Bumchoiwaui junjaeng : nabbeunnomdeul jeonsungshidae

범죄와의 전쟁 : 나쁜놈들 전성시대

Nameless Gangster: Rules of the Time

Drama / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2011, 134 min

Film ma v nazve slovo Gangster a krajina pôvodu je Korea. Hm, to bude urcite tvrda a nekompromisna gangsterka. To si najskor povie väcsina divakov. A napriek jednej roztomilej citacie Scorseseho Kasina to nie je pravda. Je to skor drama o vzostupe a pade jedneho gangstera. A ako mu v priebehu filmu povie jedna z postav: nebol ani gangsterom a ani civil. Tak cim bol? A to je u mna hlavny problem. Bol takym nesympatickym vychcanym podvodnickom, ktory mal stastie, ze mal par kontaktov na najvyssich miestach u policie. Vdaka tomu som mal dost velky problem sledovat vyse dve hodiny jeho pribeh. O nejakom fandeni nemoze byt ani rec. Nepomohlo mi ani rozvlacne tempo filmu a civilny styl, ktory sa vyvaruje nejakych akcnych alebo brutalne vyzivnych scen, ktore patria k tomuto zanru. Dokonca tam ani nie je vela napinavych scen, v ktorych by niekomu islo o zivot. Snad len v zavere sa niecoho takeho dockame. Mozno je problem aj v tom, ze napriek mnozstvu korejskych filmov stale nemam potrebne znalosti korejskych pomerov. Ako napisal Adrian. No neviem. Ale prirovnanie k fenomenalnemu Dirty Carnival mi pripada uplne mimo. Takze podla mna je tento film dost fadny a nezazivny a nenapada ma dôvod, preco by som ho mal niekomu odporucit.(28.9.2012)

Lineární příběh o vzestupu nuly má asi největší přednost právě ve své obyčejnosti. Na nic si to nehraje, jenže kromě jedné silné scény v mělkém hrobě (ta je navíc taková podivná) tam není nic nadprůměrného. Nedává si to žádné vyšší cíle (psychologie, scénář), což v nabité jihokorejské konkurenci je málo. 58%.(1.10.2013)

Je to mierne nadpriemerná kriminálna dráma. Má celkom dobrý príbeh o pracovníkovi colného úradu, ktorý si rád privyrobí nejakým tým úplatkom, ale príde o prácu. Po čase sa mu v sklade podarí nájsť drogy, ktoré sa s pomocou svojho známeho rozhodne predať vplyvnému mafiánovi, s ním sa spriatelí a on ho oboznámi so svojim biznisom a stanú sa partnermi, pričom získa mnoho vplyvných kontaktov. Ale to má aj mnoho záporných stránok, musí čeliť nielen konkurencii a polícii, ale aj nezhodám so spoločníkmi. Spracovanie je ale určite sklamaním, mám rád tieto komplexné príbehy zo života mafiánov od začiatku až po koniec ich pôsobenia za hranicou zákona so všetkými kladmi, ale aj zápormi, v tomto prípade dej nejde v chronologickom poradí, ale strieda odlišné obdobia, no s týmto nemám problém, až tak často sa to nestrieda, takže jednotlivé úseky sú dostatočne dlhé a navyše je to aj úplne prehľadné, takže stratiť sa v tom nedá, ale celkovo tu chýba dynamika a aj potrebný náboj. Nemôžem povedať, že by som sa nudil, do podpriemeru film neupadne ani raz, takže sa na to dá bez problémov pozerať, ale film má po celý čas pomalšie tempo, prakticky sa tu ani nič zaujímavejšie nenájde, skutočne tu nie je ani jedna konkrétna scéna, ktorú by som pochválil a nanešťastie sa tu ani nedá o nikoho obávať, keďže o život tu nejde až na asi jednu scénu nikomu. Čo sa týka akcie, tak ani nie je o čo stáť, sú tu asi len dve hromadné bitky a ani tie moc nezaujmú. A dokonca za celý film ani nikto nezomrie. Herecké obsadenie je iba priemerné, Choi Min-Sik to zahral dobre, ale jeho postava si ma nezískala, skôr ma zaujal neho partner Ha Jung-Woo a inak je tu síce dosť známych tvárí, ale nikto ma už neupútal. Réžia a technická stránka pôsobia až príliš obyčajne, zaujal ma dobový vizuál, ale to je tak všetko. Tak toto ma prekvapilo, kórejské gangsterky mám rád a od tohto ambiciózneho projektu som čakal jednu z tých lepších, no to sa určite nestalo, pravdepodobne je z nich najslabšia, akú som zatiaľ videl. Na jedno pozretie to stačí, zlé to určite nie je, ale čakal som o dosť viac. 60%(22.9.2012)

Neviem či by mi nestačili prsty jednej ruky, aby som vymenoval gangsterské snímky, ktoré stoja za pozornosť. A možno by som si kľudne mohol palec s ukazovákom odseknúť, a na žiadny by som nezabudol. "Nameless Gangster" bol pre mňa tuctovou záležitosťou, pričom tento druh filmov nie je šálkou mojej kávy. Neviem čo som si myslel, čo som od neho očakával, no môj "odvážny" názor je, že sa jedná o obyčajný, priemerný snímok v rámci žánru, ktorý nijak mimoriadne nevybočuje od normálu. Zdĺhavé, miestami nudné, ako taká akcia sa objaví až v samom závere. Postupne budovanie pozície v rámci mafie síce stojí za pozornosť, no z tohto pohľadu sú taktiež lepšie gangsterky.(27.1.2017)

Jiná gangsterka, než by si možná mnozí představovali. Hlavní postavou, která je ale skvěle zahrána, je 최민식, který není typický gangster. Naopak jeho partner je neskutečně cool 하정우. I když film má velmi dobré scény (např. napadení diskotéky atd.) a retro feeling, je nepřiměřeně dlouhá. Obsahuje totiž i hluchá místa. Slušelo by filmu prostříhat a zkrátit alespoň o 15 minut. Navíc ani ten celý přiběh mě moc vyloženě nezaujal. Spíše je zajímavé ten background korejských dějin. Co si lze z filmu odnést je jedině to, že většina gangsterů se přesunula do politiky, resp. státního sektoru. To ale zároveň není žádné šokující zjištění. Dal bych víc, ale nedá se říct, že bych tento film chtěl znovu vidět, škoda.(10.1.2014)

• - Takmer celý film bol natočený v autentickom prostredí mesta Busan. (MikaelSVK)

• - Pro roli Choi Ik-hyuna přibral herec Choi Min-shik na váze celých 10 kg. (Conspi)

• - Tradiční japonské tetování na těle herce Ha Jung-wooa bylo falešné, jeho nanášení před natáčením zabralo celých 8 hodin. (Conspi)