Tulpa - Perdizioni mortali

Ambiciózna Lisa (Claudia Gerini) zastáva významný post vo veľkej talianskej spoločnosti. Po nociach však tajne navštevuje záhadný súkromný klub opradený podivnou mystikou, v ktorom sa oddáva radovánkam s neznámymi mužmi a ženami. Pravidlo znie: mimo "Tulpy" sa jej členovia nesmú stretávať, ani nijako kontaktovať. Keď však odrazu začnú členovia zomierať a na verejnosť preniknú informácie o firme, Lisa začne konať a pravidlo poruší. Jej podivné správanie si však začnú všímať aj kolegovia v práci... (Madsbender)

JohnMiller

Tulpa (s Tibetskej mytológie) je magická podoba fantóma. Konečne som natrafil na skutočné Neo-giallo ktoré JE! plnokrvné giallo. Mnohý dnešní tvorcovia sa nechávajú inšpirovať týmto talianskym subžánrom no aj keď je vidieť že sa nechávajú ovplyvňovať riadnymi dúškami, nikdy mi to nepripadalo ako čistokrvné Giallo. Ja som zatiaľ natrafil iba na snímky ktoré v sebe mali iba niektoré prvky. Ako napríklad taký Amer. Toto je však to čo som už dlho hľadal a chcel vidieť. Soundtrack zo starej školy, vynikajúca "argentovská" kamera, úchvatná atmosféra, neustále fajčenie cigariet, vrah zo zahalenou tvárou a koženými rukavicami, pekná dávka mysteriózna spolu s chutnou porciou pekných žien......... a tak ďalej. Je to celé v duchu oslavovaných filmov 70´s rokov. Keby tu vynechali moderné autá a mobily, možno by ma to aj oklamalo. Najlepší herecký výkon tu podal vedúci klubu Tulpa.. z neho išiel nevýslovný strach.. ani Hannibal Lecter by naňho nemal. Za mňa veľmi silné štyri hviezdy a pokiaľ už filmy s takouto tématikou nevzniknú, dám aj 5. ()

Luk80

Hned úvodní mord je obalen do Argenta. Poklona musí být :-) Erotické kapky v klubu Tulpa přináší velkou rozkoš pro návštěvníky. Připadalo mi to, jako by se film rozdělil do více částí a nesoustředil se na vraha. Bez policejní složky to taky nebylo ono. Ale chápu, že toto giallo je pojato úplně jinak. Gore prevedení je samozřejmě solidní, ale jako celek to spadlo do jámy. Ten Kiran byl převtělený Jim Morrison:-) ()

Bobik9

Střídají se horší okamžiky s lepšími. Musím říct, že po začátku, který mi nedával příliš kvalitní vyhlídky se to docela solidně rozjelo. Zajímavější scéna střídala naprosto nezajímavou. Naprosto u mě vyhrála nahánečka Cladie Gerini vně klubu svalnatou vyhazovačkou. To byla pětihvězdičková záležitost. Ivan Franěk rozhodně potěšil a Claudia je opravdu božská. Kdo ovšem obstál naprosto nejlépe, to je Nuot Arquint. To je týpek, jaký se jen tak nevidí. Obrovsky zajímavý člověk. Trošku mě mrzí, že jsem čekal takové ti taliánství. Prostě auru, která z italských filmů vyzařuje. Tulpa vypadá spíše jako americké dílo, s amerikánskými signaturami. ()

tenebrae86

Temný, mysteriózní thriller, oslavující kdysi velice populární žánr giallo. Děj je velmi jednoduchý, žádné zbytečné kecání ani zamotaný příběh zde není. Jde tu hlavně o atmosféru a pocit strachu. Perfektní hudba, sem tam nějaká eroticko - snová scéna, maskovaný vrah s černými koženými rukavicemi, napínavé schovávačky ve stínech či naháněčky po vile a samozřejmě krvavé vraždy. Ty mi přišly na giallo docela brutální, dočkáme se třeba vydloubnutého oka, odřezaných genitálií, nebo otevřených zlomenin. Určitě jsem si při sledování vzpomněl na jména jako Argento, Bava a Fulci a musím říct, že pravé giallo pro mě zůstává v 70.letech, ten moderní styl mi k tomu žánru prostě nesedí. Ale jako pocta je to samozřejmě super, škoda jen, že scénář se zas tak moc nepovedl, závěrečný souboj mě dokonce naštval a všechny postavy jsou děsně nesympatické, hlavně ten indián, ten tam neměl co dělat. Hlavně kvůli němu nebudu hodnotit výš. ()

aLPaC

Dobrých hororů je poslední dobou jako šafránu tak jsem rád, že jsem narazil na tenhle italský skvost. Výborná dusná atmosféra, tajemný zabiják (jak z Tajemství loňského léta), erotické zvrácenosti (možná zvrácenost je silné slovo, řekněme netradiční koníček), sexy hlavní hrdinka. Ten konec mě možná malinko zklamal, protože dopadl tak, jak jsem čekal, ale jinak prostě nemám výhrad. ()

