Bumchoiwaui junjaeng : nabbeunnomdeul jeonsungshidae

범죄와의 전쟁 : 나쁜놈들 전성시대

Nameless Gangster: Rules of the Time

Drama / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2012, 134 min

Nechcem preháňať, ale aj pri mojej mizernej korejčine bez akéhokoľvek pomocného jazyka som blahom strihala nozdrami. Po naleštenom remaku Better Tomorrow je Nameless Gangster krásne new schoolovo old school gangsterská sága. Aby som vysvetlila, asi ste si všimli, že už pár rokov sa filmári nostalgicky obzerajú dozadu nielen v rámci naratívu, ale aj štýlu, a fakticky sa rozkračujú medzi "teraz" a "vtedy"; notoricky spomeniem Good Night and Good Luck, Zodiaca, Fros Nixona, ale aj Il Diva (ak ste nevideli, dajte šancu). Samozrejme, tento trend má aj svoje negatívne výsledky typu recyklované čínske high end romantické komédie, kde sa mieša Sex v meste, My Sassy Girl, Bridget Jones a tak dalej (viac pri "I Do"). Nameless Gangster, chvalabohu, patrí k opačnému koncu, vyznačuje sa sebavedomým hodným gangstra so stúpajúcou a vrcholiacou karierou (nech sa udrží) a famoznym herectvom. Zdá sa, že tak, ako sa romatnika presúva z Koreji na Taiwan, tak sa gangsterka presúva z Hong Kongu do Pusanu. Týmto dakujem Yun Jing-binovi a spol. za pevnú ruku nad filmom a že tam dostali Choi Min-sika.(16.6.2012)

Rozmachom - produkcnym i pribehovym a presvedcivymi hereckymi vykonmi (Min-Sik zatial nesklamal) mi to pripomenulo korejsky gangstersky flak Dirty Carnival od Ha Yua. Nameless Gangster je vsak viac korejsky ako internacionalny minimalne v tom, ze urcita znalost pomerov juhokorejskej spolocnosti pomaha v lepsej orientacii napriec viacerym postavam a scenaristickemu zaberu.(14.7.2012)

CHCI, ABYCHOM SE PŘENESLI PŘES NAŠE PARTNERSTVÍ A STALI SE JEDNOU MYSLÍ A JEDNÍM TĚLEM. TY MÁŠ SVALY A JÁ DŮVTIP! MUSÍME SE CHOPIT ŠANCE A STÁT SE NĚČÍM…VYTVOŘIT NĚCO VELKÉHO. HVĚZDY SVÍTÍ JEN PRO NÁS!.... /// Kterak z celníka mafián se stal (,,LIDÉ SI RÁDI HLEDAJÍ LEPŠÍ ZAMĚSTNÁNÍ“).... A jelikož to byla taková mafiánská ,,rychlokvaška“, není Ik-Hyun žádným postrachem ulic, jen se snaží urvat pro sebe maximum. Hraje si na něco co není, zabředá v zálibě lezení do prdele a jeho touha po chamtivosti nemůže - bez následků trvat věčně. Příběh sleduje události několika let, které se odehrávají před spuštěním operace, která vedla ke zničení 34 gangů (aspoň to tvrděj…). Sonda do korejskýho mafiánskýho podsvětí, ale i do místních zvyků a poměrů. Nepřekvapí propojení klanů se státní správou, zajímavý je spíš tempo a postava, na kterou je příběh zaměřenej a doufám si tvrdit, že by ho asi fandové gangsterek měli vidět. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žeru filmy založený na skutečnejch událostech. 2.) Mám dojem, že hvězdy svítěj jen pro mě (a moji rodinu). 3.) Dědek furt votravuje se založením rodinnýho klanu. A začal hledat hlavu. 4.) Thx za titule ,,richja“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(20.9.2012)

Film ma v nazve slovo Gangster a krajina pôvodu je Korea. Hm, to bude urcite tvrda a nekompromisna gangsterka. To si najskor povie väcsina divakov. A napriek jednej roztomilej citacie Scorseseho Kasina to nie je pravda. Je to skor drama o vzostupe a pade jedneho gangstera. A ako mu v priebehu filmu povie jedna z postav: nebol ani gangsterom a ani civil. Tak cim bol? A to je u mna hlavny problem. Bol takym nesympatickym vychcanym podvodnickom, ktory mal stastie, ze mal par kontaktov na najvyssich miestach u policie. Vdaka tomu som mal dost velky problem sledovat vyse dve hodiny jeho pribeh. O nejakom fandeni nemoze byt ani rec. Nepomohlo mi ani rozvlacne tempo filmu a civilny styl, ktory sa vyvaruje nejakych akcnych alebo brutalne vyzivnych scen, ktore patria k tomuto zanru. Dokonca tam ani nie je vela napinavych scen, v ktorych by niekomu islo o zivot. Snad len v zavere sa niecoho takeho dockame. Mozno je problem aj v tom, ze napriek mnozstvu korejskych filmov stale nemam potrebne znalosti korejskych pomerov. Ako napisal Adrian. No neviem. Ale prirovnanie k fenomenalnemu Dirty Carnival mi pripada uplne mimo. Takze podla mna je tento film dost fadny a nezazivny a nenapada ma dôvod, preco by som ho mal niekomu odporucit.(28.9.2012)

Choi Min-sik je borec a bez debat spolehlivě nese celý film. Povedené (aspoň to tedy tak působí) ztvárnění Korejských 80.-90. let filmu dodává chytlavý distinktivní vzhled a atmosféru. Natočit více než dvouhodinový snímek o korupci, který nenudí je kumšt a tady se to právě díky oné stylizaci a hlavnímu anti-hrdinovi povedlo. Čtyři hvězdičky za film jako takový. Ta pátá je za zvláštní neveselý pocit, který se film nebojí zanechat.(12.9.2013)

• - Tradiční japonské tetování na těle herce Ha Jung-wooa bylo falešné, jeho nanášení před natáčením zabralo celých 8 hodin. (Conspi)

• - Pro roli Choi Ik-hyuna přibral herec Choi Min-shik na váze celých 10 kg. (Conspi)

• - Takmer celý film bol natočený v autentickom prostredí mesta Busan. (MikaelSVK)