Pravá a levá ruka ďábla

Lo chiamavano Trinità

• angličtina

They Call Me Trinity

• Československo

Pravá a ľavá ruka diabla

Komedie / Western

Itálie, 1970, 109 min

Internet ve včerejších pozdních a dnešních brzkých hodinách obletěla smutná zpráva, že zemřel vystudovaný právník, olympijský reprezentant a především herec, jehož jsem jako kluk miloval. A kterého miluju pořád. Pravá a levá ruka ďábla je film, který jsem v dětství viděl snad stokrát, který nemá hluchá místa, který pořád dokáže upřímně rozesmát a který mě po letech překvapil skvěle vystavěným scénářem a komplexitou postav. A u jehož konce mi dneska skoro tekly slzy. Spencerovo poslední slovo bylo: "Děkuji." Já děkuji jemu. Za krásné momenty v dětství a za hodiny zábavy, co si s filmy, v nichž tvořil se svým přítelem Terencem Hillem ikonické duo, ještě užiji.(28.6.2016)

Je zvláštní, že nejlepší westerny dělali Taloši. Amíci sice mají taky semtam nějakej dobrej, ale ty nejlepší dělali vždycky Taloši. Ta atmosféra, špína, pot, únava, parno, fazole, koně, hezký ženy a silní muži, pádné pěsti, kulky, který nikdy neminou cíl, náboje levnější jak obilný zrna. A málokdy se z toho stala trapárna, vždycky to nějak uhráli, že to byl hodně dobrej film. Tady to je nejinak, Bud i Terrence jsou pěkně od rány a Terrence se chce dokonce polepšit a začít novej život. A ta nádherná hudba od Franka Micalizziho, ta jeho písnička mě uchvátila. He's the guy who's the talk of the town, with the restless gun, don't make bother don't fool him around, when you've seen him use a gun, boy, when you've seen him use a gun.(12.2.2006)

Dvojka Spencer a Hill zamíří do končin Divokého západu. Spencer jako prašivej zloděj koní, Hill jako šibal s muškou bez soupeře. Na nadřazenost sourozenců ve srovnání s jejich nepřáteli jsem se těšil (hlavně ve westernovém prostředí), ve výsledku mě ale jiné Spencerovky bavily více. Je ale fakt, že se tu nachází jedna z nejlepších westernových znělek, co jsem kdy slyšel.(11.8.2020)

Jeden z lepších filmů Buda Spencera a Terencea Hilla - westernová verze. Období osídlování Ameriky směrem na západ. Těžko říct, kdo je dobrý a kdo zlý - farmáři, mormoni, indiáni. Mezi nima potulní zloději. Každý si chce pro sebe urvat alespoň kousek z té velké země. Nakonec všichni mlátí ostatní, ale každý se bije sám za sebe.(8.7.2014)

• slovan1

Mám filmy s dvojicí Spencer / Hill rád, ale tohle mě nenadchlo. Western newestern, který se odehráva v jedné zaprašené díře a na jedne louce je celkem o ničem. Zbytečně dlouhá stopáž, ve které se pořád řeší spory mezi bratrskou dvojicí šerifů a kumpány jistého "Majora". Myslim, že by to šlo rozumně zkrátit. Sem tam ujde nějaká trefná hláška, ale jsem zvyklý na lepší filmy těchto dvou herců.(20.1.2010)

• - Natáčelo se také ve Španělsku. Celkově natáčení probíhalo od dubna do října 1970. (Varan)

• - Film se promítal na 3 kontinentech - Evropa (Itálie, Západní Německo, Švédsko, Finsko, Francie, Dánsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Irsko a v Maďarsku), v Asii (Turecko, Japonsko, Tchaj - wan, Hong Kong a na Filipínách) a v Severní Americe (USA). (Varan)

• - V jedné scéně je možné vidět Joeho Trinita (Terence Hill) s malým dítětem držící další dítě. Dítě, které drží, je ve skutečnosti jeho syn. (chleba24)