Stalker

• Sovětský svaz Stalker (více)

ZeroCZ1233

Složitě dechberoucí. Tak nějak by šel tento kousek dvěma slovy popsat. Stalker není žádné politicky angažované břitké drama, jež Sovětský svaz pro propagaci svého času vyžadoval, Stalker je jeden z nejvíce sofistikovaných filmů, jež jsem měl možnost ve svém životě vidět. Jedná se o velice sugestivní dílo předkládající na celkem prosté premise těžké filozofické otázky s existenciálním podtextem a to v esenci silné poetiky a ojedinělým oparem nesmírného tajemna. Styl tomu silně napomáhá, práce s kamerou je nadmírný skvost, její pohyb je založen na hlemýždí rychlosti, díky čemuž je možné vyvolat u diváka pocit svíravosti, jenž předkládané filozofické myšlenky ještě prohlubuje. Tomu dopomáhá i okázalá práce se světlem a stínem a barvou jako takovou, jejíž proměnlivost se udržuje určitých a filmem daných zákonů. Těžce mysteriózně tajemný opar je umocňován hudbou, jejíž příchod je přesně vyměřen a ve svou chvíli vynese diváka do všemožně myslitelných galaxií. Snímek je na sledování velmi složitý, ne kvůli nudě, ale kvůli tíze, již přenáší. Stalker je velmi působivý umělecký skvost s nečekanou obrazotvorností, kvalitou a myšlenkovou nosností, což jsou věci, jež bych nečekal od snímku původem ze Sovětského svazu a divím se, že se tohle za Brežněvova panování dostalo ven. Bez skrupulí řeknu, že Andrej Tarkovskij je Kubrick Východu. 9,5/10. ()

Skeksis

Pardon, ale keď vo filme trvá päť minút, aby postava prešla z jednej miestnosti do druhej, tak to si radšej pospím. Možno spal aj režisér, keď to točil, neviem. ()

LEGACY

Myslím, že mladý divák budu s tímto filmem, který se od ostatních vychyluje snad ve všech možných směrech dosti bojovat. Samotná stopáž je odrazující, každopádně pokud člověk zpětně promítá vše, co se v zóně stalo a umí vše převést do souvislostí může vesele filozofovat. Ta atmosféra a uchopení je odzbrojující, to už dneska nikdo nedělá .... ale ta nuda, tu jsem ze sebe nesetřásl. ()

davidek

Tenhle film jsem poprvé viděl někdy kolem roku 1988 kdy se k nám dostal do filmového klubu. Pak jsem ho viděl ještě jednou opět ve filmovém klubu a pak jsem ho zazdil, když šel na ČT2. Absolutně dokonalý film a lidském nitru. I Frantšek Nebojsa by se v Zóně začal bát. Možná. ()

Musak

Nevím o čem to bylo, ale hrozně jsem se nudil. 2,5 hodiny filosofování bez jakékoliv akce? Ne ne, tohle fakt neni můj šálek kávy, takže za 1 ()

Kalidor_

Jeden z mých nejhlubších filmových zážitků. Sám se divím, že ty nekonečné scény a záběry kdy se vlastně téměř "nic" neděje, mě nenudili. Ba právě naopak jsem byl napjatý až do konce a vžil se do toho! ()

drackula

Dopozerať toto dielo do konca bolo náročné. V úvode som mal veľký problém udržať si pozornosť. Čas akoby v niektorých momentoch stál a hovoriť o dynamike deja nemožno v žiadnom prípade. Dej sa síce hýbe, ale žiadne dramatické zvraty ani nič čo by človeka zasadilo do sedačky tu určite nie je. Skôr tu ide o pocit a o veľmi intenzívnu atmosféru. Vydefinovať čo chcel autor týmto filmom povedať by som asi nedokázal, mnohé veci mi ušli a mnohé si možno zle interpretujem. Púšťať sa do nejakých hlbokých analýz je ale asi zbytočné, skôr si užívam to "šrotovanie" ktoré Stalker bezprostredne spôsobil. Pre mňa je toto film o pocite ktorý som z neho mal, o mystickej atmosfére ktorú vybudoval a o ojedinelom zážitku zo sledovania, ktorý bol podtrhnutý priestorom kina. 90% Vlak zvaný film - Lumiere ()

