Khumba

Khumba

Khumba: A Zebra's Tale

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

Jihoafrická republika, 2013, 85 min

Lidi, vzpamatujte se. Tohle hodnocení mě rve za srdce. To, že na vás někdo vyplivne animák, který nemá na začátku Disney + Pixar intro přece neznamená, že je to hned béčkové dílo. Animace nadprůměrná, nejvíc mě uchvátila ta africká krajina. To člověk hned dostane chuť se do Afriky mrknout osobně :) Nemluvě o úžasný hudbě, která atmosféru precizně dokresluje. Příběh je snadný, ale přesto originální a nenucený. Možná, že je snímek zaměřený spíše na mladší publikum dle vás, ale řekněte mi, které pětileté dítě by se zasmálo geniální parodii na Labutí jezero :) Některé hlody jsou pro mě nezapomenutelné, anglický dabing je výborný. Nevím, jak je to s českým, ještě jsem neměla tu čest, ale doufám, že brzy mít budu :) Vytýkám jen pár věcí: Něco bych krapet dotáhla, děj i charaktery vedlejších postav, a hudba nebyla na 100% naladěná na Afriku, takže místy mi k filmu neseděla. Ale za mě jasný 4 hvězdy. P.S.: Zajímalo by mě, jestli je příběh inspirovaný nějakou africkou legendou :)(19.5.2014)

• Ripley

Bohužel se občas musí natočit celovečerní CGI animák i pro děti předškolního věku,aby si od nich rodiče na zhruba hoďku a půl odpočinuli.Tohle je jeden z nich a má ho na svědomí Jihoafrická animační společnost Triggerfish Animation Studios podobně jako předchozí film Zambezia,který byl pro dospělého diváka o něco málo snesitelnější.(19.3.2015)

• Daryl.Dixon

Otázka rasismu a diskriminace se přenesla i do pohádky, kde se malému zebrákovi (ne žebrákovi) všichni posmívají, protože je bílý, tedy napůl, prostě má málo pruhů, něco jako bota adidas z vietnamské tržnice. Tak se s tím rozhodne něco udělat a zdrhne z domova, kdy mu jde v patách zlá ošklivá barevná čičinka, kterou v dětství přehlíželi, protože byla mrzáček na oko. No a tenhle mrzák se snaží dostat toho bílého zebráka, který cestou potká spoustu zviřátek a mezi nimi i osamělého orla, který žije v ústraní, páč byl středem posměchu, protože je, světe div se, také bílý, i když si říká černý orel (to mi připomíná jednu nebo dvě zpěvačky). Celý příběh je tedy o tom, že někdo někam jde za poznáním a je při tom obklopen předsudky kvůli své barvě. Od animáku bych ale čekal něco jiného, například zábavu, které zde bylo málo a byla tak trochu povědomá z jiných snímků.(21.12.2014)

• blondboss

Mám rád animáky. Človek pri nich vie dokonale vypnúť a vrátiť sa do detských čias. Avšak kvalitný animák by mal mať svoju dušu a niečo, čo človeka pritiahne. Khumba je animák so slabými animovanými efektami, slabým scenárom a ani tie zvieratká neboli tak roztomilé, ako by sa patrilo. Krásna bola ale africká príroda, za to hviezdička navyše. Inak to ale bolo dosť slabé. 40 %(23.2.2015)

Efekty bídné, ale jinak to neodbočuje od pošahaného trendu, jež zahrnuje roztomiloučké scény a radostná shledání! Poloviční zebra se vydává na na trip od Cape Town do Durbanu, přičemž daný výšlap má za cíl najít jakýs rybníček, který nebohému zebřátku dokreslí ty zbývající pruhy na trupu. Aby jste věděli vážení, tak bez pruhů to v zebřím stádu vážně nejde! V kontextu s chtíčem získat alfa samici, chytne náš samec na výšlapu leda chřipku, ale malá zebřice mu za snahu alespoň dá! 60% Celosvětový výdělek k 30. 8. 2014: $11,601,029(30.8.2014)

• - Natáčení probíhalo ve filmovém studiu Cape Town v Jižní Africe. (Terva)

• - Film je věnován Reinholdu Raulovi, který zemřel 11. února 2006 a byl známý tím, že se snažil znovuobnovit chov guaggů. (Terva)