Sestra

(festivalový název)
  • Francie L'Enfant d'en Haut (více)

Dvanáctiletý Simon žije se svou starší sestrou poblíž luxusního lyžařského střediska ve švýcarských Alpách. Většinu času tráví okrádáním bohatých turistů, čímž živí sám sebe i nezodpovědnou sestru. Podivné setkání s cizí ženou na svahu probudí v Simonovi potlačené emoce a rozhodne se před sestrou odkrýt velmi nepříjemnou pravdu. Snímek reflektující odvrácenou stanu pověstného švýcarského blahobytu získal Zvláštní cenu na MFF v Berlíně. (MFF Cinema Mundi)

1frida2

Páni, věděla jsem, že mě Švýcaři zase příjemně překvapí. Poslední dobou jsem zaměřena na jejich filmy, páč nebývám zklamána. Genius loci tam v horách žije, pulsuje, vzrušuje. ()

laik_60

u mna príliš statický príbeh. Stále dookola rovnaká beznádej a zúfalstvo .... vo švajčiarsku nemajú školy ? Chlapec to zahral fajnovo , inak priemer. ()

rockwoman

"Proč sis mě teda nechala? Abych nebyla sama. Abych měla na koho křičet." ...Abys mohl být sám, když já si někdě užívám. Abys mě mohl šatit a krmit. Abys měl potřebu objímat náhodný mámy, protože mého obejmutí se jen tak nedočkáš. Abys, abys, abys... Vyjímečně jsem nebyla hladová po emocích. Ono i tak toho smutna na duši bylo až dost. Jak už tu zmínil ve svém komentáři uživatel DonBraso : Vše začalo na lanovce a taky skončilo, ten závěrečný záběr vypovídal za vše. Přesně tak. ()

vitekpe

Ja na socialni filmy moc nejsem, ale tenhle me docela zaujal. Vynikajici ustredni dvojice s podivnym pribehem. Hlavne ten klucina je teda dobrej...Navic tam hraje i bohyne GA. :-) ()

DavidS.

Švýcarský návod jak si třeba ve Špindlu během zimní sezóny přivydělat...Nijak šokující, mrazivé nebo dramatické...Realismus nabourává absence "spravedlnosti" nebo obchodování s caparty na dětském sáňkovišti... ()

Billie777

Zajímavý film se sociálním zaměřením a nečekaným rozuzlením. Velmi lidský, někdy i trochu depresivní film o tom, jak může být život těžký. Diváka přepadává pocit naštvanosti, chtít změnit život hlavních hrdinů k lepšímu. Atraktivní prostředí, skvěle hrající dětský herec a přirozená Léa Seydoux. ()

M1k9 odpad!

Budu asi hodně přísný, ale tohle je totální nuda a pořádná ztráta času! Přesně takový film si zaslouží přeskočení. Obzvláště díky vydatnému hereckému jménu v kombinaci s netradičním místem vzniku a žánrem vznikl lákavý koktejl pro opomíjenou cílovku. To je tak vše. Film nic zásadního neřeší, není poutavý a ani nenabízí nějakou silnou pointu k zamyšlení. Někdo uzná, že se napálil, někdo ne. Kdyby měl film nižší hodnocení tak nejsem tak naštvaný. (Hodnocení je promyšlené a stojím si za ním. Situace kdy 90% uživatelů hodnotí filmy na 70% je vtipná, ale neúčelná.)  0/10 ()

KayTee

Viděno na Febiofestu. Mám pocit, že mi tam něco chybělo, ale celkově film zanechal opravdu dobrý dojem. A Gillian Anderson potěšila :-) ()

GTS_PUNK

Filmový pohľad na život dvoch švajčiarskych sociálnych prípadov (to aj také existuje?) počas jednej lyžiarskej sezóny. Simon (Kacey Mottet Klein) sa živí kradnutím lyží, jeho "sestra" (Léa Seydoux) akokoľvek vie, ale hlavne peniazmi od Simona. Dej snímku sleduje krátky úsek zo života 12-ročného chlapca, s ktorým postupne nikto zdanlivo nechce mať nič spoločné, a ocitá sa tak ešte viac izolovaný na okraji spoločnosti. Pokus o sociálnu sondu do života ľudí, ktorým osud neprial, je zo strany režisérky Ursuly Meier citeľný, no je však otázne, či je spôsob, akým je podaný, v konečnom dôsledku vhodný. Ak bolo jej zámerom u diváka vyvolať voči takmer každej jednej z postáv vo filme odpor, gratulujem, darí sa to na jednotku. Ak však nebodaj chcela vyvolať ľútosť nad osudom indivíduí, ktoré sa tu objavujú, tak potom je to krok vedľa. Môže to síce byť len subjektívny pohľad, ale empatia sa voči týmto charakterom skutočne prejaviť nedá. Navyše, sledovať dej postavený vyložene len na kradnutí lyží a čistej bytostnej mizérii v každom smere, bez väčšej hĺbky a s chabým, nevýrazným plot-twistom k tomu, nie je žiadna výhra. Pozrieť sa to síce dá, ale že by pri tom človek jasal a oslavoval film ako nejaký vrchol európskej kinematografie, to naozaj nie. L'Enfant d'en Haut je pri tom všetkom akceptovateľným počinom, ktorý ako-tak do istej miery zachraňuje výprava (aj to len tá z prostredia horského lyžiarskeho strediska) a celkom obstojná kamera. Ale inak je to skutočne čosi, čo zapichnete do snehu, a môže vám byť jedno, ak to niekto ukradne. ()

