Kronika

Kronika temna

Chronicle

Kronika

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Akční

USA, 2012, 81 min (Director's cut: 89 min)

[imdb: 7.1/10] | me: Film pridobrý pre televíziu, no nevybilansovaný pre kino. Má veľmi zaujímavý vývoj a charakter, no neudrží si svoju kvalitnú špecifickosť a skĺzne do opotrebovaných záverov a zvratov. Tak ako ma zaujal na začiatku, tak ma sklamal na konci. Andrew, don't fart. We'll never find you again.(16.5.2015)

Ani ve svých fantaziích nesním o tom, že budu jednou létat, házet po bližních svých policejními vozidly či demolovat město svými představami, takže zcela jistě nejsem cílovým divákem pro tento snímek. Navíc ruční kamera poletující kolem dění docela dráždila v pouzdře můj kolt, takže vše muselo zachránit bezstarostné využívání superschopností pro vlastní přízemní pobavení, přičemž jsem se naprosto přízemně pobavil. To předtím mne jenom štvalo a to potom spolehlivě nudilo.(27.7.2012)

• Jeremy.jk

Koukat většinu filmu (v rámci žánru!) na jakýsi report ze života nepochopeného študáka s komplexem méněcennosti - to jako vážně ? Já si teda tuhle jízdu představoval úplně jinak a posledních pár cool minut to nezachrání. Hodnotím bez ohledu na "nezkušenost" režiséra, protože bylo k vidění spousta o moc povedenějších prvotin - 40%.(7.5.2012)

Zhlédnuto v kině. Pamatujete si, jak strýček Ben řekl Peterovi Parkerovi v prvním Spider-Manovi větu "s velkou mocí přichází velká zodpovědnost"? Tak přesně o tomhle je Chronicle. Tady se neřeší, jak to, že hlavní hrdinové dostali svou moc, odkud pochází, proč zrovna oni a podobně… ne, tady se to nechává být a soustřeďujeme se spíše na jejich život poté, co tu moc mají. Jak zkouší, co dokážou, jak se ji učí používat a (bohužel) i zneužívat. V čem mě tento film překvapil, byla právě věrohodnost jednotlivých charakterů a parádní scény (létání v oblacích). V některých scénách mi přišla ta ruční kamera moc samoúčelná a hlavně pro davové scény v závěru filmu i naprosto zbytečná (přeci jen, je to o ničem vidět postavy, ale neslyšet, co si říkají, jen proto, že si někdo řekne "uděláme to na ruční kameru, to poslední dobou frčí"). Ale jinak nemám prakticky co vytknout, možná jen stopáž mohla mít klidně o 20 minut víc, ale tohle je fakt jen detail. Překvapilo mě, jak kompaktní film Chronicle opravdu je. 80 %.(5.2.2012)

Sociologickou sondou do těžkého života středoškoláků je Chronicle až v druhém ne-li třetím plánu. V tom prvním se jedná o perfektně vygradovanou a v letošní záplavě všech možných i nemožných komiksáků hodně osvěžující a zábavnou jednohubku s dokonalým finálem. Vystavět kolem Platónova Podobenství o jeskyni až takovouhle superhrdinskou tragédii - to si zaslouží minimálně uznalé pokývnutí směrem k 27(!) letému režisérovi.(1.5.2012)