Hrana

(festivalový název)
  • Slovensko Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom

Celovečerný dokumentárny film HRANA chce byť svedectvom o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentovanejších slovenských hudobných skladateľov novej doby – Mareka Brezovského. Zároveň podáva správou o celej jednej generácii, ktorá dospievala v chaotickom porevolučnom období prvej polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia. O generácii, pre ktorú sa stala hudba Mareka Brezovského jej bytostným výkrikom a znie v jej srdciach ako hymnus. (oficiální text distributora)

agassi68

Aj keď nie som zrovna priaznivec tohto štýlu muziky hodnotím najmä filmové spracovanie. To je na naše pomery nadpriemerné a tému závislosti vďaka ochote Marekových rodičov a známych spracúva do až intímnej hĺbky.. ()

degster

20-ročný chalan, ktorý mohol dosiahnuť všetko. Najsilnejší je prvý film o Hudbe, ostatné už šli mimo mňa. ()

TomasRichtr

Filmařsky adekvátně zpracované, byť formálně nezajímavé, s výjimkou animáku na konci. Celý film drží nahoře osobnost až absurdně geniálního skladatele, kterého staví do nebes jeho rodina a přátelé. Zároveň se nebojí kousnout do nepříjemného tématu drog, byť je to často výrazně omlouváno jeho osobností. Takto zpětně si vlastně můžeme říct, že ty kampaně proti drogám, které do nás mileniálů už od dětství sypali ve škole opravdu měly smysl, protože si odvážím říct, že v dnešní době by Marek nebyl tak blbej, aby šel do heroinu. ()

bezslipov007

V prvom rade veľká poklona Marekovi. Je smutné, že mnohí sa o ňom dozvedeli až prostredníctvom tohto filmu. Aj preto mal tento film určite zmysel. Bol to veľký talent a veľká škoda, že ho nemohol naplno rozvinúť. Jeho hudba sa mi veľmi páči. Je to de facto smutný príbeh a zároveň memento na všetkých, nielen Mareka, ktorý boj s drogami prehrali. Tento film by si mali pozrieť všetci, ktorí čo i len trochu uvažujú o tom skúsiť tvrdé drogy. ()

blondboss

Slušne spracovaný dokument o talentovanom hudobníkovi, ktorý sa ani nestihol nadýchnuť k tomu, aby mohol ľuďom dať to, čo v ňom bolo. Hudbu. Na filme bolo vidieť emočné nastavenie autora, ako aj účinkujúcich. Ja osobne som o Marekovi Brezovskom vôbec netušil a som rád, že sa takéto dokumenty točia, a to práve pre takých ako ja. Nakoniec sa teda dá povedať, že Marek bol taký slovenský Kurt Cobain - človek s obrovským talentom, ktorého zničila vlastná zvedavosť. Posledný "film" už bol podľa mňa naozaj zbytočný. Inak spokojnosť. 80 % ()

LittleWing

M.B. Dorezaný a dorazený dozeráš z hora na nás a my počúvame Tvoju dušu ušami. Opustené noty génia, samoty a rany, heroín a zvonenie hrany núti ľudí meniť strany. Nebol si ako ostatní, vždy si bol a stále si podstatný. ban.sky ()

ZetDaElO

Zážitok, ktorý bude ešte dlho rezonovať v divákovi. Podmanivý, miestami zábavný, inokedy depresívny, dynamický, ale aj rozvláčny a kostrbatý. Možno práve taký, akým bol krátky život Mareka Brezovského. Je chvályhodné, že vznikol dokument, ktorý približuje a zachytáva život génia (bez akejkoľvek glorifikácie), ktorý sa možno len narodil v nesprávnej krajine. Zároveň by sa dokument mohol povinne premietať na stredných školách, pretože takáto výpoveď o heroíne je mrazivo odstrašujúca. Druhou stranou filmu je inšpiratívny pohľad na človeka, ktorý hudbu nielen tvoril, ale skutočne ňou žil a bola jeho neoddeliteľnou súčasťou. V dokumente sa nachádza niekoľko zimomriavkových momentov a prvý film "Hudba," je podľa mňa najlepším materiálom zaoberajúcim sa hudbou a muzikantstvom, aký som kedy videl. Aj keď negatívom Hrany je príliš dlhá stopáž, ak zohľadním výpoveď a spracovanie, nedá sa hodnotiť inak, ako najvyššími známkami. 9/10 ()

EuchridEucrow

Včera som mal možnosť vzhliadnuť vynikajúco spracovaný dokument, alebo skôr sondu do života výnimočného skladateľa Mareka Brezovského. Obsahuje 4 časti, a to Hudba, Láska, Rodina a Samota. Každá časť skúma osobnosť M.B. z iného pohľadu, prišlo mi to vcelku nezaujaté a výpovede boli spontánne a od srdca. Pačí sa mi, že režisér Patrik Lančarič sa vrhol do tejto neľahkej, ale o to viac zaujímavejšej oblasti, lebo kultúra je to čo nás spasí... Podal jedinečné svedectvo jednej mladej generácie, ktorá vyrastala na sklonku komunizmu.. čo sa dialo po tom, asi všetci vedia, divoké 90-te roky, všetko bolo odrazu na dosah. to sa týka toho dobrého ale aj zlého čo priniesli otvorené hranice. Do života M.B. prenikli drogy, nanešťastie to boli zrovna tie tvrdé, ktoré ho nakoniec stiahli na dno... v dokumente bol až s istým sentimentom vypovedaný príbeh o rýchlom úpadku a straty chute do života, po nespočetných odmietnutiach zo strany vedia konzervatória, ako aj rozchod s jeho láskou... stačí zopár malých, ale zato určujúcich rán či pádov a zo života veľmi senzitívne žijúceho mladého človeka sa stane osobná tragédia... nestihol rozvinúť svoj talent, ale priznajme si, ono to tak vo väčšine prípadov končí podobne. Takže vrelo odporúčam.5/5 ()

