poster

Kronika

 • Česko

  Kronika temna

 • USA

  Chronicle

 • Slovensko

  Kronika

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Xmilden
  ****

  Poutavý filmík, který bych mě dokonale přišpendlil a já jen čekal na nevyhnutelné. Tím nevyhnutelným je samozřejmě proměna jednoho z našich hrdinů. Nic naplat, ale každý podobný snímek potřebuje jak své zlo tak i dobro. Létací scény jsou úžasné, to finále již bylo bych řekl takové trošku navíc, tak nějak jsem tušil že si tvůrci ukrojili veliký krajíc, když chtěli celý snímek věrohodně snímat různáma kamerama, které jsou rozesety po městě. Ale nakonec proč ne? Dobrý nápad, uvěřitelní herci a zpracování výborné.(5.5.2012)

 • Cival
  ****

  Nejen s ohledem na miniaturní rozpočet a nízký věk režiséra obdivuhodná přehlídka realizačních schopností, vynalézavosti a umu skloubit progresivní styl s přísnou "found-footage" koncepcí. Co do intenzity a rozmáchlosti atrakcí to sice není tak dotažené jako výjimečné Monstrum, ale i za to kombinováním comicsových archetypů s teenagerským tápáním má úcta.(5.2.2012)

 • Aluska88
  ****

  Rozpočet kolik? $12 000 000? Čím to, že nízkorozpočtové sci-fi snímky, jsou mnohdy zpracovány mnohem lépe, zejména po obsahové stránce, než komerční blockbustery? Kronika patří právě mezi ty, které dokáží upoutat velkou pozornost i bez "hvězdných" jmen a masové propagace. Sympatické obsazení teenagerských hrdinů, vydařený scénář až na pár závěrečných klišé, parádní efekty a celkově působivý vizuál. Velmi inspirativní zpracování, které ve mně vzbudilo neskonalou touhu disponovat takovými schopnostmi, jaké zde hoši předváděli. Pokud jsem si někdy přála mít nějakou nadpřirozenou sílu, byla to vždy telekineze a zmrazování času:) Ovšem, jak to tak bývá, často se stává, že někteří jedinci své nově nabyté schopnosti nezvládnou a stávají se tak pro okolí nebezpečnými. Dokonalým příkladem, byť má oblíbená Carrie, či Jean Gray alias Dark Phoenix. Zde se na "Temnou stranu síly" uchýlila postava v podání Danea DeHaana. Celý film jsem dumala nad tím, koho mi připomíná, a v závěru jsem na to přišla. Když ho síly začaly přemáhat a on již přicházel o zdravý rozum, jeho kreace i výrazové prostředky jakoby z oka vypadly Anakinovi Skywalkerovi v podání Haydena Christensena při epochálním souboji s Obi-Wanem:)(7.9.2012)

 • Legas
  ****

  Omletá forma, která stále (zatím) funguje a je i v několika směrech inovativní. Levitující kamera je pěkná režisérská berlička, ale využití faktu, že v dnešním době jsme nemilosrdně obklopeni kapesními záznamovými médii (a že velký bratr nás sleduje opravdu všude), je zde snad ještě lepší filmařskou pomůckou. Samozřejmě jde o zábavu, i když se jakkoliv snaží hloubat nad hranicemi využití síly, kterou byli kluci obdarovaní. I přesto je Kronika až nezvyklým způsobem inteligentní. Bod už má jen za to, že si někdo dal práci a u scénáře (režie) logicky přemýšlel o oblékl levitující kluky do "neprorpro" a neprofoukavých bund a rukavic, když hrají ragby mezi mraky. Ale hlavní plus Kroniky tkví v dobrém prokreslení postav a jejich motivací. Už od samého počátku je nám jasné (ale přiznejme si to, že hlavně kvůli všeříkajícímu traileru), jak se příběh bude nadálet vyvíjet, ale motivace hlavního hrdiny k závěrečným činům je podána velmi důvěryhodně a ačkoliv teď budu trochu fantazírovat, asi bych se zachoval stejně. Vzbudil ve mně soucit a závěrečné vyvrcholení pro mě nebylo ani tak přehlídkou triků a bombastické akce, jako spíš psychologickým hororem. Za to díky. Kéž by každá americká "zábava" byla na této úrovni. P.S. Film některé nelogické nesmysly vysvětluje velmi vtipně. Když se plačící borec A schová v oblacích a borec B, který v té době patrně píchal svou přítelkyni a vůbec netušil, kde se borec A právě nachází, za ním zničehonic "přiletí", tak se borec A ptá: "Jak jsi mě našel?" Borec B odpovídá: "Nevím. Začal jsem najednou krvácet z nosu a tak nějak jsem tě objevil." Super (myslím to v pozitivním slova smyslu).(22.2.2012)

 • Botič
  *****

  Sociologickou sondou do těžkého života středoškoláků je Chronicle až v druhém ne-li třetím plánu. V tom prvním se jedná o perfektně vygradovanou a v letošní záplavě všech možných i nemožných komiksáků hodně osvěžující a zábavnou jednohubku s dokonalým finálem. Vystavět kolem Platónova Podobenství o jeskyni až takovouhle superhrdinskou tragédii - to si zaslouží minimálně uznalé pokývnutí směrem k 27(!) letému režisérovi.(1.5.2012)

 • - Předlohou filmu je kniha „Chronicle“, již napsali Josh Trank a Max Landis. Maxe Landise poté společnost Fox najala, aby napsal pokračování. (chelseaman22)

 • - Spoiler: Závěrečný souboj mezi Andrewem (Dane DeHaan) a Mattem (Alex Russell) může v mnoha ohledech připomínat souboj mezi Anakinem Skywalkerem (Hayden Christensen) a Obi-Wanem Kenobim (Ewan McGregor) ve filmu Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005). (Scelleton)

 • - Pred natáčaním podstúpili herci dôkladný tréning v špeciálnych oblekoch, ktorý im pomáhal "lietať". Reakcie hercov boli rôznorodé. Niektorí si tréningy obľúbili a tvrdili, že je to lepšie ako v Disney Worlde, iní mali už pri pomyslení "žalúdok v krku". (Greenpeacak)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace