Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizoda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový název)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiální text distributora)

B_EyE

"České republice každý den otevře bulvár otevře jeden 1 700 000 lidí. Každý den, na pět minut. 1 700 000 lidí. To je obrovská masa, Vítku. To je obrovská masa, která je 8 krát větší než počet diváků tohoto filmu. A co je na tom nejsmutnější ... že jsme skutečně mocní. Mocnější než vy.... Mnohem mocnější než vy." Dělníci bulváru prezentují zákulisí Českých bulvárních médií v jejich celé kráse. Jsou tady čtenáři lačnící po senzacích, pak redaktoři s mesiášským komplexem přesvědčení o tom, že konají službu službu veřejnosti (přičemž vlastní čtenáře nazývají debily) a nakonec hvězdičky plazící se před nimi po kolenou, jen proto aby se o nich na chviličku mluvilo... na blití je mi ze všech, jen nevím z koho víc. "A proč se netrefuješ do někoho, kdo doopravdy týhle společnosti škodí? Byla tady taková ta ... podváděli seniory ..." -- "Je to nezajímá! Já se budu trefovat do lidí, který zajímají moje čtenáře." ()

J R C Pecuchet

Shrnul bych to asi jednou větou : Pavel Novotný a jeho kumpáni jsou jako zhoubný vřed na těle naší společnosti, který je třeba radikálně vyříznout !!! ()

Everyone

Řeknu Vám pravdu, celou pravdu a nic než pravdu. Záleží jen Vašich otázkách pane Klusáku. Pavel Novotný byl v profesní zpovědi ochotný odpovědět na cokoliv a také se otevřeně i stalo (Zbytek byl prakticky o ničem. Nebýt Novotného, tak ten dokument nemá cenu vysílat. Zároveň otevřenost Novotného je nejlepší skrytou reklamou domény extra.cz - otevřeně říkám vše a kdekoliv, čtěte extra!) ___ Vše je o vkusu a nevkusu čtenáře či diváka. Kdyby nebylo patřičné základny, nebude mít bulvár, co prodávat nebo vysílat. ___ A pojmenovaný (zhmotnělý) vkus (=bulvár) je dokonalým zrcadlem společnosti "prostého" lidu (prostý - ve znamení onoho vkusu, nikoliv sociálního postavení). Místo Boha, celebrita. Místo osobních zážitků, zážitky celebrit. Místo malého umouněného já, nablýskaný svět niemandů. Náplast pro lidi, kteří vědí, že slavní nebudou a chtějí být - prakticky umožňuje hollywoodsky snít. Ale také se vysmívat a léčit současné mindráky, díky tragickým osudům jiných, pomocí bulvaroterapie. ___ Sonda do duše prosťáčků (čtenářů, diváků, ale i celebrit a především lidí, kteří se neúspěšně a ze všech sil snaží celebritou být, jsou tím nejtragikomičtějším obrazem, se kterým jsem se setkal - ponižovat se kvůli nasvícenému hnojišti - považuji za ještě větší zvrácenost, než být tohoto businessu součástí - v rámci osobních pracovních cílů a tužeb) skrze realismus insidera, který je nad věcí a který dokonale pochopil cílovou skupinu. A také z toho dokonale čerpá. Je to business lukrativní, mocný, pro lidi se silným žaludkem a bez morálního kreditu. ___ Já rovněž vidím bulvár jako bohaté a zejména denně aktualizované konverzační monty-pythonovské menu 4. cenové skupiny, pro tiché domácnosti nebo návštěvy. ___ To, co člověk postrádá ve městě, jsou vesnické hlásné trouby (nejčastěji důchodkyně, které osobně nazývám "a víte, kdo umřel?"), které dříve plnily (a samozřejmě stále i plní) funkci současného bulváru a vědí, co se kde šustlo, nejen uvnitř vesnice, ale i v blízkém městě, či dříve např. na královském dvoře, apod. Současný bulvár nedělá nic jiného než, že senzace-distribuční osoby nahradil v první řadě tiskem a v druhé vlně, televizí a internetem tak, že hranice vesnice posunul na celou republiku a celou Zemi. ___ Bulvár, jakožto Svaté Písmo dneška (pro 1.7 mil. denně v ČR) má neuvěřitelně silnou čtenářskou obec (nepočítaje diváky televizní) a tedy ve velkém odráží zmatenost hodnot současného světa. ___ Na příkladu Jana Bárty, majitele extra.cz, lze vidět ekonomickou a hodnotovou pokroucenost celé společnosti, tj. všech lidí, kteří neprodukují trvalé hodnoty, ale snaží se docílit pouze zisku. Mnoho lidí dělá to, co vydělává, popř. to, u čeho se baví, ale nikoliv, v co věří. V podstatě využívá hlouposti masy a jejich plochého a pudového zájmu o servírované senzace, což naplňuje jeho podnikatelský plán bezezbytku. A dobře mu tak a jemu podobným. Ať všeobecnou hloupost živí, hodnotově vykořistí další generaci, ať jsou takoví lidé snadno ovladatelní, na podřadné práce je potřeba takových expertů. Viva idiocie! ___ Svoboda tisku má mnoho podob a odstínů. ___ Také jsem přemýšlel nad tím, zda bych to mohl dělat? Samozřejmě, že mohl, ale co by mi to přineslo? A jak bych se cítil, přemýšlet pořád o takových blábolech (intelektuální prázdnotě)? A v podstatě je to samé jako donekonečna teoretizovat na Akademii věd (intelektuální orgie) - předpoklad - experiment - teorie - důkaz - shoda - důsledky. Někomu cpete pořád něco, co má smysl v určité intelektuální rovině a pro zbytek to ten smysl postrádá (proto ty miliony předsudků). Ale šíření psaného či nepsaného v dané oblasti se šíří do všech směrů, pater společnosti a ovlivňuje společnost ve svých názorech a nakonec dá i vzniknout jistému "praktičnu" v podobě nové technologie. Nebo rouhavě se tázat, zda má smysl sloužit bližnímu, když jedinec v systému je stejně nikdo a za pokrok může intelektuální elita, která je vázaná na finanční prostředky a zbytek jsou stejně jen dělníci s vysokoškolským titulem, kteří na rozdíl od dělníků bez titulu, nemusejí vstávat tak brzy a mají určitá privilegia (díky "zákonu padajícího hovna"). No, naštěstí společnost (díky dětem), je nastavena tak, aby svět posouvala k lepším zítřkům. ___ Jak to tak vidím, tak mít mozek (resp. objevit své já, své myšlení) znamená zmapovat chování stáda, pak z něho vyjít, tj. a stádo zpovzdálí sledovat nebo pro ty odvážnější, jít svou vlastní cestou, nechat se nadchnout a fascinovat větší či menší mírou geekovství a to přiláká další ovečku či ovečky. A když takový obor pro vás neexistuje, nevadí, tak si ho založte, jen k tomu musíte mít plnou kapsu nebo zblbnout dostatečný počet investorů či najít mnoho Vám podobných nadšenců. Druhou možností je stát se tou ovcí, vyberte si. () (méně) (více)

