Léto v únoru

Scénografie:

Sophie Becher

Kostýmy:

Nic Ede

Nejsem si jistá, jestli to bylo tím vínem, co jsem u toho pila, anebo jsem opravdu nebyla schopná se s protagonistkou ztotožnit. Nechápala jsem její myšlenkové pochody a vlastně mě i docela štvala. Myslím si, že téma je to zajímavé, ale bylo uchopeno špatně. Lokace nádherné, pobřeží Anglie má krásnou melancholii, ačkoliv film tolik ne, ač se o to snažil. Pakliže hledáte film typu Pýcha a předsudek s Keirou Knightley, nedoporučuji.(15.2.2015)

Mladá Florence Carter Woods přijíždí na krásné cornwallské pobřeží do umělecké komunity, utíkajíc z vlivu autoritářského otce přiučit se malbě. Píše se rok 1913, nikdo nepracuje, všichni žijí v krásných vilách z rent svých movitých otců :o) Exteriéry jsou nádherné, útesy, staré britské, kamenné domy, pláže, koně a kdo nemaluje jakoby nebyl. Děj je klasickým milostným trojúhelníkem. Do Florence se rychle zakouká jak dosti živelný, buranský "ženy, víno, zpěv" A.J. Munnings, talentovaný malíř i jeho naprostý protiklad - jemný, distingovaný, něžný gentleman Gilbert Evans. Křehká Florence se briskně, pro diváka zcela nepochopitelně, provdá za AJ a oddaně zamilovaný Gilbert ostrouhá. Hloupost své volby pochopí záhy a o sebevraždu se neúspěšně pokusí už o líbánkách .o/ Manželství nefunguje (žádný div) a předtím, než Gilbert odjede povolán coby voják do Afriky, sblíží se a prožijí kratičkou, intenzivní lásku. Florence otěhotní, AJ ji nazve kurvou a následuje další, tentokrát už úspěšná sebevražda (kyanidem). Tečka. Tolik děj, nutno dodat, že zmiňované postavy jsou autentické, existující osobnosti a jde o "true story". Film je vizuálně poetický (prostředí Lamorny je skutečně působivé) a po většinu času se neděje lautr nic. Divák, očekávající spád nebo pořádné drama bude asi řádně znuděn. Přesto jsem si těch 100 minut užíval. Z Emily Browning vyrostla od Lemony Snicket dospělá slečna a do své role se opírá s veškerou vervou. (A.J. Munnings se skutečně nakonec stal slavným a dožil se požehnaného věku 71 let - narozdíl od Florence)... Za mě palec jasně nahoru, komorní, klasicky britské milostné drama, s dokonale autentickou dobovou atmosférou.(5.11.2013)

• Nellie Lovett

Ani všechny útesy Cornwallu by nezachránily tohle loudavé trápení. Když je příběh postaven na trojúhelníku hlavních hrdinů a vy jim tu vzájemnou náklonnost ani za mák nevěříte, je to zlé. Když představitelka hlavní hrdinky hodinu a půl jenom vrhá utrápené pohledy a chová se zcela nepochopitelně, taky to není moc zábava. A když k tomu přičtěte absenci smysluplných, ba byť jen zábavných dialogů, máte poměrně realistický "obrázek" toho, co vás čeká.(2.1.2016)

Půjdu znova s hodnocením proti hlavnímu proudu, a výjimečně to nebude jen proto, že tam hraje Dan Stevens. Příběh o nesprávném načasování jistých vyjádření, aneb co nastane, když se správné věci nestanou v tu správnou dobu… Mě teda film rozhodně nenudil, i když se nevyznačoval napětím, spíš volným plynutím příběhu až k nevyhnutelnému (?no, podle mě se mu teda rozhodně vyhnout dalo, nejednat Florence občas tak impulzívně) konci. Scénář sice skutečně není žádný terno, jak už píše kolega noriaki, neboť ho psal sám život, a ten si v nevypočitatelných zvratech libuje jen zřídka a bývá docela předvídatelný. Ale je výborně zahrán (ani jsem netušila že se Dan Stevens, Dominic Cooper a Hattie Morahan po Rozum a cit zase někde ve filmu potkali) a odehrává se v krásných exteriérech i interiérech (Cornwall se mi prostě líbil, zevnitř i zvenčí). Pohnutky, které vedly Florence k jejímu rozhodnutí (a to teda k žádnému, snad s výjimkou jednoho) tedy taky nechápu, ale vzhledem k její nervové labilitě, kterou během filmu několikrát ukázala, usuzuji, že se jí jen tak prostě nechtělo čekat… Jen si neodpustím ještě dotaz na jednu věc, nemohl by ten vstupní test pro komentáře na csfd kontrolovat, zda dotyčný nebo dotyčná zná význam slova spoiler (a nejen v souvislosti s autem)?(22.9.2014)

nenáročná oddechovka zasazená do krásné ale drsné krajiny.Hobbití ateliérek neměl chybu.Jen jsem si položila otázku jestli Emily byla obsazena ne kvůli hereckému talentu ale kvůli svým výrazným ústům.Chvílemi jsem měla pocit jakože se dívám na rybku v akváriu u známých . Myslím že jsou to tlamovci. Pokud se nemýlím.Zdálo se mi že i Dan měl problém políbit ji.Záběr zblízka působil jaksi groteskně.Její role mi tam moc nesedla.Jinak u mě dobrý.(21.9.2015)

• - Původně byla do role Florence obsazena Ophelia Lovibond, ale kvůli přeplněnému diáři musela nakonec odstoupit. (Fevas)