Kronika

Chronicle

Kronika

Chronicle

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

• LIVINGDEAD

Pro mne byl film Chronicle velkým zklamáním. Jen jsem si pustil film a už jsem nadával. Zase nějaké pako natáčelo film ve stylu amatérské kamery. Jak já tyto filmy nenávidím! A obsah? O vypatlaných puberťácích, kteří lítají jako supermani. A hlavní postava? Přenáší auta, autobusy, létá jako letadlo, mlátí taťku, mlátí borce a matku nechá chcípnout!(30.4.2012)

Vcelku neotřelé užití found footage formy, vcelku inteligentní myšlenkový podklad. Dohromady mě nenapadá skoro nic, co bych Kronice vytkl, jelikož byla patrně cílená na mladší publikum a jako taková je se svým poselstvím více než ucházející. Ploché zpracování, nerozvinutí nápadu a předvídatelná linie přerodu na záporáka ovšem těžko zanechá dlouhodobější dojmy, pouze v kraťounké stopáži ukáže něco efektních triků a skončí přesně tak, jak se dá od poloviny čekat.(22.3.2012)

Velmi příjemný zástupce FF žánru. Scénář sice originalitou zrovna nepřetéká, ale samotné zpracování je tak dobré, že takovouto chybku lze v pohodě odpustit. Hlavně když se člověk dokáže hodně dobře do postav vcítit - tedy na rozdíl od různých superhrdinů od vedoucích stájí, kteří působí sice hodně cool, jsou nahláškované a dobře podložené, postavy tady jsou.... normální a tedy aspoň pro mně sakra realistické. Tím pádem si člověk chvilkami myslí, že by se snad i jemu mohlo něco takového stát. Samozřejmě tyhle pocity by pravděpodobně nedorazily, kdyby nebyl zvolený přístup právě Found Footage. Tady je k tomu přítomnost kamery vždy dostatečně logická, a nic tedy nebrání tomu se zcela oddat hraní si. A že to mladému Joshovi jde, asi nemusím ani říkat. U takové scény letu jsem doslova zíral s otevřenou pusou. A závěr je pak řádně velkolepý (autobus), že takoví okoukaní a sterilní TF se v tomto případě mohou jít zahrabat. Postavy zahrány sympaticky, graduje to pořádně a vývoj hlavní postavy očekávaný. Ale zase, když odpustíme to, že to bylo viděno už milionkrát, v rámci samotného příběhu zcela uvěřitelný.. Film splnil vše, co sliboval v trailerech a přidal i nějakou tu myšlenku. 4(12.5.2012)

Herci ani trikoví majstri sa nemusia hanbiť. Vyzerá to naozaj reálne, čo sa obrazu týka. Logiku však veľmi používať neodporúčam, pretože by ste mohli stratiť ten (ne)príjemný pocit, že čo by sa stalo, ak by aj vás niečo také postretlo. Čo ešte musím vyzdvihnúť je zvuk. Zvukové efekty sa tu hojne využívajú a tvorcovia si dali na nich záležať. Skvelo sa to dopĺňa s “amatérskou” kamerou hrdinov a neskôr s prejavmi ich novonadobudnutých schopností.(12.12.2012)

Sociologickou sondou do těžkého života středoškoláků je Chronicle až v druhém ne-li třetím plánu. V tom prvním se jedná o perfektně vygradovanou a v letošní záplavě všech možných i nemožných komiksáků hodně osvěžující a zábavnou jednohubku s dokonalým finálem. Vystavět kolem Platónova Podobenství o jeskyni až takovouhle superhrdinskou tragédii - to si zaslouží minimálně uznalé pokývnutí směrem k 27(!) letému režisérovi.(1.5.2012)

• - V scéne, kde Andrew (Dane DeHaan) drtí auto svojou silou, bola natočená za pomoci tisíc kíl hydrauliky. (Greenpeacak)

• - Film využil hned několik netradičních marketingových strategií. V rámci propagace například jeho tvůrci šířili virální videa zachycující "letající" lidi, divácí zvědaví na trailer si pak pro změnu mohli do smartphonů stáhnout exkluzivní záběry pomocí čtečky QR-kódu, který se objevil na obrazovce během zápasu playoff ligy amerického fotbalu. (curfew77)

• - Natáčelo se osmáct týdnů od května do srpna 2011, z finančních důvodů převážně v jihoafrickém Kapském Městě a kanadském Vancouveru. Kvůli natáčení v JAR si museli filmaři nechat přivézt klasická auta s levostranným řízením. Film se odehrává v USA, jenže v Jižní Africe se podobně jako ve Velké Británii jezdí vlevo a auta mají volant vpravo. (curfew77)