Móó

Chtěla jsem dát dokumentu nízké hodnocení, protože jsem z něj byla opravdu zhnusená. Pak mi ale došlo, že za to film nemůže. Nic mě sice nepřekvapilo, utvrdila jsem se akorát v tom, že je to přesně taková žumpa, jak jsem si myslela. Jak lidi, co bulvár dělají, tak ti, co ho čtou... Za tenhle snímek každopádně převelice děkuji, dávám mu vysoké hodnocení, ovšem znovu už ho vidět nechci, asi bych to nezvládla. ()

piranha

Úplně tak nevím, jak se k tomu postavit. Ten nápad odhalit tohle prohnilé podhoubí mi přijde ambiciózní a chvályhodný, nicméně nebyl příliš realizován. Prakticky jediný, kdo se k tématu vyjadřuje z té záporné strany, je Pavel Novotný, který se skoro celou hodinu pouze předvádí a velice intenzivně ze sebe dělá debila. To, že se zřejmě v důsledku jím proklamované vysoké inteligence celou dobu projevuje na úrovni průměrně vyspělého dementa, nechme stranou. Poskytuje sice zajímavé odhalení myšlenek tvůrců bulváru, ze kterých je člověku skutečně blivno, nicméně pořád je to jen malý vzorek toho, co by divák v dokumentu měl vidět. Podle mě by bylo velkým plus, kdyby se tvůrci pokusili sehnat nějaké informace ještě i z jiných zdrojů. (Ano, vím, je to asi těžké.) Tak asi proto mi to připadalo takové neucelené, přestože mi bylo ve filmu předloženo i tak dost zajímavých situací. A nakonec je nutno říct, že velký počet čtenářů bulvárních kydů také o něčem vypovídá. ()

