Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let. (Česká televize)

Olafsson

Zlatá klasika, humor namíchaný s trapností a trochou smutku do nadprůměrně kvalitního koktejlu po němž vás rozhodně nebude bolet hlava. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 91%, Audience Score - 82% | FDb.cz - 81,4% | Dost buranské, pro někoho možná trapné, pro nás ovšem nezapomenutelná klasika českosovenské komedie, na které se poprvé pořádně vyšvihl náš nejlepší režisér....... a navíc pan Forman ukázal, že i neherci mohou být herci :D 80% ()

Gamekeeper77

Naprosto mě tu uchvacuje genialita a přirozenost hereckých výkonů většiny neherců. Ať už byly scénář a dialogy dopodrobna nalajnovaný, nebo to bylo dílo improvizace, tak jako tak se to povedlo na výbornou. Hodně zdařilej je i hasičskej casting místních koček do miss a jeho obludnej výsledek jakožto parodie na krásu českých holek a (ne)vkus českých chlapů. Tenhle film je velká paráda. 88%. ()

Mkartaylas56

Tak teda čekal jsem něco lepšího. Jako což o to, film není nijak špatně natočen, ale od čistokrevné komedie jsem čekal, že mě bude zásobovat spoustou humoru a podobně. A o to se snímek celou dobu pravděpodobně pokoušel, ale mě tento humor zdá se nesedl a tak jsem se prakticky vůbec nesmál. Jako vyložená nuda to rozhodně nebyla (snímek jsem bez problémů dokoukal), ale vzhledem k mým očekáváním a třeba i k porovnáním s mnohem lepšími českými komediemi je pro mě Hoří, má panenko! zklamáním a tudíž hodnotím pouze 55%. ()

Tominni

Krásná satira československého národa v prostředí hasičského báli. Skvělý humor, který sice často hodně mrazí, přesto je jedna z nejlepších komedií. Rozkradená tombola, výběr královny krásy, hořící dům. Jedna výborná scénka střídá druhou. ()

JosefTomas

Znal jsem Formanovu pozdější tvorbu a této jsem se nějak vyhýbal. Dnes jsem se k tomuto filmu poprvé dostal a asi budu jeden z mála, kdo tohle nepovažuje za vrchol Formanovi kinematografie. Film sice funguje v maličkostech, jako je rozkradení tomboly, či zobrazení naší národní povahy, ale prakticky nemá žádný děj, nic moc se tam neděje a pak to prostě skončí. Po vlně chvály jsem očekával zřejmě jiný druh zábavy a přijde mi, že je tento film dosti přeceňovaný. Ano, zasmál jsem se, ale znovu si tento film asi nepustím, krom výše uvedených věcí totiž nemá co nabídnout. ()

ostravak30

Když si to vezmu kolem a kolem, Miloš Forman moc filmů nenatočil. Někteří režiséři mají na kontě dvojnásobky nebo i trojnásobky této slavné osoby. Ovšem je třeba brát v potaz, že jen málo z nich může říct, že co film to briliant. Po tomto snímku už Forman makal v USA, takže se vlastně rozloučil. A byla to rozlučka krásná. Není mnoho filmů, které by tak dokonale poradovalo českou povahu. Výstižně, ovšem neurážlivě, ale fakt trefně. Přitom dokáže pobavit a místy i dojmout. Stačí jen poslechnout jednotlivé dialogy nebo se zamyslet na scénami (volba krásy, hořící dům a muž prodávající k tomu pivo, ukradená tombola). To vše nás symbolizuje. Paradoxně tehdy český národ neměl moc možností se projevit, o rok později už vůbec ne a tak je tento film ještě aktuálnější dnes než v době natočení. ()

Binne

Krásný, zábavný a smutný film pojednávající nikoli o socialistické společnosti, ale i o té naší. Lidé se příliš v základu nemění. Pakliže dostanou příležitost, jsou schopni být hrdiny, pakliže dostanou příležitost, ta...jak víme, dělá i zloděje. Krásný příklad je touha po senzaci (když hoří tak to musí vidět každý - celý kulturní dům). Některé scény narážejí na lidskou hamižnost, soutěživost a vůli "ulovit" co nejvíce. Jiné skutečně odrážejí smýšlení socialistického ducha - konkrétně scény s hořícím domem a solidaritou zprostředkovanou lístky z tomboly. Závěrečná scéna, kde stařík, který celý večer trpělivě čeká na svou cenu, které se mu nakonec nedostane - nicméně on to mlčky přejde (ať už si jeho výraz i mlčení každý vyložil po svém) mě upřímně dojal. Tento film ve mě neprobouzí žádné lámání hole nad lidským druhem ani nad starší generací. Naopak, mnoho lítosti ale i porozumění. ()

tavvva

Pro mě stejná hrůza jako Černý Petr. Nedokážu se dívat na vymaštěná telata. To se teda máme před světem čím chlubit, Miloši. Budeme hned před ostatníma stádo zlodějských tupců. Fakt nepochopím, že někoho fascinuje tupost natolik, že kvůli ní plýtvá filmovým materiálem. ()

Rooseman

Geniální dialogy. Lidově obyčejná komedie, která funguje i jako výborná satira, umí přepnout mezi čirou groteskní anarchií a temnou pasáží z dramatu, aby se pak vrátila a dohrála, co musí. Po všech stránkách velké dílo československé kinematografie. ()

dejv01

Jak to vypadá na pravém hasičském bále a jak to může dopadnout, když se do toho všichni pořádně opřou (po česku) a z tomboly rozkradou to, co se dá. Tleskám panu Šebánkovi a dalším za opravdu vynikající ztvárnění svých rolí! ()

(fjw)

Konečně jsem tento film viděl a toto čekání se mi rozhodně vyplatilo. Forman je opravdu velmi dobrý režisér. Tento film jednoduše vystihuje naši českou povahu (viz. Tombola) Všichni herci i neherci zde výborně hrají. Nejvíc se mi zde líbil Šebánek:) ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let