Pravá a levá ruka ďábla

• Itálie

Lo chiamavano Trinità

They Call Me Trinity

• Československo

Pravá a ľavá ruka diabla

Komedie / Western

Itálie, 1970, 109 min

Pravá a ľavá ruka diabla mala v mojom prípade iba tú smolu, že prišla až po pokračovaní. Po Malom unavenom Joeovi, na ktorého jednoducho nemohla stačiť rýchlosťou, dôvtipom, hravosťou. Ani tu však nechýbali im tak typické gagy, facky - plesky a záverečné rošambo, aké nemalo ďaleko od grotesky. Škoda len toho ležérneho tempa medzi tým, väčšia priamočiarosť by filmu isto prospela. Takto to tvorcovia hrali ešte na dve strany a poriadne ani na jednu.(31.1.2017)

Asi jsem čekal, že to bude ještě o něco vtipnější, ještě o něco nadupanější, ale stejně mě tenhle film nezklamal. Bud Spencer a Terence Hill jsou zde skvělí. Myslím, že právě díky nim jsem začal mít rád buddy movies, protože tohle je dvojice, která si prostě dokonale sedne. A western mám samozřejmě rád, takže dobrý nadprůměr.(25.4.2016)

Jednoznačne najlepšia westernová paródia, alebo návod k perfektnej zábave a relaxu. Dvojica Hill & Spencer je nezabudnuteľná a spolu s vtípkami, ktoré majú fakt grády to dáva filmu neskutočnný efekt. Myslím, že doteraz žiaden starší film ma nepresvedčil o svojej kvalite tak ako Pravá a ľavá ruka diabla. Videné 1000- krát a to stále neubralo na efekte. Dávam 9/10 bodov.(3.5.2013)

Italská westernová komedie se Spencerem a Hillem v roli dvou bratrů s ďábelsky rychlými kolty a pěstmi. Děsivě otrhaný a zaprášený Hill hraje toho zábavnějšího a kupodivu aktivnějšího z nich - v českém překladu sice Líného Joea, v originále Joe Trinita. Ten se stane pomocníkem svého bratříčka falešného šerifa Bambina, který vyniká hlavně silnými údery paží. Dojem udělají i na terorizované quakerské farmáře. Na tuto hereckou dvojici ničím nepřekvapující a nevybočující průměr se spoustou hluchých míst, snad jedině fazolí snědli o trochu více než obvykle... Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=fkZQ5iXSMs8(20.2.2010)

"Bratře, snažil jsem se tě varovat, že tito dva moji hosté patří k jiné víře. Řídí se důsledně zákonem: Oko za oko, zub za zub." Líný Joe a Bambino mě bavili svým tradičním vyfackováním zla z Divokého Západu. A samozřejmě svým obvyklým smrtelným hříchem - obžerstvím. Prostě poučení je jednoduché jako celý tento příběh: všechny fazole se musí sežrat, Mormoni jsou k fackování naprosto ideální a neexistuje takový počet nepřátel, aby ho tito dva povedení synové děvky nedokázali umlátit. Mě tohle patrně nikdy nepřestane bavit.(6.3.2019)

• - Úvodní melodie filmu se objeví v závěru snímku Nespoutaný Django (2012).  (A.MacGyver)

• - Hlavné úlohy si mali pôvodne zahrať talianski herci George Eastman a Pietro Martellanza (známy ako Peter Martell). (m.a.t.o.)

• - Většina producentů o scénář neměla zájem, protože Enzo Barboni chtěl natočit westernovou komedii a v té době se filmy podobného žánru prakticky netočily. (Stocki)