Andělský podíl

• Velká Británie The Angels' Share (více)
Trailer 3

VOD (1)

Hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky. Robbiemu je něco málo přes dvacet let, nemá práci, se svou přítelkyní Leonie čeká syna, za napadení jiného mladíka je odsouzen k veřejným pracím. A k tomu všemu ho ještě rodina jeho přítelkyně vůbec nemá v lásce. V téhle situaci najde Robbie naději tam, kde by ji nejmíň čekal – ve skotské whisky. Když si Robbie odpracovává svůj trest, seznámí se s partičkou povedených existencí v čele s Rhinem, kleptomankou Mo a neodolatelně tupým Albertem. Vedoucí této pracovní skupiny Harry má vášeň pro whisky, a když celou partu vezme na degustaci tohoto ušlechtilého nápoje, objeví v sobě Robbie talent pro rozpoznávání těch nejjemnějších chutí. A když se navíc dozví, že se chystá aukce náhodně objeveného soudku té nejlepší whisky na světě, vycítí Robbie příležitost, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu jednou provždy. (Aerofilms)

Trailer 3

StarsFan

Po kritice řady skotkých přátel jsem se rozhodla nejít na Angels' Share do kina v Glasgow, v nějakém melancholickém okamžiku jsem se ale na vylíčení osudů lidí z města, kde poslední dva roky žiju, zašla podívat během mého pobytu v ČR. A s potěšeném jsem zjistila, že to není zdaleka tak špatný film, jak mi bylo Skoty tvrzeno. Ano, není to přehnaně originální, ano, postavičky se tu stávají jen figurkami, ano, je to snadno zapomenutelné, ale pořád tomu nechybí jistá dávka vtipu a nadhledu. Navíc je z mého hlediska vtipné sledovat reakce publika, které se směje už jen proto, že si čtveřice obleče kilt (ve Skotsku potkáte muže v kiltech na každém rohu), anebo se bavit překladem, který zjednodušuje názvy jako "Irn Bru" (typický nealkoholický nápoj) na "limonádu", "Highlands" (jeden z regionů Skotska) na "Vysočinu" a "South Side" (městská čtvrť) na prozaický "jih". [47th Karlovy Vary International Film Festival] ()

Kmotr

Podívaná tak na sobotní večer, když není co dělat a tak si můžete pustit film jako Andělský podíl u kterého si možná odpočinete, ale také u něj můžete dělat řadu dalších aktivit. Nuda, která míchá klišé nejrůznějších žánrů. Režisér filmu Hledá se Erik, tentokrát nezvládl udržet rovnováhu mezi dramatem a komedií, prolíná je nevkusně dohromady a nabízí film, který je podle mě ve všech směrech zbytečný. Příliš nepodstatných scén, které nic neříkají a nejsou pro film důležité, načrtnuté postavy, mizerný smysl pro humor. Kdybych to neviděla v kině, ale v televizi, tak to vypnu už v polovině. FFKV ()

B26354

Typická britská komedie s recividujícím kriminálníkem v hlavní roli. Vše je přítmno - výrazný akcent, důraz na národní znaky, vyšinuté postavy, ozvláštnění (v tomto prípadě whisky), rodinný aspekt, drama atd. Problém je v tom, že nic nefunguje. Ze všech postav je vtipná jen jedna a je na ní dáván příliš velký důraz. Epizodky (setkání s napadeným chlapcem, rozbrojky s gaunery) nerezonují, nikam nevedou a ani nefungují samy o sobě. A hlavně charisma, na kterém podobné snímky stojí, postavám chybí. Vtipný začátek i konec vystupují z filmu jako jediná povedená místa. ()

klukluka

Od Kena Loache jsem viděl pár sociálních dramat. Matně si vzpomínám, že se na ně nekoukalo lehce, že jestli něčím skutečně netrpěly, pak lacinou podbízivostí, že v nich vždycky o něco šlo, že to byla poctivá, hrdá, svébytná, nekompromisní, kritická, syrová filmařina. V Andělském podílu jsem ji nenalezl. Jak bych taky mohl? Nebyla v něm. Tenhle film se bez ní musel obejít. Velká škoda. Takhle by to dokázal kdekdo. A stejně bych se nad tím nerozplýval a hodnotil bych to naprosto totožně- jako nevýraznou, průměrnou konfekci (snad) bez ambicí. Od tohoto režiséra jsem ale zvyklý na víc. Na mnohem víc. Pak může i průměrný biják způsobit vcelku solidní zklamání. ()

Aljak

Horkosladká komédia zo škótskeho prostredia v znamení whisky :) Robbie bol zo začiatku typický pouličný flákač, ktorý sa pri každej príležitosti dostal do problémov. Ale nebol v tom sám... Skupinky delikventov sa ujal empatický dobrák Harry a tu sa začína celý príbeh - zo začiatku trpký... Potom však vznikne štvorka, pred ktorou sa objaví plán pre lepšiu budúcnosť. A práve v tejto chvíli to začína byť zaujímavé, dramatické a k tomu všetkému dosť zábavné, hlavne vďaka skvelým hláškam a nie príliš inteligentným členom tejto party. Škoda, že prvá polka filmu nebola až tak úplne vydarená, ale lepšie ako keby bol začiatok skvelý a potom by to upadalo. Ale napriek počiatočnému vývoju to bol napokon dobrý film - a hlavne pekné posolstvo vo forme "anjelského podielu". Inak, škótska angličtina je teda poriadna divočina :D ()

• Paul Brannigan hrá vo filme pochybného a problémového človeka. V skutočnosti bol v šestnástich rokoch uväznený na štyri roky za ozbrojený prepad. Po prepustení na slobodu bol nezamestnaný, frustrovaný a premýšľal nad samovraždou. (kacer4)
  • Film se částečně odehrává v prostředí destilérky Highland Park, která je umístěna na Oknejích a je dnes nejseverněji položená palírna skotské. (Duoscop)
  • Pro whisky nadšence lze dodat, že ve filmu se objevuje dvakrát Charlie MacLean jako znalec skotské whisky. Pan MacLean je znalec v oboru a uznávaný autor na téma whisky. Publikoval již na deset knih a získal řadu cen. (Duoscop)