S filmovými adaptacemi knih mívám jeden problém. Film bývá dlouhý a přesto klouže po povrchu. Vedlejší postavy jsou zpracované velmi povrchně. Taky duby se daly škrtnout. První půlka mnohem zajímavější než druhá. Jako celkem často tu uplatňujeme rodinný průměr. Já, 4, Tomáš 3, takže je to 3,5, jak jsme oba chtěli. :-)(7.5.2012)

Velice citlivě a nenásilně udělaný film o problému židů v době nacismu. Švédsko jako neutrální stát se stalo útočištěm německých židů v době pronásledování nacisty a my můžeme sledovat vlastně příběhy dvou rodin. Chudá rodina truhláře se před lety ujala novorozence, který se narodil trochu mentálně retardované sestře manželky, která porodila jako svobodná matka Šimona, jehož otec byl německý žid a výborný houslista uprchlý před Hitlerem z Německa. Dozvídáme se to ale až na konci filmu. Šimon se odmala nějak nehodí do rodiny truhláře, bývá zádumčivý, má rád historii, hudbu a archeologii. Spřátelí se s hochem z rodiny dalšího německého žida, který vede v Göteborgu knihkupectví a má slušný majetek. V době ohrožení Evropy po napadení Polska a posléze i Dánska a Norska je situace židů i ve Švédsku napjatá a obě rodiny k sobě ohromně přilnou. Až po válce se Šimon dozvídá, že je žid...(30.5.2019)

Druhá svetová vojna v neutrálnom Švédsku zas až tak ďaleko od ľudí, ktorí tu žili, nebola. V každodennom živote sa stretávali či už s rasovou neznášanlivosťou v nacistickom Nemecku, ale aj poprepájaním osudov cez Buchenwald ale aj Osvienčim. Ich životy síce boli ušetrené ale s antisemitizmom sa stretávali všade, na univerzitnej pôde, ale aj pri zatváraní obchodov Židov a tieto hrôzy menili smer životov hlavných aktérov filmu. Samotný film je úžasný, založený na skutočnom príbehu, ktorý sa odohrával od roku 1939 až do konca vojny, respektíve aj po vojne. Priateľstvo dvoch rodín cez kamarátstvo ich chlapcov sa stalo hlavným dejom filmu. Jeden chlapec Žid bohatého otca a druhý chlapec tiež Žid, ktorý ale o tom ešte nevie s nejasným pôvodom. Jednou z mnohých predností tohto výnimočného filmu je zložitosť jeho charakterov. Nikto nie je len úplne dobrý ale ani úplne zlý. Dobrí ľudia v snahe byť lepšími robia veľké chyby. Film odkrýva tajomstvá rodín, hodnoty, odkazy jednotlivých aktérov, boj za prežitie, zázraky života ale aj pôsobivé majestátne duby so svojim vlastným životom.(28.9.2016)

Opět jeden z těch zajímavých filmů, kde by nebylo na škodu přečíst si knižní předlohu. Ani mně tak nevadil ten přechod z klukovských let do těch o pár let starších poválečných, jako spíš určitá plochost celého příběhu dvou netradičních rodin, které si navzájem pomáhají v době plného nebezpečí s ústřední postavou introvertního Simona. Je tam příliš mnoho načrtnutých situací, které tam nemusely vůbec být (setkání s Isou a pod.) na úkor hlubšího vykreslení hlavních postav a to je škoda. Jinak je to téměř poetický příběh o klukovi, který cítil, že nezapadá mezi své nejbližší a stále hledal kam patří až mu v tom částečně pomůže i hudba, která se stává smyslem jeho života a on se ztotožňuje s tím, že právě ona může člověka nechat ponořit do jiných světů a pocitů, které se slovy nedají vyjádřit. Postupně se tak dobírá pravdy o sobě, které vyústí se smířením a nalezením nejen sebe sama, ale i se svým nejbližším okolím. A opět jsem byla nadšená z nádherných záběrů kamery a to nejen na krajinu.75%(31.5.2013)

Na Seveřany až moc citlivý film, ale teď to nemyslím nijak ve zlém. Simona bych rozdělil na dvě části a to na dětskou a válečnou a teenagerovskou resp. zrající a poválečnou, přičemž ta první byla o délku lepší té druhé. V té první bylo zajímavé sledovat život ve Švédsku během II.SV. Lidé tu sice nzažívali to, co jiná okupovaná území, ale strašák nacismu samozřejmě dolehl i sem a ačkoliv antisemitismus tu nebyl denním chlebem, je i zde přítomný, což pociťoval na vlastní kůži jeden z hlavních protagonistů. Ta druhá se věnuje spíše druhé hlavní postavě, Simonovi, který se poté, co je mu prozrazeno rodinné tajemství, začne chovat jako debil. Určitou míru pochopení bych pro něj měl, ale to jeho hraní si na idiota bylo příliš dlouhé a téměř pohřbilo to dobré, čím druhá polovina disponovala. Přesto se film vyplatí vidět ať už kvůli zmíněné první části, krásným záběrům či příjemným hereckým výkonům většiny herců. 75%(12.1.2015)