Ruróni Kenšin: Meidži kenkaku romantan

Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku romantan

Rurouni Kenshin

Akční / Drama / Historický

Japonsko, 2012, 134 min

Anime předloha je jedna z mých nejoblíbenějších, možná i ze všech nejoblíbenější, film bohužel moje očekávání nesplnil. Není se ale čemu divit, nemůže být jednoduché 40 dílů shrnout do 2 hodin, chybí tu tak zásadní věci, na kterých to celé bylo postavené a kromě Kenshina a Kaoru tu není ani možnost poznat ostatní hlavní charaktery, kteří tady nejsou ani zdaleka tak zajímaví a spíš tu překážejí. Pro mě, jako fanouška, nostalgie se dostavila už ze začátku a byl skvělý pocit si to po tolika letech znovu připomenout, v předloze to je ale všechno mnohokrát lépe zpracované a kdybych jí neviděl, tenhle film by mě zřejmě nikdy nepřinutil se na ní podívat. Nicméně pro fanoušky povinnost.(3.1.2013)

• Pacco

Takeru Sato si dá facku a vrátí se do žánrů pro holčičky, kam patří .... Při pohledu na to, co dělá WB samurajskému žánru je mi mírně nevolno, něco tak plastového jsem naposledy viděla dneska ráno v kpopu nebo roky předtím u Disneyho. Přesto děj utíká poměrně svižně, mizanscéna je na vlas hezoučky blbá, krve sem tam ukápne a občas i nějaké to kýčbitch moudro upadne….hlavní problém je však v samotném Kenshinovi - Takeru Sato se snaží být tvrdý, mystický, svižný a moudrý, ale sry vychází mu to je ve flashbacích, protože tam opravdu na těch 14-19 vypadá, jinde když má konkurovat lidem kolem 30 a výše (což má být podle příběhu jeho aktuální věk), nikdo nehne ani brvou, že stále vypadá (a chová) se jako culi-culi-teenager z j-dramat, z kterých taky herecky vzešel. Je to sice super vrazit ho do úplně jiného žánru a ukázat, že mu to FYZICKY jde skvěle(/BOŽSKY), ale problém nastává, když se od něj čeká i nějaký herecký výkon. Ten se u něj rovná kulešově efektu s Mozžuchinem – čumím a čumím, a podle reakcí okolí si asi domyslete, co sem asi teďka myslel. Ne, opravdu to nezaměňujte se skrytým psychologickým herectvím. Jediné, čím si to samozřejmě u mě vynahrazuje (protože jsem holčička) je ve svém megasexy vzhledu, kdy jsem tekla až na podlahu …. samozřejmě ale v neustále nejasném očekávání, kdy zahodí katanu a začne tančit a zpívat.(26.2.2013)

