Šimon a duby

• slovenský

Šimon a duby

Simon & the Oaks

Švédsko / Dánsko / Německo / Norsko, 2011, 122 min

Druhá svetová vojna v neutrálnom Švédsku zas až tak ďaleko od ľudí, ktorí tu žili, nebola. V každodennom živote sa stretávali či už s rasovou neznášanlivosťou v nacistickom Nemecku, ale aj poprepájaním osudov cez Buchenwald ale aj Osvienčim. Ich životy síce boli ušetrené ale s antisemitizmom sa stretávali všade, na univerzitnej pôde, ale aj pri zatváraní obchodov Židov a tieto hrôzy menili smer životov hlavných aktérov filmu. Samotný film je úžasný, založený na skutočnom príbehu, ktorý sa odohrával od roku 1939 až do konca vojny, respektíve aj po vojne. Priateľstvo dvoch rodín cez kamarátstvo ich chlapcov sa stalo hlavným dejom filmu. Jeden chlapec Žid bohatého otca a druhý chlapec tiež Žid, ktorý ale o tom ešte nevie s nejasným pôvodom. Jednou z mnohých predností tohto výnimočného filmu je zložitosť jeho charakterov. Nikto nie je len úplne dobrý ale ani úplne zlý. Dobrí ľudia v snahe byť lepšími robia veľké chyby. Film odkrýva tajomstvá rodín, hodnoty, odkazy jednotlivých aktérov, boj za prežitie, zázraky života ale aj pôsobivé majestátne duby so svojim vlastným životom.(28.9.2016)

Na Seveřany až moc citlivý film, ale teď to nemyslím nijak ve zlém. Simona bych rozdělil na dvě části a to na dětskou a válečnou a teenagerovskou resp. zrající a poválečnou, přičemž ta první byla o délku lepší té druhé. V té první bylo zajímavé sledovat život ve Švédsku během II.SV. Lidé tu sice nzažívali to, co jiná okupovaná území, ale strašák nacismu samozřejmě dolehl i sem a ačkoliv antisemitismus tu nebyl denním chlebem, je i zde přítomný, což pociťoval na vlastní kůži jeden z hlavních protagonistů. Ta druhá se věnuje spíše druhé hlavní postavě, Simonovi, který se poté, co je mu prozrazeno rodinné tajemství, začne chovat jako debil. Určitou míru pochopení bych pro něj měl, ale to jeho hraní si na idiota bylo příliš dlouhé a téměř pohřbilo to dobré, čím druhá polovina disponovala. Přesto se film vyplatí vidět ať už kvůli zmíněné první části, krásným záběrům či příjemným hereckým výkonům většiny herců. 75%(12.1.2015)

Európske filmy, špeciálne tie severské, sú naozaj na vzostupe, čo sa týka kvality. Tomuto snímku by som dal aj viac hviezdičiek, ale dojem z filmu pokazila druhá polka, ktorá bola skutočne nudná a dalo sa z nej určite viac vyžmýkať. Jednoducho namiesto toho, aby film nejako zmysluplne vyvrcholil, tak šiel v podstate len do stratena. Veľká škoda, ale inak fajn. 60 %(17.5.2014)

Hodně dobrý film docela slušnou dobu, tedy asi do půlky a asi cca jednu hodinu. Pak se ta atmosféra dvou malých kluků přetaví v dva mladé kluky a změní se jak atmosféra, tak samotný příběh a prakticky všecko, co bylo na té první části tak dobré. Jediné si ale zachová standardní kvalitu a to jsou krásné záběry švédské krajiny. Ty neměly chybu. Škoda jenom, že samotný příběh je jeden obrovský zkrat. Nepamatuju si, kdy naposled jsem nad filmem kroutil tak nechápavě hlavou.(2.2.2013)

Adaptace jedné z mých nejoblíbenějších knih (a vůbec nejoblíbenější ženské autorky) nedopadla nějak špatně, celkem se mi na film dívalo dobře. Jsem ráda, že se toho ujal "sever". No každopádně skutečností zůstává, že mezi filmem a vytříbeným, oslovujícím prolnutím románové dějové složky s jeho okouzlující, živou lyrikou a prozaičností je citelný rozdíl, ale tak to už v případě převádění knih na plátno bývá a dopředu se s tím počítá (aspoň z mé strany v tomto konkrétním případě). Možná, možná bych skoro řekla, že jsem vlastně trochu ráda, že ten film klouže po povrchu a zaměřuje se spíš na dějovou složku a hlavní charaktery....protože o to jde - o to kouzlo, které nám může dát právě jen ta kniha, tato konkrétní kniha.(29.1.2013)