• Španělsko

H.P. Lovecraft (kniha)

Dennis Paoli

Carles Cases

Brian Yuzna

mám rád Gordonovi filmy, a tak jsem byl zvědav na jeden z těch jeho novějších horrorů, natočených po roce 2000 .. tento film čerpal námět z jedné povídky H.P.Lovecrafta (jak jinak od Gordona:D), no a poněvadž jsem četl povidky od toho autora, jako i hrál pc-hru, která též si vzala námět z té povídky (adventurní pecka Call of Cthullu, která je ovšem "trošku odlišná" než samotný film), tak jsem byl zvědav, jak samotný film bude zpracován .. nečekal jsem zázraky a tak jsem nebyl nijak zklamán, rozhodně ne natolik, abych tento film srovnal s filmy Ed Wooda, to fakt bylo trošku přestřelené přirovnání :) .. film se motá kolem jedné skupinky výletníků na lodi, která je nečekaně překvapena bouří u jednoho ostrova, při čemž jejich lod narazí na skálu a tak dva z posádky - mladík a jeho dívka jdou do vesnice poblíž pro pomoc :),už ale od vstupu do vesnice je s ní něco divného, resp. s tamními obyvateli, a co divného, to už odhalí náš mladík :) .. co se týče zpracování filmu, díky tomu, že tam neustále prší a je pod mrakem, film má takovou vlezlou a nepříjemnou atmosféru, kde je jen škoda, že nebyla podpořena temnější a působivější hudbou .. samotná práce kamery a záběry nekazily nijak dojem z toho "cosi divného" v okolí, stejně jako střih nikterak nerušil film .. herecké výkony je třeba brát s nadhledem, přece jen je to "béčko", a ještě ve španělské produkci :) .. vzhledem k účasti Yuzny a Gordona je na bíle dni, že si člověk užije trošku té nahoty, jako i pár drsných a krvavých scén, které byly povedené (stejně jako masky obyvatel vesnice), a tak člověk celkem přivře oči nad těmi triky, jako i nezbytnými a trapnými klišé (a to nemluvě o scénaři:D) .. kdo má rád Gordonovy filmy, nebude zklamán (ač kvalitou se nerovná těm jeho peckám z 80. a 90.let), kdo má rád deštivé a temné filmy o záhadách, taky si celkem užije .. a komu doporučit? asi těm, kdo by chtěli návod na to, jak si udělat po domácku masku a-llá Leatherface :)!(3.7.2011)

Možná jsem dlouho neviděl žádný horor, možná se Gordon trefil do mého vkusu, ale tohle mi sedlo. Brýlatý antihrdina se vydává na luxusní jachtě s přítelkyní a dvojicí přátel na plavbu, ale brzy skončí v bohem zapomenuté rybářské vesničce plné prapodivných obyvatel, pro které se stává lovnou zvěří. Hlavní postava se chová jako normální člověk, který je zahnán do kouta a bojuje čím umí, ale nedělá žádný nesmysly, ošuntělé a omlácené městečko je perfektní kulisa příběhu, podivné zrůdy který vlastně celý film pořádně nevidíme skvělí protivníci. Triky mě jako fandovi 80. let vůbec nevadili, stejně jako že jsem se lekl asi jen jednou a toho gore tam taky moc nebylo. Důležitý je, že to byl originální horor se zajímavým nadpřirozeným zlem, který byl slušně napínavý a ve finále i hodně brutální. A pointa jakkoliv překvapivá zpětně dává i smysl. Čili ano, Gordon mě opět nezklamal.(13.12.2011)

Skvělý začátek a skvělý konec. Mezi tím Bohem zapomenuté městečko s odpovídající lovecraftovsky rouhavou atmosférou, kde by se člověk už jen z toho neustálého deště oploutvil a vrátil zpět do hlubin oceánu. Je tu ale hlavní hrdina (ironií osudu navlečený v mikině s nápisem Miskatonic), což je komik a adventurista – pohotově vyšroubuje petlici z jedněch dveří a namontuje ji na druhé, když k nim míří dav nepřátel, jindy v nouzi použije mobilní telefon jako obušek a jeho výraz vzbuzuje podezření, že jde o crossover Harolda Lloyda ve světě HPL. ...ale pořád je tady skvělý začátek, skvělý konec a jedna malá mořská víla.(13.5.2011)

• misterz

Predlohy podľa H.P. Lovecrafta mam vcelku rád, bohužiaľ takmer vždy výsledný pozitívny dojem stroskotá na priemernom spracovaní. V tomto prípade sa nedá hovoriť ani o tom priemernom, hotová katastrofa. Už úvod naznačil, že to bude utrpenie, neprirodzenosť a odfláknutosť vizuálnych efektov ma skoro prinútili aby som to vypol. Neskôr som to prestal vnímať a nechal sa len tak bezmyšlienkovite unášať priemernou atmosférou a vcelku obstojnými maskami. Koniec celkový dojem trocha napravil, dočkal som sa mini gore aj trocha napätia v štýle Indiana Jones. Myslím, že dve hviezdy sú až až. 40/100(13.2.2015)

• DaViD´82

Název sice je dle šestistránkové povídky, ale pokud je to něčeho adaptace, tak spíše Slavnosti a Stínu nad Innsmouthem doplněné o fragmenty z jiných Lovecraftových děl. Gordonovi nelze upřít, že tu a tam se mu daří naladit ten správný "cthulhu feeling". Jenže v tom je ta potíž. Tu a tam, nikoliv stále. Většinu stopáže je to prostě jen nebetyčná nuda.(24.7.2008)

• - Postava kněze, u něhož si jeden z hrdinů všimne, že má žábry, naopak v mnoha záběrech žábry postrádá. (Megalomaniac)

• - Inspirováno příběhem "The Shadow Over Innsmouth", česky "Stín nad Innsmouthem", od H. P. Lovecrafta. (Chatterer)

• - Paul (Ezra Godden) nosí oranžovou mikinu s nápisem "Miskatonic". Jde o název fiktivní univerzity, která se objevuje v povídkách H. P. Lovecrafta. Obyvatelé Imbocy opakují při rituálu frázi: "Cthulhu fhtagn". Ta pochází z Lovecraftovy povídky "Volání Cthulhu". (DanteZ)