Zvuky temna

Death Tolls Seven Times

The Psychic

Horor / Mysteriózní

Itálie, 1977, 90 min

To je problém většiny starších filmových thrillerů – byly v průběhu dalších mnoha let tolikrát okopírovány, že když si na začátku zápletky pomyslím, že vrah je určitě „zahradník“, tak se můžu vsadit, že to tak z devadesáti procent na tuty bude, ať se to snaží zašmodrchat jak chtějí. A bez toho prvku překvapení už to u podobného typu snímků prostě není ten pravý šálek cyankáli, ať je námět sebezajímavější. Nehledě na to, že se hlavní hrdinka chovala občas kapánek nelogicky, ale to vem čert.(3.7.2015)

Tak tohle giallo je velmi podařené! O hororu se tu podle mě moc nedá mluvit, takže to žánrové zařazení je zkrátka mimo, i když je giallo hororový subžánr. Zvuky temna je v první řadě italská detektivka stavící svůj děj na vizi hlavní hrdinky, která zobrazuje zavraždění a zazdění jedné oběti přímo v jejím bytě. Touha znát pravdu ji zavede k větvícím se důkazům a stopám, které vás možná nemile překvapí jako ji samotnou. Chce to jen se malinko přenést přes pomalejší rozjezd, ale pak už se od toho nejde moc odtrhnout. Detektivka, u které jsem zhola nic nepostrádal.(27.3.2014)

Pre starú taliansku giallo horrorovú filmovú tvorbu, z obdobia sedemdesiatých a osemdesiatých rokov minulého storočia, mám slabosť. Najviac sa mi páčia snímky Dario Argenta. Sú to jedinečné surovo atmosferické diela. V tesnom závese za nim sa drží režisér Lucio Fulci. Tomu sa tiež podarilo natočiť niekoľko výnimočných titulov. Na druhej strane má na konte i zopár nepodarkov. Mysteriózna kriminálka "Zvuky temna", ktorú natočil v roku 1977, však rozhodne patrí medzi jeho najlepšie filmy. Giallo classico. ****(16.2.2016)

Podmanivy pribeh, sergiho typicka fokusy nahazujici kamera, frizziho nervybrnkajici muzika a rezie hodna pouze Fulciho nadpozemskemu formatu. Rekne li se giallo, mam jiz leta zafixovan roztahany dej, tlak na nedynamiku a rozevlatost pribehu, ktery strhava divaka hlavne v dejovych twistech. Tohle Fulci bori a konzumenta drzi pomoci kvanta indicii stale ve strehu a napeti. mamma mia, kdyz uz se tahle ekipa rozhodla natocit film dopadlo to vzdy prvotridne.. detektivku hodnotim plnym domem, stejne jako esteticky level jennifer oneill..(5.3.2013)

Velmi slušný mysteriózní thriller, s lehkou, ale opravdu lehkou příměsí gialla, dokazující, že i v rámci horrorového žánru dokázal být mistr pestrý a zvládal více než jen jeho klasické gore. Jednoduchý, ale velmi záživný příběh o ženě stižené viděním, kterému velmi pomáhá doba a kulisy, v nichž byl natočen. Sedmdesátky prostě podobným příběhům přály a poskytovaly jim patřičnou atmosféru. Hlavní hrdinka v podání Jennifer O'Neill velmi sympatická, v roli její švagrové pravděpodobně (samozřejmě to je nadsázka, ale ta podoba je až obdivuhodná) starší sestra Claudie Shiffer. Je to tajemné, napínavé, snad pevná součást pětice nejlepších mistrových filmů.(13.4.2014)

• - Scéna z úvodu, při které se padající ženě tříští obličej o útes, je shodná s se scénou, kterou Fulci použil již v Non si sevizia un paperino (1972). (baronGrga)