Blbec k večeři

• Francie Le Dîner de cons (více)

Nikdy se neptej, kdo je tu větší blb! Nakladatel Pierre Brochant má zvláštní druh zábavy. Jednou týdně se schází se svými přáteli na tzv. „Večeři blbců“. Každý má za úkol sehnat na večeři jednoho blbce. Čím větší blb, tím líp – o to větší bude zábava. Tentokrát se Pierrovi podařilo získat jakéhosi Francoise Pignona, který pracuje na berním úřadě. Jeho životní vášní je stavění různých objektů ze sirek. Má dokonce svůj katalog. Je nesnesitelně otravný a nekonečně přihlouplý. Jenže tentokrát to Pierrovi tak snadno neprojde. Při golfu mu vypoví záda, nemůže se ani hýbat a v tom přichází Pignon na večeři. Pierre si jen potřebuje pustit záznamník…, aby si společně s Pignonem vyslechl vzkaz o tom, že ho opouští žena. A tím začínají Pignonovy eskapády, které Pierra psychicky i fyzicky téměř zruinují... Vynikající situační komedii, jejíž divadelní verze byla uvedena i na našich jevištích, natočil „odborník na komedie“ režisér Francis Veber (Hračka, Kopyto, Otec a otec, Uprchlíci), který do hlavních rolí obsadil Jacquese Villereta, Thierryho Lhermitta a Daniela Prévosta. (Česká televize)

LencaN

Navzdory zdejšímu vysokému hodnocení mám z Blbce k večeři zcela průměrný pocit. Bylo to jako přejaté z divadelních prken, minimum postav, skoro celý děj v jedné místnosti. Konverzační kopaná slušná. Ale ten blbec byl spíš otravný, než že by ve mě vzbudil upřímný smích. Několik momentů bylo vtipných a člověk přemítá, jestli je možné vůbec být takhle pitomý. Ale nějaké takové pitomce zná snad každý z nás, možná si to jen neuvědomujeme. Konečné přiznání velmi vzbudilo můj zájem, ale úplný konec byl zcela v duchu zbytku filmu, takže dodrželi status quo. ()

brasek

Nadpriemerná úsmevná komédia, nepotrháte sa síce smiechom ale užijete si slušnú zábavu so slušnými hereckými výkonmi. ()

Kozlowski8

Výborná konverzační komedie, která se po pomalejším úvodu parádně rozjede a humorné scény a vtipné dialogy chrlí jako bouřící sopka lávu. Režisér Francis Veber odvedl výbornou práci a Jacques Villeret - ten je přímo famózní. Trochu mě to připomínalo staré konverzační komedie z Vlastou Burianem - v novém - a francouzském provedení. 80%. ()

PTuranyi

Celkom vydarená francúzska komédia, ktorá pôvodnú divadelnú hru obohatila vlastne len pár scénami v exteriéri. Produkcia je však veľmi dobrá a herci svoje postavy hrajú celkom dobre, s výnimkou Jacquesa Villereta, ktorý je v úlohe blbca skvelý. Thierrymu Lhermitteovi som už jeho postavu tak veľmi neveril. Hoci to nie je k popukaniu zábavné to určite je. Humor samozrejme stavia na popletenosti Françoisa Pignona, ktorý vždy všetko s dobrým úmyslom domotá a často tým odhalí dvojtvárnosť iných ľudí. Keď sa k nemu pridá jeho kolega z ministerstva, tak je o zábavu postarané. 75% ()

TesterX odpad!

Neverim. Jestli tohle patri mezi top500 filmu historie, tak ja v tom pripade nevidel jeste jediny film. Takhle trapnou a nudnou zalezitost, ktera stavi svoji trapnost na obzvlaste otravnych postavach, to uz je snad horsi jen cert z Princezny ze mlejna. Takhle upachtena sragora si zaslouzi zamknout do trezoru a ten vypalit na obeznou drahu. Trapne dementni blbost k veceri. ()

Treble

Ze začátku je to trošku mrtvé, pak se rozjede jako že dobrá a klasická zápletka... Takže celkově je to vtipný a rozhodně potěší, jen na některé fórky bych asi potřeboval být víc francouz... ()

f1

Docela si dovdu představit, že Vebera přiměla k tomuto geniálnímu dílu kontrola daňovým úřadem. Takže co se zásadně dozvíme: že uřednící jsou pitomci, ale v duchu hodní, že francouzský jazyk je plný úskalí i pro rodilé mluvčí, že lidé mají různé koníčky, které jiným připadají úchylné, že někteří lidé jsou nepoučitelní, že si v Paříži nikdy nemůžete být jistí, že váš partner zrovna není v lůžku s někým jiným. Tzn. blbci jsou nakonec všichni. Veber je bůh! ()

Trescha

Tak když se mi dostala do ruky kazeta s tímto filmem,tak jsem si nevím proč říkal potěš pánbůh,lae to jen do té chvíle než jsem ji spustil a začal se do slova řezat do kolen,opravdu velkolepá prdel... ()

dawexx

Pamatuju si, když jsem Blbce k večeři viděl poprvé. Bylo to na ČT2 asi před 6 lety, doba už překročila půlnoc a já byl děsně ospalej. Říkám si, tak podívám se, co by to mohlo být, přece jenom hraje tam Villeret a napsal to Veber, nemuselo by to být špatné. No...za půl hodiny už jsem dokonale vzhůru a dychtivě sledoval, jak se celá fraška bude rozvíjet. Příběh je poměrně jednoduchý. Klub snobů si zve na večeře lidi, postižené přílišným zápalem pro bizarní koníčky a přitom je patřičně ztrapní ponejlépe tak, aby to samotným aktérům ani nedošlo. Až si jednou pan nakladatel Brochant pozve na večeři pana Pignona a tehdy dostane řádně za vyučenou. Veberovi se podařilo na rozloze 80 minut a v prakticky jediné místnosti rozjet takový kolotoč, že jsem z toho nemohl. Finále prozrazovat nebudu, ale naprosto stojí za to. A mimochodem ani divadelní zpracování není špatné, taktéž mohu doporučit. ()

gizi

Tak na toto se dá dívat stále dokola a pořád se budu smíchem za břicho popadat. Jedna z nejlepších komedií. Skvělý výkon nejen obou hlavních hrdinů. ()