Muž, který sázel stromy

• Kanada The Man Who Planted Trees (více)
Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Režie:

Frédéric Back

Předloha:

Jean Giono (povídka)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

morasten

Čekala jsem poněkud jiné hodnocení a více zapojení od ingnorantského konzumního divactva. Avšak jsem velmi mile překvapena, ignoratské a konzumní divactvo zřejmě nezaujal název filmu, nedívalo se na něj a následně nemohlo negativně hodnotit(až na pár výjimek). Já stromy miluji, pro mě to jsou živé bytosti a proto mě tento animovaný film velice zasáhl, přemýšlím, že ho zařadím do první desítky. Shlédnout ho byl opravdu relax a pohlazení na duši a vyvolal ve mě malinko naivní ale krásný pocit, že nějací lidé jako muž sázející stromy skutečně existují. Bohužel jsem pesimista a mám pocit že takové poselství je v našem světě nevyslyšitelné, o to víc mě potěšilo zdejší hodnocení.***** ()

Mike_BossO

Jeden z prvých filmov, ktoré vo mne zanechali silný dojem. Je neuveriteľné, že do pól hodinového filmu sa zmestí toľko emócií. Film ukazuje, že aj keď človek stratí to na čom mu záleží, dokáže sa nad to povzniesť a vykonať niečo pekné a veľké z čoho majú radosť a úžitok aj ľudia okolo neho. A jediné čo na to potrebuje sú ruky a odhodlanie. ()

Fixa

Při sledování tohoto nádherného animovaného filmu, moje srdce jihne a stávám se jaksi sentimentálnějším. Překrásná animace , která plyne zhlehka a malebně vykresluje scény a pohyby postav. Najdou se tací, kterým se nelíbí. Je to jejich věc, ale je mi jich líto. Co se týče příběhu, opravdu pohladí na duši. Nenásilně vám vnucuje svoje poselství. Vnucuje jsem napsal záměrně, protože se nemůžu ubránit faktu, že příběh záměrně útočí na city diváka a snaží se s ním pohnout. Nechám se do této manipulace klidně vtáhnout, protože se jí poddat chci. Člověk často uvažuje o tom, že by rád udělal něco navíc. Něco, co je jeho vlastní vůle. Něco, co nedělá jen pro sebe. Sázení stromů je jen metaforou pro věci neurčité, které mají ale jedno společné. Když o "něco" neúnavně pečujete, síla toho skutku roste. Bohužel často zůstává jen u myšlenek, které brzy vychladnou ()

Thorian

Čekal jsem podivnou slátaninu, ale dostal jsem podivnou geniálnost. Hluboce lidský příběh s naprosto dokonalou animací, k tomu skvěle vyprávění i v češtině. Mohu jen tleskat. ()

Jakub_BH

Dokonalé a úplné ovládnutí obrazu ve všech detailech. Nic neponecháno náhodě. Definitivní přepis literární předlohy. ()

Mydlan

Nádherná (i když nezvyklá) animace, jednoduchý a velmi silný přípěh oslavující základní lidské hodnoty, resp. principy jako pokora, síla ducha, skromnost. Opravdové umělecké dílo, jedna z filmových lahůdek. ()

atzeer

Je to dost špatná animace....díky ní jsem z filmu moc nadšená nebyla, ale musím říct, že je tam obsažena krásná myšlenka. Myšlenka o tom, co člověk dokáže, když jde za svým snem a nevzdá se. ()

mikehoblog odpad!

Ano, příběh je poutavý a pěkný, ale při čtení jsem si ho užil milionkrátkrát víc. Animace je pro mě nepříjemná, český dabing to samé - otrava. Některé příběhy by se možná zfilmovávat ani neměly.....čekal jsem rozhodně víc. Nemůžu si tedy pomoci, ale po tom, co jsem to četl, si prostě myslím, že ačkoli tenhle film dělali pečlivě a z dobrého úmyslu, tak se to knize nevyrovná, ba jí to dokonce nesahá ani po kotníky, a sráží to celý příběh k zemi. Škoda..... ()

jarod13

Asi animovany film, který mě nejvíce zasáhl a zanechal ve mě mnoho otázek a dodnes mam čas od času nutkání a musím se na něj podívat.....něco jako kniha "Kdo chytá v žitě" pro Mela Gibsona. . ()

Kosir

Jednoduchý příběh o úchvatném díle, které si jeden člověk (podivín) zvolil za své poslání. Je to hold lidské práci a lidství vůbec. To je bez debat. Jenomže, téměř stejně půsovivé by možná bylo i nějaké rozhlasové pásmo, protože nejde o nic víc než o čtený příběh doplněný animací. Rozplizlou animací, která vlastně jen čtený text podbarvuje, čímž story zesiluje, vedle toho však nijak zvlášť oku nelahodí. Filmového diváka tudíž šidí, neboť názevj láka na film, avšak biják to není. Příběh/filmový zážitek 5/1. ()