Četník v New Yorku

• Československo

Žandár v New Yorku

Komedie

Francie / Itálie, 1965, 95 min

Pokračování, které tak trochu doplácí na kvalitu svého předchůdce. Jean Girault se snažil být okázalejší a pompéznější. V mnoha směrech to filmu prospělo. Tentokrát si bere na paškál nacionální xenofobii, aneb když do zaběhnutých amerických kolejí vtrhne evropský živel. Jen je velká škoda, že Jeana Lefebvera (Fougasse) tak separovali od zbytku sboru. Určitě by se našlo víc situační gagů, které by spolu s Funésem mohli podniknout. Zřejmě jejich vzájemná řevnivost to znemožnila.(1.8.2014)

Spolu s Mimozemšťany nejslabší z cyklu komedií o četníkovi ze Saint Tropez; filmu ublížily dle mého názoru dvě skutečnosti: Jean Lefebvre nebyl uvolněn svým divadlem na filmování do USA, a tak se musel narychlo měnit scénář. Fougasse prostě na lodi onemocněl a po celou dobu pobytu v New Yorku byl hospitalizován - všechny jeho scény se natáčely ve Francii. Mnohé gagy byly zřejmě šity horkou jehlou a na kvalitě se to projevilo. Druhým důvodem je právě snaha Giraulta přizpůsobit se vkusu amerického diváka, aby se film dobře prodal i v zámoří. Objevuje se řada komediálních situací typických pro hollywoodskou produkci; velmi podivně působí scéna, která jako by vypadla z filmu West Side Story - honička o maso na hřišti s Portorikánci; pokus o parodii na americkou mánii po psychoanalýze vyzněla také naprosto hluše, byť byla prožívána v Cruchoutově snu. Scénu s jeptiškou pokládám za zcela zbytečnou a byla natočena asi jen proto, že její představitelka byla účastnicí filmařského zájezdu. Závěr se "ztracenými kufry" je dost trapný. Naštěstí další tři díly série se vyvedly mnohem lépe. Tři hvězdičky.(24.8.2014)

• Hal_Moore

Je mi to strašně líto, ale četník mi do Ameriky prostě nesedne. Tady se mi vyjímečně (co se týče série) líbila originální verze s titulky. Nic proti panovi Filipovskému nemám, odvedl vynikající práci, ale řekněme si to na rovinu, ostatní stáli za prd. Bylo zde pár hluchých míst, což hodnocení sráží ještě více k zemi. Škoda, tohle se nepovedlo. Prodprůměr. My flowers are beautiful.(21.7.2005)

Druhý díl z francouzské série není až tak dobrý jako ten první, navíc opět nastává problém jak nadabovat dialogy v různých řečech a vystihnout přitom nedorozumění mezi národy. Při vší úctě k Františku Filipovskému doporučuji pustit si tento film raději v původním zněním s titulky. Ovšem můj oblíbený Louis opět exceluje, ať si kdo chce co chce říká. Viděl bych to tak na čtyři a půl hvězdičky. A polovina se zaokrouhluje nahoru, dávám tedy za pět.(23.4.2005)

Po akci, kdy četnictvo ze Saint Tropéz zatočilo s nudisty, byli tito četníci vybráni, aby reprezentovali Francii na mezinárodním sjezdu policie v New Yorku. Vše se ale začne komplikovat, když si Cruchotova dcera Nicole nedá říct, a vyrazí načerno do New Yorku také. A Cruchot bude muset nasadit všechny své síly, aby tento poklesek své dcery skryl - a zvlášť, když se Nicole zakouká do pohledného italského policisty ... Nebýt tento film z četnické minisérie, a nebýt v hlavní roli Louis de Funes, asi bych uvažoval o vyšším hodnocením. Ale přece jen - ostatní filmy z této série jsou mnohem (ale fakt mnohem) zábavnější, a tento film působí někdy dojmem, že si herci chtěli jen udělat výlet za velkou louži a při té příležitosti si natočili i nějaké to homevideo. Nicméně Louis de Funes válí i tady, a s přehledem přehrává všechny ostatní četníky - i když Michel Galabru v tomto díle taky není úplně marný...(31.5.2011)

• - Úvod filmu na natáčal v Saint Tropez, nalodenie v prístavnom meste Le Havre a zvyšok snímky sa nakrúcal v New Yorku. (dyfur)

• - Na zahájení četnického kongresu v New Yorku lze na tablu s vlajkami zúčastněných zemí vidět v pravém horním rohu standardu Československa. (Nocturno culto)

• - Kvůli dalším pracovním závazkům Jeana Lefebvreho (Lucien Fougasse) musel být na poslední chvíli pozměněn natáčecí plán a scénář. Proto se tedy ve filmu nakonec objevila zápletka s Fougasseovou nemocí. (Pierre)