Společně

Je láska láska?

Together

Komedie / Drama / Romantický

Švédsko / Dánsko / Itálie, 2000, 102 min

Ambiciozny mix tem v jednom filme a ono to funguje. Sice kazdu temu film rozobera len skratkovito, ale vdaka fantastickym vykonom, ktore pôsobia strasne prirodzene vas minimalne zaujima ako dopadnu jednotlive postavy a mozno sa nad niektorymi temami aspon trochu zamyslite. Nakoniec vam ani nebude vadit ta absurdna zmeska ludi v jednej komunite. Pre mna bola najsilnejsou tem samoty a snahy najst si niekoho s kym by clovek zdielal svoje myslienky a pocity. Preto sa mi najviac pacil pribeh chlapika, ktory si schvalne pokazi zachod, aby si mohol pokecat aspon s opravarom. A namiesto toho, aby sa z toho chlapika vyklul nejaky zatrpknuty nenavistny clovek, tak naopak s velkou snahou tomu opravarovi pomaha, aby sa udobril so zenou. Je tu aj par postav, ktore mate chut prefackat, aby sa spamätali, ale pre vyznenie pribehu su nezbytne. Jedna z najsilnejsich scen je, ked zena partnerovi s ktorym ma volny vztah, liči ako si uzila prvy orgazmus s druhym chlapikom a ten partner sa z toho doslova pozvracia. Nastastie o nieco neskôr jej to konecne oplati. A tak by som mohol vymenovat vsetky linie. Kazdy si tu najde nejaku postavu, ktora ho zaujme. Snad len homofobici film nerozdychaju. To, ze je tu tolko postav môze mat za nasledok, ze vas bude mrziet, ze sa film nesustredi len na par z nich, ale mne sadli prakticky vsetky. Snad len ten fanaticky komunista, ktory ma za otca bankara bol trochu nudny pretoze len dookola omielal komunisticku propagandu. Pritom skôr pôsobil ako pózer, ktoreho stval jeho otec a tuto temu mohli viac rozviest. Film som prvykrat videl pred nejakymi pätnástymi rokmi a stale ma co povedat. Skoda, ze kvalite svojich prvych dvoch filmov sa uz neskôr Moodysson nikdy nepriblizil. 8/10.(2.3.2017)

Podobne ako Fucking Amal film príjemný, ale pod povrchom vlastne prázdny... Príjemná zábava, ale nejaké ťažké filozofické otázky vám veru tento film klásť nebude... Aspoň nie také, čo by ste už dávno nepoznali z iných a lepšie spracovaných diel a nemali tak silný pocit klišé "veď predsa robíme intelektuálny film, tak to musí byť o normálnych ľuďoch a pritom vlastne o minoritách"... (Koncový happy end radšej ponechávam bez komentára.)(11.9.2002)

Na začátku musím zmínit, že nebýt závěrečné fotbalové scény, hodnotila bych o hvězdu méně. Začátek měl spád, dělo se spoustu věcí, stejně tak konec. Ale ten prostředek byl takový rozvleklý, moc mě nebavil. Hlavně scény mimo jejich komunitu byly nudnější. Všechny děti hrály výborně. Hodně se mi líbilo, jak se všechny vztahy nějakým způsobem daly do pohybu. Tak teda film doporučuji, ale moc od něj neočekávejte a možná budete mile překvapeni :)(14.1.2013)

Takéto filmy ako Tillsammans sú pre mňa príliš zvláštne sústo a dôvod je len jeden a to, že sú príliš volné a to vo všetkom. Deje sa v nich veľa zaujímavého, ale postáv je príliš veľa, aby sa človek do toho viac ponoril. Prostredie je zaujímavé a je to ako keby veľko rodinná dráma z dôvodu, že v jednej domácnosti žije viac postáv a tie spolu "interagujú". Niektoré veci môžu pripadať divákom vo filme zvláštne a kedže je ich tam viac na jednom mieste tak v reálnom živote sú skoro nemožné. Možno pred viac rokmi by bola takáto skupina prežila, ale teraz je už spoločnosť ešte viac rozdelená a nájsť skupinu veľa ľudí čo si vyhovuje je už skoro nemožné. Asi Hippies + sex + volná spoločnosť atď ...tak tento film ma teda moc nezaujal, ale kedže som sa zamyslel nad všetkými aspektami a vecami čo sa vo filme stali, nie je naozaj až taký hrozný a teda som hodnotil tak ako vidíte v zátvorke. (Hodnotenie 3,5)(19.4.2016)

Společnost několika (velmi rozdílných!) lidí žijících ve společné domácnosti na okraji Stockholmu někdy v sedmdesátých letech minulého století. To je faktografický popis, a vlastně co více říct? Chcete-li vidět komunistu, homosexuály, malé děti, lidi zlomené vztahem, hippíky a já nevím koho všechno ještě v jednom domě žít Společně, pusťte si tento film.(10.10.2010)