Autogram

Tarkovského minimalistický štýl sci-fi žánru ma pekne irituje. Cesta do zakázanej Zóny s mimozemskou civilizáciou začína v odpornom staničnom bufete po niekoľkých pohárikoch a s fľašou vodky. Dostať sa tam dá len po koľajniciach, takže treba ukradnúť drezinu a vyhnúť sa guľkám zo samopalov strážcov Zóny. Zaujímavé je aj poňatie hlavných hrdinov. Namiesto klasického zloženia prieskumníkov, napríklad svalnatý vodca, múdry krásavec, černoch, zvodná blondína, brunetka s charizmou a černoška, tu cudziu civilizáciu hľadajú traja fádni poloplešatí päťdesiatnici v ošumelých kabátoch a s igelitkou, pričom ich jedinou výbavou sú matice s obväzom. Ako sa takýto technický výdobytok používa, to sa musí vidieť. Kým prvá polovica má aspoň atmosféru neznáma a očakávania Niečoho, druhá je už totálne filozofická a trojica by filozofovala dodnes, keby film nemusel skončiť. Tá pomalosť scén, aj keď sa niečo deje, je mimoriadne obťažujúca, a keď niekto niekam ide alebo kamera približuje pohľad, aj pri zrýchlení 4x je to na mňa stále príliš pomalé. Občas mi film vzdialene evokoval ruskú odrodu dobrodružstva Indiany Jonesa alebo hľadanie Predátora, ale ozaj iba vzdialene a pri ďalšej filozofickej desaťminútovke ma celá podoba prešla. Našli sa aj vtipné momenty, keď im uprostred celej tej "hrôzy" zazvoní telefón (pevná linka) a celá atmosféra je fuč. Alebo vyliatie fľaše vodky len tak do trávy musí byť pre ruského človeka mimoriadne silná scéna. Chcel som si z filmu odniesť to posolstvo, že všetok strach, viera, šťastie je iba v našej hlave nezávisle od okolia alebo zóny, v ktorej sme, ale akosi mi na konci napadlo len to, že bývanie príliš blízko pri železnici nerobí dobre psychike človeka. Možno by si film u mňa zaslúžil aj tri hviezdy, ale to by musel mať primeraných 80 minút a nie dve a pol hodiny. –––– Ste chlapík, pan Shakespeare. Ísť dopredu sa bojíš, vrátiť sa hanbíš. Tak si si sám prikázal cudzím hlasom. Od strachu si vytriezvel. ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 9.600 pribudlo tejto sovietskej legende. Hru stalker som hral možno 30 minút keď mi ju kamarát ponúkol hrať na ntb. Mutanti sa dali ale viac som mal hernú sériu Metro. Teraz ale späť k tomuto filmu. S hrou to ma spoločnú len krajinu pôvodu a názov. Škoda že to bolo tak dlhé lebo nábeh to malo na silné štyri . Aj keď som to pozeral kompletne s titulkami. Som spokojný ale ako som spomínal pri tej dĺžke sa aj človek nudil. Ešte si musím pustiť vesmírny Solaris. 4* ()

Madlene

Naprostý a totální audiovizuální nápor na mysl, který rozkmitá alfa-vlny i těm, co jsi mysleli, že je nemají... ()

Philoun1

Celý film je zahalen do závoje tajemna u duchaplna a celý film se mi ten závoj nepadařilo odhrnout. Chápu, že to někomu může připadat zajímavé, ale chvílemi mě film nudil a už sem se nemoch dočkat až bude konec. Překvapuje mě, že sem to vůbec dokoukal. ()

deckardx

Takovyhle filmy asi nejsou pro me.. Snazil sem se tomu venovat pozornost, ale jeste sem vlastne neprisel na to, o cem to bylo... V polovine filmu sem se modlil, aby naka z pasti zabila ty tri postavy a byl pokoj.. Na me to tedy urcite nemelo ucinek, jaky to asi melo mit... A navic mi Stalker neuveritelne pripominal tenistu Davydenka, takze sem si ho predstavoval s raketou v ruce a to tomu filmu urcite nepridalo... Nevim,proste to pro me byla spis ztrata casu... ()

Almásy

depresivna, superdepresivna snimka o hladani nadeje, boj jednotlivca s udelom celeho sveta, filozoficka otazka stastia a prava na neho... neviem co si robim nadeje. ak by som mal vymenovat vsetky naj tohto filmu, asi by som zabral pol strany, ak by som sa mal pokusit zhrnut o com film bol tak si premietnem zaverecnu scenu este raz a sam seba donutim si cely film pozriet minimalne 150x za sebou. ja neviem kto bol andrej tarkovskij, ale pokial sa mu v hlave zrodilo nieco taketo tak ho povazujem normalne za ,,biblicky ukaz". film z ineho sveta. ()

