Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

Alex126

Film se začal natáčet, když Ellaru Coltraneovi (Mason) bylo 7 let ( tj. rok 2002 ) a natéčení skončilo v roce 2014. Nejenže se Richardovi podařilo obsadit herce velmi sympatického a charismatického, ale dokázal vytušit talent, který nám Mason ve filmu celých 163 minut demonstruje. Za 12 let natáčení vytvořili toto veledílo, které se pro mne stalo naprostým skvostem a poputuje do mé kolekce. Bylo by pěkné, kdyby film měl nějaké pokračování a byl stejně jako předchozí trilogie ''Before'' rozdělen na tři části. Jsem jen o 2 roky starší, než samotný Mason a film mi velice sedl, protože jsem mohl vzpomínat na své dětství a promítat se v něm. Samotný film nestaví na zajímavé zápletce, nebo komplikovaném příběhu. Staví na malých okamžicích a momentech ze života Masona, a právě tento fakt činí tento film tak skvělým a nezapomenutlým pro mne a může být 163 minutovým peklem pro jiné. Nicméně pro mě se jedná o jeden z nejlepších snímků tohoto roku. Po prvním zhlédnutí 95% ()

ejmyto

Z chlapca - muž. Mnoho podobných situácii ako v tomto filme, sme mali možnosť vidieť v rôznych iných filmoch. No v tomto prípade sa obyčajnosť mení na výnimočnosť. Banálne situácie, pohľady/dospievajúce názory na život môže len máloktorý režisér zachytiť tak unikátne, ako Linklater. Zachycuje banálne maličkosti formujúce človeka. Veľmi milý, úsmevny no taktiež melancholicko-nostalický snímok. A ešte: nikdy som si nemyslela, že za život môže mať chlap toľko účesov:) ()

Ydiot

Richard Linklater v tomhle filmu dělá to, co umí nejlépe a co dělal už ve své "Před..." trilogii: zaznamenává určující životní momenty a témata, která řeší inteligentní příslušník střední vrstvy s uměleckými ambicemi - což je, mimochodem, dobrá definice typického diváka Linklaterových filmů. Zatímco filmy Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí by se daly označit za tři jednotlivé etapy "časosběrného hraného filmu", zabývající se vývojem vždy stejných dospělých hrdinů, Chlapectví je jakýmsi duchovním prequelem těchhle tří: sleduje dospívání hrdiny od jeho raných školních let do doby, než opustí domov a nastoupí na univerzitu. Není těžké si představit, že pětadvacetiletý Jesse (Ethan Hawke) z filmu Před úsvitem je tentýž mladík, jehož tvář vidíme v závěrečném záběru Chlapectví (byť se v Chlapectví se jmenuje Mason a hraje ho Ellar Coltrane). Kromě virtuozity, s jakou Linklater sestavuje mozaiku vtipných, trapných i emocionálně drásavých momentů, při nichž se smějete či nervózně vrtíte v sedačce, je třeba vyzdvihnout i dokonale zobrazené a zahrané postavy matky a otce, kteří jsou pro mne hlavními hrdiny filmu - díky pohledu zvnějšku se snad každému divákovi-rodiči chce zařvat "To nevidíte, co děláte špatně? Takhle se přece ke svým dětem chovat nemůžete!", aby si hned nato uvědomil, že se sám chová úplně stejně. ()

gaara1

166 minut nehorázné nudy, žádná akce, jen minimální malé životní krize, které filmu, ale nedodají tu akci a divák se kolikrát přistihne, že zívá a dívá se na hodinky, kdy už ten film skončí. 1 hvězda. ()

Hanca1996

Uplně úžasný, vyjímečný, skvělý, nádherný dokonalý už ani nevím jaké mám použít slovo, prostě naprosto skvělé Drama, které se točilo 12 let a můžu Vám říct že režisér Richard Linklater to natočil uplně parádně. Ve 166 minutách, které mám ani nepřijdou, že to má tolik, Vám shrne zážitky, které se odehrály za 12 let. Úžasné a ještě jednou úžasné drama. Moc moc všem doporučuju a rozhodně bych šla znova! :) ()