Mlle

Ostatní Klusákovy dokumenty jsou vynikající, u tohoto není záměr tak výrazný a vyznění tak naléhavé. Hlavním poselstvím filmu je poukaz na chronickou psychickou poruchu velké části dnešní populace, a to totiž agresivní poruchu osobnosti. Slovy hlavního protagonisty přímo slyšíme, že bulvár je určen pro lidi (záznam není doslovnou citací), kteří jsou "každé ráno nasraní, a kteří by si šli jinak svou nasranost vybít třeba na Václavák". Tedy pro lidi s patologickou agresivitou. To nejsou ti, kteří se čas od času z konkrétního důvodu naštvou (reaktivní), ale ti, kteří jsou agresivní neustále (endogenní), a bytí ve společnosti je navíc nutí svou nadlimitní agresivitu v hypokritickém prostředí neustále potlačovat. Těch je bohužel kvůli převládajícímu životnímu stylu, kulturním faktorům i jedům a endokrinním disruptorům v prostředí i jídle čím dál tím více, to všichni určitě vidíme. Bulvár je to, co jim umožní popustit ventil. Zároveň je však tímto "lékem" v jejich agresivitě neustále udržuje, a tím se stává spoluzodpovědným za jejich psychický stav. Je to ovšem magický kruh, v němž bulvár není původní příčinou, svůj podíl uplatňuje až v následných fázích nemoci. Dalším zjevným poselstvím je potvrzení faktu, že členové společenského "akvária" jsou málokdy schopni vidět, že mimo jejich akvárium je jiný svět, který s nimi nepočítá: podle Novotného slov v začátku dokumentu je v České republice 1,5 milionu lidí, kteří bulvár čtou. To ovšem znamená 8,5 milionu lidí, kteří jej nečtou. Během dokumentu jsem se nudila a druhou polovinu jsem již urychlovala, na obranu díla však musím říct, že postavy z dokumentu neznám a jejich skutečné, konkrétní nudné příběhy by mě asi nedokázaly zaujmout v jakémkoliv podání. I postoj k nim si zde vytvářím víceméně jen za účelem hodnocení :) Co tedy můžeme ve filmu vidět a co si člověk zapamatuje: Zvláštního pána, který si nechá ondulovat vlasy kulmou v kadeřnictví. Podivuhodnou koncentraci hlouposti v čelenkách s mašličkou a plísňáčích, která vyvolává soucit. Návod na lásku k bližnímu způsobem přetékajícího mokvajícího gumového medvídka s nápisem "kyanid inside" (zubožené dámy z Novotného kanceláře a jejich vzájemné úsměvy). Celkově příliš mnoho nadbytečného endorfinu a enkefalinu (nedivím se, že si mnozí myslí, že jsou protagonisté stále na drogách, ale opravdu na to stačí i kombinace jiných faktorů). Tisíce floskulí (jako, prostě ad). a podivuhodných nesympatických slov odkazujících zřetelně na důvtip svého mluvčího (nasírací, rozbabrat ad.). Zaujal názor sestry pana Novotného, která si o něm myslí, že má "intelektuální potenciál", když byl schopen se "učit na zkoušky a učit se jazyk". Vkradla se otázka - čím se ti lidé živí a kdo z nás doplácíme na to, že ničím do celku nepřispívají. Pohovor na redaktora, na který si jedna jediná kandidátka přinesla text k prezentaci, a tím Novotného mile překvapila(!). Další si na pohovor ani nevypnula mobil. A jeden hezký moment, kdy syn sedí s otcem na lavičce a oba mlčí. Hezká univerzální rodinná chvilka. () (méně) (více)

godycz

naucte toho novotneho mluvit. a schvalne si spocitejte, kolikrat tam zaznelo slovo JAKOBY. narod degeneruje. a novotny (je) vede. ()

Amper01 odpad!

