Andělský podíl

• Nizozemsko

The Angels' Share

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 2012, 106 min

Další britská komedie se silným sociálním podtextem. Mladí lidé z glasgowských paneláků vyrůstají v prostředí gangů, podvodů a násilí. Robbie (Paul Brannigan) má však nyní silnou motivaci změnit svůj styl života. Jeho přítelkyni Leonie (Siobhan Reilly) se právě narodil syn Luke a Robbie by chtěl s nimi žít jako rodina a ne se jenom scházet v parku na lavičče. Leoniin otec ho náhodou zachrání před bitkou od konkurenčího gangu a pokusí se ho podplatit, aby odešel a nechal Leonie na pokoji. Když pak Robbie zjistí, že konkurenční gang ví, kam se chce s rodinou přestěhovat, je jasné, že skutečně budou muset z Grlsgowa odejít, aby mohli začít nový život. Po posledním odsouzení musí Robbie docházet do pracovní skupiny. Tam se skamarádí s vedoucím Harrym (John Henshaw) a s dalšími delikventy, kteří jsou príma, ale hodně sví. Harry je za dobré výsledky vezme na ochutnávku whiskey, kde Robbie zjistí, že má nečekaný talent. S pomocí kamarádů se rozhodne pro poslední podvod ve svém životě - získat ´andělský podíl´ ze sudu skvělé Malt Mill. Tradičně dobrý britský příběh skupiny lidí s osobními problémy ztvárněný dobrými herci. Snad jenom upoozornění, že školní angličtina tady opravdu nepomůže.(14.11.2014)

Příjemný mix komedie, dramatu a whisky. Asi jsem zatím nenarazil na film, z kterého by přímo sálala chuť správné maltky a Kenu Loachovi se zde podařilo geniálně. Základem je sice klasická underdog story, jakých jsme viděli mraky, ale prostředí, postavy a decentní vtip film rozhodně vytahuje z průměru výš. Za mě 4*, malt-head!(2.11.2012)

Fajn sociální pohádka s krásným levičáckým poselstvím "andělského podílu" jako principu bezbolestného přerozdělení. Loach umí svoje postavy nijak zvlášť neidealizovat, i když zjevně stojí plně na jejich proletářské straně. Pro mě pořád zůstává problémem jeho lpění na "vážných" sociálních scénách, které v celkovém crazy konceptu tak úplně nefungují - prostě jsou to dva způsoby pohledu na věc a úplně k sobě nesedí. Ale jinak jsem se tímhle živelným skotským křupanstvím výtečně bavil.(7.7.2012)

• Kmotr

Podívaná tak na sobotní večer, když není co dělat a tak si můžete pustit film jako Andělský podíl u kterého si možná odpočinete, ale také u něj můžete dělat řadu dalších aktivit. Nuda, která míchá klišé nejrůznějších žánrů. Režisér filmu Hledá se Erik, tentokrát nezvládl udržet rovnováhu mezi dramatem a komedií, prolíná je nevkusně dohromady a nabízí film, který je podle mě ve všech směrech zbytečný. Příliš nepodstatných scén, které nic neříkají a nejsou pro film důležité, načrtnuté postavy, mizerný smysl pro humor. Kdybych to neviděla v kině, ale v televizi, tak to vypnu už v polovině. FFKV(2.7.2012)

,,MŮJ KLIENT CHCE JEN 3 LÁHVE. JEDNU SI NECHAT, JEDNU VYMĚNIT A JEDNU VYPÍT S PŘÁTELI....“ /// Tak fajn. Původně to vypadalo na film vo tom, že když se jednou zapleteš do toho svinstva, nejde s tím jen tak přestat. Robbie by se měl vykašlat na všechny ty sračky kvůli kterejm seděl, zapomenout na všechny co ho chtěj zabít – páč je mladej a má malilinkatýho syna. Škoda, že trvá hodinu, než se film dostane k rozumnejm věcem. K whisky a ,,triku“, jak vydělat prachy. Začne bavit, chytá to ,,zlodějskou“ atmosféru a hlavně dostávám kurevskou chuť ochutnat pořádnýho vizoura. V tý druhý půlce, je to optimistickej teenagerskej zlodějskej film, provoněnej whiskou a myšlenkou, že na těch prospěšnejch pracích v Británii asi něco bude. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Tož po filmech o víně, bych radši něco vostřejšího. 2.) Páč na exkurzi do palírny se nechodí každej den (netýká se zaměstnanců likérky Drak). 3.) Thx za titule ,,verus.1993“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(16.10.2012)

• - Pro whisky nadšence lze dodat, že ve filmu se objevuje dvakrát Charlie MacLean jako znalec skotské whisky. Pan MacLean je znalec v oboru a uznávaný autor na téma whisky. Publikoval již na deset knih a získal řadu cen. (Bioscop)

• - Paul Brannigan hrá vo filme pochybného a problémového človeka. V skutočnosti bol v šestnástich rokoch uväznený na štyri roky za ozbrojený prepad. Po prepustení na slobodu bol nezamestnaný, frustrovaný a premýšľal nad samovraždou. (kacer4)

• - Film se částečně odehrává v prostředí destilérky Highland Park, která je umístěna na Oknejích a je dnes nejseverněji položená palírna skotské. (Bioscop)