Kronika

Chronicle

Kronika

Chronicle

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

• Pilda17

Celkově pojatý styl se do žánru nehodil, což je většinou velký problém. Pár povedených scén, ale závěr měl začít daleko dřív a měl být daleko rozsáhlejší. Dlouhé seznamování schopností film totálně odrovnalo a zabilo. Herecké výkony jsem nepostřehl a nějak zvlášť mi nevadily. Zrychlit tempo a více se zaměřit na děj, teprve poslední patnáctiminutovka začínala mít větší smysl... 4/10 = 45%(28.4.2012)

Kým sa tento film rozbehol, takmer ma zožrala mola stereotypu. Stavanie lega, hádzanie žabiek na jazierku za pomoci super schopností síce zaujalo, no od filmu ktorý má v prvom rade ponúknuť chvíle napätia mi to prišlo akosi málo. Celé mi to prišlo, akoby stačilo vzhliadnuť posledných 15 minút. 3 * a 60 % bude tak akurát. Čakal som síce viac, no rozhodne ma to vývojom deja či námetom zaujalo viac, ako "podobné" žánrovky typu Spidermana a neviem ešte akých sráčov, lietajúcich na skateboardoch.(25.5.2012)

Poutavý filmík, který mě dokonale přišpendlil a já jen čekal na nevyhnutelné. Tím nevyhnutelným je samozřejmě proměna jednoho z našich hrdinů. Nic naplat, ale každý podobný snímek potřebuje jak své zlo tak i dobro. Létací scény jsou úžasné, to finále již bylo bych řekl takové trošku navíc, tak nějak jsem tušil že si tvůrci ukrojili veliký krajíc, když chtěli celý snímek věrohodně snímat různáma kamerama, které jsou rozesety po městě. Ale nakonec proč ne? Dobrý nápad, uvěřitelní herci a zpracování výborné.(5.5.2012)

Väčšinu dievčat to asi moc neberie kedže v detstve radšej česali bábikam vlásky alebo sa hrali s kamarátkami na pieskovisku. Zato väčšinu chlapcov to pomerne oslovuje, pretože tí po drevenom káčerovi hupsli hneď na robenie neplechy, na fantazíjnu simuláciu nadprirodzených schopností. Neobmedzene levitovať či bez dotyku premiestňovať predmety? Čo by nie, len sa treba vopred ujistiť, že náš parťák už prišiel na to ako sa psychicky vysporiadať so šľahnutým tatkom a školskou šikanou. "Chronicle" svojim vyvoleným takúto záchrannú vestu neposkytuje pretože ich postihuje počas panovačného rozkvetu zvaného teen v ktorom len veľmi sťažka môže preblesknúť akési dlhodobejšie uvedomenie/vyrovnanie a viacej sa tu koncentruje na modelovanie reality skrz módne, teda hlavne prechodné slovíčka typu awesome, cool, man, čož je naprosto logické. K tomu výchovné lapsy, sklony k labilnosti + náhle nadobudnutá, nedozerná moc a potom nečudo keď niekomu prepne a začne si vybíjať zlosť aj na nevinných._______Josh Trank sa s "maketou" found-footage popasoval viac než obstojne, tam kde mu škrípe logika to zaplátava prostredníctvom primárnych atrakcií (i keď "Cloverfield bol v tomto smere údernejší) a nedostatok informáciíí o dianí schováva za aktuálny motív vyhostenia/odmietnutia v ktorom nemožno nespozorovať ono sympatické ozvláštnenie superhrdinského žánru. Dvojku by som privítal.(16.5.2012)

Zhlédnuto v kině. Pamatujete si, jak strýček Ben řekl Peterovi Parkerovi v prvním Spider-Manovi větu "s velkou mocí přichází velká zodpovědnost"? Tak přesně o tomhle je Chronicle. Tady se neřeší, jak to, že hlavní hrdinové dostali svou moc, odkud pochází, proč zrovna oni a podobně… ne, tady se to nechává být a soustřeďujeme se spíše na jejich život poté, co tu moc mají. Jak zkouší, co dokážou, jak se ji učí používat a (bohužel) i zneužívat. V čem mě tento film překvapil, byla právě věrohodnost jednotlivých charakterů a parádní scény (létání v oblacích). V některých scénách mi přišla ta ruční kamera moc samoúčelná a hlavně pro davové scény v závěru filmu i naprosto zbytečná (přeci jen, je to o ničem vidět postavy, ale neslyšet, co si říkají, jen proto, že si někdo řekne "uděláme to na ruční kameru, to poslední dobou frčí"). Ale jinak nemám prakticky co vytknout, možná jen stopáž mohla mít klidně o 20 minut víc, ale tohle je fakt jen detail. Překvapilo mě, jak kompaktní film Chronicle opravdu je. 80 %.(5.2.2012)

• - Předlohou filmu je kniha „Chronicle“, již napsali Josh Trank a Max Landis. Maxe Landise poté společnost Fox najala, aby napsal pokračování. (chelseaman22)

• - Trik s kamerou, kdy ji Andrew (Dane DeHaan) nechal klouzat po podlaze, byl proveden pomocí skateboardu. (Shley)

• - Snímek měl světovou premiéru 1. 2. 2012 ve Velké Británii. V USA odstartoval do kin o dva dny později během víkendu, který je nazýván "Super Bowl weekend" kvůli mimořádně sledovanému televiznímu finále ligy amerického fotbalu. Kronika se stala filmem s historicky čtvrtým nejlepším startem ze všech snímků, které měly v tomto termínu premiéru. Během prvních dvou dnů vydělal 22 milionů amerických dolaarů, což výrazně předčilo očekávání studia, které počítalo se zhruba osmi miliony. (curfew77)