Jimi: Hvězda stoupá vzhůru

• Nizozemsko

Jimi: All Is by My Side

Životopisný / Drama / Hudební

Velká Británie / Irsko / USA, 2013, 118 min

Snímek líčí cca roční londýnské počátky Jimiho Hendrixe, jeho pomalé vstupování ve známost. Ovšem hudba zde překvapivě hraje až 3. kytaru, násobně podrobněji se probírají partnerské pletky, s odstupem pak osobnost či "světonázory". Svazující škatulka "biografie" se překračuje tak razantně, že by klidně mohla romantizovat o fiktivním neznámém hudebníkovi, aniž by o cokoliv přišla. Což na druhou stranu vede k tomu, že (jakožto neználek) jsem se o Jimim skoro nic faktografického nedozvěděl, jeho nestálost a přelétavost mě zrovna neinteresovaly. Ono taky natáčejte životopis o muzikantovi, nemáte-li práva použít jeho skladby!!!(27.2.2017)

Nic proti Imogen Poots, ta byla ve filmu úžasná a perfektní jako vždy. Bohužel to je všechno. Jinak to byla nehorázná nuda, která se točila okolo ničeho. 2* za Imogee a 1* za hudbu. Slabotaaa.(24.1.2015)

Netradičně pojaté i zpracované. Film s blbým názvem, situovaný, vlastně, do období, kdy se Hendrix teprve hledal. A přesto, že se zde jedná převážně o necelý rok v Londýně, tak JIMI HENDRIX, božský kytarista, který mohl vzít jakýkoli song a zahrál ho vždy novátorsky a silněji, než byl originál, je zachycen v mezidobí, kdy se už vydal na sólovou dráhu, ale ještě zdaleka nebyl známý, tak stěžejní songy měl hotové už v té době. Film končí cestou na festival do Monterey, kde jeho hvězda zazářila tak silně, že to nemohlo být silnější! Koncertoval, do své předčasné smrti, jen necelé čtyři roky, ale, Jak je ten čas relativní!: stihl prý natočit přes tisíc hodin muziky, která fascinuje a barevně opájí další a další generace muzikantů a posluchačů. Filmový Jimi Hendrix, stejně jako basák Experience, je dokonalý - výzorem, pohybem, gesty, svou zdánlivou letargií s výbuchy zlosti (píseň Manic Depression, myslím, přišla až později). Vynikající práce s muzikou (vrchol je chvíle, kdy si „zahrál s Claptonem“ :) Veškeré reálie doby i nepříliš známé detaily pobytu v Londýně působí zcela autenticky. Poslední třetina filmu, včetně konce, trochu ztrácí, ve srovnání s laťkou nasazenou v první polovině, ale i tak nelze jinak: *****(5.5.2015)

• BlackVelvet

No tak ja nevim. Na film jsem se hodne tesila, protoze jiz od mladi mam Hendrixe fakt hodne rada. Nerikam ze jsem expert na jeho zivotopis, protoze vetsinou se spise zajimam o hudbu nebo o herecke umeni atd. nez o soukromy zivot. Takze z filmu jsem se mohla rozhodne neco naucit. Jenze - prijde mne, ze se to porad toci ohledne milostnych pletek, a to az nesmyslne. Na idmb.com jsem cetla od nekterych, ze historicky to sedi, od jinych ze nesedi, ale film se snazil tyhle pletky zobrazit, protoze to pomohlo Hendrixove kariere. Tak jako fajn, ale proc to natahovat na trvani celeho filmu ??? Proc neukazat Hendrixova genia, jak zacinal s hudbou, co slozil, jaky to byl muzikant kdyz zacinal ? Krome toho, dej mne chvilema utikla, prijde mne to nejak divne oeditovane, proste chivelam divne poskladane a nelogicke. Pokud clovek neni znalcem jeho zivota, tak chvilema podle mne tezko vi co se deje. Film byl pro mne celkove velkym zklamanim, asi tak jako byla knizka Scar Tissue od Anthony Kiedise. V teto knizce se dozvime hodne o milostnem a drogovem zivote Anthonyho, ale skoro nic od RHCP. Tak stejne je to s timto filmem. Doufam, ze nekdo nekdy natoci opravdu dobry film o Hendrixovi. Krome toho co je s filmamam ktere portretuji hvezdy pred tim, ze byli slavne atd. ? Vetsinou je to proste nuda. Stejne to bylo s Coco atd.(5.1.2015)

Sledujeme Jimiho od jeho objevení modelkou Lindou Keith až po dny před legendárním koncertem v Monterey. Film trvá necelé dvě hodiny, bohužel kvůli prázdným dialogům, slabému soundtracku a zvláštním střihum to utíká fakt strašně pomalu. Což je samozřejmě škoda, už kvůli tomu, že André hraje Jimiho vážně skvěle, skvělá je i Imogen Poots a ta zrzka. Celkově se film zaměřuje na jeho okolí, na přítelkyně a manažery. Scénář je docela zvláštní, většinou když André-Jimi vypustí něco z pusy, prostě ho chcete poplácat po hlavě. A nakonec asi ale není nejlepší nápad dělat životopisní film o hudebníkovi bez použití jeho hudby (za to ale nemůžou tvůrci, ale Jimiho pozůstalí).(1.2.2015)

• - Film se od počátku potýká se značnými problémy. Bývalá Hendrixova přítelkyně si vymohla masivní zásahy ve střižně a kytaristovi pozůstalí odmítli dát souhlas k použití jakékoliv Jimiho hudby. (Hans.)

• - Snímka mala svetovú premiéru v septembri 2013 na Toronto International Film Festival. (Ollie.ver)