana

Neměla to ta mládež ve třiašedesátým lehké, jen co je pravda. Otravně starostliví rodiče, nudná práce, nemotorné randění a hlavně vnitřní ticho na otázku "Co chceš dělat?" Něco jinak a něco stejně jako dneska. Forman to v Černém Petrovi vystihl dokonale ale hlavně pro svojí dobu. Pro mě je tenhle předvoj nové vlny přece jen o něco méně záživny, než pozdější perly, ale i tak jsou tu hodně zábavná místa, konkrétně všechna, kde se vyskytuje Pucholt. ()

myc-hal

Viděl jsem Černého Petra a viděl jsem svůj předobraz... Forman se rozjíždí, zkouší a vypráví jakoby jen pozorováním. Výborný konec, výborná kamera, výborný Jakim, Vostrčil, Pucholt... (DP, 1.3.2011) ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018