Nádherné bytosti

• Austrálie

Fantasy / Romantický / Drama

USA, 2013, 123 min

• castor

Nádherná Emmy Rossum, dva charakterní herci a pak dlouho nic.. Jen toporná mladá ucha, zmatený děj, mizerné fantaskní prostředí, docela mdlé triky. Mladé vzdychající slečny se po Twilight nemusejí bát, že nebudou mít co žrát. Vždycky přijde někdo, kdo vytáhne nějakou (na kvalitu se nehledí) knižní sérii a bude doufat, že na to dospívající diváctvo uslyší. Na Richarda LaGravenese, který má za sebou několik ambiciózních projektů, bych všechno neházel, celkově je to ale nic, k čemu bych se chtěl někdy vrátit. A v kinech průšvih.(18.10.2015)

• rikitiki

Není to tak ubulené jako Stmívání, ale pitomé je to úplně stejně. Středoškolák se zamiluje do čarodějky, u které se zatím neví, jestli se přidá na temnou nebo světlou stranu síly. Do toho zasahuje přehršel postav, které se ve filmu ani neobjeví. Fakt, tohle je zajímavý: film je přelidněný postavami, které tam ani nejsou (hrdinův otec a matka, hrdinčina matka, jakýsi padlý voják z občanské války...). Od třetiny filmu říká spousta lidí a čarodějů hrdinovi, aby se na svou lásku vykašlal, protože to všem přinese jen zkázu, ale přestože jsou to čarodějové vládnoucí mocnými kouzly, tak s tím nic neudělají. Jen řeční a hrdina si vesele dál randí. ______ K závěru už to celé postrádalo smysl, hrdinčino lavírování mezi dobrem a zlem mělo v jejích projevech zcela jasného vítěze, ale přitom to nakonec dopadlo jinak. Její čarování by poznamenalo městečko na desetiletí (co ti lidé zabití blesky?), ale tady si toho snad nikdo ani nevšiml.... Ne, kdepak, tohle je blábol, kdy autor nevěděl, jak rozehraný příběh ukočírovat a celý se mu vymknul z rukou.____ Sice potěší, že hlavní hrdinové nejsou takový sterilní krasoň a krasavice jako ve Stmívání a jejich dialogy zní občas docela přirozeně, ale jako příběh se to rozpadne do nesmyslů. /2. 7. 2017/(2.7.2017)

,,ALE JÁ VĚŘÍM, ŽE PRAVÁ OBĚŤ JE VÍTĚZSTVÍ, PROTOŽE VYŽADUJE NAŠI SVOBODNOU VŮLI. VZDÁT SE NĚČEHO, NEBO NĚKOHO, KOHO MILUJEME, PRO NĚCO, NEBO NĚKOHO, KOHO MILUJEME VÍC NEŽ SEBE“...... /// Pohádka pro teenegerky, ve který se bojuje s kletbou a řeší láska ke smrtelníkovi. Škoda, že to neudrželo onu úvodní vodlehčenou a pohodou atmosféru. Sázet ve dvouhodinový stopáži místo na ,,zvláštní bytosti“ na nezvláštní romantiku a ukecaný pátrání, asi zabije i mladší smrtelníky, než su já. Stejně tak nechat hrát tu holku Lenu, byl nápad za starou Bellu (a ten kluk…). Neříkám, že to bylo k zblití… jen nuda. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsaly v roce 2009 Kami Garcia a Margaret Stohl číst nebudu. 2.) Letím na holky, který zaříděj, aby při líbačce sněžilo (,,ty krávo, ty to umíš i s deštěm!“). 3.) Thx za titule ,,arilka“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *(3.6.2013)

Chvalabohu tam tých špeciálnych efektov nebolo až tak nehorázne veľa, aby sa mi to muselo hnusiť, práve naopak, bolo to pekne doplnené milým príbehom. Jeden z ďalších dôvodov prečo film pozerať, kto by nechcel stretnúť vysnené dievča zo sna, ktoré je k tomu dobrá čarodejnica / teda zaklínačka / a vyčaruje vám sneh ...(7.10.2013)

