Andělský podíl

Rebecca O'Brien

Jonathan Morris

Scénografie:

Fergus Clegg

Neurazí, nenadchne. Whisky newhisky, nejprve jsem měla dojem, že jsem přišla sledovat drama (to se stává, když si nepřečtete anotaci), potom jsem pochopila, že se můžu i smát. Chlapec s popelníky místo brýlí byl vtipný, dokud nezačal příliš lpět na hláškách o sedřených vejcích, hlavní postava nejprve budila soucit i opovržení, až se z ní nakonec stal takový Ethan Hunt, který vymyslel a provedl krutý plán (a agrese i agresivní "kamarádi" zmizeli kdo ví kam), když přidáme k pár dobrým vtipům i nějaké ty nechutné, ve kterých figurují tělní tekutinky, máme před sebou komedii, která žije svým životem, ale na plátně ji není třeba vidět.(2.7.2012)

Vynikajúca kombinácia sociálnej drámy spojená s takým krimi dobrodružstvom a ochutnávkou whisky. Hercov snád' vyhrabali z ulíc, pubov a pracáku, takže som mal pocit , že som súčasťou deja a na tých rôznych ochutnávkach sa človek aspoň čo to dozvedel. Mimochodom, názov filmu je podľa mňa asi jeden z najkrajších, poéziou a whisky samotnou zaváňajúcich, aký kedy mohol byť filmu daný!(15.10.2012)

• J*A*S*M

Odporná, levicová, nevtipná komedie o několika nesympatických postavách ze dna společnosti (já jim říkám póvl, oficiální text distributora "povedené existence"), přičemž té hlavní máme fandit, protože se prý chce změnit a zlepšit svůj život, nicméně nevynechá první příležitost, jak si v podstatě podvodem přilepšit. Hm. Krásně manipulativně je natočena scéna rozhovoru mezi hlavním hrdinou-útočníkem, jeho obětí a rodiči oběti. "Povedená existence" útočník z něj vychází jako chudák trpitel, oběť jako slaboch a matka oběti jako natvrdlá fúrie neschopná soucitu, nechápající, že se útočník mohl změnit a svého činu lituje. A je to jen a pouze tím, jakým způsobem to Loach natočil a že do role matky obsadil ženu s nejsměšnějším přízvukem ze všech. Dvě hvězdy klasicky za řemeslo, jinak odpad.(22.12.2012)

Sice to trvá zhruba do poloviny filmu, ale když se rozjede "zlodějská" část, tak to baví. Do té doby je to spíš sociální drama než whisky nasáklá komedie. Tvrdý přízvuk, Proclaimers, Irn-Bru a whisky - co víc vlastně od skotského filmu chtít? Pobavil jsem se a před cestováním Skotskem určitě doporučuji k podívání. Film jsem vůbec neznal, ale právě jsem se vrátil z tour v Balblair distillery a tam jsou na něj náležitě pyšní.(4.7.2019)

• jojinecko

Veľmi rozpačitý film. Ken Loach akoby nevedel čo chce natočiť, resp. spojenie dramatickej a tej "uvoľnenejšej" časti nefungovalo. Začína to ako drsná sociálna dráma, aby to celé prešlo do kvázi ľahkej komédie, poriadne šablónovitej. Čo je to najdôležitejšie, bez ohľadu na nepodstatné škatuľkovanie - nudil som sa! Ale pri degustáciách whisky som mal chuť na nejaký ten zlatistý mok, to je pravda:)(7.1.2014)

• - Pro whisky nadšence lze dodat, že ve filmu se objevuje dvakrát Charlie MacLean jako znalec skotské whisky. Pan MacLean je znalec v oboru a uznávaný autor na téma whisky. Publikoval již na deset knih a získal řadu cen. (Bioscop)

• - Paul Brannigan hrá vo filme pochybného a problémového človeka. V skutočnosti bol v šestnástich rokoch uväznený na štyri roky za ozbrojený prepad. Po prepustení na slobodu bol nezamestnaný, frustrovaný a premýšľal nad samovraždou. (kacer4)

• - Film se částečně odehrává v prostředí destilérky Highland Park, která je umístěna na Oknejích a je dnes nejseverněji položená palírna skotské. (Bioscop)