iantomasik

Jak vidno, příbeh filmu je vyprávěn chronologicky a kromě dobrodružněji pojaté scény, kdy trojice hrdinů proniká do zóny, se divák nedočká vypjatých momentů. Za jediné zvraty lze považovat odtajnění Profesorova plánu zničit "místnost přání", odhalení telepatických schopností dcery a rozhodnutí dvojice návštěvníků nevstoupit do "místnosti". Veškeré zbylé zvraty se odehrávají pouze v ideové rovině. Epická složka filmu tedy výrazně ustupuje lyrické - vyjádřené skrz záběry krajiny zóny a filosofické - projektované do dialogů. Výrazné je i oddělení zóny a okolního světa za pomoci barevného a černobílého filmového materiálu. Postava Stalkera, ztvárněná Alexandrem Kajdanovským je nostielem ústřední ideje i hybatelem příběhu. Její protagonista rovněž hraje nejvýrazněji. Neurotické ztvárnění postavy Stalkera budí nepokoj a podezření. Svým nepokrytým strachem a podřízeností Zóně dokáže vyvolat skutečné antipatie. O to silnějším dojmem pak zapůsobí jeho náhlé nabytí suverenity v prostředí domova. Anatolij Solonicyn představitel chladného, přezíravého a zakomplexovaného Spisovatele, působí dostatečně vyžile, smířeně a unaveně, postrádá ale zrak cynika. Není pochyb o tom, že Spisovatelův cynismus plyne paradoxně z přecitlivělosti, přesto jeho mimika velmi sporadicky koresponduje s jeho držením těla, gesty a především tím co říká. Snad je to snaha vyjádřit rozpolcenost mezi jeho cítěním a jednáním , snad neschopnost. Nikolaj Grinko bravurně osciluje na hranici mudrce a bláznivého starce. Jeho Profesor s praktickým, ale zcela nevkusným kulichem vyzařuje zvláštní jistotou plynoucí z pohrdání smrtí. Profesor již nemá co ztratit, je smířený, trpělivý a lhostejný. Alisa Frejndlich hraje až nepatřičně hystericky. Její vyděšenost a třes je neúměrná zemitému selskému rozumu, který doléhá k divákovi skrze její konečný monolog, přesto má její projev nepopsatelnou uhrančivost. To co činí film unikátním, však nejsou přesní a uvěřitelní herci, byť i jejich přínos nelze pominout, ale především kamera Alexandra Kňažinského, výprava a režie Andreje Tarkovského a v neposlední řadě scénář bratří Strugackých, na jehož tvorbě se Tarkovskij rovněž výrazně podílel. Při sledování filmu zaručeně zapůsobí náhlý přechod do tlumeně barevných scén odehrávajících se v Zóně. Tarkovskij zde hojně využívá dlouhých, statických záběrů. Herce přitom snímá zpovzdálí a dává tak mocně vyniknout prostředí, které se stává pomyslným čtvrtým účastníkem výpravy. Vzhledem k fenomenálnímu estetickému cítění, kdy detailnost kompozice některých záběrů hraničí až s pedantností, si Tarkovskij takový postup může dovolit. S trochou nadsázky by se dalo říci, že libovolný snímek z filmového pásu, by obstál i jako samostatná fotografie. V souladu s až meditativním pokojem sálajícím z prostředí je i střídmý a přirozený střih, který nijak nenarušuje hypnoticky vláčné tempo filmu. Výrazně se pak liší režisérův přístup v černobíle natočených částech filmu, odehrávajících se mimo Zónu. Zde ještě patrněji vynikne Tarkovského práce se světlem a stínem. Režisér klade důraz na výraznou kontrastnost světlých a tmavých ploch, v případě Stalkerova domu, je tento kontrast dokonce tak silný, že okraje obrazu mizí zcela ve tmě a vytváří tak dojem vytrženosti ze světa, podtrhující izolovanost rodiny s mutantním dítětem. Hlavní hrdina - Stalker, je rovněž mnohem častěji zabírán v detailu, či alespoň z kratší vzdálenosti, pocit volnosti se tak vytrácí a podtrhuje hrdinovu vnitřní tíseň. Tu umocněna i povětšinou industriálním hudebním podbarvením scén, které podobně jako volba barvy kinofilmu vytváří silný protipól tichu zóny. Téměř ambientní hudební doprovod Eduarda Artěmjeva se ozývá spíše sporadicky, o to silněji však dokáže na diváka dolehnout. Ústředním tématem filmu je bezpochyb konflikt rozdílných chápaní světa, která ztělesňuje trojice hlavních hrdinů - Stalker, Spisovatel a Profesor. Zatímco poslední dva z jmenovaných zasvětili své životy zkoumání a popisu světa, což je nakonec přivedlo až ke krizi plynoucí ze střetu s hranicí poznatelnosti, Stalker jako jediný tuto pomyslnou mez díky víře překračuje. Dvojici zoufalců tak nepřevádí přes hranici k zóně, ale přes hranici k absolutní pravdě. Pro splynutí s touto pravdou, je ovšem nutné přijmout i smysluplnost zóny, což ani jeden z návštěvníků nedokáže. Spisovatel na prahu poznání zbaběle odmítá opustit jistotu cynického náhledu na realitu, který budoval po celý život a do místnosti přání nevkračuje. Profesor se po zjištění, že zóna plní pouze podvědomé touhy svých žadatelů vyslovuje: "Potom už nechápu vůbec nic. Jaký má smysl sem chodit?" Zóna stojí i mimo jeho chápání, mimo kontrolu rozumu, je znepokojivým vysměchem metám vědy, která sice dokáže popsat principy fungování světa, ale stále nerozumí jejich významu. Z hlediska dvojice návštěvníku zóna zoufalcům nepřinese štěstí, neboť plní pouze niterná přání, tedy taková jež žadatelé nedokáží ovlivnit. Dvojice příchozích touto domněnkou však pouze demonstrují svůj pragmatismus a povrchní materialismus, neboť si neuvědomuje, že smysl zóny netkví v ve vyplněných přáních, ale v tom, že k ní lze svá přání upírat. Oba hrdinové sice uznávají omezenost svého vnímání reality (Profesor deaktivuje bombu a Spisovatel se obává vkročit do místnosti.), přesto bytostně odmítají přijmout zónu jako další stádium poznání, jež by je zbavilo frustrace. Nedokáží akceptovat víru jako možnost spásy ducha. Přijetí daru shůry představuje ostatně další neopomenutelné téma, k němuž se Tarkovskij po letech vrací i ve sci-fi Solaris, kde se však vyslovuje o poznání méně smířlivě. Tarkovskij se zabývá otázkou jak lidé dokáží naložit s darem, který stojí mimo hranice jejich chápání. V konečném důsledku přitom nezáleží na tom, zda je oním darem místnost plnící přání, host, či víra. Se Solarisem spojuje film i motiv dvou nezávislých sfér vědomí. Postavy příběhu vstupují do zóny s konkrétním přáním, jež by jim měla přinést štěstí, avšak plněny jsou pouze jejich niterné, nízké, podvědomé touhy. A tak Profesor uprostřed ruiny vyřizuje telefonát, v němž rovná účet s mužem, který svedl jeho ženu, Stalker po nocích zužovaný otřesy, jež vyvolává jeho telepaticky nadaná dcera, míjí hromadu hypnotik a Dikobraz získává místo oživení mrtvého bratra, jen kupu peněz. Mimoděk se tak Tarkovskij obloukem vrací i ke konfliktu naplnění materiální a duchovní stránky člověka. Přes veškeré otázky, které film klade a témata, jichž se dotýká, však zůstává ve své podstatě především vyprávěním o neuskutečnitelné cestě za nadějí. Neuskutečnitelné proto, že ji vykonávají právě lidé žalostní a utrápení, tedy ti kteří už nevědí co je to doufat. () (méně) (více)

