Kronika

Kronika

• Nizozemsko

Chronicle

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

Je to někde na pomezí 3 a 4 hvězdiček, budu ale přísnější. Kromě toho, že styl "found-footage" nemám moc rád, tak jsem prostě od filmu čekal něco víc. Špatný to nebylo, to určitě ne, zajímavý sci-fi nápad, který dokáže zaujmout. Celkově mě to ale příliš nevzalo a myslím si, že to mohlo mít lepší příběh. I když akční závěr některé diváky určitě potěší, tak já jsem spíš opačného názoru, mě to moc nevzalo. Je to slušnej sci-fi napínák, ale že by mě to dostalo do kolen, to se rozhodně říct nedá... 70%(4.3.2012)

Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Místo Krtka tu hrají hlavní roli tři mladíci, kteří náhodou objeví cosi záhadného v ještě záhadnější díře. Místo kalhot tu máme nadpřirozenou schopnost, s pomocí které mohou mladíci pohybovat věcma a skvěle se u toho bavit. Až do chvíle, kdy jeden z trojice, šikanovaný chlapec, neokusí také kapánek toho zla, které mu bylo dopřáváno ze strany druhých. Z toho ale nevěstí nic dobrého... S filmem jsem byl spokojen. Povedl se, až na tu "domácí" kameru, která mohla být alespoň z části nahrazena normální.(19.4.2012)

Azda žiadny iný film, odohrávajúci sa "v realite", si nevychutnáva popieranie fyzikálnych zákonov viacej než tento. Sympatický, vkusný a celkom cool ÚLET. Ale podobné "wao!" ako pri Cloverfielde sa nekoná - scenárista si pustil uzdu fantázie až príliš na to, aby sa to dalo brať vážne a napríklad byť v napätí. Efekty veľmi dobré. A má to aj myšlienku. Teen publikum by malo byť spokojné.(31.1.2012)

Pokiaľ má režisér víziu, spoľahlivých ľudí za kamerou a k tomu ako-tak prijateľných hercov, tak aj tento film je dôkazom toho, že aj z hovna sa dá upliesť bič. No, možno len taký väčší korbáč. K biču by som prirovnal pár rokov starý Cloverfield. Filmu škodí pomalý rozjazd a nie vždy dobre mierená kamera, ktorá je vo filmoch typu "found-footage" rozhodujúcim faktorom a najmä v záverečné akčné scény strácajú na atraktivite. Pomalší rozjazd je samozrejme zámerný a tvorcovia mali v úmysle poukázať na to, že vlastne všetky filmy o superhrdinoch sú scenáristická hovadina. A to tým, že ak v sebe niekto odhalí akési superschopnosti, tak nemusí byť prioritne povahovo dobrák od kosti, ktorý si hneď na druhý deň ušije kostým a zachráni autobus detí visiacich nad priepasťou. Toto sa režisérovi/scenáristovi podarilo naozaj presvedčivo a Josh Trank si týmto otvoril cestu k ďalším projektom. 70%.(22.10.2013)

Rozpočet kolik? $12 000 000? Čím to, že nízkorozpočtové sci-fi snímky, jsou mnohdy zpracovány mnohem lépe, zejména po obsahové stránce, než komerční blockbustery? Kronika patří právě mezi ty, které dokáží upoutat velkou pozornost i bez "hvězdných" jmen a masové propagace. Sympatické obsazení teenagerských hrdinů, vydařený scénář až na pár závěrečných klišé, parádní efekty a celkově působivý vizuál. Velmi inspirativní zpracování, které ve mně vzbudilo neskonalou touhu disponovat takovými schopnostmi, jaké zde hoši předváděli. Pokud jsem si někdy přála mít nějakou nadpřirozenou sílu, byla to vždy telekineze a zmrazování času:) Ovšem, jak to tak bývá, často se stává, že někteří jedinci své nově nabyté schopnosti nezvládnou a stávají se tak pro okolí nebezpečnými. Dokonalým příkladem, byť má oblíbená Carrie, či Jean Gray alias Dark Phoenix. Zde se na "Temnou stranu síly" uchýlila postava v podání Danea DeHaana. Celý film jsem dumala nad tím, koho mi připomíná, a v závěru jsem na to přišla. Když ho síly začaly přemáhat a on již přicházel o zdravý rozum, jeho kreace i výrazové prostředky jakoby z oka vypadly Anakinovi Skywalkerovi v podání Haydena Christensena při epochálním souboji s Obi-Wanem:)(7.9.2012)

• - Režisér sa snažil, aby sa herci aktívne zúčastňovali všetkých svojich scén, teda aj kaskadérskych kúskov. (Greenpeacak)

• - Nápad na natočenie filmu dostal režisér, keď sedel v lietadle a pozoroval cez okno oblaky. (Greenpeacak)

• - Trik s kamerou, kdy ji Andrew (Dane DeHaan) nechal klouzat po podlaze, byl proveden pomocí skateboardu. (Shley)