Kdo najde přítele, najde poklad

• italský

Chi trova un amico, trova un tesoro

• slovenský

Kto nájde priateľa, nájde poklad

Friend Is a Treasure, A

Who Finds a Friend Finds a Treasure

Dobrodružný / Komedie / Akční

Itálie / USA, 1981, 100 min

"MARRRMELÁDA ZRRRRAVÍ DÁVÁ! MARRRMELÁDA ZRRRRAVÍ DÁVÁ!" "FUJ, HNUSNÁ MARMELÁDA!" Bud, Terence a mluvící papoušek bojují s nejprve s domorodým kmenem, pak s Japončíkem, který zaspal konec války a nakonec všichni společně proti bandě zlosynů. Aby našli přítele i poklad. Skvělá komedie s výbornými hláškami a exclentním dabingem Jana Schánilce, Svatopluka Skopala a Miroslava Vladyky.(6.5.2005)

Tradiční podívaná s podařenou dvojicí dobrodruhů, kteří se dostanou na ostrov, kde se při hledání pokladu setkávají s místními domorodci, Japoncem, který stále věří, že válka ještě neskončila a bandou pirátů a zloduchů, které musí pokořit, aby uchránili sebe i místní obyvatele. Na filmu je příjemné, že „akční“ scény jsou dost nápadité, Bud Spencer má formu jako hrom a náležitě si fackovacích scén užívá. Škoda je ovšem ta, že těchto scén je poskrovnu. Hodně času totiž oba hrdinové kupodivu prokecají, naštěstí se to dá přežít a občas je to i hodně vtipné. Celkově jde tedy o klasický příklad spencer-hillovky, která potěší, ale nepřekvapí.(23.8.2006)

Na komédiách Terenca Hilla a Buda Spencera som vyrastal a tak je pre mňa tento film milou nostalgickou spomienkou. Vôbec mi nevadili stokrát ohrané klišé alebo piráti v sado-maso oblekoch. Skrátka filmy dua Hill-Spencer tu vždy boli od toho aby nás bavili svojimi bitkami a hláškami a tento účel film bezpochyby plní. Najviac ma tu pobavil starý japonský vojak Kamasuka, ktorý si myslel, že ešte stále prebieha druhá svetová vojna alebo záverečná bitka plná klasických Spencerových kladivákov a Hillových chvatov. Ešte k tomu tá scéna so starým japonským tankom. Tá sa fakt podarila na jedničku. Jednoznačne sa tento film radí medzi to najlepšie čo natočili. Skrátka tento film mi vždy spraví dobrú náladu. A ešte k tomu tá chytlavá ústredná melódia. Ostatne, tu ju máte: http://www.youtube.com/watch?v=8LfE3xHO3M8(19.3.2011)

Jeden z tych po kazdej stranke priemernych filmov dvojky Spencer/Hill. Zapletka by este usla. Po uvodnych peripetiach sa nedobrovolne da nasa dvojka dokopy, aby spolu isla hladat stary poklad. Lenze epizodky, ktore zazivaju su dost nenapadite a nudne. Najprv su prilis dlho spolu sami na lodi, takze sa tazko da vymysliet nieco zaujimave a potom ked sa dostanu na ostrov, tak to mimo par bitiek tiez nicim nezaujme. Zaporaci su tentoraz nevyrazni. Jednu skupinu tvoria mafiani, ktorym Hill dlzi peniaze, takze vlastne idu po nom opravnene a druhu bandu tvoria pirati v gay sado maso kostymoch, ktori zneuzivaju miestnych indianov. Uz k tomu chybala len hudba od Village People a bolo by to dokonale gay. Namiesto nej tu je nevyrazny hlavny motiv, ktory si na druhy den vôbec nepamätam. No a bitky boli pre mna tiez sklamanim. Sice sa dockame dvoch velkych hromadnych bitiek, ale choreograficky su priemerne. Najhorsi je ale timing, kedze velmi casto vidno, ze sa mlati vzduchopazdno a udery dopadaju desiatky centimetrov od superov. No a obcasne zrychlovanie pohybov pôsobi tiez otravne. Humornych situacii je tiez pomenej, takze vysledkom je absolutny priemer. 5/10.(3.9.2017)

Je pravdou, že od těchto italských klasiků jsem viděl i zábavnější filmy. Tady trochu vázne ta zábava. Té je méně a i povedených rvaček, které se od těchto dvou očekávají, je spíš jako šafránu. Nicméně už jen pohled na tak nesourodou dvojici je zábavný. Vždy se rád podívám na dva skvělé a zábavné herce, jako jsou tito dva. Ale tenhle film je spíše jejich slabší částí filmografie.(29.4.2016)

• Terence Hill

• - Jedná se o čtrnáctý film, ve kterém vystupuje duo Spencer & Hill. (NiaWolf)

• - Na konci filmu děkuje štáb obyvatelům ostrova a slibují, že nikdy neprozradí název tohoto tajného ráje. Ve skutečnosti se film natáčel na ostrově Key Biscayne, nedaleko Floridy. (NiaWolf)

• - Ve chvíli po odletu Charliho (Bud Spencer) a Alana (Terence Hill), kdy piráti a gangsteři obsadí ostrov, je v rukou vůdce bandy poslední nabitá zbraň a po 4 zastrašovacích výstřelech sám potvrdí, že mu zbývají 2 náboje. Při náhlém návratu Charliho a Alana na ně ale vystřelí nejméně čtyřikrát. (Furi)