Epizody(11)

Shion je inteligentní a vysoce vzdělaný, proto v utopistickém městě No.6 žije mezi elitou. Toto město bylo vybudováno po válce, která zničila téměř celý svět. Shionův život se však změní, když potká Nezumiho, zločince na útěku, během svých dvanáctých narozenin. Jelikož poskytl pomoc Nezumimu, Shion je přesunut správou města do chudší části města, mezi nižší kastu občanů, kde je nucen žít obyčejný život. O čtyři roky později, Shion se opět připlete do cesty Nezumimu během nebezpečného spiknutí, které zanechává pouze jediné stopy - mrtvoly. Co se skutečně děje v No.6? (Jigvell)

AngelLucy

„Mírumilovná utopie“ s názvem No. 6 je ohraničená oblast s moderními stavbami, šťastnými a nic netušícími lidmi, kteří žijí vysněný život bez konfliktů. Člověk by si nic jiného nemohl přát. Jenže jak je to s lidmi za zdí? Co se skrývá za bezchybnou iluzí vybudovaného okresu? Jaký by byl vlastně svět bez hranic..? Nikdy jsem nebyla moc velkou fanynkou sci-fi a spíše jsem se mu vyhýbala. Na No. 6 jsem už dříve párkrát narazila, ale nikdy by mě nenapadlo, že bych se na něj v budoucnu začala dívat. Bylo pro mě nevýrazné a chtěla sem se koukat i na jiné anime, ale stalo se a po každém dalším díle ve mě vzrůstal zájem, čím budou pokračovat.. Nebyli tam žádní roboti se složitým mechanismem, ani kosmické lodi a počítače, takže mi děj nepřipadal složitý na pochopení a rychle mi ubíhal. Většinu postav jsem měla ráda a zajímalo mě, co se s nimi bude dít. I když se občas v jejich chování ztrácela logika, příběhu to neškodilo. Ale pozor! Mezi hlavními hrdiny se někdy objevují prvky shounen-ai, pokud to někomu vadí, tak by to neměl začínat, akorát by pak nadával a nic by z toho neměl! Mně osobně takové věci nevadí, a někdy mě i mile překvapí :) Inteligentní i naivní Sion se mi jako hlavní postava zamlouval – mám totiž slabost pro bělovlasé – i přes jeho chyby, které se už nedají vrátit. Nezumi měl hodně výbušnou povahu – někdy to přeháněl – ale jeho bojové schopnosti mě nepřestávaly překvapovat. Fascinovalo mě, jak jejich přátelství nepovoluje i přes všechny jejich hádky a chyby, kterých se dopustili, a obdivovala sem jejich obětavost, se kterou se vrhali před střely, aby ochránili jeden druhého. ()

Larky

Souhlasím s daGGosem prakticky ve všem, kromě toho, že příběh celkově je rozprostřen celkem rovnoměrně a málokdy hapruje, ústřední dvojice je sice spíš divná, než sympatická, ale celkem se dá, prostředí post-apo světa mimo město je skvělé, nicméně taky bych ocenil víc děje spíš v něm.Příběh jakýsi smysl dává, chování protagonistů též, kresba velmi dobrá...nadprůměrný kousek 7/10 - slabší 4*. ()

