Český žurnál - Série 3 (2015) (série)

Matrix AB (S03E02)

(epizoda)

Situační portrét jednoho z nejvlivnějších mužů české současnosti, politika a podnikatele Andreje Babiše. Filmový štáb jej několik měsíců sledoval v záři reflektorů i v jejich stínu. Setkává se také s osobnostmi, které o Babišovi vydávají nevšední osobní svědectví. Vzniká tak ojedinělý filmový vhled do světa moci. Dokument představuje Andreje Babiše především jako veřejného činitele, který i v politické praxi používá metody, jimž se naučil při své podnikatelské činnosti. Kamera jej zachycuje v neustálém pohybu, na nejrůznějších akcích, mítincích, při osobním setkávání s občany. Je schopen mluvit s bezdomovci a vzápětí jej vidíme, jak anglicky nebo francouzsky konverzuje se zahraničními diplomaty. Na veřejnosti a před kamerou se projevuje ze své lepší stránky. Nikdo však není dokonalý – Babišovu odvrácenou tvář ve filmu charakterizují jeho bývalí spolustraníci a odpůrci. (Česká televize)

Pannutella

Povinný film pro každého, komu není české politické dění úplně ukradené. Těm, kteři dosud nevěděli, oči otevírá a těm, kteří věděli, je doslova "vyrvává". Neuvěřitelný pohled do soukromí Andreje, včetně zachycení naprosto arogantního vystupování i vůči svým podporovatelům v rámci volební kampaně, rozdávání koblih a komického výstupu pana Babiše na promítání samotného filmu. ()

VictorMartel

Babiš, kterého jsem stejně jako dosud nikoho z ostatních privilegovaných nevolil, přišel rozbourat falešnou oportunistickou strategii pouhým slůvkem demokracie přes dvě dekády vládnoucích lemplů, reprodukujících se volby od voleb bez ohledu na účel. Převzal agendu legitimního kritika našeho zahnívajícího parlamentního brajglu a stal se tím, kdo konečně - když to dostatečně jasně neakcentovala svého času levicová oposice - říká pravdu o banalitách, jakými jsou korupce, parazitismus řady bezvýznamných poslanců otravujících národ z parlamentu takřka od revoluce (Benda, Laudát…), Kalouskův pracovní alkoholismus atd. O genesi Babišova ekonomického panství jsem si nikdy iluse nedělal, protože na tyhle prapodivné privatizační miliardářské selfmademen může věřit právě leda někdo s inteligencí na úrovni průměrného Babišova voliče, oprávněně rozhořčeného kvůli rozkradené zkorumpované zemi a zároveň ovšem slepého k tomu, že jeho oblíbenec při svých nátlakových manýrách korumpuje pohledem. Úspěch takových vykuků, jako je na jedné straně korporativista Babiš, na druhé patron „soukromníků“ Valenta, je přímo úměrný hloubce národního zoufalství jednu generaci od revoluce. Babiš takto nezbohatnul bez toho, že by měl vliv na centrum, a je jasné, že vliv by na centrum neměl, kdyby tak daleko nesahaly i jeho informace. Lze se bohužel jen domnívat, na koho všeho z těch porevolučních politiků měl nějakou špínu a k jakým všem legislativním zmetkům je přiměl. Na dokumentu se mi nemá co líbit nebo nelíbit, protože mám za to, že v něm není navzdory protagonistově námitce ohledně selekce názorových přispěvatelů ani stopy interpretace a vlastně, ať už byl jakkoli sestřihán, působí povýtce naturalisticky. Záběry na sprostotu neskrývajícího Babiše i Babiše, který se naopak ve vztahu sémantiky k jednání chová velmi pokrytecky (například rozhovor stran vlivu internetu na demografický vývoj a přirozenou reprodukci, iniciovaný Babišem coby 40-tiprocentním vlastníkem umělé oplodnění zajišťujících pracovišť), se odvíjejí bez ingerence dokumentaristů. Protagonista si tak nemůže legitimně stěžovat na deficit objektivity a exponovat se do role podvedené oběti. Kdo tam vstoupil, musel být naivní, kdo tam zůstal, má žaludek kurtizány. Řadoví zaměstnanci v jeho masovýrobách jsou snad ještě svobodnější než ti, kteří se mu podřídili v rozhodovacích článcích jak ekonomického, tak politického provozu. Na druhou stranu, bez jeho nástupu k moci bychom zůstali jen ještě zatuchlejší zemí zlodějíčků a korupce. ()

