Šimon a duby

• slovenský

Šimon a duby

Simon & the Oaks

Švédsko / Dánsko / Německo / Norsko, 2011, 122 min

Je až neskutočné koľko emócií v sebe obsahuje tento skromný severský snímok. Najmä posledná tretina, ktorá rozuzľuje vzťahy či navždy utajuje to čo bolo nevypovedané. Krásna hudba a prírodné scenérie nielen doplňujú dej ale stávajú sa svedkami a rozprávačmi príbehu, ktorý sa na nič nehrá a úprimne zobrazuje nevyspytateľné plynutie času a generačnú výmenu. Týmto si u mňa kinematografia severu potvrdzuje svoju pozíciu dominancie v rámci európskeho filmového priestoru.(22.2.2014)

S filmovými adaptacemi knih mívám jeden problém. Film bývá dlouhý a přesto klouže po povrchu. Vedlejší postavy jsou zpracované velmi povrchně. Taky duby se daly škrtnout. První půlka mnohem zajímavější než druhá. Jako celkem často tu uplatňujeme rodinný průměr. Já, 4, Tomáš 3, takže je to 3,5, jak jsme oba chtěli. :-)(7.5.2012)

Adaptace jedné z mých nejoblíbenějších knih (a vůbec nejoblíbenější ženské autorky) nedopadla nějak špatně, celkem se mi na film dívalo dobře. Jsem ráda, že se toho ujal "sever". No každopádně skutečností zůstává, že mezi filmem a vytříbeným, oslovujícím prolnutím románové dějové složky s jeho okouzlující, živou lyrikou a prozaičností je citelný rozdíl, ale tak to už v případě převádění knih na plátno bývá a dopředu se s tím počítá (aspoň z mé strany v tomto konkrétním případě). Možná, možná bych skoro řekla, že jsem vlastně trochu ráda, že ten film klouže po povrchu a zaměřuje se spíš na dějovou složku a hlavní charaktery....protože o to jde - o to kouzlo, které nám může dát právě jen ta kniha, tato konkrétní kniha.(29.1.2013)

Druhá svetová vojna v neutrálnom Švédsku zas až tak ďaleko od ľudí, ktorí tu žili, nebola. V každodennom živote sa stretávali či už s rasovou neznášanlivosťou v nacistickom Nemecku, ale aj poprepájaním osudov cez Buchenwald ale aj Osvienčim. Ich životy síce boli ušetrené ale s antisemitizmom sa stretávali všade, na univerzitnej pôde, ale aj pri zatváraní obchodov Židov a tieto hrôzy menili smer životov hlavných aktérov filmu. Samotný film je úžasný, založený na skutočnom príbehu, ktorý sa odohrával od roku 1939 až do konca vojny, respektíve aj po vojne. Priateľstvo dvoch rodín cez kamarátstvo ich chlapcov sa stalo hlavným dejom filmu. Jeden chlapec Žid bohatého otca a druhý chlapec tiež Žid, ktorý ale o tom ešte nevie s nejasným pôvodom. Jednou z mnohých predností tohto výnimočného filmu je zložitosť jeho charakterov. Nikto nie je len úplne dobrý ale ani úplne zlý. Dobrí ľudia v snahe byť lepšími robia veľké chyby. Film odkrýva tajomstvá rodín, hodnoty, odkazy jednotlivých aktérov, boj za prežitie, zázraky života ale aj pôsobivé majestátne duby so svojim vlastným životom.(28.9.2016)

Opět jeden z těch zajímavých filmů, kde by nebylo na škodu přečíst si knižní předlohu. Ani mně tak nevadil ten přechod z klukovských let do těch o pár let starších poválečných, jako spíš určitá plochost celého příběhu dvou netradičních rodin, které si navzájem pomáhají v době plného nebezpečí s ústřední postavou introvertního Simona. Je tam příliš mnoho načrtnutých situací, které tam nemusely vůbec být (setkání s Isou a pod.) na úkor hlubšího vykreslení hlavních postav a to je škoda. Jinak je to téměř poetický příběh o klukovi, který cítil, že nezapadá mezi své nejbližší a stále hledal kam patří až mu v tom částečně pomůže i hudba, která se stává smyslem jeho života a on se ztotožňuje s tím, že právě ona může člověka nechat ponořit do jiných světů a pocitů, které se slovy nedají vyjádřit. Postupně se tak dobírá pravdy o sobě, které vyústí se smířením a nalezením nejen sebe sama, ale i se svým nejbližším okolím. A opět jsem byla nadšená z nádherných záběrů kamery a to nejen na krajinu.75%(31.5.2013)