Kdo najde přítele, najde poklad

• Itálie

Chi trova un amico, trova un tesoro

Friend Is a Treasure, A

Who Finds a Friend Finds a Treasure

Kto nájde priateľa, nájde poklad

Dobrodružný / Komedie / Akční

Itálie / USA, 1981, 100 min

"MARRRMELÁDA ZRRRRAVÍ DÁVÁ! MARRRMELÁDA ZRRRRAVÍ DÁVÁ!" "FUJ, HNUSNÁ MARMELÁDA!" Bud, Terence a mluvící papoušek bojují s nejprve s domorodým kmenem, pak s Japončíkem, který zaspal konec války a nakonec všichni společně proti bandě zlosynů. Aby našli přítele i poklad. Skvělá komedie s výbornými hláškami a exclentním dabingem Jana Schánilce, Svatopluka Skopala a Miroslava Vladyky.(6.5.2005)

No pro mě spíš nuda, píběh je neskutečně trapnej a bud Spencer s Terencem Hillem toho moc neukážou, sice jakmile se dostanou na ostrov, tak to začíná být zábavný a piráti jsou fakt kouzelný a bitky slušný, ale někdy mi to už připadalo spíš jako nějaká ne moc dobrá crazy komedie. Je to škoda, nedělat ze všech ve filmu úplný idioty, tak to mohla být dobrá komedie..(23.8.2006)

Je pravdou, že od těchto italských klasiků jsem viděl i zábavnější filmy. Tady trochu vázne ta zábava. Té je méně a i povedených rvaček, které se od těchto dvou očekávají, je spíš jako šafránu. Nicméně už jen pohled na tak nesourodou dvojici je zábavný. Vždy se rád podívám na dva skvělé a zábavné herce, jako jsou tito dva. Ale tenhle film je spíše jejich slabší částí filmografie.(29.4.2016)

Zase jedna z těch komedií dvojice Bud Spencer a Terence Hill, která mě dostala svou banalitou ale i absurdností toho, co se všechno děje. Vlastně to není nic jiného ne cesta za pokladem na jeden pustý ostrov, ale je zde u toho dost nápadů na to, aby vás to bavilo celou dobu. A já jsem se celou dobu bavil. I když jasně, já mám pro dvojici slabost.(9.5.2016)

Tenhle film mám rád od dětství, stejně jako skoro všechny ostatní filmy s Hillem a Spencerem. Nevím proč, ale vždycky u těchto filmů dostanu chuť na fazole. :) Jako vždy tu nechybí bitky, které Vám určitě minimálně vyloudí úsměv na tváři a dobrá, taková ta pohodová hudba. Navíc je tu pro zpestření výborná zápletka s hledáním pokladu a Japoncem, který neví, že válka už dávno skončila. Jediný, co se mi nelíbilo byl Anulu, ten je zbytečně moc retardovaný a je tam trochu navíc. Občas si u závěrečné scény říkám, proč ty dva na tom ostrově sakra nezůstali? Co by jim tam chybělo?(27.1.2019)

• Bud Spencer

• - Ve chvíli po odletu Charliho (Bud Spencer) a Alana (Terence Hill), kdy piráti a gangsteři obsadí ostrov, je v rukou vůdce bandy poslední nabitá zbraň a po 4 zastrašovacích výstřelech sám potvrdí, že mu zbývají 2 náboje. Při náhlém návratu Charliho a Alana na ně ale vystřelí nejméně čtyřikrát. (Furi)

• - Od nalezení bunkru z 2. světové války nosí Alan (Terence Hill) uniformu letectva Spojených států (US Air Force), což není historicky možné, protože US Air Force vzniklo až v roce 1947. (Jorge87)

• - Japonský tank, který byl ve filmu použit, byl postaven pouze pro film. Není to model ani replika skutečného tanku. (NiaWolf)