WikiLeaks: Válka, lži a video

Dokumentární

Francie, 2011

Paul Moreira

Julian Assange

Je zajímavý se podívat na vznik a dalé rozvinutí této skupiny lidí. Jejich vnitřní konflikty a některé obrovské kauzy, které přiseli na světlo. Na druhou stranu mi to připadalo, jako propagace a mnoho informací již proběhlo médiama. Celkově by mohl být dokument delší a jít víc do hloubky a přinést nové poznatky.(19.10.2011)

Web WikiLeaks bol pred pár rokmi úplne obyčajnou hackerskov stránkou, ktorej samotní správcovia nedostávali žiadny plat, ba priam naopak, nato aby bola v obehu, museli investovať vlastné úspory. Potom ako zverejnili prvé video na ktorom americkí vojaci nezmyselne zavraždili niekoľko civilistov v uliciach Bagdádu, začala byť veľmi dôležitým "hráčom" pri celosvetovom spravodajstve. Dosiahla tak obrovského statusu či závratných ziskov. Naskytuje sa ale otázka. Bolo a je jej úmyslom prezentovať zverstá z vojenských oblastí, ktoré verejnosť nikdy nemala vzhliadnuť a tak docieliť zastavenie vojenských operácii? Alebo ide v skutočnosti len o  dosiahnutie čo najväčšej popularity zakladateľa Juliana Assangeho? Pomerne solídne spracovaný dokument, ktorý za snaží čo najobjektívnejším spôsobom nahliadnuť do útrob WikiLeaks. Divák vzhliadne niekoľko zverejnených videí ktoré otriasli svetom, vypočuje si názory ľudí z rôzneho odvetvia, ktorí rozhodne majú čo k téme povedať. Stopáž je ideálna takže o nejakej nude nemôže byť ani reč. Navyše, táto "diskusia" nikdy nebude dostatočne uzatvorená aby dosiahla statusu "tabu".(7.1.2016)

Určitě to má ten pán Assange těžké.V hlavě se vám objeví takový zmatek,jaký jste dosud neměli.Rozhodně je to zajimavé a moc panu Assangovi fandím.Jsem zvědavý jak dlouho se udrží naživu.Buď se stane zkorumpovaným nebo jej zabijí to je jasné,otázka je kdy a jak.Celý dokument je určitým způsobem manipulující,ale jakým způsobem.Protože možná toto je ten správný způsob jak otevírat lidem oči.V mém připadě se jen prohloubila nedůvěra k vládnoucím lidem.(22.2.2013)

Dá sa povedať, že toto je taký jemný predkrm pred tým čo na nás Assage a spol. vypustili v roku 2013. Prišlo mi to ako keby nám chcel ukázať, čoho je schopný a ochotný zobraziť a v roku 2013 to naplno roztočil. Je vidieť, že mnohé dokumenty ešte nemal rozšifrované a tento dokument sa až tak netýka jeho vlastnej osobnosti.(19.10.2014)

"Investigativní novináři by se měli zajímat o to, jak se drogoví dealeři a zpravodajské služby chrání." Jsem velkým zastáncem práva na informace, takže WikiLekas jsou mi velmi blízcí. To, že svou činnost provádějí dobře, je jasně patrné z toho, kterak potrefené husy hýkají, když si nedokáží ohlídat informace, se kterými není třeba obtěžovat voliče. Já jim zkrátka fandím, ale tento dokument je jen povrchním seznámením s nejznámějšími kauzami a tak nějak mi v něm chybělo něco více o rozkolu Assange s Domscheit-Bergem.(15.2.2016)