Pecival

Filmu nejde upřít jistá magická (hezky potemnělá) atmosféra a některé myšlenky se mi hodně líbily (teda těch pár co jsem pochopil :). A odpustil bych filmu i to, že jsem se většinou ne zcela chytal (tak nějak jsem to předpokládal). Co ale neodpustím je neuvěřitelná, ale fakt přímo maniakální zdlouhavost. Možná je to skryté umění nebo režisérův styl, ale já to prostě neberu. Mudrování o životě - ok, ale čumět pět minut na jdoucí maníky v trávě to ne. Každopádně, mimo zónu se mi to hodně líbilo, zvlášť černobílá hra stínu a světel vůbec vypadala hodně hezky. ()

Vercinix

Po dlouhé době jsem si dopřál odpočinek od stereotypního stylu záběrů, kamery, způsobu točení, herců, scénářů, kulis atd. atd. (výčet by byl opravdu dlouhý) a předem musím říci - nelitoval jsem! Stalker je opravdu zajímavě natočený film a to jak co se týče barev a prostředí, které tvůrci vybrali, tak co se týče scénáře, dialogů a jakési myšlenky. Zkrátka je vidět, že je to jiný druh smýšlení. Na druhou stranu musím poznamenat, že: a) kdybych byl něčím takovým oblažován denně, tak si buď uříznu hlavu v agonické depresi, nebo se tohoto způsobu tvorby filmu natolik přejím, že se mi filmy znechutí či omrzí. Toto sice ze Stalkera samotného sice pro mě nyní dělá výjmečný film, ale v tom je právě ten vtip. "Pro mě" a "nyní". Nebýt zasazený do kontextu Hollywoodské tvorby, českých filmečků atd., tak kdoví jak by toto kouzlo působilo. b) film byl poměrně bohatý na zajímavé a plodné dialogy, dílčí myšlenky byly poměrně kvalitní, ale nějak mi utekl smysl celku. Snad je to tím, že jsem příliš pečlivě sledoval titulky než abych se zamýšlel nad souvislostmi, snad je to tím, že na posleství tohoto filmu jsem až příliš jednoduchý, ale prostě nepobral jsem to! Otázkou ovšem zůstává zda zde byla nějaká komplexní myšlenka vůbec přítomna či zda (pokud zde byla) je právě ona tím hlavním poselstvím tohoto snímku, ale znovu opakuji, nějak mi to necvaklo. Možná na druhé či třetí shlédnutí to bude lepší, ale napoprvé jsem zachytil snad cosi, čemu bych mohl říkat sekundární ideje:) c) když už příběh s poentou s velkým P, tak bych očekával, že bude logicky více podložený a promyšlený. Nevím, zda nyní neplácnu hloupost čehož by bylo příčinou mé neporozumnění, ale zdálo se mi, že ona zápletka s Dikobrazem byla na hlavu postavena. (SPOILER) Jestli že by Dikobraz vstoupil do komory, aby si vyžádal návrat bratra, který zemřel v "Mlýnku na maso" a mimo "Zónu" by zjistil, že pouze zbohatl (tedy že jeho nejniternějším přáním nebyl bratrův život, ale bohatství) následkem čehož by se Dikobraz oběsil, neznamenalo by to náhodou, že ono "vymodlené" bohatství nebylo jeho nejniternějším přáním, když i s ním byl natolik nešťastný ze smrti bratra, že svůj život nepovažoval již za nadále možný? Ještě jinak. Pokud si to opravdu nejniterněji přál a záviselo na tom veškeré jeho štěstí, jakto, že se oběsil, i když svého niterního přání dosáhl. A naopak: Jak to, že smrt bratra jej natolik zasáhla, že i když se mu splnilo to nejhlubší přání a měl být tedy absolutně blažený, že se raději vzdal všeho včetně života, než aby dlel se svým hříchem ve svém vysněném světě. Nevím, ale zkrátka to považuji za Error (ano, dalo by se to vysvětlit nějakým nyní nastalým pohybem v hierarchii jeho hodnotového žebříčku, tím že to vlastně udělal zas jen kvůli sobě a ne kvůli bratrovi, ale připadá mi to jen jako znouze ctnostné vysvětlení. Ovšem pokud by někdo měl návrh na řešení, tak si jej rád přečtu ve své CSFDácké poště). Tedy - abych to ještě více neprodlužoval, tak suma sumárum: ojedinělý, půvabný a příjemný kulturní zážitek jež podráždil veškeré filmové smysly, ale bylo to z velké části jen tím, že je to natolik ojedinělé a až na druhém místě s jakousí výrazně převyšující kvalitativní dimenzí. Nicméně - DOPORUČUJI:) () (méně) (více)

Fony

Umělecké dílo ve všech směrech s filozofickým přesahem, které se dá slovy jen těžko přiblížit. Stalker se musí vidět, slyšet, cítit, myslet... Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. ()

Casablanca

Cesta za štěstím - cesta za hranice / železnou oponu, směrem k barvám - cesta za sny, kterých se ale bojíme a nevíme, jestli je skutečně chceme, zda by jejich uskutečnění neznamenalo prázdnotu - cesta, na které poznáme sami sebe - cesta plná zákrutů, protože přímá cesta není vždy ta nejlépe zvolená - cesta, která je sama cílem... Vítejte na (psychiatrické) klinice! (Tímto též děkuji všem, kteří zajišťují projekce v ERA Art klubu a těm, kteří se účastní diskuzí a dávají projekcím další rozměr.) ()

standsiller

Labyrint sveta na čele so „stopárom“ snažiacim dosiahnuť istý cieľ cez prekonávanie bariér chátrajúceho, neidylického sveta , ktorý stojí na ruinách seba samého. Cesta poznania ľudí , cez obavy o tom, čo je na konci cesty. Aký je význam ich vlastnej existencie , kam spadajú a čo je pre nich potrebné. Film relativizuje úlohu dôvery v spoločnosti a núti diváka premýšľať o tom, či nie je podstatnejší duch ako hmota – evokujúca Platónov model jaskyne. ()