Silviaxx

Giallo mi ako subzáner asi nejak extrémne nepasuje. Síce sa pokúšam nájsť v tom niečo, čo by ma zaujalo, ale nie, možno si vyberám zlé filmy. Tulpa ma v prvom rade oslovila svojím názvom, nepredpokladala by som, že len vďaka názvu by som mohla horieť zvedavosťou o čom film je. V druhom rade ma už oslovil (veľmi) tajný erotický spolok, čo bol úplne skvelý ťah, lebo tá celá zvláštna, mystická, sexy atmosféra, ktorá ho obklopovala, bola neodolateľná. Chcela by som z neho vidieť ešte viac, ísť s ním omnoho viac do hĺbky, lebo sa priznám, že film ma bavil najviac práve vtedy, keď sme sa nachádzali v tom úžasnom červenom svetle. Vraždy neboli zlé, niektoré pomerne nápadité, ale aj tak ma to za srdce nechytilo. Čo som nečakala bolo vyvrcholenie deja, kde moja dedukcia ani len neprešla okolo reality a nakoniec bol celý dej v podstate postavený na úplne jednoduchej zápletke, ktorá je počas celej stopáže až príliš nenápadná. Oproti Masks má v mojich očiach Tulpa jednoznačne navrch, ale aj tak sa s tým celým neviem úplne stotožniť. ()

warrenur

Vizualne a zvukokovo vysperkovane krimi-mystery dielko. Claudia Gerini ako uspesna Lisa je presvedciva a naviac i atraktivna. Velmi ma zaujala postava menom Kiran (Nuot Arquint). V danej atmosfere berie dych a posobi az demonicky a vanie z neho hrozba na kilometre. Tajomny sukromny klub Tulpa je podany verne, plne tajomnych postav a sexi zien. A ako som uz vyssie spomenul, podmaniva vychodoazijska hudba a sledujuca-pliziva kamera do danej chvile divaka vcucnu. Scenar miestami zakopne, hoci pri tomto druhu filmu to skor o pritomnosti kazdeho obrazu. Len zaverecne odhalenie ma moc prijemne neprekvapilo. Zvlast svojou doveryhodnostou. Kazdopadne film navodzuje urcite dusevne rozpolozenie, tajomno a to sa tiez ceni. ()

drankeryth

Ten zaver filmu sa mi vobec nepacil, ako ten typek Kiran znicil toho tajomneho vraha. Nemohli to zakoncit inym sposobom, ako tou nadprirodzenou silou, ktora vo filme aj troska kricala, ze sa tam nehodila podla mna. Inac celkovo film bol dobry a ani tie vrazdy neboli na zahodenie. ()

kkarx

Ehm srovnávat toto s Argentem je docela mimo. I Argentova horší nová gialla jako například "Giallo" jsou o třídu kvalitnější než Tulpa. Hudba je opravdu špatná, něco podobného se dá slyšet tak možná v pornu a vůbec celá zvuková produkce je doslova úděsná. Zní to hrozně uměle, jako dabované a ještě hůř. Ani ta kamera není tak dobrá, jak o ní všichni tak básní. Fakt je, že jedním z hlavních elementů v giallu byl vždycky silný příběh a od "Ptáka s křišťálovým peřím" i vyšetřování. Příběh ani vyšetřování však Tulpa nenabízí... jen brutální mordy, maskovaného vraha, nahotu a dekadentní atmosféru. Trochu málo na giallo. Dokáže tento žánr vůbec ještě někdo někdy trochu oživit a natočit alespoň něco lehce nadprůměrného? Nejlepší "nové" giallo zůstává Occhi di cristallo. ()

Rathalos

Taliansky horor,v ktorom sa strieda dobre so zlym,povedal by som taky priemer,za zmienku stoja pekne zeny a niektore zaujimave vrazdy a to je asi tak vsetko,cize som dohovoril...:-) ()

G04T

Novodobý pokusy o giallo nejsou úplně můj šálek sava, ale špatný to rozhodně nebylo. Zampaglione odkazuje hlavně na Argenta stylem barev, kamery a neznámýho zla. Čekal jsem to mnohem horší, ale stejnak sem napíšu věci co mi vadily. Ten vrah (nebo je to žena?) se sice v tom filmu ukazuje fakt často a vraždí taky hodně, akorát mi na něm/ní chyběla větší akce, chyběal mi nějaká House invasion, lepší provedení vražd, i když na gore si fakt stěžovat nemůžu, ten je super. A hlavně opening scéna se fakt povedla! Bohužel motiv byl hodně slabý. ()

ERINYUS

Tak strašne málo chýbalo k štvrtej hviezde...snáď keď to zoženiem v lepšej kvalite. Ale ináč neopísateľný Nuot Arquint a mysterióznosť jeho hlasu. Ha ja tu štvrtú dám. "Vai, il tuo Tulpa ti chiama." A obrovská vďaka za titulky Hladass!! Po tretom pozretí v skvelej kvalite s čistým svedomím idem hore. ()