Subjektiv

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY. Jsou chvíle, kdy se mi zdá, že No. 6 se nám snaží říci něco o zlaté kleci, v níž žijí příslušníci bohatých národů, Japonce a Čechy nevyjímaje. Ve světě, v němž to zlé se buď neděje vůbec nebo se děje za zdí mezi barbary, kteří je na sobě páchají sami, ale my rozhodně neneseme žádnou zodpovědnost. Když člověk rozmýšlí tímto způsobem, může tu podledhnout pocitu, že to tak horké nebude, jindy bezmoci, nasrání či provinilosti. +++++ Nechci tu ale vést rozpravu nad oprávněností odsudku Západu s Japonskem, nýbrž o tom, zda No. 6 skutečně přichází s touto myšlenkou. Pokud ano, proč se v něm vyskytuje takové množství s tímto tématem naprosto nespojených, ba kolizních prvků? Vidím důvod v tom, že se divákům mělo především dostat komplexního, bohatého, košatého a atraktivního příběhu. Výsledkem je namísto toho neuvěřitelná přeplácanost, vnitřní rozpornost, tupost a zbytečnost.. +++++ Vezměte si třebas město 6 samo (číslování měst je hádám ukradeno z Kallocainu). Navenek dokonalé místo pro život, v němž se jsou na sebe všichni milí, laskaví a hodní. Ovšem ve skutečnosti je řízeno bandou maniaků bez úcty k životu, kteří bez skrupulí vysílají své vraždící psy do okolního světa, o němž normální obyvatelé nemají tušení, aby si z něj brali co potřebují (nebo jen tak, jak mi chvílemi přišlo). +++++ Jak se ale rekrutují ti vraždící vojáci a co činí lidi z vedoucích pozic tak zvrácenými? Většina velkých antiutopických děl si tuto otázku klade a nějakým způsobem se snaží fungování společnosti popsat. Práve to je na nich to nejzajímavější. Nahlížíme-li do duší zdejších hrdinů, tak především proto, abychom viděli, jak společnost formuje jejich myšlení. No. 6 redukoval tento prvek na pocit obyvatel očíslovaných měst: "Žiji v ráji na zemi, nic zlého se neděje." Žádná zajímavá mediální masáž se neprovádí. +++++ Zřejmý není ani důvod, proč špičky města 6 rozpoutávají vraždění (s jedinou výjimkou) na druhé straně zdí. Není to ani větší komfort pro obyvatele, ani kompetice o zdroje, nic ani vzdáleně racionálního. Dělají to prostě proto, že jsou zlí. Jen tak, z plezíru. +++++ Zlé, technikou prolezlé, vědecké město však nestačilo a tak se proti němu postavil hodný, opravdu živoucí, nadpřirozený, božský les. Vypadá to jako vhodný "archetypální" protipól, ovšem má to pro vyprávění velmi neblahé důsledky. Hrdinové totiž svých cílů, tedy vytvoření skutečného a nikoliv domnělého ráje na zemi, nedosahují svými vlastními silami, ale v podstatě pouze a jen invokací nadpřizených sil. Mohou se zázračně léčit, porazit ozbrojené složky, zrušit apokalypsu a vstát z mrtvých. Jistě, před tím konají různá hrdinství i bez toho, ale ona v podstatě nemají žádný význam, snad krom toho, že se na konci seriálu mohou společně setkat na místě "zvaném Armageddon". Typický Deus ex sylvis. Vyvrcholení nám předkládá k uvěření, že stržením bran města dojde k řešení všech problémů a zavládne mír. Hezké by to bylo, ale daleká jinakost lidi (k naší ostudě) obvykle nedráždí tolik jako blízká jinakost. +++++ Vy vyprávění se tak objevuje řada zbytečných, redundantních prvků, které zaplácávají čas a svádějí pozornost diváka nevhodným směrem. Zbytečné je vztahové klopýtání Shiona a Krysy, téměř zbytečná je Shionova matka, zbytečné je, aby se "bohyně" manifestovala v Safu... Z hlediska příběhu samého. Pokud bychom totiž připustili, že všechno snažení cílí k tomu, aby se do seriálu nacpalo co největší množství patosu, šokantních situací, důvodů k pláči a tupých řečí o síle srdce a lidské sounáležitosti, pak svoji funkci plní. Slabé **. () (méně) (více)

sajagi odpad!

... ale je tam všechno! Láska. Válka. Konspirace. Utopie. Gay chat. Zvířátka. Nadpřirozeno. Vosy. Exploze. Hodná maminka. Úchylný fanatik. Divadlo. Krutost. Atreidské sonické tanky. Identifikační náramky. Píseň. Plán. Nečekané zvraty. Očekávané zvratky. Slzy. Prostě jako když kočička s pejskem vařili dort, dopadlo to úplně stejně. Vypůjčím si zde komentář funnyguts z myaninelist: Wow, that was painful. ()

Zíza

Co tím chtěl vlastně básník říct? Že máme odbourat zdi, které nás obklopují a plácat se po ramenech? Být tolerantní k homosexualitě? Že zelená je dobrá? Špatné na tomto seriálu je to, že mě to pořádně chytlo až v posledním díle a to ještě na chvíli. Jinak jsem tak nějak na to koukala, užívala si příjemný ending a pořád přemýšlela, o čem to vlastně je a proč je mi Šion tak nesympatický. Linka s matkou byla zbytečná, to samé i ta se Safu. Vlastně i když to na první pohled vypadá propojeně a uceleně, přijde mi, že to má soustu děr a chyb (Jak fungovalo bezchybné město? Kde brali jídlo? Proč vlastně museli vraždit tolik lidí? Proč sakra zvířata rozuměla tomu, co jim lidi říkali? :-D). Škoda. Byla jsem zvědavá, ale nakonec mě to nijak neoslovilo. ()