Poslední tajemství Třetí říše (TV seriál)

Nazi Underworld

• Geheimnisse des „Dritten Reichs“

Last Secrets of the Third Reich

Dokumentární / Válečný

Německo / USA, 2011, 11x50 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (9)

V záplavě dokumentů jeden z těch slabších. Bylo by smutné, kdyby se v tak rozsáhlém čase nepodařilo sdělit vůbec nic, ale diváka současně pronásledují telecí a odborně neudržitelné formulace (původní i vzniklé překladem), které by měly být vyhrazeny konspiračním serverům a diskusím rychlostudentů. Slabé 3*(2.8.2015)

Na toto téma vzniklo už mnoho skvělých dokumentů. tenhle ale patří k těm středním. .... HODNOCENÍ: 60% (3*)(13.4.2016)

1. Hitlerova pravá ruka "Heinrich Himmler, obávaný vůdce SS zodpovědný za smrt a věznění milionů lidí a ve své době druhý nejmocnější muž Německa, zůstává dodnes hádankou" - do je definice z "obsahu" a je to definice zcela nefunkční. Himmler je záhadou jen v případě, že záhadou je všechno. V tomto filosoficky nezohledněném dokumentu jsou v podstatě jen dvě podnětné úvahy: zdůraňovaná Himmlerova racionalita (marketingová efektivita) a odmítání duševní poruchy (nebyl žádný psychopat) - to je přinejmenším sporné. Za druhé je to přenášení příkazů z centra, které byly formulovány obecně, nejasně, každý další performativní článek si je upřesňoval a vykládal si jejich domnělý smysl. Přitom každý, kdo řídil marketing (jako třeba já), ví, jak marketingové projekty podléhají entropii, jak je třeba každý článek kontrolovat, aby to vedlo k nějakému cíli, byť ne přesně k zamýšlenému. Jak to, že ve Třetí říši to fungovalo naopak? Gilles Deleuze a Félix Guattari (Tisíc plošin, 2010) to vysvětlují teorií "mikronacismu", tedy molekulárním prostoupní nacismem v rámci celého systému. V praxi to znamenalo, že každý další výkonný článek už (předem) věděl, jak se má zachovat a působil synergicky. Tím samozřejmě padá i obhajoba "já nic, já muzikant, jakou jsem dostal partituru, tak jsem hrál". Pozn. 1: Jako příklad je možno uvést hru na tichou poštu, přičemž v nacistické poště (na rozdíl od zmatů, které zažil každý, kdo tuto hru hrál), ví příjemce přesně to co řekl nebo jen zamýšlel vysílající. Pozn. 2: Z "obsahu" je také patrné, jak dlouhý život mají floskule a zabělhé fráze typu: Himmler byl "nejfanatičtějšího Hitlerův přisluhovač". Pokud nešli každý svými cestami, které se mnohdy v cíli opět střetávaly, byl Hitler spíš Himmlerovým výtvorem, který by sotva dal dohromady "nadstavbu", exekutivní mocenskou složku, SS.(9.3.2019)

Na podobné témy síce vznikli už dokumenty, ale tento dodáva aj nové informácie a pohľady. Himmlerov a Rommelov životopis je tu detailne prepracovaný, hlavne u druhého menovaného je to veľmi prínosné, pretože ostáva často opomínaný. Je zaujímavé aj sledovať, ako Speer dokázal zo seba aj po vojne urobiť celebritu. Hitlerove ženy sa tu sústredia na všetky, ktoré mu boli blízke, nejde len o Evu Braunovú, ako sa to často v dokumentoch stáva. Časť o jeho rodine je atmosférická a silná. A že Hitler neplatil dane, bral si pôžičky a jeho komplikovaný vzťah k financiám sú úplnou novinkou. Nevidím dôvod miestnej kritiky.(7.12.2016)

6 vybraných věcí spjatých s Hitlerem. Zatímco o Himmlerovi, Rommelovi a Speerovi jsou lepší i několikadílné dokumenty, tak o ženách, rodině a Hitlerových financích jsem dříve nic neviděl, takže přínosné z poloviny a zbytek základní opakování.(27.7.2015)

Myšlienka dobrá, prevedenie už nie tak dobré. Na moje pomery sa tu až príliš často narába a špekuluje s dohadmi a závermi a divák má rovno ako na podnose servírované všetko, čo si má myslieť, chýba priestor na tvorbu vlastného názoru. Chápem, že A.H. a ostatní nacisti sú osoby non granta, ale urobiť z neho babráka na plnej čiare a v každej situácii je neférové. A mimochodom, na jednej strane špekulovať o diele Mein Kampf a jeho zákazu a na strane druhej z neho citovať je prejavom neskrývanej schizofrénie.(3.3.2013)

Druhá série: 7. Hessovo tajemství 8. Pacient Hitler 9. Duch ponorky U-513 10. Nacistické zlato 11. Smrtící mise(30.9.2014)

Dokument zaoberajúci sa finančným stavom Hittlera a jeho "nazi strany" v parlamente. Jeho plat, neplatenie daní i nemalé finančné dary a príspevky - to všetko nájdete v tomto zaujímavom dokumente. 5"(21.10.2012)

• karnifex

Německé dokumenty mi příliš nesedí - tento není výjimkou. Zajímavá fakta jsou podávána spíše nezajímavě, vše je těžkopádné, němčina se sklonem k pečlivosti (je zřetelná i v překladu) mnohdy působí legračně.(7.10.2014)