Kronika

Chronicle

Kronika

Chronicle

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

Páni, věděl jsem sice, že je to dobrý, ale takovej luxus jsem nečekal. Nejsem úplně fanda found footage a i u Kroniky jsem měl ze začátku pochybnosti. Jenže Josh Trank je talent a film dokázal zpracovat tak líbivě, že jsem se ihned dostal do tempa a po velkolepém finále jsem nevěřil, že si něco podobného může relativně nízkorozpočtový film dovolit. Opravdu smekám, že lze víceméně superhrdinský film pojmout i jinak. A snad i přicházím na kloub Dane DeHaanovi. Škoda, že Trank v Hollywoodu už asi nic nenatočí. PS : Kdo to sakra přejmenoval na Kroniku temna a proč? To je přece Riddick!...86%(10.8.2014)

Herci ani trikoví majstri sa nemusia hanbiť. Vyzerá to naozaj reálne, čo sa obrazu týka. Logiku však veľmi používať neodporúčam, pretože by ste mohli stratiť ten (ne)príjemný pocit, že čo by sa stalo, ak by aj vás niečo také postretlo. Čo ešte musím vyzdvihnúť je zvuk. Zvukové efekty sa tu hojne využívajú a tvorcovia si dali na nich záležať. Skvelo sa to dopĺňa s “amatérskou” kamerou hrdinov a neskôr s prejavmi ich novonadobudnutých schopností.(12.12.2012)

• Zeck

NE! Další film, ve kterém má kdejaký debil speciální schopnosti ala 564 848 variant jiných komiksových "hrdinů". Co psát, příběh stojí zase za hovno, nedá se na něj dívat a je to další fádní pohádka pro imbecily. Další shit patřící šprtům a jejich subkultuře debilních nerdů s komiksem pod postelí, kteří by místo masturbování nad Wonder Woman, měli raději vyrazit do města, sbalit zatoulaného psa a konečně si zašukat. Zde se sice tvůrci snažili zaostřit i na fanoušky sci-fi, kdy hrdinové nelítají ve vzduchu díky rozlitému odpadu z atomového odpadu, ale rovnou jim dá schopnosti svítící ripleyová v podzemí. Tím ale veškeré odlišnosti od klasického komisku končí a nastává zcela předvidatelný scénář, ve kterém chybí jen ten trapný elasťákový převlek s nápisem "Č"... 40%(31.5.2012)

Pamatujete si z dětství hru, kdy jste v rychlosti rozhodovali, jestli žába létá .. nebo straka? Všechno lítá co peří má se to jmenovalo. Kronika mě do těch bezstarostných teen let vrátila, takže nejenom Superman, ale i Steve, Matt či Andrew lítá a byla by to tedy správná odpověď. A vlastně nejenom oni .. lítaj tam i auta, poldové a já nevím co ještě a my se na to díváme spoza všudypřítomné kamery, snad aby to kluci jednou mohli pustit vnoučatům. Ne že by filmy s maníkama, co si každou minutu svého dění natáčí na kameru, byly špatné, právě naopak (Záhada Blair Witch, Monstrum či REC jsou výborné), jenže už se mi to začíná zajídat a trošku i nudit.(18.6.2012)

• LIVINGDEAD

Pro mne byl film Chronicle velkým zklamáním. Jen jsem si pustil film a už jsem nadával. Zase nějaké pako natáčelo film ve stylu amatérské kamery. Jak já tyto filmy nenávidím! A obsah? O vypatlaných puberťácích, kteří lítají jako supermani. A hlavní postava? Přenáší auta, autobusy, létá jako letadlo, mlátí taťku, mlátí borce a matku nechá chcípnout!(30.4.2012)

• - Film využil hned několik netradičních marketingových strategií. V rámci propagace například jeho tvůrci šířili virální videa zachycující "letající" lidi, divácí zvědaví na trailer si pak pro změnu mohli do smartphonů stáhnout exkluzivní záběry pomocí čtečky QR-kódu, který se objevil na obrazovce během zápasu playoff ligy amerického fotbalu. (curfew77)

• - Rozpočet filmu bol iba 12 miliónov amerických dolárov a ide o tzv. „found footage“ film. (Ownerko)

• - Natáčelo se osmáct týdnů od května do srpna 2011, z finančních důvodů převážně v jihoafrickém Kapském Městě a kanadském Vancouveru. Kvůli natáčení v JAR si museli filmaři nechat přivézt klasická auta s levostranným řízením. Film se odehrává v USA, jenže v Jižní Africe se podobně jako ve Velké Británii jezdí vlevo a auta mají volant vpravo. (curfew77)