Kronika

Kronika temna

Chronicle

Kronika

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

• Fr

,,JSEM DOMINANTNÍ PREDÁTOR!“..... /// To si takhle Andrew koupil kameru ,,BUDU TOČIT VŠECHNO!“ (škoda, že sis nekoupil šprcky....) To je moje škola, to jsou roztleskávačky, to je chodba, kde mám skříňku (ty vole, nechceš si fakt radši skočit do tý drogerie?) a tohle je díra, která vydává zvuky! (vychladni, nebyl v drogerce, ale na louce...). ... Tak jo. Představ si, že máš kameru a všechno točíš. Ke kameře dostaneš ,,schopnost“ a furt to točíš. Máš dva kámoše (aspoň máš koho točit) a ti jsou na tom podobně (naštěstí nemaj kameru. To by mě fakt hráblo!). Je třeba schopnost rozvíjet a ty to furt točíš. Máš nemocnou mámu, vožralýho fotra a (správně!) - točíš to! S kamarádama melete pičoviny, děláte vtípky jako v těch ,,skrytejch kamerách“, tlemíte se tomu a ty to.... . Kluci prožívaj nejlepší dny svýho života a o mě se pokouší epileptickej záchvat. (Akční finále ho trochu potlačí.) Zjištění, že každej nemůže mít povahu Spidermana beru jako zajímavou myšlenku, ale já prostě na tyhle ,,teen“ provedení nejsu. (A taky nemám kameru!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu konečně vidět lítat někoho jinýho než jen korejský válečníky, letadla a Hancocka. 2.) Koukám jen na filmy, kde jako první umře černoch. 3.) Přemejšlím, jestli koupit kameru nebo pánskou ochranu. 4.) Thx za titule ,,Giovanni“ a ,,NewScream“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(3.5.2012)

Velmi příjemný malý film. Zábavná, napínavá, nenáročná (ale současně ne hloupá) sci-fi jednohubka, která sice v konkurenci s letošními nadcházejícími sci-fi peckami typu Prometheus bude vypadat jako pouhý malý bratříček, no v porovnání s loňskými In Time a Source Code, jež patří do podobné váhové kategorie, odvedl režisér Kroniky Josh Trank nejlepší práci, neboť jeho film (ve zvoleném "vesmíru") funguje zdaleka nejhladčeji. Found footage forma je místy stejně pochybná jako ve všech ostatních found footage filmech (proč to kurva točí!?!?), divák tuhle hru holt musí akceptovat, pak se bude bavit. Závěr kulervoucí. Šel jsm si pro sedmičku, dostal jsem sedmičku, jsem spokojen. 7/10(5.2.2012)

|| Scenár: Max Landis / Story by Max Landis, Josh Trank | Hudba: ? | Produkcia: John Davis, Adam Schroeder | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Davis Entertainment | Rozpočet: 15 miliónov $ | Tržby: 125,176,837 $ || Eňo ňuňo záležitosť, ktorá potvrdzuje, že ešte je čo spracovávať v štýlu Cloverfieldu. Premňa ale je Kronika o niekoľko kategórií vyššie, pretože celú dobu musí pracovať so psychikou postáv, ktorá dáva nahliadnuť do duše človeka, ktorý sa náhle dostane k atypickej moci. K tomu ešte s nestabilným sociálnym zázemým. Scenár skvelý až na pár miest, herci seriálový - no neurazia, celok nadpriemerne zhotovený. Malé veľké prekvapenie.(11.6.2012)

Azda žiadny iný film, odohrávajúci sa "v realite", si nevychutnáva popieranie fyzikálnych zákonov viacej než tento. Sympatický, vkusný a celkom cool ÚLET. Ale podobné "wao!" ako pri Cloverfielde sa nekoná - scenárista si pustil uzdu fantázie až príliš na to, aby sa to dalo brať vážne a napríklad byť v napätí. Efekty veľmi dobré. A má to aj myšlienku. Teen publikum by malo byť spokojné.(31.1.2012)

Tak toto je superman, ironman, spiderman atd z pohladu skoro prvej osoby. Velmi zdarily pocin..(4.7.2013)

• - Joshu Trankovi bylo v době uvedení filmu 27 let, což z něj dělá jednoho z nejmladších režisérů, kteří kdy dostali svůj film na vrchol víkendového žebříčku tržeb. Steven Spielberg bodoval s filmem Čelisti (1975) v osmadvaceti a Jamesi Cameronovi bylo rovných 30, když natočil snímek Terminátor (1984). (Gerret)

• - V závěru roku 2012 se jednalo o 45. nejvýdělečnější film se superhrdiny a 943. nejvýdělečnější se zohledněním inflace. (chelseaman22)

• - Předlohou filmu je kniha „Chronicle“, již napsali Josh Trank a Max Landis. Maxe Landise poté společnost Fox najala, aby napsal pokračování. (chelseaman22)