Je to vydarený akčný historický film. Má dosť dobrý príbeh o špičkovom bojovníkovi, ktorý býval legendárnym zabijakom, ale svoju krvavú minulosť nechal za sebou a stal sa z neho slušný človek, ktorý ako samuraj bez pána putuje krajinou. A práve narazil na príjemné mesto, kde sa zoznámi s priateľskou mladou ženou, ktorá má problémy udržať svoju školu, ale vyčíňa tu aj mimoriadne nebezpečný nemilosrdný zabijak, ktorý prevzal jeho pôvodné meno, navyše tu funguje aj zločinecká organizácia vyrábajúca ópium a tak si ho jeho minulosť predsa len nájde. So spracovaním som dosť spokojný, už od prvej sekvencie je jasné, že toto bude vydarený filmový zážitok, čo sa aj splní, prvá tretina výborne zoznamuje so všetkým dôležitým, pričom celé to pôsobí omnoho komplexnejšie, než je v podobných filmoch zvykom, takže sa je na čo pozerať. V strednej časti to síce celé čiastočne upadne, aj keď aj tu sa nájde pár vydarených scén, ale opäť to vynahradzuje celá záverečná tretina, ktorá je výborná. Jedine ten osobnejší motív hlavnej postavy mohol byť trochu lepšie zvládnutý, z väčšiny filmu som mal pocit, že sa ho to celé netýka až tak moc, ako by malo, ale inak si ma to získalo, za čo môžu aj v rámci žánru nadpriemerne zvládnuté neakčné scény. Akcie je tu pomerne dosť a je výborná. Súboje na meče síce mám rád, ale nepatria práve medzi moje najobľúbenejšie typy akcie, no tieto patria medzi tie najlepšie, s akými som sa zatiaľ vôbec stretol. Všetky pôsobia nadmieru dynamicky a pritom sú vynikajúco natočené, žiadne strihy po každom zásahu, ako je to pri súčasnom pojatí dynamickej akcie zvykom, ale perfektná prehľadnosť a skvelé uhly kamery, takže postavy sa dajú v akcii skutočne užiť. Navyše majú aj vydarenú choreografiu, ktorá je okrem samotného používania rezných zbraní doplnená aj o rôzne kotrmelce, vykrúcania rúk a podobne, čo sa mi veľmi páčilo a sú aj slušne krvavé, síce krv je samozrejme len digitálna, ale aspoň kvalitne a pri tomto type by to asi inak ani nešlo. A chválim aj skvelý výber prostredí, v ktorých sa odohrávajú. Ani neviem vybrať tú najlepšiu, vojnový úvod, finálne súboje, ale aj všetky medzi nimi, v akcii sa teda je na čo pozerať. Herecké obsadenie je výborné, nájde sa tu až prekvapivo veľa postáv, ktoré majú svoj priestor a väčšina z nich si ma aj po všetkých stránkach získala, či už hlavný hrdina Takeru Sato, ktorý je tu ten správny sympaťák aj napriek svojej minulosti, príjemná Emi Takei, charizmatický Yosuke Eguchi ako policajný dôstojník, ale aj ostatní. Len záporáci nie sú až tak využití, je ich tu dosť a väčší priestor majú len dvaja, šéf organizácie a zabijak, ale viac alebo menej ma bavili aj ostatní. Réžia a technická stránka sú výborné, prvotriedny vizuál, perfektný výber interiérov a exteriérov, či už v akcii alebo aj mimo nej, tu nemám čo vytknúť. A zaujala ma aj hudba. Síce s predlohou nemám žiadnu skúsenosť, ale s týmto filmom som veľmi spokojný, upraviť strednú časť a ten spomínaný osobný motív hlavnej postavy a asi by som hodnotil plným počtom. A vôbec by som sa nebránil ani pokračovaniu, na konci som získal pocit, že s týmito postavami by som rád strávil ešte aspoň jedno filmové dobrodružstvo. 80%(12.1.2013)

Opět nic složitého pod sluncem. Dejte 15-ti letému japonci katanu s obráceným ostřím a dobré srdce, proti postavte několik pomatených, opět japonských bytostí s největším gzichtem včele, pořádně tomu naložte stopáží, srdce ryvnými výlevy a slušným audiovizuálem a dostanete průměrnou samurajskou vyvražďovačku, kterých je minimálně v poslední době jako šafránu. 60%(18.1.2013)

Moc jsem se na film těšila, protože Sato Takeru je... malý velký muž, který má před sebou hvězdnou kariéru. A v téhle roli se snad narodil. Sice mě trochu mátlo ono "po deseti letech", ale budiž. Muži přece nestárnou. Výprava byla parádní a děj, který nenudil. Jen víc takových příběhů, které jsou sice krvavými, ale přesto pohádkami a dokážou našince vytrhnout z všedních dnů.(1.2.2013)

• - Herci pri bojových scénach nepoužívali kaskadérov ani CGI. Preto museli podstúpiť tvrdú prípravu pred filmom a natáčanie súbojov zabralo veľa času. (ywo666)

• - Predstaviteľ hlavného hrdinu, Takeru Satô, sa musel učiť šermiarskemu umeniu od základov, pretože s tým dovtedy nemal skúsenosti. Napriek tomu, že je držiteľom čierneho pásu. (ywo666)

• - Bitka v kuchyni sa natáčala 24 hodín v kuse. Herec Munetaka Aoki (Sanosuke Sagara) priznal, že to bolo extrémne náročné. (ywo666)