Dlouho očekávané zpracování literární předlohy dostalo svoji filmovou podobu. A není úplně marná. Ethan (Alden Ehrenreich) žije, stejně jako mnoho generací jeho rodiny, v malém zapadlém městečku Gatlin kdesi v Jižní Karolíně, a bojí se, že se v jeho životě nikdy nestane nic zajímavého a navždy zůstane uvězněný v prázdnotě stereotypu. Pak se ale objeví Lena Duchannes (Alice Englert) a najednou už není nic takové jako dřív. Ethan po čase zjistí, že hrozně zvláštní, zajímavá a svým způsobem i sexy Lena je z tajemné rodiny Zaklínačů, a o jejích šestnáctých narozeninách na ní má dopadnout strašná kletba, která ohrozí její i jeho život. Aniž to tihle dva vůbec tuší, spojuje je zvláštní pouto, a právě Ethan může kletbu změnit. Kdo jiný, než ostřílený Richard LaGravenese, může dostat milostnou látku až za hrob do režijních pazour k převedení do filmové řeči, než právě on, jež za svoji kariéru natočil citlivých snímků o lásce, potažmo o vztazích dvou lidí, hned několik. A tvůrčí tým šel na to tak nějak po "twajlajtovsku". Před zhlédnutím jsem totiž nejednou zaslechl přirovnání tohoto snímku ke slavné upírské sáze a nezbývalo, než se přesvědčit do jaké míry, tomu tak skutečně je. A ano, určitá podobnost či inspirace a jisté styčné body by se s kultovním fenoménem, našly i zde (zapadákov, nesmrtelnost jednoho ze zamilovaného páru, osudová náklonnost, početná rodinka Zaklínačů, otevřená možnost rozpracovat osudy postav do dalších pokračování, autorkou literární předlohy je žena a ne jedna atd.). Nicméně, poměřovat ho je dost ošidné a navíc film netrpí takovou nablblostí, jako zmíněná sága. Charisma ústřední milostné dvojice, oproti dvojce Kristen Stewart & Robert Patinson, je mnohem slabší. Dovoluji si tvrdit, že Alice Englert nebyla ani moc hezká. Alden Ehrenreich se snažil, ale nedosáhl výše, než na part mladíka, který je s klidem zaměnitelný. Ostatní postavy dostaly prostoru občas i méně, než by si zasloužily, anebo jejich postava nebyla dostatečně zdůvodněná pro další vývoj dějství. Platí to především pro okouzlující a skutečně sexy působící Emmy Rossum jako Ridley Duchannes, která jak do filmu vstoupila, tak z něj zase zmizela a zaujala zálibou ve změně image. Emma Thompson hrající zákeřnou a zlou matku Sarafine beroucí na sebe podobu paní Lincolnové odevzdala spíše herecký průměr a Jeremy Irons jako strýček Macon Ravenwood zase film svojí účastí nasměroval do nepříjemné "béčkovosti". Efekty občas taky žádná sláva, na pořádné finále už asi nezbyl dostatečný rozpočet, a tak se před divákem rozprostřelo vyústění jako z nějakého druhořadého televizního seriálu, který má k dispozici odvysílat ještě nejméně dvě další řady. Nějaké pokračování však v tomto případě s určitostí nehrozí, i když by se nabízelo. Kamera špičkového kameramana Philippe Rousselota hodně doháněla to, kde nestačil příběh, občas ovšem televizní "look" až tak neodstranila, ale dvě hodiny filmu plynuly poměrně dobře bez větších nudnějších sekvencí a nějaké to milostné kouzlo film také rozhodně měl. Možná bylo zaděláno navíc a možná byla literární předloha natolik složitá, že se muselo z něčeho slevit, obsah velmi zestručnit (proto taková řada na sebe jakoby nenavazujících scén) a vše vtěsnat do dvou hodin, které nebyly marné, ale ani nijak výjimečné. Richard LaGravenese tentokrát nezplodil úplně nej nesmrtelný příběh, ale ani něco, za co by se měl stydět. Mé hodnocení: 60%(27.10.2013)

• - Role Ammy (Viola Davis) je kombinací dvou postav z knižní předlohy, a to hospodyně Ammy a knihovnice Marian, nejlepší přítelkyně Ethanovy zesnulé matky. Scenárista a režisér Richard LaGravenese spojil tyto dvě postavy v naději, že tím přitáhne hvězdnou herečku. Nakonec byla Viola Davis první a jedinou volbou. (Dr Lizal)

• - Jack O'Connell byl původně obsazen jako postava Ethan Wate, ale těsně před natáčením byl nahrazen Aldenem Ehrenreichem. (Kritiq)

• - Jde o druhý film, kde spolu hrají Viola Davis (Amma) a Thomas Mann (Link). Předtím to bylo ve filmu Něco jako komedie (2010). (Kritiq)