Oskar

• Československo

• Francie

Komedie

Francie, 1967, 85 min

Louis de Funes výtečně namluvený panem Filipovským, ostatně jako vždy. Přestože se příběh odehrává celou dobu na jednom místě, divák se nenudí a hltá každou grimasu tohoto legendárního herce. Zápletka není kdoví jaká, ale to jde momentálně stranou, jelikož na ní není film postaven. PS: Ať žijou tři stejné kufříčky! :D(23.4.2010)

Vynikající situační komedie, která by se hodila více na divadelní jeviště. Louis de Funes tentokrát neexceluje sám a je výborně doplňován ostatními herci. Zápletka kolem kufříku, plná zmatku a výměň neztrácí ve svižnosti ani na chvíli. Ke konci scénky malinko splývají, ale i přesto patří tato nepříliš známá komedie s Louisem de Funesem k tomu nejlepšímu z francouzké tvorby 60. let......8/10(1.6.2017)

Komedie, kterou jsem sháněl celý život. Zdá se, že naposled běžela v televizi někdy kolem revoluce a tehdy jsem ji propásnul. Teď ji konečně mám a jsem rád, protože je to rarita a pro skalního funésovce naprostá nezbytnost. Ale abych byl upřímný, jsem trochu zklamaný. Když vezmu v úvahu, že hra Clauda Magniera se vlastně postarala o Funésovu popularitu (v divadle), že s Molinarem později natočil vrcholnou crazy Hibernatus a že dokonce i americká verze Oskara je zatraceně vtipná, čekal jsem ještě víc. Oskar vůbec není špatný, ale je zbytečně divadelní, Louis málo vyšiluje, děj plný záměn osob a kufrů není správně vygradovaný. Má prostě kvalitativně blíž k Pouic-Pouic než třeba k Velkému flámu. Celkově mám skoro dojem, že sehraná parta z divadla se domluvila, že zajede na víkend do vily jednoho z nich a pro historické účely pořídí lehce upravený záznam slavného představení. Ale i to je dobře. 80 %(8.2.2005)

,,Vy poznáte Jacquilinu?" ,,Samozrejme, veď to je moja ,,dcéra" !" ,,Takže vy to viete?" ,,Čo mám vedieť?" ,,Že Jacquilina je vaša dcéra." Briliantne napísaná, dialógovo vymakaná a krásne zapletená. Nezabudnuteľná komédia, ktorá ma svojou absurdnosťou, popletenosťou a výbornými hereckými výkonmi pobaví, vždy a zaručene. Louis de Funes opäť v roli sebeckého cholerika, ale tento krát je to podstatne miernejšia úloha a priam vynikajúco sekunduje Claude Rich , ktorý tu dokazuje svoj herecký talent. Réžia Edoarda Molinara je čistá a prakticky bez žiadneho zakopnutia. Dej sa točí okolo jedného domu a môžem povedať, že to filmu svedčí presne na mieru. Charakterovo vypiplané postavy dialógy nabité vtipom do prasknutia a všetko podčiarknuté dychberúcim tempom. BRAVO! Jedna z najlepších komédii, bezkonkurenčne... Videl 3x v českom dabingu ------------- 100%(21.7.2013)

Film (i když v tomhle případě bych řekl spíš inscenace), vystavěný na klasickém půdorysu comedie del' arte, se záměnami kufříků a bůhví čeho ještě. Ale Louis De Funes se řádně stará, aby tahle omletá šablona trochu fungovala. Jedna velká one-man-show a mimochodem první Funésovka, kterou jsem konečně slyšel v originále. Funésův projev je o něco střídmější, postavený hlavně na mimice a timingu, Filipovského dabing z něj dělá trochu přeafektovaného šaška.(3.5.2005)

• - Adresa Rue des Filles du Calvaire 35 neexistuje, protože pařížská ulice Filles du Calvaire končí číslem 25. (Snorlax)

• - Ve Francii navštívilo film přes 6 miliónů diváků. (hippyman)

• - Poprvé spolu ve filmu L.de Funés a Claude Gensac (hráli spolu v osmi filmech). (M.B)