• Česko

• Kanada

• Austrálie

Drama / Válečný / Historický

USA / Japonsko, 2012, 105 min

Men in khaki !!! :-). Japonsko 1945, těsně po kapitulaci. Poté co americké Superfotressy B-29 ,,Enola Gay'' a ,,Bockscar'' smetly dvě japonská města prvními atomovými výbuchy, došlo i militantnímu vedení Japonska, že země čelí nepříteli nejen s obrovskou materiální převahou, ale zejména technologickou. Proto sám císař Hirohito vyzval rozhlasem lid a vojsko ke kapitulaci. Císař byl autorita, byl pro Japonce Bůh a tak Japonci poslechli. Tímto prohlášením bylo zachráněny miliony životů jak samotných Japonců, tak zejména Američanů jejichž invazní síly se připravovaly na vylodění na ostrovy. Japonci byli rohodnuti bránit svoji svatou půdu do posledního muže, ženy i dítěte, třeba jen naostřenými bambusovými klacky... Jsem zastáncem svržení atomových bomb právě vzhledemm k výše popsanému, nicméně je jisté, že bez Hirohitova prohlášení by válka hned tak neskončila.... Ačkoliv jsem toho o válce v Pacifiku četl dost, včetně knih věnujících se osudům japonských válečných zločinců souzených tuším v Tokiu (obdoba Norimberku), až u tohoto filmu jsem si uvědomi, že o Hirohitovi na konci války nevím prakticky nic. Proto mně tenhle snímek svým námětem už dopředu zaujal a rovnou říkám, tohle není věc pro každého. Udělat z Tommy Lee Jonese Douglase MCArthura byl zajímavý nápad a když měl typické sluneční brýle a samozřejmě dýmku, byli si pánové dokonce podobní! Hlavní dějová linie se však točí kolem Foxe, který ztvárňuje skutečného amerického generála Fellerse. Ten je MCArthurem zprvu pověřen k vedení skupin headhunterů, které dohledávaly a zatýkaly vysoké vojenské a politické činitele obviněné z válečných zločinů. Truman posléze požadoval, aby se otázka případné viny prošetřila i u japonského císaře. A zde začíná náš příběh. Fellers má od velení pouhých deset dní na pátrání a sepsání zprávy je-li císař za válku odpovědný či nikoliv. Souběžně s tím se snaží najít mladou dívku, do které se před válkou bláznivě zamiloval, když se náhodně setkali při studiích na jedné z amerických univerzit. Skutečný Fellers to musel mít nesmírně těžké. Jak padlo i ve filmu. Adresy sídel japonských pohlavárů dodaných tajnými službami byly prakticky k ničemu. Na rozdíl od Evropy, kde nacistická města (vyjma středověkké dřevěnné zástavby jako byl Hamburg atd..) byla většinou z kamene a tak bombardování lépe odolávala, města v Japonsku měla převážně domy ze dřeva a papíru... Stačil pak menší nálet těžkých bombardérů B29 s kontejnery s fosforem a zkáza byla nesmírná... v takovém prostředí vypálených měst,kde se nedaly poznat ani linie ulic těžko hledat kohokoliv... Navíc v prostředí Američanům nepřátelském a i těžko z hlediska odlišných morálních a náboženských postojů pochopitelném. Fellers věděl, že když bude Hirohito odsouzen bude to pro deprivované a živořící přeživší Japonce další rána, která by mohla vyústit v destabilizaci okupované země. Zároveň ale chápal, že jako nejvyšší autorita země musel císař o rozkazech svých generálů minimálně vědět, pokud je sám přímo nevydával... Pátrání skvěle ukazuje tu totální odlišnost mentality lidí japonského císařství od amerického přímočarého jednání. Fox se své role zhostil skvěle, samozřejmě ho znám z LOST, ale tady vyloženě exceloval. Musím uznat a uvědomoval jsem si to i ve filmu, že Amíci na to že dobili Japonsko, na to že měli neskutečné ztráty od Pearl Harboru až po Iwo Jimu, chovali se k císaři neskutečně uctvivě a jako gentlemani. Dokonce mu zachovali jistá privilegia. Očekával bych, že do paláce naběhne elitní jednotka Rangers a po vyřízení ochranky císaře zatkne jako ostatní japonské pohlaváry... Ale zde se ukázala MCArthurova moudrost a americká demokratičnost. Oni to brali tak, že Japonce osvobodili. Snad proto je Japonsko dnes tím čím je. Jen jedna připomínka filmařům - letoun DC 6 co přiváží v roce 1945 McArthura a Fellerse byl nasazen do provozu až v roce 1946 a marking (červený pruh v bílých polích) má dokonce až z roku 1947...ehmm.. ale to se stává i v lepších rodinách:-) Skvělý film ! 4 zapálené vonné tyčinky na domácím oltáříku. * * * *(8.11.2013)