werush

Téma tak aktuální a ožehavé (tuším, že bude s postupujícím časem ještě aktuálnější a ožehavější) by asi ztěží našlo vhodnějšího tvůrce. Snad i nejlepší Klusákův počin, za což vděčí zejména Babišovi. Esencí Klusákovy tvorby bylo vždy poukazování na absurdnost nějakého jevu, absurdnost jde vlastně vidět v čemkoliv, ale aby ji viděli i diváci je třeba někdy tlačit na pilu jako hooodně a výsledek pak za moc nestojí. V tomto případě nemusel. Nezbývá tedy než si (mu) přát paradoxů ve veřejném dění více. ()

spoonman

nejabsurdnější na tom celém je, že i po celém "podrazu" se nestane vůbec nic, uvidí to pár tisíc lidí a řeknou si "no teda!" a jede se dál "oni jim nedávají KRMIT" ()

rekkky

Odvážný portrét osoby, která hýbe českým celospolečenským uspořádáním. Andrej Babiš zasahuje přímo i nepřímo do veřejného života všech občanů ČR, a právě proto je záměr natočení bližšího soukromí ministra financí chvályhodný. AB je osoba, která v sobě skýtá přehršel kontroverzí, aktivit a zájmů, které již dávno před sametovou revolucí přesáhly hranice pouhého businessu (studium ve Francii či Švýcarsku, členství v KSČ, kontakty s STB, působení v Chemapolu, Petrimexu, atd.), takže se nabízí jako ideální terč pro snímek tohoto typu. Dokument nicméně s životopisnými fakty vkusně neoperuje a nezdůrazňuje je. I přesto popisuje nepřímo jev, který je v rámci českého rybníčku často vídaným fenoménem, neboli přerod komunistického funkcionáře na multimilionáře (později multimiliardáře). Šťourání se v obchodním tajemství, jak AB k penězům přišel, nedostává tolik prostoru, čímž se snímek více zaměřuje na jeho životní etapu ozvláštněnou v poslední době tím, že se dal všanc politickým záležitostem, kdy na sebe nechal působit nejen s sebou ovládané média. Je zřejmé, že tvůrčí štáb uchopil fakta zodpovědným, pečlivým způsobem (což je vyžadováno zákonem o České televizi) a netlačí až tak na pilu, ale i přesto má divák možnost vypozorovat dostatečné množství informací, které jsou potřebné k vytvoření si objektivního úsudku o hlavní postavě dokumentu. Matrix AB například poukazuje na: 1) Neexistující konfrontaci AB s okolními názory a z toho plynoucí snaha kontroly veřejného mínění dle jeho představ (neustálé pročítání novinových titulků, ohrazování se text článků, atd.). 2) Šokující způsob komunikace s lidmi v okolí AB (asertivní, autoritářské, mnohdy ne empatické). 3) Tendenční chování hnutí ANO (neexistence základních pilířů, fungování na nejasných principech, členská základna složená z osob mající bohatou historii členství v jiných politických uskupeních, atd.). 4) Tenkou hranici mezi získáním natočeného materiálu a fiaskem. 5) Nejistotu s jakou se AB chová před kamerou, která nemá předem stanovené noty a tím pádem ukazuje jeho bezprostřední chování (samozřejmě s určitými rezervami). ()

Olík

Teď si jenom představte, hypotetická situace, že má co dočinění s cizincem někde z druhého konce zeměkoule a on se vás zeptá, co nebo kdo je vlastně ten všude skloňovaný Babiš. Český žurnál, série třetí, epizoda dvě – tohle je Andrej Babiš. ()

Ozzy2

Pane Klusáku, tleskám Vám především za odvahu.Sice je to tak, co každý normální člověk, který nemá vymletý mozek ví, ale vidět to takto zfilmované, to se jednomu udělá špatně. Babiš ven!!!! ()

