Nádherné bytosti

• Nový Zéland

• Austrálie

Fantasy / Romantický / Drama

USA, 2013, 123 min

Ó můj bože, takovou spoustu času jsem promhrala studováním Twilightu, Hunger Games a přidružených podniků, když jsem ve skutečnosti hledala tohle! Přivedl mě sem fakt, že soundtrack dělal Dhani Harrison, takže žádný kontext a očekávání ohledně povahy příběhu - a ejhle, nadpřirozená fikce pro dospívající mládež otagovaná slovy "láska, čarodějnice, prokletí, čarodějové, zlo", kde postavy nejsou modelové a je možno se s nimi ztotožnit, vychází ze zajímavého detailního prostředí, které všemu dodává vlastní chuť, a pronásleduje (pursue) opravdové a magické životní hodnoty. Formálně film žádné prahy nepřekračuje. V návaznosti některých scén a vůbec dramaturgii jsou taky nějaké skoky/schody, které nevypadají jako záměr, i když se tak tváří, ale jsou spíše nezvládnuté. Ale tematicky to mají v pořádku, včetně toho reverendova kázání. Vizuálně vypadá tak, jako když si patnáctiletý člověk začne sám kreslit a ještě neví ani o existenci expresionismu, ale aspoň jsou všechny domy porostlé schnoucími vistáriemi. Řemeslně nijak nevybočuje a asi těžko by ho člověk v záplavě dalších identifikoval, ale alespoň nemá svoje diváky za idioty, což velmi oceňuji. A také oplývá docela temným smyslem pro humor a umí být i docela autenticky děsivý, což je velmi osvěžující. (Když to napíšu takhle, zní to velmi akademicky - skutečnost je taková, že jsem během promítání pobíhala po pokoji, zalykala se náhlými pocity štěstí a vřískala "to je skvělý, to je skvělý".) Tam, kde ostatní alchymisté tohoto žánru pořádají opulentní bitvy o osud celého světa čítající myriády vojáků plastových modelů a modelek bez osobností na pozadí fantastických kýčovitých exteriérů se zdejší tvůrci drží hesla, že v jednoduchosti je síla. Estetika Nádherných bytostí vychází z romantismu (toho opravdického rozervaného ve zříceninách) a gotického románu. Bledá dívka v černém s vlasy vlajícími v bouři - odlehlý dům v pralese na kopci, kde se dějí zázraky - síla přírody pomáhá proti ignorantům většinové společnosti. Není to nic, co bychom "ještě nikdy v životě neviděli", ale je to pokorné a dospělé (a taky pěkně padlé na hlavu - v tom nejpozitivnějším slova smyslu). A takový skvělý pár mladých milenců, ó bóže, první pořádné intimčo a udeří tam blesk a hoří cedule poslední záchrany. A já nevím, jak vy, ale už jsem se naučila i oceňovat, že když v tomto filmu někdo zmokne, tak v následující scéně je pravdu zelený a zplihlý a nenalíčený, což už je v dnešní době kvalita, kterou bys sotva pohledal. (-"I said get away from my boyfriend, you witch!") "Our words, our language cannot explain all that there is."(21.9.2014)

Možná mám jen pomyslné krámy, že mi tenhle tejden připadají všechny filmy zdlouhavé, i Beautiful Creatures se každopádně k mé touze po střihačských nůžkách přidávají. Krátila bych alespoň o dvacet minut. Začátek mě každopádně bavil, pak se odhalilo tájo a od té doby mi připadalo, že sleduju světlejší verzi Dark Shadows od Burtona. Každopádně jsem se vesměs bavila, celkem milá pohádka, která nepřekvapí nikoho, kdo sjíždí pohádky častěji než psi lejtka, ale ani není prokletá natolik, aby unudila k smrti. Párkrát jsem se i pousmála, ačkoli více méně v tichosti, ono to ani jinak nešlo, holčičí smích Aldena Ehrenreicha mi stačil :) 60%(7.8.2013)

Chvalabohu tam tých špeciálnych efektov nebolo až tak nehorázne veľa, aby sa mi to muselo hnusiť, práve naopak, bolo to pekne doplnené milým príbehom. Jeden z ďalších dôvodov prečo film pozerať, kto by nechcel stretnúť vysnené dievča zo sna, ktoré je k tomu dobrá čarodejnica / teda zaklínačka / a vyčaruje vám sneh ...(7.10.2013)

• StarsFan

Nebýt účasti Jeremyho Ironse a Emmy Thompson, tak mě na tuhle novou Twilight ságu asi jen tak něco do kina nedostalo. A přitom to kupodivu zpočátku nebylo tak strašné. Úvodní odlehčený tón s několika vtipnými narážkami byl fajn a je dle mého škoda, že u něj nezůstalo. Osobně bych totiž radši sledovala dvě hodiny celkem sympaticky napsaného small talku z prvního dějství než onu překombinovanou, nadpřirozenou zápletku plnou dramatického přehrávání a vzrušujícího dobrodružství ve stylu "teď si přečtu tuhle knihu, abych zjistila, jak zvrátit svůj osud", která naplňuje druhou polovinu filmu.(17.2.2013)

• dr.horrible

Nie tak hrozné ako som čakal. Twiligtovský odkaz už bude pôsobiť navždy, a ak sa to dá považovať za subžáner (do ktorého kategoricky spadá napríklad aj Niccolov The Host), Beautiful Creatures patria k tomu lepšiemu. Naivných a hlúpych momentov je dosť, zďaleka najlepšia postava Emmy Rossum (sorry Jeremy) je absolútne nevyužitá, a keďže sme pod vplyvom Súmraku, romanci ústrednej dvojice je venovaného desaťnásobne viac priestoru, ako neustále spomínanému zlu a záporákom, ale narozdiel od Mayerovej brakov, toto ma aspoň neurazilo. Iba znudilo. 45% Ako rozprávka to celkom funguje. A hudba je tam výborná.(8.5.2013)

• - Natáčení v Louisianě bylo dočasně zastaveno kvůli hrozbě tornáda. (Kritiq)

• - Básně na stěnách a stropu v Lenině (Alice Englert) pokoji pocházejí básníků Williama Blakea, Alfreda Lorda Tennysona, Edna St Vincenta Millaye a Rumiho. (Dr Lizal)

• - Film je natočen podle prvního dílu stejnojmenné a celosvětově úspěšné série Kami Garcii. (Fevas)