Ráj: Naděje (festivalový název)

• Francie

Paradis : Espoir

• Německo

Paradies: Hoffnung

Raj: Nádej

(festivalový název)

Paradise: Hope

Rakousko / Francie / Německo, 2013, 100 min

Moje první setkání s touto trilogií a jsem skoro ohromen. Bylo to na jednu stranu tak vtipné a zároveň smutné až podivně trapné. Ulrich Seidl je rozhodně zajímavý tvůrce, kterého má smysl sledovat dále. Stoprocentně chci také vidět zbylé dva filmy trilogie Ráj. Je to opravdu zajímavé dílo. Banda tlustých nadržených skoropubertálních dětí, jeden úchylný doktor, který se drží jak jen může, tupohlavý tělocvikář a neskutečně podivná atmosféra, kterou tvoří sami "neherci". Podobné festivalovky by měly mít v Česku větší podporu a větší jméno. Skvělá věc.(2.5.2018)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(22.2.2013)

Naději chápu čistě jako booty teenage drama o první lásce a desiluzi v podání Ulricha Seidla , ale už nic víc. V rámci tématu Paradise trilogie zřejmě nejzábavnější, ale nejplošší a také málo over the top..ale to se dá chápat.(18.3.2013)

Třetí část Seidlovy trilogie mohla být jejím jasným vrcholem ; nestalo se. Zatímco matka Teresa (!) v Keni začíná hledáním romantiky na prodej a končí nerovnými mocenskými hrami (jak je nastolili prapředci) a teta Anna Marie pobloudile a marně napravuje spotřebitelské sousedy, třináctiletá Melanie v "Ráji : Naději" prožívá svou první velkou lásku na odtučňovacím táboře v přírodě. Výjevy ze života náctiletých s nadváhou díky režisérovi i představitelkám (hlavně té hlavní) přesvědčují a dojímají (mimo jiné u Seidla nebývalou křehkostí), jakmile však vstoupí na scénu dospělí v čele s táborovým lékařem, zazní falešné, nadsazené tóny. Možná to tak režisér chtěl, v mých očích se tím působivost díla snížila.(19.1.2016)

Nejsevřenější, nejkomornější a ze strany Seidla nejpokornější a nejempatičtější film trilogie, který zažehluje lehýnké rozčarování z občasné tezovitosti Víry a režisérovu metodu statického pozorování dovádí k dokonalosti, navíc ji tentokrát nezvykle kombinuje s pohyblivou kamerou, která filmu dodává alespoň jistý nádech "mladického elánu" (byť tučného). Práce s prostorem a rituály je výtečná a v ničem si nezadá s nejlepšími momenty "Lásky". Navíc když člověk bere tyhle dva filmy paralelně, je tahle vykrmená verze Lolity o to hořčím soustem. Ústřední téma sexuální a citové frustrace tu sice tiší naivita zrání, ale kde je dáno, že hrdinka nevykročí cestou matky nebo tety. První krůček má za sebou a další sousta života mohou být přesně tak dietní, jako poslední scéna. Lepší vrchol trilogie Paradies si neumím představit.(26.3.2013)

• - Melanie Lenz vo filme stvárňuje postavu 13-ročnej Melanie. V tom čase mala herečka skutočne 13 rokov. (ludovit14)

• - Melanie Lenz nemala pred natáčaním filmu žiadne herecké skúsenosti, s výnimkou účinkovania v školských hrách. (ludovit14)

• - Väčšina hlavných postáv je pomenovaná podľa hercov. (ludovit14)