Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let. (Česká televize)

harycek

Vcelku dobrá , syrová komedie dodnes vzpomínám jak se mému tatínkovi moc líbilo jak ten hasič "poctivě" vracel tu tlačenku!!! ()

Maxa123

Tento film dokonale vykresluje realitu takzvaného "čecháčkovství" a to obzvláště právě na vesnici. Formanova brilantní režie se skvělým scénářem dělají z tohoto filmu jeden z nejlepších natočených v Československu. "Vždyť to jsou jen papírky. Já potřebuju peníze." "To máte jako peníze dědo." ()

wanry02

Skvělý snímek od filmového génia Miloše Formana, který svou jedinečností udivuje i po dlouhých letech a i když jsem se ve zdejším humoru moc nenašel a některé scény byly opravdu dlouhatánské tak těch 70 minut nelituji. Další zajímavost, která mne udivila je že se ve filmu objevili až na vyjímky naprostí neherci a jak to oni a hlavně Miloš Forman zvládli je další věcí díky, které je Hoří má panenko naprosto jedinečný film. 75% ()

Luswani

I když to divákovi nemusí být na první pohled zřejmé, mnoho scén balancuje na hraně komedie a tragiky. Oceňuji úžasné dialogy, které se mohou na první pohled zdát banální až naivní, ale ve skutečnosti jsou hodně promyšlené, zejména ve scéně, kdy hasiči řeší rozkradenou tombolu... - Jak to budem řešit? - No, vyřešíme to, porád, ale hádáním ne takhle. - Tu vostudu už nevyřešíš, Josko. - Ale prosimtě, jakoupak vostudu, prosimtě. - To je vostuda na celej sbor. Beznadějně. - Mlč, mlč. Já ti něco řeknu. Kdybys byl v tý situaci ty jako je von, tak to vrátíš taky, protože seš poctivej. - Nikdy, nikdy v týhletý situaci, nikdy ne. To si pamatuj. Poněvadž pověst sboru je mi milejší, než ňáká má poctivost, ty makovče jeden. - Pověst sboru! Já ti řeknu, na čem záleží pověst sboru. Pověst sboru záleží teď na tom, jak to teďka zařídíme s tou tombolou. - Prosimtě, co bysme s tombolou zařizovali, to je jasný. - Co je na tom jasnýho? Tobě je všecko jasný. - Bodejť by ne, co budeš zařizovat. Tombola je rozkradená. - Pánové! Fakt je jeden. Když si to ty lidi rozkradli, tak to nemůžou vyhrát! - Takhle nemluv, Josko. Jak k tomu přijdou lidi, co si losy poctivě koupili a nic si nenakradli? - Měli si nakrást. Kdo si nenakrad, musí to chápat tak, jako že nic nevyhrál. - Tak počkej, prosimtě, tak nevtipkuj tady. Tady jde o jinou věc. Co udělat s těma lidma, který si nakradli a losy si nekoupili. - To je sviňárna, tedy. To není snad ani možný. - Nechat je zjistit, nechat je zjistit. - A jak to zjistíš, prosimtě, kde? Když jsou lidi pryč? - To nejde. - Počkejte mládenci, počkejte. Vycházejte z toho, že u nás na plese není nikdo, kdo by si nekoupil aspoň jeden los. Zloděj bez losu u nás neexistuje. - Z toho vycházejme, z toho vycházejme. - No jo, tak z toho vycházejme, ale ty lidi tam čekaj. Tak jim to musíme říct, ne? - Prosimtě, co bys jim porád říkal? Já nevím, co jim budeš říkat? Ty mně připadáš jako Jéžiš Kristus, porád někomu něco vysvětlovat. Podívejte se: Tombola je rozkradená, ty lidi tam byli všecky, všecky jsou podezřelí, tak ať držej hubu! - No, a to je právě důležitý, že jsou všichni podezřelí. - To není pravda, to není pravda! - Ale něco na tom je, má pravdu. - To není pravda. - No jo, ale tak jim to někdo musí říct, porád. - Co by jim kdo říkal? - Že jsou všichni podezřelí. - Mládenci, já nevím, jak myslíte. Cožpak já bych jim to řekl sám, to je maličkost, ale myslím, že je to zbytečný. - Já nevim, jak zbytečný? - Podívejte, oni lidi dobře vědí, když si to rozkradli, že to nemůžou vyhrát. A taky moc dobře vědí, že jsou všichni podezřelí. Lidi nejsou hloupí, nejsou hloupí. - Nepodceňovat, pánové, nepodceňovat ty lidi. - Ano, nepodceňovat, lidem musíme věřit. - Ano, nepodceňovat a věřit lidem. 80% ()

Sekel

Vzdycky, kdyz sem ten film videl, bylo mi z toho velmi smutno. Zvlaste z postavy Jana Stöckla a Frantiska Sveta. Kdyz jsem to ale videl naposledy, musel jsem se uz jenom smat. ()

miza

Ono to bylo itak v osmdesátých letech.Prostě někdo předběhl dobu na těch plesech.My jsme se taky tak skvělě bavili jak nás dokáže pobavit tento film. ()

Misterioso

Tři hvězdičky, kterými hodnotím tento snímek Miloše Formana (kterého mám rád), rozhodně neznamenají, že tento film považuji za průměrný. Dokážu pochopit i nejvyšší hodnocení, jenomže zřejmě tento film ocení daleko více lidé, kteří mají s těmito "akcemi" více zkušeností či jim všechny ty situace v tomto filmu připadnou zábavnější více než mně. Já se bohužel příliš nezasmál, ale čeho si na tomto filmu velmi považuji, je dělání si legrace z té naší povahy české. To je výborné. Uvidíme, možná časem jedna hvězdička přibude... ()

mFranta

Jakožto vesničan a člen místního sboru dobrovolných hasičů nemůžu jinak než za 5*. Je neuvěřitelné, kolik postav ze svého okolí jsem v (ne) hercích poznal. ()

Skretule

Ta naše povaha česká....pokaždé když na tenhle biják koukám tak si musím připustit, že přesně vystihuje českou náturu a každý z nás se v něm najde. ()

Honzad007

Legendární komedie stavěná na geniálních dialozích a na naprosto nečekaně působivých hereckých výkonech, které přesně vystihovaly své postavy a dokázali tak komedie výborně vyšperkovat do nejideálnější podoby. Přenést na plátno něco tak krásně lidového jako je hasičský bál, a udělat to tak lehce a reálně, to chce talent, který Forman má a vždycky měl. ()

Hakuna Matata

Tohle je prostě úžasný! Neherci vypadají jako naprostí blbci, přesně tak, jak mají. Opakují každou frázi nejmíň dvakrát,, ani nemluvím o tom scénáři! Výkony těch hasičů a jejich blbost mně fakt dojímá "No když si to ti lidi ukradli, tak to nemůžou vyhrát!" - Geniální, 90%. ()

JackieBliz

Trošku zvláštní film na český způsob - to znamená mnoho humorných scén a úchvatní herci, zápletka-nezápletka a konec-nekonec. Pětihvězdičková podívaná! ()

saillor

Zhlédnuto v rámci 47.MFFKV. Drtivá většina scén je již dávno kultovních a notoricky známých, přesto jsem marně uvažovala, zda jsem film viděla už někdy dříve komplet od začátku do konce. Tentokrát to tedy bylo na plátně včetně vzpomínkového předfilmu autorů. Komedie o typické lidské malosti, která je až do chvíle ohně úsměvná, aby pak o to silněji zamrazila. Filmový klenot od mistrů Formana a Ondříčka. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let