Uspěchaný muž

• Itálie

Ultimo giorno d'amore

The Hurried Man

Francie / Itálie, 1977, 90 min

Pierre se nikdy nezastaví. Kupuje, prodává i miluje za běhu. Jeho zrychlený život je díky vášni jménem sběratelství. Nedělá rozdíl mezi sbíráním sochy nebo ženou. Jeho vysněná meta, starodávná váza, je pro něj vše. Dokázal by pro ní i obětovat cokoliv ... cokoliv ! Zajímavý námět, kde život je jen skluzavka a člověk se snaží co nejdříve dostat na konec.(21.8.2010)

Takový filmový náhled do dnešní podnikatelské uspěchané duše. Chamtivost, tedy honba za penězi či za majetkem dohání některé z nás na hranici života a smrti. Tato ne příliš dobrá vlastnost člověku zůstane už asi napořád. Jistě, ... tento film nám má stále co říct, dokonce i po více než třiceti letech. Z filmu se uvolňuje jakási nervozita a napětí, které se přenáší i na diváka. Třeba to byl záměr autorů. Tedy alespoň já osobně jsem se necítil při sledování filmu zcela "v pohodě". Kladu si otázku: "Je to dobře nebo špatně?" Asi dobře, protože film, který nějakým způsobem nepohne divákovým nitrem není zajímavý. Pokud to opravdu byl záměr, pak se to autorům v mém případě podařilo dokonale.(21.6.2009)

Z Delona vždy sálal ľadový pokoj, postava uponáhľaného vášnivého zberateľa a obchodníka so starožitnosťami by skôr pasovala inému hercovi. Chyba ! Delon opäť potvrdil, že je výborný herec, svojej postave dokázal vtlačiť vášeň pre vec, jeho roztekanosť a chorobná zarputilosť bola obdivuhodná. Krátka minutáž snímku svedčí, hudba je pekná a nevtieravá.(12.9.2017)

Pro Delona, tak, jak ho máme zaškatulkovaného, docela netypický film. Ale ona ta škatulka není přesná, je dána tím, že řadu jeho filmů prostě neznáme a objevujeme je se zpožděním. Tady zahrál velmi dobře. Film samotný ve mně zpočátku vzbuzoval spíše rozpaky, ale pak jsem se chytil a jak se tempo zrychlovalo, docela mě to chytlo a musím konstatovat, že oproti původnímu očekávání jsem viděl snímek až podmanivý a docela silný.(23.6.2010)

Z maniakálně uspěchaného sběratele Pierra jsem byla zpočátku trochu zmatená, protože jsem měla chvíli dojem, že se dívám spíš na komedii než na drama, ale po chvíli jsem to uchopila za ten správný konec a výsledkem je atypicky zpracované drama o muži, který toužil mít víc a víc, což se mu dařilo, ale za jakou cenu......a za jaký život......Po skončení musím konstatovat, že na některé výroky a situace asi nikdy nezapomenu.(15.3.2014)