Kronika

Kronika temna

Chronicle

Kronika

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $64,575,175Tržby Celosvetovo $127,075,175Tržby za predaj Blu-ray v USA $6,995,120 //počet predaných kusov 258,599Tržby za predaj DVD v USA $7,793,896 //počet predaných kusov 436,266║ Šikovné spracovanie, z účelovou kamerou, ktorá náš krásne vtiahne do deja(pripomenulo Cloverfield), za ten rozpočet maximálne účelové a dáva to jesne na frak predraženým $200miliónovým blockbastrom. Trikovo to ani na chvíľu nezaváha, nič nepôsobí laxne, akcia a lietanie dravé, neznámi herci to slušne uhrajú pod zručnou réžiou, milé prekvapenie. /80%/(3.6.2012)

Zhlédnuto v kině. Pamatujete si, jak strýček Ben řekl Peterovi Parkerovi v prvním Spider-Manovi větu "s velkou mocí přichází velká zodpovědnost"? Tak přesně o tomhle je Chronicle. Tady se neřeší, jak to, že hlavní hrdinové dostali svou moc, odkud pochází, proč zrovna oni a podobně… ne, tady se to nechává být a soustřeďujeme se spíše na jejich život poté, co tu moc mají. Jak zkouší, co dokážou, jak se ji učí používat a (bohužel) i zneužívat. V čem mě tento film překvapil, byla právě věrohodnost jednotlivých charakterů a parádní scény (létání v oblacích). V některých scénách mi přišla ta ruční kamera moc samoúčelná a hlavně pro davové scény v závěru filmu i naprosto zbytečná (přeci jen, je to o ničem vidět postavy, ale neslyšet, co si říkají, jen proto, že si někdo řekne "uděláme to na ruční kameru, to poslední dobou frčí"). Ale jinak nemám prakticky co vytknout, možná jen stopáž mohla mít klidně o 20 minut víc, ale tohle je fakt jen detail. Překvapilo mě, jak kompaktní film Chronicle opravdu je. 80 %.(5.2.2012)

Tři hvězdičky za vynikající psychologickou zápletku. Nelíbil se mi záměr tvůrců, natočit to jako reálné záběry kamer v rukou těch děcek. Po celý čas filmu se ve mně míchal pocit nudy a pocit zvědavosti, jak na nás producenti chtějí vyzrát. Takže jsem to dodívala. Poslední čtvrthodinu jsme se dočkali konečně nějaké akce s kusem napětí. Dva supermani si to rozdali face to face a lítala auta, policisté, sklo a useknutá, kamenná ruka s oštěpem.(17.1.2015)

Pokiaľ má režisér víziu, spoľahlivých ľudí za kamerou a k tomu ako-tak prijateľných hercov, tak aj tento film je dôkazom toho, že aj z hovna sa dá upliesť bič. No, možno len taký väčší korbáč. K biču by som prirovnal pár rokov starý Cloverfield. Filmu škodí pomalý rozjazd a nie vždy dobre mierená kamera, ktorá je vo filmoch typu "found-footage" rozhodujúcim faktorom a najmä v záverečné akčné scény strácajú na atraktivite. Pomalší rozjazd je samozrejme zámerný a tvorcovia mali v úmysle poukázať na to, že vlastne všetky filmy o superhrdinoch sú scenáristická hovadina. A to tým, že ak v sebe niekto odhalí akési superschopnosti, tak nemusí byť prioritne povahovo dobrák od kosti, ktorý si hneď na druhý deň ušije kostým a zachráni autobus detí visiacich nad priepasťou. Toto sa režisérovi/scenáristovi podarilo naozaj presvedčivo a Josh Trank si týmto otvoril cestu k ďalším projektom. 70%.(22.10.2013)

Už když jsem si překvapeně užíval veřejně nenáviděný restart Fantastické čtyřky, tušil jsem, že mi tenhle režisér bude stát za bližší zkoumání a Kronika to potvrzuje mnohonásobně. Nejde ale jen o Trankovu zásluhu. Landisův scénář v sobě totiž snoubí idealismus a zároveň revoltující neústupnost, které člověku nikdy nejsou tak blízké, jako když je mu pozdních -náct. Když se navíc staví na hlavu i všechna obvyklá klišé hrdinova zrodu a DeHaan potvrzuje, že jeho výraz je na současné scéně opravdu nezaměnitelný, stačí doplnit právě už jen koření v podobě Trankovy dravé režie. Posledních dvacet minut mě neustále nutilo žasnout nad tím, jak se tyhle výjevy povedlo natočit za hubičku a zároveň jsem jen ztěžka krotil šíleně zrychlený tlukot srdce.(4.1.2017)

• - Trik se zmačkáním auta byl proveden pomocí hydraulických pump za 20 tisíc liber, které nasávali kusy železa. (Shley)

• - Režisér sa snažil, aby sa herci aktívne zúčastňovali všetkých svojich scén, teda aj kaskadérskych kúskov. (Greenpeacak)

• - Pred natáčaním podstúpili herci dôkladný tréning v špeciálnych oblekoch, ktorý im pomáhal "lietať". Reakcie hercov boli rôznorodé. Niektorí si tréningy obľúbili a tvrdili, že je to lepšie ako v Disney Worlde, iní mali už pri pomyslení "žalúdok v krku". (Greenpeacak)