mira.l

Teda tohle byla hodně zvláštní podívaná. Kacey Mottet Klein a Léa Seydoux, jeden jak druhý či druhá:), beze sporu předvedli velmi kvalitní, přirozené výkony, i když byli vlastně napřesdržku oba dva od samého začátku filmu až do jeho konce. ALE. Pro mě to ztratilo smysl někdy mezi 22. a 25. minutou, ve skladišti restaurace. Proč ho ten chlap prostě nezmydlil a nenahlásil policajtům a místo toho mu ještě začal platit za kradené lyže?? Já nevím, neznám švýcarské poměry, ale nějak nevěřím tomu, že celý ten příběh by byl ve Švýcarsku reálný - z mnoha důvodů - sociální systém je neznal?? Bylo možné ututlat to, že to není sestra, ale matka? Navíc Léa Seydoux je jen o 13 let starší než Kacey Mottet Klein, takže jako jeho matka opravdu moc nevypadala. A ty krádeže.... mnoha lidem vlastně naráz a opakovaně se ztrácí lyže, helmy, brýle, peníze a nikdo nic neřekne, nikdo nic nehlásí?? Navíc že by Simon byl nějak extra nenápadný, to bych taky neřek. Bylo to sice velmi dobře a přirozeně zahráno, ale celé mi to přišlo takové divné až nereálné. Jo a ten panelák ve švýcarském horském údolí, tak ten byl taky dobrej:). ()

štíple

Určitě dobrý film, ale pro mě téma, které těžko zvládám. Je to tak silné, že u mě převažují negativní pocity a to se odráží i na mém hodnocení. ()

jafuska

Nenapsala byhc ponurá atmosféra, to si představuji úplně jinak, ale docela zajímavé drama, kdy opět je na řadě lidské drama, kdy se musí každý sám o sebe postarat, aby nějak přežil a měl na živobytí. Francouzské filmy nejsou mojí silnou stránkou, většinou se jim vyhýbám, ale pokud občas narazím na nějaký dobrý a zajímavý žánr tak se na to ráda podívám, a tady to celkem ušlo. ()

DonBraso

Vše začalo na lanovce a taky skončilo,ten závěrečný záběr vypovídal za vše.Pro někoho stále stejný sled událostí.Vyjedu lanovkou,ukradnu co můžu a jedu zas dolů.Tohle se opakuje neustále a možná nějaký ten výlet mimo rajon by nebyl špatný,ale bohužel se tak nestane.Tak tu máme sociální problémek,jak přežít,když moje "sestra" peníze zrovna nepřináší,ale ráda je bere,přesto v koutku duše má svého syna ráda a syn jí má rád z celého svého srdce .Léa je doopravdy kus,hraje tak minimalisticky přesvědčivě co jenom scénář dovolí.Ale hlavní roli zde hraje klučina,který přežije všechno a krást je jeho řemeslo.Člověk se vždycky může zeptat proč,ale slovo proč tu není žádoucí. Gillian Anderson v horách byla třešnička na dortu.K zamyšlení,úvaze ano,jednoduchost ano...,už jenom záleží jestli tento styl divákovi sedne,protože je v koutku duše na plátně hodně prostý a možná až moc stále stejnýale pár záběrů na činžák v horách je někdy více než tisíc slov. ()

macco33

Na tento film jsem se díval hlavně kvůli Gillian Anderson, kterou jsem předtím viděl zářit v seriálu Fall. Tady ale měla jen pár výstupů. Hlavní pozornost na sebe trhl ten malý kluk, který se skvěle zhostil role zlodějíčka. Také jeho "sestra" byla výrazná, oba perfektně vystihli typy ze sociální periférie. Problém byl ale v tom, že  i když mě film jakous takous amosféru, byl dějově dost chudý, to, co jsme viděli, se mohlo stihnout tak za čtyřicet minut... Některé scény byly jakoby nedohrané, některé momenty byly lehce nedotažené - třeba že by nikdo nikdy nezavolal policajty? Tož tak. ()

tucnakova

... no, nejsem si jistá, že mi to dost ulpí ... on i ona byli dobří, prostředí filmu vlastně dost zajímavé, očekávaně jsem ho chtěla na konci adoptovat, nebo aspoň obejmout - neočekávaně a překvapivě jsem se párkrát i zasmála ( jinak ale hlavně moje akta x - celý film jsem se trápila nad její totožností ) ... ()