Orheimové

• Norsko

Kompani Orheim

The Orheim Company

Norsko, 2012, 99 min

Obvyklý příběh obyčejné rodiny násilnického alkoholika, submisivní manželky a dospívajícího komunisty. To vše hezky zakomponované do sociálního kontextu norské kultury po roce 1985. Mladý Jarlu, introvertní sympaťák, ale vyrostl do podivné buchty, nemohu tedy víc než za 3. Jak málo stačí k narušení dobrého dojmu.(18.3.2020)

• slunicko2

Na mě příliš nevýrazné. Norská potažmo skandinávská zdrženlivost mi tu příliš nesedla, trochu té "Itálie" by nezaškodilo. Takhle mi jinak nesporně dobře udělaný film přišel jako barevný obrázek vytištěný na černobílé tiskárně.(11.3.2016)

Rok 1985. Opojná rychlá jízda na bicyklu s berany, na nich igelitka s nákupem magnetofonových kazet potřebných k nahrávání koncertu z televize. Popíková hudba, Walkman, džíska s odznaky a doma čekající přiopilý despotický otec hrozící násilím. Jak moc mě je tohle vše blízké. Tvůrci filmu mě dali možnost zavzpomínat na léta dospívání a udělali to velmi precizně. Další z filmů, který se nedá pouze vidět, ten se musí prožít!(1.7.2015)

Skvělý snímek, který popisuje život dospívajícího Jarleho Orheima v rodině despotického, cholerického otce, který se marně snaží zvítězit nad svým alkoholizmem. Jako vedlejší děj pak slouží ještě Jarleho politické vyzrávání. Na tento film by se měli podívat především rodiče, aby pochopili, že vyžadovat striktní splnění jejich požadavků za každou cenu, může vztahu dítěte k rodičům značně uškodit.(20.4.2014)

• Johnny.ARN

A tu mladý perspektívny komunista Orheim plní na slabých 130 procent. Sociálna dráma o otcovi akoholikovi, matke puťke a synovi, ktorý sa nechal zviesť na zlé chodníčky komunizmu v 80.rokoch v chladnom Nórsku. Natočené pekne, s atmosférou, ale bez hlbšieho zásahu a dlhé o 10 minút. 1 z 5(8.12.2018)

• - Film získal cenu Dragon na Göteborg Film Festival v kategorii nejlepší severský film v roce 2011 a v roce 2012 dvě ceny Amanda za nejlepšího herce a nejlepší herečku ve vedlejší roli. (Cheeker)

• - Natáčelo se v norském Rjukanu, Stavangeru a náhorní plošině Hardangervidda. (Cheeker)