Lucas87

Tenhle Babiš je fakt neštěstí pro českou politiku, v STB získal kontakty a naučil se způsoby jak si vymanit to co potřebuje a k tomu přibalil triky marketingových agentur a máme tu hodného strýčka, filantropa a celebritu Babiše. Z Andreje Babiše mi bylo na blití už před volbami. Ta jeho laciná kampaň s koblihama a jeho rozdávání 5. tisícovek tomu feťákovi. Tímto naznačil, že nemůže nikdy pochopit jak důchodci mohou vyžít s nízkými důchody, když rozdává takový prachy jako pětikoruny. Ta jeho ženská je úplně vypatlaná, myslel jsem že je pěknější, ale tenhle zákulisní pohled změnil i můj názor na její zevnějšek. Škoda, že Klusák zapomněl zmínit jak Monička zapomněla zdanit nakoupené šperky z USA. Divím se, že Jean Reno se paktuje s takovým humusákem. Tenhle týpek šel do politiky jen, aby si pohlídal dotace pro ten svůj Agrofert. Osobně věřím více tomu Radovi, Babiš má nasazenou masku a chce být viděn v tom světle jaké si umanil. Ty jeho hádky s Kalouskem mi přijdou jen takové divadlo pro veřejnost a v zákulisí s ním velice rád pokecá a popije. Ta Michaela Šmídová z TV Nova mu taky lezla nehorázně do prdele :/... Je podivné jakým způsobem ho očistil soud mi přišlo velice divné, stačila nějaká výpověď dvou exSTBáku (trosek) co nemůžou uplatnit v "kapitalismu" a vydělat prachy, jelikož je problém očistit se od spolupráce s STB a tak nemají šanci se uplatnit díky své minulosti v tomto režimu, tak pak stačí lehký krůček jak se mohou nechat tyto existence koupit. I ta Kleslová to je taky dobrej lidský odpad, nepochopím to jak to někdo mohl volit zpravodajskou krysu STB. Takže její pobírání odměn od 5. zaměstnavatelů nemohlo už nikoho překvapit. Ještě jak ho ta šeredná tlama vychvalovala. No HNUS!! Fakt smutné, můžeme nadávat, cestovat a podnikat. Pořád ovšem vládnou komouši co mají krásné programové hesla, stranická loga a slogany. ()

Kingjiri

Zajímavý, leč trochu zbytečný dílo. Mně a ostatní anti-Babiše potvrdí v jejich negativnim názoru a jeho příznivce o pokřivenym charakteru a skutečnym důvodu Babišova vstupu do politiky nepřesvědčí asi nic. Na ně stačí PROSTĚ vytáhnout pár lacinejch sloganů a je hotovo. Nicméně Babišova arogance (stačej pohledy, jaký hází na lidi, který s nim v čemkoliv nesouhlasej), vulgarita (telefonát s redaktorem práva), pocit, že si všechny koupí (sešlost na Ptačí farmě nebo večírek MF), vyžadování absolutní loajality (Komárkovy a Kleslový chvalozpěvy) a neschopnost unést jakoukoliv kritiku (cholerickej záchvat po projekci) ze snímku jenom čišej. Prostě a jednoduše dokonalej prototyp STBáka. Objektivně však musim říct, že měl Klusák vyzpovídat o něco víc Babišovejch věrnejch, protože kritiků bylo asi dvakrát tolik a dostali tim pádem víc prostoru. A taky by nebylo špatný snažit se zapátrat v minulosti, jak Babiš ke svýmu impériu a z toho vyplývající moci vlastně přišel. I když každýmu, kdo má všech pět pohromadě, musí být jasný, že v divokejch devadesátkách nelze bez kontaktů a korupce provádět jednu privatizaci za druhou. Čtyři slabší hvězdy. ()

Tosinek

Tenhle dokument je z novinarske pohledu naprosty sh*t, ktery si vybira ty nejhorsi momenty z nataceni a snazi se jimi vypravet pribeh zloducha. S prihlednutim ke Klusakovu vystupu na konci, jeho rozhovoru v DVTV a trapnym hlaskam jako "a ted si vas kupim", si rikam, ze AB bude nakonec docela fajn chlapik. Neziju v CR, mym jedinym politickym kandidatem byla Tana, povazuju se za altruistu, a dokazu si predstavit, ze bych reagoval uplne stejne jako AB. Byl to na nej podraz. (dal bych 3*, ale ta dokumentaristicka neobjektivita me strasne vytaci) ()

salamandrr

Souhlas s Baišem, že mu Klusák měl dáv prostor pro vyjádření a fakt to není 5 minut na konci filmu po té co všechno viděl. TO byl velkej podraz. Ovšem krom tohoto není dokumentu co vytknout. Jo a je krásně vidět jak jsou Babišovi všichni u prdele ()