Společně

Je láska láska?

Together

Komedie / Drama / Romantický

Švédsko / Dánsko / Itálie, 2000, 102 min

Asi každý by si rád vyskúšal život v nejakej podobnej (akejkoľvek) komunite. Asi tak na víkend. Potom by som sa psychicky zrútil. Ale sledovať to v telke bola zábava. Kedy to dajú niekedy znova?(6.10.2014)

Docela dobrý film, ale narozdíl od debutu Láska je láska mě nějak nedokázal skutečně zaujmout a strhnout.(12.7.2003)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(10.12.2009)

Ambiciozny mix tem v jednom filme a ono to funguje. Sice kazdu temu film rozobera len skratkovito, ale vdaka fantastickym vykonom, ktore pôsobia strasne prirodzene vas minimalne zaujima ako dopadnu jednotlive postavy a mozno sa nad niektorymi temami aspon trochu zamyslite. Nakoniec vam ani nebude vadit ta absurdna zmeska ludi v jednej komunite. Pre mna bola najsilnejsou tem samoty a snahy najst si niekoho s kym by clovek zdielal svoje myslienky a pocity. Preto sa mi najviac pacil pribeh chlapika, ktory si schvalne pokazi zachod, aby si mohol pokecat aspon s opravarom. A namiesto toho, aby sa z toho chlapika vyklul nejaky zatrpknuty nenavistny clovek, tak naopak s velkou snahou tomu opravarovi pomaha, aby sa udobril so zenou. Je tu aj par postav, ktore mate chut prefackat, aby sa spamätali, ale pre vyznenie pribehu su nezbytne. Jedna z najsilnejsich scen je, ked zena partnerovi s ktorym ma volny vztah, liči ako si uzila prvy orgazmus s druhym chlapikom a ten partner sa z toho doslova pozvracia. Nastastie o nieco neskôr jej to konecne oplati. A tak by som mohol vymenovat vsetky linie. Kazdy si tu najde nejaku postavu, ktora ho zaujme. Snad len homofobici film nerozdychaju. To, ze je tu tolko postav môze mat za nasledok, ze vas bude mrziet, ze sa film nesustredi len na par z nich, ale mne sadli prakticky vsetky. Snad len ten fanaticky komunista, ktory ma za otca bankara bol trochu nudny pretoze len dookola omielal komunisticku propagandu. Pritom skôr pôsobil ako pózer, ktoreho stval jeho otec a tuto temu mohli viac rozviest. Film som prvykrat videl pred nejakymi pätnástymi rokmi a stale ma co povedat. Skoda, ze kvalite svojich prvych dvoch filmov sa uz neskôr Moodysson nikdy nepriblizil. 8/10.(2.3.2017)

Lesk a bída života v komunitě. Tématicky tradiční levičáctví a feminismus obohatil Moodysson o aktivní dětský prvek a divák sklízí chutné plody. Příklad ? Scéna, ve které dospělí řeší, jestli je Pippi Dlouhá Punčocha kapitalista - a ve vedlejším pokoji si jejich děti hrají na Pinocheta.(21.6.2004)