Muž z Hongkongu

• Československo

Muž z Hongkongu

Komedie / Dobrodružný

Francie / Itálie, 1965, 110 min

Deprimovaný milionář Belmondo má života dost a protože sebevražda mu nevychází, najme na sebe vrahy. Jenže pak se zamiluje a chce vše zrušit. Do toho tu máme čínského mistra, dvojici pojišťováků, sluhu, tlustého zabijáka a spoustu a spoustu honiček a různých ztřeštěností. Jen chybí maličkost - scénář a příběh. Je to zkrátka mišmaš scén, které dohromady nic moc netvoří, proto pro mě jen za tři.(2.8.2013)

Po famózním dobrodružně-komediálním Muži z Ria se vydal De Broca na pole ztřeštěnosti. Bohužel ale své vizi, kterou dotáhl k dokonalosti v zakončení pomyslné trilogie, nedal hlavu a patu. Proto sledujeme jen změť scének bez většího smyslu. Jenže ty střípky jsou neuvěřitelně zábavné, na svou dobu skvěle natočené, plné odvážných řešení, akčních kaskadérských kousků a praktických filmařských perliček.(1.8.2016)

Tenhle film je ze série "Mužů" asi opravdu nejslabší, asi hlavně proto, že se tu opakují podobné gagy - honičky aut, srážky aut, krkolomné honičky ve výškách, artistické kousky. Ano, takový byl francouzský film šedesátých let, nám se to jako klukům ohromně líbilo, ale s odstupem času musím konstatovat: jako oddechovka film dobrý, především exotické záběry jsou zajímavé - jsou tam Himálaje, kláštery, mniši, čínské krámky a zakouřené putiky, džunky a opium, sloni... Jinak je ale příběh přitažený za vlasy - a vlastně o něj ani nejde. K základnímu dějovému rámci popsanému v Obsahu jsou prostě připojeny výše zmíněné gagy. Ale člověk nesmí příliš myslet na logiku proč a jak.(11.9.2016)

Arthurovo hledání důvodu žít je úžasně zábavné, Alexandrina krása svádí k hříšným myšlenkám, sluha Leon hláškuje v duchu nejlepších tradic, skorotchýně Suzy je nádherně zákeřná a demence dua detektivů pojišťovny nemá nejmenší chybu. Přesto nemohu dát víc než tři hvězdy, neboť má oblíbená ztřeštěnost je tentokrát absolutně neukočírovaná a mám jisté podezření, že pan de Broca sice přijal režijní honorář, ale při natáčení snímku strategicky zaujal místo v nějakém hongkongském nevěstinci a pak už nenašel sílu dát snímku hlavu, patu a něco mezi ně.(6.4.2014)

Řekl bych že tento postarší snímek, kde exceluje Jean-Paul Belmondo, je dnes již poněkud pozapomenut. Klasická dobrodružná taškařice plná různých nápadů a reálií sice už přeci jen poněkud skutečně zestárla a ne všechno ještě dokáže pobavit, za shlédnutí přesto stále stojí. Ztřeštěností a akčních scén je tu přehršel a byť je to místy rychlé až moc, stále se jedná o zábavnou klasiku. Francouzská kinematografie v tomto žánru dokázala doslova divy a ve své době slavila nemalé divácké úspěchy. Bohužel je velice tristní nový český dabing, kde mladého Belmonda dabuje starý Krampol. Tohle už opravdu k sobě nejde.(3.5.2015)

• - Jean-Paul Belmondo (Arthur Lempereur) a Ursula Andress (Alexandrine Pinardel) se seznámili při natáčení právě tohoto filmu a sedm následujících let byli párem i v soukromí. Andress později řekla novinářům, že Belmondo ji okouzlil schopností ji rozesmát. (Zdroj: Philippe Durant: Belmondo). (vesper001)

• - Natáčelo se mj. v Káthmandú, Kuala Lumpur, Bombaji, Karáčí, Kalkatě, Hongkongu, malajské džungli a v Alpách. (Zdroj: Philippe Durant: Belmondo). (vesper001)

• - Snímek byl natočen na motivy románu Julese Verna „Číňanovy trampoty v Číně“. (sikky)