Kronika

Chronicle

Kronika

Chronicle

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

Rozpočet $12miliónovTržby USA $64,575,175Tržby Celosvetovo $127,075,175Tržby za predaj Blu-ray v USA $6,995,120 //počet predaných kusov 258,599Tržby za predaj DVD v USA $7,793,896 //počet predaných kusov 436,266║ Šikovné spracovanie, z účelovou kamerou, ktorá náš krásne vtiahne do deja(pripomenulo Cloverfield), za ten rozpočet maximálne účelové a dáva to jesne na frak predraženým $200miliónovým blockbastrom. Trikovo to ani na chvíľu nezaváha, nič nepôsobí laxne, akcia a lietanie dravé, neznámi herci to slušne uhrajú pod zručnou réžiou, milé prekvapenie. /80%/(3.6.2012)

Dost to odsejpá. Vysvětlováním se nikdo nezdržuje, což je dobře a rovnou se jde do akce. Klidně to mohlo být natočené normálně, ten pohled z "reálných" kamer tomu kolikrát na autentičnosti spíše ubírá. Ty jejich schopnosti jsou velice sympatické a rozhodně bych nepohrdnul. No a to finální inferno je na takhle nízkorozpočtový film fakt parádní,(26.5.2012)

Už když jsem si překvapeně užíval veřejně nenáviděný restart Fantastické čtyřky, tušil jsem, že mi tenhle režisér bude stát za bližší zkoumání a Kronika to potvrzuje mnohonásobně. Nejde ale jen o Trankovu zásluhu. Landisův scénář v sobě totiž snoubí idealismus a zároveň revoltující neústupnost, které člověku nikdy nejsou tak blízké, jako když je mu pozdních -náct. Když se navíc staví na hlavu i všechna obvyklá klišé hrdinova zrodu a DeHaan potvrzuje, že jeho výraz je na současné scéně opravdu nezaměnitelný, stačí doplnit právě už jen koření v podobě Trankovy dravé režie. Posledních dvacet minut mě neustále nutilo žasnout nad tím, jak se tyhle výjevy povedlo natočit za hubičku a zároveň jsem jen ztěžka krotil šíleně zrychlený tlukot srdce.(4.1.2017)

Super schopnosti jsou vážně super, pokavaď se nedostanou do žil zakomplexovanýmu trapáčkovi, kterej se svých sil rozhodne využít k šíření agrese na nevinných. Takovej malej Hulk, jen nezelenavej. A takovej jinej, civilnější, pohled na supersilovou strunu. Nápad za čtyři hvězdy, přehnané finále to ale společně se zbytečným rozprávěním o rodinných problémech malinko sráží. Přesto jsem byla velice příjemně překvapena a chvilkama jsem to superhrdinský laškování těm zmetkům záviděla víc, než závidím komiksovým celebritám. A ta kamera? Máme tu nový trend, jedou v něm horory (Paranormal activity), komedie (Jeff who lives at home, Project X) a teď i sci-fi dramata... Tady to ale chvilkama ztrácelo dech, páč co si budeme povídat, nejdenou mi tady haprovala uvěřitelnost v tom, že by hoši nechávali kameru zapnutou i ve vypjatých situacích (záchrana po bouračce, finále...). 70%(12.7.2012)

Found footage kronika o tom, jak novodobá Carrie k superschopnostem přišla (zdravíme létajícího Čestmíra a Meteor Mana a jejich šutráky), chviličku se díky nim vyhřívala na slunci středoškolské popularity a když sluníčko zašlo, rozpoutala peklo. Má to pár sympatických nápadů (hlavně levitování kamery) a slušné triky, ale celkově je to předvídatelné, tu a tam nedořečené (původ šutru nebo kdo vlastně nakonec kroniku z různých matrošů sestavil) nebo nelogické (získáte superschopnosti, ale až po pár týdnech vás poprvé napadne, že byste jimi mohli zachránit svou umírající matku) a i při té velmi skromné stopáži mírně uondané. Každopádně superhrdinské storky tím po VYVOLENÉM a TEMNÉM RYTÍŘI dostávají další koňskou dávku realismu.(22.2.2012)

• - Režisér sa snažil, aby sa herci aktívne zúčastňovali všetkých svojich scén, teda aj kaskadérskych kúskov. (Greenpeacak)

• - Nápad na natočenie filmu dostal režisér, keď sedel v lietadle a pozoroval cez okno oblaky. (Greenpeacak)

• - Rozpočet filmu bol iba 12 miliónov amerických dolárov a ide o tzv. „found footage“ film. (Ownerko)