zajímavý exkurz do historie se slušnými herci,který mohl být ještě lepší v případě,že by si tvůrci odpustili vedlejší dějovou linii,která film zbytečně zdržuje.Jako čistě politický thriller o vyšeřování by to byla určitě zajímavější podívaná.Film navíc místy působí hodně lacině,což mu plusové body také nepřidá...60%(7.8.2013)

Výtečný námět = výtečný film, skvělé pokoukání. Na kratičkém vzorku několika válečných let umožní divákovi vžít se do situace všech japonských císařů před Hirohitem. Kdo o dějinách Japonska a jeho kultuře něco málo ví, je si vědom toho, že císaře ani zdaleka nelze srovnávat s absolutními či konstitučními panovníky Evropy. jedná se více o náboženskou/morální/hodnotovou funkci, lze ji přirovnat k jakémusi národně omezenému Dalai Lámovi nebo papeži - tj. nemá absolutně žádnou politickou moc, na druhou stranu je ale jeho morální autorita u obyvatel mnohem vyšší, než o jaké by se nejvlivnějšímu absolutnímu vládci v Evropě kdy mohlo zdát. Film se pokouší o srozumitelné vysvětlení tohoto konfliktu a podařilo se mu to vskutku na výbornou. Osobně jsem pouze příliš neocenil rozvláčnost vykreslování historie generála Fellerse a jeho japonské přítelkyně; snahou ale bylo zjevně objasnění rozporů i v něm samém (vnitřní boj, jestli udělat správnou nebo užitečnou věc, vztek na neochotu a protokolární zkostnatělost japonského vedení, nedostatek času...). Každopádně po seriálu Shogun z 80. let jde o další vynikající (a ojedinělý) vhled do japonské mentality a byla by velká škoda nechat si tento snímek ujít.(10.9.2013)

Konec války v Japonsku a nastolení míru s sebou zákonitě přineslo otázku- je císař Hirohito vinnen či nikoliv. Toto prošetření dostane na starost generál Fellers pověřený přímo nejvyšším velitelem vojenských sil, generálem Mc Arthurem. A Fellers měl kdysi lásku z Japonska, kterou do toho všeho hledá. Absolutně geniálně vybrané obsazení herců a zajímavé téma.(26.10.2016)

Velice zajímavý námět dávající spousty možností dramaticky jej rozvinout. Bohužel zůstaly trochu nevyužité. Vedení vyprávění ve dvou rovinách (vojenskopolitické a milostné) je nevyvážené, ona romantická linka je slabá a fakticky nezajímavá, takže hlavně zdržuje příběh viny a dalšího osudu japonského císaře a nejvyšších japonských vojenských a politických osobností odpovědných za napadení USA a vtažení Japonska do války.(19.7.2015)

• - Ve filmu je několik odkazů na seriál Ztraceni (od r. 2004), kde ztvárnil Matthew Fox hlavní roli. Příkladem je pohled z okénka v letadle v úvodu filmu, nebo bambusový les, který sehrál v souvislosti s jeho postavou důležitou roli. (lost815)

• - Okrem Japonska prebiehalo natáčanie snímky aj na viacerých miestach na Novom Zélande. (MikaelSVK)

• - Po bitke v bare, keď generál Fellers (Matthew Fox) ide zbitý a mokrý po ulici, si môžeme všimnúť, že mu krváca tvár na oboch stranách. Keď poslednýkrát odchádza od džípu, krv na ľavej strane tváre chýba. (Johnny.ARN)