Četník v New Yorku

• Československo

Žandár v New Yorku

Komedie

Francie / Itálie, 1965, 95 min

Četníci ze Saint Tropez se vydávají až do dalekého New Yorku, aby rezprezentovali Francii na mezinárodním sjezdu četnictva. Do New Yorku se chce podívat také Cruchotova dcera Nicole (Geneviève Grad), která se i přes otcův zákaz dostane na loď a vypluje spolu s četníky do země neomezených možností... Druhý díl četnické série se tématicky příliš neliší od svého předchůdce, protože i zde čekají strážmistra Cruchota (Louis de Funès) trable s jeho dcerou, tentokráte však v prostředí velkoměsta, které přece jenom nabízí více možnosti než přímořské letovisko. I když snímek nabízí dostatek vtipných scén (výuka angličtiny, prohlídka města, vaření, psychoanalýza), tak především v druhé polovině kvalita a především zábavnost snímku lehce klesá, ale nejedná se o žádnou tragédii, v tomto ohledu je však předchozí díl, přece jen o něco lepší. Herecké osazenstvo v čele s Louisem de Funès opět odvedlo velice dobrou práci, u hereckých výkonů prakticky není co vytknout. Četník z New Yorku je tak další povedenou (i když ne úplně dokonalou) francouzskou komedií, kterých se (také díky panu de Funès) v šedesátých letech urodilo opravdu hodně.(12.8.2015)

Druhý diel svojim námetom mohol spraviť veľký prievan a kvalitou byť minimálne rovnocenným súperom prvého dielu. Prostredie New Yorku si doslova pýtalo lepšie hlášky a premyslenejší scenár, pretože toto bolo len tak narýchlo spísané na kolene. Maestro de Funès a jeho banda však vedia vyčariť úsmev na perách už len pohľadom na nich, a slovné prestrelky a anglicko-francúzske (české) prešmyčky sú dokonale trefné. 60%.(12.1.2014)

Taková ta klasika, která mě vždy rozesměje. Funes je pro mě naprosto originální komik, který mě baví. Jeho grimasy jsou tak legendární, že už je zná snad každý. Ovšem jednu z těch největších zásluh tu má František Filipovský, byl i samotným Funesem prohlášen za nejlepšího dabéra a dokonce řekl, že jeho hlas se němu více hodí. A to je pocta. Já si tenhle díl užil jako skoro každý. Spousta scén k popukání a ostatní herci válí taky excelentně.(3.7.2012)

• sinp

Narychlo spíchnuté pokračování, které ještě možná má ucházející dějovou linku, jenže scénář její nápad nedokázal vůbec využít. Louis De Funés prokazuje, že ani sebelepší herec z bahna hloupý scénář nevytáhne. A v Četníkovy V New Yorku je scénář skutečně strašný. Zasmál jsem se asi dvakrát a to považuji u komedie za poměrně málo. Oproti prvnímu dílu je tenhle na druhé straně barikády, hrabivost hold nezmizí.(11.8.2005)

Pokud si myslíte, že Četník v Novém Yorku je nejlepší díl ze série Le Gendarme, pak je třeba říct, že „Your attitude is not just.“ Občas zaperlí strážmistr Cruchot, když během nanosekundy přejde z buzerace podřízených k rektálnímu alpinismu v pohoří pana rotmistra, ale jinak je tam spousta hluchých míst a nepříliš nápaditých gagů. Lodní lekce angličtiny budiž předčasným vrcholem celého snímku a mám za to, že závodčímu Fougasseovi by při ní slušela věta „My tailor is beautiful..“(23.7.2018)

• Jean Lefebvre

• - Kvůli dalším pracovním závazkům Jeana Lefebvreho (Lucien Fougasse) musel být na poslední chvíli pozměněn natáčecí plán a scénář. Proto se tedy ve filmu nakonec objevila zápletka s Fougasseovou nemocí. (Pierre)

• - V 56. minutě stojí vedle obchodu červené a bílé auto. V následujícím záběru červené auto zmizí. (otliksamuel)

• - Auto new yorkského taxikáře je Dodge Dart Seneca z roku 1961, auto matky představené je Pontiac Bonneville Convertible z roku 1956 a auto Nicolina přítele je Peugeot 404 Cabriolet z roku 1964. (otliksamuel)