Andělský podíl

La parte degli angeli

Anjelský podiel

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 2012, 106 min

Působivý mix britského sociálního dramatu a kriminální komedie, skvěle obsazený, zahraný i zrežírovaný. Trochu pohádka, ale na hony vzdálená tomu únikovému stylu, jakým podobné filmy natáčí americká studia. Ken Loach se na své loosery dívá sice s pochopením, ale není tak naivní, aby nevěděl, jak se věci mají a jakou šanci mají tihle výlupci všech cností opustit svět galerky a vymanit se ze stylu života, který provozují. Chvílemi dojemné, chvílemi napínavé. Za sebe můžu říct, že tenhle styl mi dokonale sedí a pátá hvězdička utekla Andělskému podílu jen o fous. Celkový dojem: 85 %.(3.1.2015)

Pokulhávající děj, klišovité rádoby legrační postavy, jednoduchý humor, byl by to film, který bych za normálních okolností těžko stravoval... jenže je o whisky. A jak vidím glencairny, sudy, palírny, v jedné z vedlejších rolí jako příjemný bonus Charlese MacLeana, tak to se to pak dívá pěkně a hodnotí nespravedlivě :-)(13.7.2015)

Ken Loach ve stáří tak nějak plynule přešel od sociálních dramat k sociálním komediím. Inu, proč ne. Režisér si vybral herce mezi skutečnými glasgowskými delikventy, takže ti pak vypadají velice přirozeně. A ten skoro až pohádkový příběh, do kterého je obsadil, mi docela sednul. Teď ještě tu sklenku whisky, a bylo by to dokonalé.(9.1.2015)

Další snímek z kategorie nevadí, ale nic nezanechá. Milá jízda docela sympatických postav, originální plán, pár vtipných momentů, cool whisky, hezký krajinky, Edinburgh a pár zajímavých námětů, které jsou ale v zápětí ještě zajímavěji zabity. Pokud nemáte co dělat, je snímek ideální, pokud čekáte velký karlovarský zážitek, zapátrala bych ještě v programu...(3.7.2012)

Víte, co je andělský podíl? Pokud jste neviděli stejnojmenný film, tak vám to trochu objasním. Andělský podíl je to, co unikne z whisky, když se poprvé otevře sud. Je to vlastně část, která je přenechána andělům. Člověk má smůlu a musí se smířit s tím, že tahle drobná část mu nepřináleží. Možná si řeknete, co to má společného s filmem, který se odehrává v prostředí osob, které za sebou mají už nějaký ten přestupek proti zákonu, který si mají odpracovat, ale v rámci jejich nápravy se dostávají na ochutnávku whisky, která toho hodně změní. Dovídají se o tom, že má být otevřen velmi unikátní sud, kde je whisky, která je mnohými považována za tu vůbec nejlepší, jaká kdy byla vypálena. Chtějí se na akci, která je pro vybrané, dostat, což se jim také nakonec povede. Jejich záměry ale nejsou obdivné, naopak, jsou velmi podlé. Chtějí si trochu ukrást pro sebe. Film je o tom, jak si i ve Skotsku žije nižším vrstvám blbě a jak mají co dělat, aby se uživili. Kriminální činnost tak není něco neobvyklého. Jde to ale sledovat s humorem a nadhledem. "Andělský podíl" je takovým filmem. Sledujeme trpké osudy hlavních postav, ale přesto si s sebou neseme naději, která nám vykresluje lepší zítřky. Film není o dokonale dobrých lidech, ale něco v sobě přece jen mají. Osobně se přiznám, že film jsem sledoval hlavně proto, že jsem zjistil, že v něm zaznívá geniální píseň "I'm Gonna Be (500 Miles)" od skotských Proclaimers. Jestli někdy pojedete na dlouhou cestu, tuhle píseň si pusťte. Bude s vámi dělat divy a možná si připomenete i snímek "Andělský podíl, kterému kralují neherci s neskutečně přirozenými výkony. Někdy není důležité mít skvělé a drahé herce, někdy stačí mít zajímavý příběh. Alkohol nepiji, alespoň ne takhle silný, ale stejně jsem měl po filmu chuť se o whisky dovědět víc. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/sahara-stormbreaker-syriana-andelsky.html(2.3.2013)

• - Pro whisky nadšence lze dodat, že ve filmu se objevuje dvakrát Charlie MacLean jako znalec skotské whisky. Pan MacLean je znalec v oboru a uznávaný autor na téma whisky. Publikoval již na deset knih a získal řadu cen. (Duoscop)

• - Film se částečně odehrává v prostředí destilérky Highland Park, která je umístěna na Oknejích a je dnes nejseverněji položená palírna skotské. (Duoscop)

• - Paul Brannigan hrá vo filme pochybného a problémového človeka. V skutočnosti bol v šestnástich rokoch uväznený na štyri roky za ozbrojený prepad. Po prepustení na slobodu bol nezamestnaný, frustrovaný a premýšľal nad samovraždou. (kacer4)