S Molièrem na kole

Bicycling with Molière

Komedie / Drama

Francie, 2013, 104 min

• Aljak

Nesplnilo očakávania, takmer vôbec. Pritom základ to malo naozaj veľmi dobrý. Dokonca som si pred týmto filmom ešte oživil spomienky na Moliérovho Mizantropa, aby som náhodou o nič zásadné neprišiel. Dej tohto príbehu ma však nehorázne uspával, pretože to bola nekonečná konverzácia s nacvičovaním a neustálym vymieňaním rolí. Čakal som, že sa to celé rozvije aj do nejakej paralelnej dejovej línie, ale to sa prakticky stalo až v záverečnej fáze filmu. No škoda. Celkom som bol na toto zvedavý, ale bola to nuda.(16.10.2014)

Nádherná a poctivá francouzská dialogovka, která těží ze dvou hlavních hereckých rolí u herců, které jsem předtím ani pořádně neznal - Fabrice Luchini a Lambert Wilson. Ti se přou, dohadují, konverzují a rozčilují nad Moliérem, ale i nad obyčejnými lidskými věcmi, což mě chvíli bavilo víc a chvíli zase míň. Hlavně ta rozmluva Moliérovou řečí skrz svojí hru na mě působila trošku unaveně. Až jsem myslel, že u toho usnu. Nakonec ale přišel závěr, a ten to standardně po francouzsku rozlomil na dvě poloviny a já tak měl před spaním nad čím přemýšlet. Nečekal jsem to a o to více mě tento film potěšil. Není tak jednoduchý, jak se na první pohled tváří a tak nelze jinak, než rozhodně doporučit a dotáhnout tento kousek do červených hodnot!(10.5.2017)

Obal anglického dvd sliboval příjemnou komedii o přátelství, ale obsahu to moc neodpovídalo. V průběhu celého filmu si tšžko dokážete učinit závěr, že dvě hlavní postavy jsou přátelé a ke konci začínají přivývat sspíš temnější tóny. Nakonec se vlastně ukázalo, že se jedná přes několi velmi vtipných scén o poměrně smutný příběh o neschopnosti změnit se k lepšímu, odpustit či smířit se s tím, co život člověku nadělí. Gauthier je nakonec ten, který si zahraje roli Alcesta, ale pravým Alcestem je Serge, který není schopen vidět v lidech nic dobrého, protože sám nedokáže překonat svou hořkost a sobectví. F. Luchini je dlouho mým oblíbencem, kdežto L. Wilson mi ve všech filmech přišel vždy spíše ve stínu a nedosahující umění hlavních hvězd, zde mě však ve druhé polovině přesvědčil o svých kvalitách.(1.12.2014)

Taková celkem chytrá komedie, která se nesnaží získat diváky za každou cenu, ale cílí na ty, kteří mají rádi dobře zahrané postavy, drama, které není až tak silné, respektive není bráno až tak vážně, a scény, které dovedou mile překvapit. V konečném důsledku je to ale nakonec spíše příjemné, než aby to bylo skvělé.(13.6.2016)

Vynikající příběh. Tvůrcům stačí jen asi čtyři dny děje, jeden ostrov a dva herci, kteří tu pouhým čtením textu oživují Misantropa. I když to možná na první poslech nezní úplně lákavě, film má spád, zápletka se rozvíjí a dobře fungují jak scény, v nichž se předčítá Moliére, tak ty ostatní. K tomu trocha narážek na kulturu televizních seriálů a divadelní svět a o skvělý celkový dojem je postaráno. Francouzi zkrátka umí, tohle se jim povedlo.(23.11.2013)

• - Natáčení probíhalo na ostrově Lle de Ré v Biskajskév zálivu nedaleko města La Rochelle. (Terva)