Musím se ztotožnit s většinou zdejších komentářů, že filmu jednozačně dominuje Ferenc Futurista. Jinak se jedná o takový ten klasický humorný prvorepublikový příběh (byť tedy točen už za války) s ponaučením. Chvílemi přehnané, chvílemi milé, chvílemi i docela humorné. Řekl bych takové lepší 3 hvězdičky. (DVD)(13.4.2013)

Musim rict, ze postava a cele ztvarneni Berty v podani Ruzeny Naskove me malem dohnala k slzam. Vyborny herecky a hlavne lidsky vykon! Pak je zde neskutecny Ferenc Futurista, ktery se sve role zhostil temer Oscarove. Film ma sice pomalejsi rozjezd, po prijezdu rodin na zamek se ale staneme svedky neskutecne podivane. Vyvolavani ducha u stolu a boure, to jsou veci, ktere si pamatuji od detstvi... Vzhledem k ne zrovna privetivym dejinam se ceskym filmarum povedlo nekolik vybornych filmu v roce 1941.(30.5.2009)

Velice příjemná komedie o ne zcela ideálních rodinných vztazích, režiséra Mace Friče. Velice inteligentním způsobem nastíněna touha veškerého příbuzenstva (až na výjimky) po dědictví po zesnulé tetičce, kde se naplno projevují charaktery jednotlivých postav. Ve finále se ukáže, že teta ve skutečnosti nezemřela a odhalí se pravá příčina tj. touha po dědictví. Velmi kvalitní námět i scénář o režisérovi nemluvě. Vše doplněno o velmi kvalitní herecké obsazení. V tomto filmu přímo exceloval bratr Emana Fialy Ferenc Futurista (vlastním jménem František Fiala).(29.1.2011)

Naivní komedie, ovšem s výbornými hereckými výkony a zvláštním kouzlem tajemnosti, které mě vždycky dostane a jakmile na něj v televizi narazím, musím si k ní prostě sednout a odkoukat jí znova do samého konce. V podstatě se jedná o úžasný film pro celou rodinu, který si bez problémů najde svého diváka i po více jak 70ti letech, což je pro mě něco, co mě vždycky fascinuje.(21.7.2013)

Příjemně zábavná a svižná komedie o mamonu peněz a bohatství lačných příbuzných, toužících pouze po dědictví. Teta Berta (Růžena Nasková), čekající na návrat své dávné lásky, žije osamocena na svém zámečku. Její příbuzní touží pouze po jejím majetku. Po smyšleném úmrtí pak nastává pravý a nefalšovaný boj o pozůstalosti, který impozantně řídí Bertin majordomus Hynek (dobrý Ferenc Futurista). Boj a hledání testamentu. Dusbabovi (dobrý Jaroslav Marvan a Růžena Šlemrová) versus Felixovi (Miloš Nedbal a Zdeňka Baldová) kontra Oskar (František Kreuzmann) a jeho žena (Lola Skrbková). Další zajímavé role: uctivý dr. Jelínek (František Smolík), stálý Bertin ctitel, strýc Eduard (Theodor Pištěk), Bertina životní láska, nadějné mládí netoužící po majetku Jindřich (Jiří Dohnal) a Slávka (Lída Chválová), trochu nemotorní sloužící Berty Jeřábek (Vladimír Řepa) a Víchová (Darja Hajská), a smyšlený právní zástupce JUDr. Hrůza (Karel Beníško). Zábavné, vtipné, tajemné, sarkastické až výsměšné. Nádherný boj o dědictví jako vrcholový sport, kde všechny údery jsou povoleny.(15.8.2011)

• - Filmovanie prebiehalo v obci Pruhonice. (dyfur)