poster

Návštěva z vesmíru (TV film)

Sci-Fi

Československo, 1977

Režie:

Otakar Kosek

Předloha:

Arkadij Strugackij (kniha), Boris Strugackij (kniha)

Kamera:

Jaromír Zaoral

Hudba:

Vadim Petrov
 • Horal.P

  Škoda, to bych fakt moc rád viděl, ale Česká televize to nedá ani náhodou...(13.10.2017)

 • Bohulib
  *****

  Jedná se o českou inscenaci podle slavné novely bratří Strugackých Piknik u cesty (v originále Stalker), podle které vznikl také slavný film Adreje Tarkovského. Podle dostupných vzpomínek byla tato inscenace natočena ostravským televizním studiem velmi dobrá, ale tehdejšímu režimu se nelíbila a proto byla zničena. Více informací je možné získat na adrese http://tracker.cztorrent.net/forum/readtopic/9010, je ale potřeba být na serveru zaregistrován.(26.6.2012)

 • aannemer
  ****

  Na něco takového si velice mlhavě vzpomínám. Bylo mi tehdy jalových 14, ale vím, že se mi ta inscenace velice líbila. Mělo to hodně temnou atmosféru. Ovšem jak bych se na to díval dnes po všech těch sci-fi a thrillerech, to opravdu nevím. Možná lepší znovu nevidět a uchovat si hezkou vzpomínku...(14.5.2014)

 • - Definitivní rozuzlení v pátrání po filmu Návštěva z vesmíru. Podle emalu z ostravského studia ČT: "Film byl natočen podle románu bratří Strugackých "Piknik u cesty". Byl to na tehdejší dobu avantgardní počin a titul prošel jen díky tomu, že autory literní předlohy, na jejímž základě scénář a následně televizní film vznikal, byli Sověti a autorem českého scénáře byl známý filmový scenárista Drahoslav Makovička, jenž nebyl na indexu. Film se opravdu povedl, byl velmi oceněn nejen autorem, ale i kritikou a příznivci sci-fi. Ve snaze prosadit reprízu jsme se však později dozvěděli, že tehdejší vedení redakce nechalo film tajně smazat: byly tam přece myšlenky a situace nepohodlné tehdejšímu režimu. Neuvěřitelně náročná práce celého realizačního týmu, protože tehdy vše vznikalo opravdu na kolenou a jen díky kumštu a nadšení štábu, zejména pak režiséra snímku Otakara Koska, šla nenávratně do stoupy. Film tudíž neexistuje, byl zlikvidován." (VideoBoss)