Co mám hodnotit - dokument, nebo jeho poselství? Nemůžu si pomoct, ale musím hodnotit hlavně obsah, jímž jsem naprosto znechucen... (ale dokument taky nic moc...) ()

danek22

Problém nejhlavnější: Sledujeme masky, nesledujeme lidi. Novotný a spol. si s Klusákem pohráli jako kočka s myší. A chudák divák nedostal nějakou výpovědní hodnotu o bulváru, a ani o osobě ,,dělníka,, Pavla Novotného. Celkově je to špatně sestříhaný, vystupuje zde moc lidí, který dostávají prostor pro nic a nejsou důležití, jak pro děj, tak pro bulvár. A hlavně motivy, které jsou v dokumentu použity jsou jak od amatéra, pokud to byl nějaký záměr, tak smekám, ale myslím si, že ne a dostal jsem další polotovar od Klusáka. ()

rekkky

Další z řady autorských dokumentů Víta Klusáka neodhaluje nic nového ani nefunguje jako šokující prostředek vyjádření toho, jak to vlastně funguje v prostředí, které krmí neskutečnými nesmysly velkou část českého obyvatelstva. Bohužel se dokument jen veze na povrchní vlně a tak z toho, co by se dalo ocenit, zbývá velmi málo. Vyprodukovaný dokument spíše nahrává samotným aktérům, protože se ještě více zviditelnili za cenu toho, že v podstatě neodhalili vůbec nic. Plytkost a až moc velká letargie v tomto případě odsuzuje tento díl Českého žurnálu k špatnému dojmu a hodnocení. ()

Eluin

Pro mě osobně asi nejslabší Český žurnál. Nějak jsem se v tom ztrácel a přišlo mi, že hlavní aktéry - až na výjimky - tvůrci moc nepřitlačili ke zdi. Z toho tématu šlo dostat více... ()

Kolssteyn

Oficiální text distributora tradičně mluví o všem jiném než o obsahu filmu. Nejedná se o žádnou pozorovatelskou sondu do bulvární "novinařiny", ale o všedním dnu mladého Novotného, jehož charakteristiku, kromě obsahu dokumentu, nejlépe vystihl Verbal: "Jaký otec, taková mrdka." Nejzoufalejší je, když se bulvární novinář snaží říci něco "moudrého", za to Novotného sestra si i přes společnou pokrevnost zachovala mozek v hlavě... ()

TerushkaJ

Uf hnus! Vyfetovaný Novotný ženoucí se za vládnutím světu a doma žena postupně si balící kufry s dcerou, která zná tátu jen jako krtečka z televize...ale hudba z Kuchaře, zloděje jeho ženy a jejího milence je skvělý výběr! ()

agassi68

Pavel Novotný je typický predstaviteľ dnešnej rýchlokvasenej generácie novozbohatlíkov - vytrieskať čo sa dá, hrošia koža, však keď to neurobím ja, prídu ďalší.. Aspoň že je úprimný a veci pomenúva pravým menom. Možno jeho tatka kleplo práve kvôli nemu. Bulvár pochopil ako jednoducho sa dá žiť /dobre/ z ľudskej baživosti po senzáciách. Bojovať proti nemu je zbytočné. Stačí ho nečítať.. ()

hrudka

Pokud šéfredaktor Extra.cz Pavel Novotný nic nehrál a byl naprosto upřímný, jevil se mi jako člověk, který ví, co dělá. A tomu, co dělá, úplně rozumí. A umí v tom chodit. V neposlední řadě mi přišel pozitivně sebekritický. Nejsilnějším okamžikem mi přišel rozhovor s Novotného ženou, která nepřímo dala najevo, že jí je manželova práce až odporná. To samé u jeho sestry. Druhým nejzajímavějším, lehce silným okamžikem mi přišla chvíle, kdy dokumentarista Vít Klusák překročil svou roli a stal se "jedním z nich" - nastal tedy konflikt mezi ním a redaktorkou Olgou Path Štiplovou, která se mi naopak zdála jako poněkud intelektuální dáma, až by jí byla na bulvár škoda. Chybou dokumentu jsou tři záběry, které tam vlastně nemají co dělat. Nebo alespoň mně není vůbec jasné, jakou úlohu a místo v dokumentu mají. Chvíle, kdy dokumentarista nevěděl, s kým vlastně má tu čest, mi přišla naprosto vtipná, ale zároveň to o něčem vypovídá. Na hraně jsou pak poslední záběry zachycující Novotného dceru, ale svým způsobem může jít o vrchol celého počinu. ()

Jajar

Spousta skvělých momentek (rozhovor mezi Novotným a Klusákem v baru), ale popravdě jako ucelený dokument to moc nefunguje. Hodnocení někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()