Blazis34

Příběh, který vlastně nemá vrchol, žádnou velkou pointu, spíše deskriptivní záměr. Přesto z něho vyzařuje mnoho emocí, divák se snadno vtělí do některé z postav a přemýšlí nad svými skutky a situacemi jak je vyřešil či jak by vyřešil. Líbil se mi nápad sledovat jednu rodinu a hlavně jednoho kluka po dobu 12-ti let a divák mohl vidět proměnu všech postav za tyto léta. Troufnu si říct, že Ellar Coltrane s tímto filmem bude spojen do konce života, asi jako Daniel Radcliffe s Harry Pottrem. Bylo zajímavé sledovat jak režisér Richard Linklater zfilmoval život Masona. Vůbec se nezaobíral prvním sexem, první opitím, maturitním plesem a tak, ale prostě jen čistě realisticky popisoval jeho život, v něm jeho proměnu a emoce, které zažíval. Mimochodem oceňuji takovouto trpělivost tvůrců, čekat více než 12 let na to, až svoje dílo uvidíte na filmovém plátně. Co bych ale zároveň lehce vytknul je, že film postrádá trochu nějakou větší zápletku, pořád se jen řeší neduhy v rodině, změny partnerů a tak. Líbilo by se mi, kdyby například mladý Mason měl určitý cíl a po celou dobu dospívání si za ním šel až jednou něco dokázal. Takhle (ošklivě) řečeno, se ve filmu nic moc nestalo. Ale třeba právě to byl záměr Linklatera. Ostatně tomuto dílo dávám 75% - akorát čtyři hvězdy. ()

elanista1

Neviem za čo mám dať viac...len za to, že sa to točilo dlhé roky a herci prirodzene stárli, určite nie. Ak by som mal peniaze, trpezlivosť a štáb tak toto by som natočil asi aj ja. Veľmi dlho by som musel hľadať niečo, čo je viac nudnejšie ako toto. S Richardom Linklaterom som skončil, je na čiernej listine a nikdy viac o neho nezakopnem. ()

Cannonball

Dlhy a obsahovo prázdný film. A napriek tomu ani raz som sa nepýtal: o čom to malo byť? kedy už bude koniec? a za to mohla forma ako to bolo natočené. Spôsob až tak neuveriteľne neokukaný, že som dlho aj po ukončení nevedel prestať myslieť na to aký je čas relativný a hlavne ako rýchlo plynie. ()

Dashia5

Po dlouhé době jsem si na konci filmu řekla.. "To už je konec?". Přesto, že mi film připadal hodně dlouhý vůbec jsem si neříkala aby už byl konec. Velice pohodový, zajímavý film z pohledu malého klučiny až po jeho dospělost. Zajímavé zpracování, skvělí herci. Netušila jsem jak to může člověka ovlivňovat několik stěhování, pořád noví přátele. Tento film mi něco dal. Proč být jako ostatní? Divnější lidé jsou zajímavější a odlišnější. Dávám 98% ()

TinoArts

Veľmi, VEĽMI dlhé, v podstate ničím zaujímavé, bez nejakej zápletky, bez nápadu - iba čisto lineárny príbeh dospievania, v ktorom sa veľa chalanov nájde. Spravené je to ale veľmi dobre, a chválim režisérovu trpezlivosť, pracovať 12 rokov na jednom, v podstate nezaujímavom projekte. Možno sa tu nekoná žiadna revolúcia, ale unikát to určite je. Keby to tak bolo podfarbené príbehom, ako napríklad Butterfly Effect, alebo niečo podobné, bolo by to geniálne. 70% ()

simoneo

Pomalší rozbeh, no napriek dĺžke 3 hodín to bolo zaujímavé. Samozrejme, že najviac oceňujem spôsob akým bol film natočený. ()

kacir

Veľmi zaujímavý film. Len neviem, či ho dokáže oceniť každý. Niekomu sa môže zdať nudný, ale to sa mu bude ide zdať.. ()

yatan

Jedinu magiu, ktoru Boyhood ma je zivot, ktory nam plynie pred ocami obrazne aj doslovne. Vidiet realne 12 rokov v 2,5 hodinach ma svoju vahu a to sa neda popriet. Ale tu ma aj duha ci zapad slnka, ktoru ludia fotia denno-denne. Co ale oddeluje ten zapad od zapadu?! Fotograf, ktory fotil lyzovanie na olympiade v Nagane nahodou nafotil legendarny let a pad Hermanna Maiera, ktory na druhy den vyhral zlato. Fotograf si za tieto unikatne zabery spravil karieru v Sports Illustrated a postavil si vilu v Aspene. Jedine co stacilo bolo byt v spravnom case na spravnom mieste. Obavam sa, ze Linklater si vybral zle miesto a zly cas. Ma karieru v "Sports Illustrated" a ma aj nafoteny pad. Ale nema ho na Olympiade a nema Hermanna Maiera. Aj, ked davam slabe 4*, neda sa to porovnat s trilogiou Before.. ()

LordDark

Po půli filmu jsem se koukal, kdy to skončí. Poslední dvě epizody jsem přeskočil a když ani v posledních pěti minutách nebylo žádné poselství, tak jsem to vypnul. Dvě hvězdy za Ethana Hawka a všechny manžely dohromady. Třeštíková to teda umí lépe. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)