Tomas_PO

Skvelý film, skvelá hudba, ktorú som objavil až vďaka svojej priateľke (thx janeke ;). Na koncert som nešiel, keďže pozerať sa na onanujúce ´ba-pseudo-nieco-viac' arogancie, ktoré hrali dvakrát za mlákou nieže nemusím, ale nemožem. Čo je škoda. Za to však hlavný interprét nemôže. Čiže odhliadnuc od vstupov týchto persón a mnou nepochopenou frajerkou jednoznačne 5/5. Takto len 4/5. Rodičov plne chápem, aj keď počas filmu som bol múdry, ako a čo robiť byť nimi. Prekvapilo zdokumentovanie relatívne podrobné. Že Ejmy má na kamere zachytené od prvého vypadnutého sopľa až po rakvu všetko chápem, to je vek digital. Ale takto zdokumentované 90roky nemá snáď ani Tubla. Nuž silné emócie a to som koncertne profesijne riadne deformovaný... ()

pold

Kdysi, někdy 1999/2000 se mi do ruky dostalo vypálené CD "hrana". Trochu mi vadil exaltovaně namyšlený zpěv, ale i přesto, nechalo to ve mně tehdy dost pozitivní dojem. Jakoby se někdo snažil dohnat na Slovensku těch skoro třicet let, snad od Jefferson Airplane, přes Yes a Doors a Psí vojáky až k současnosti, a jakoby to chtěl všechno nacpat na jedno CD-čko. Ale říkal jsem si, že tahle partička bude jednoho dne hodně dobrá - až se zbaví těch "filmových" a osmdesátkových nástupů a přechodů. Pak jsem na to úplně zapomněl, ani nevím kde skončilo to pirátský CD. Nicméně - teď je mi jasné, že tahle skupina už nedoroste. Projev Oskara Rószy zůstal stejně otravně namyšlený (ostatně bez tvůrčí osobnosti M. Brezovského je ostatní tvorba pana Rószy stejně zapomenutelná jako bezvýznamná). Škoda. Pokud jde o samotný dokument, hodnotím jej jako velmi slušný. Možná i díky tomu, že autor nementoruje ani tam, kde je naprosto zřejmý, že si aktéři lžou do kapsy. Jediné co mi trochu vadilo, byl závěrečný naprosto zbytečný animáč, a zbytečný konstrukt o "paralelních životech", tam už autor ujel do sféry nějaké své představy. Pro mne samotného bylo vyznění asi takové, že M. Brezovský byl asi sice výjimečně talentovaný člověk, ale také takový trošku protekční spratek, před kterým si celý svět sedal na zadek a umetal mu cestičku. Narcis a člověk bez sebedisciplíny k činnostem které ho nebavily. A který, ne zcela překvapivě, když si před ním najednou situace na prdel nesedla, tak to neunesl a bleskurychle se ufetoval, aniž by vůbec měl náznak vůle to vyřešit. ()

MinnieBonnie

Marekovu tvorbu počúvame s priateľom asi rok a strašne sme sa na ňu "namotali". Je neskutočné, aký génius to bol. Človek sa učí odmala o známych osobnostiach, tvorivých a kreatívnych (momentálne mám na tému tvorivosť aj diplomovú prácu) a z histórie je jasné, že každý taký nesmierne nadaný človek trpel určitým spôsobom. Keď som videla dokument Hrana videla som ako trpel Marek. Bol citlivý, k ľuďom, k problémom, mal silný cit pre spravodlivosť, citlivý na každú kritiku a na hlúposť a obmedzenosť ľudí a citlivý k životu. Aj teraz počúvam koncert z 2011. Tie texty akoby písal človek na sklonku života, plné múdrosti a skvelých postrehov, vnímavé, odpor voči spoločnosti a záujem o "vyššie". Režisér a celý štáb odviedli úžasnú prácu. Práve preto, že sa osobne s Marekom poznali, to nespravili ako lacný gýč, ktorý sám seba ľutuje. Nezachádzajú do tragédie, hoci opisujú strašne smutné veci. Všetko je ľudské a silné. Vezmime si z toho len to najlepšie a podporujme každý talent, ktorý vidíme, pretože slovami režiséra: " prirodzenou vlastnosťou talentu je dávať, talent chce dávať... a to, že má niekto talent, tak to je majetok nás všetkých, celej spoločnosti... A keď ho niekde spozorujeme, mali by sme ho chrániť ako oko v hlave... a doceňovať ho. Lebo zneuznaný, nedocenený talent sa vie rýchlo otočiť, nielen proti spoločnosti, ale aj proti sebe a potom môžu byť škody naozaj tragické. " ()

MG10

Výborný dokument. O Marekovi som nikdy nepočul, čo je smutné. Možno je chyba v mojej malej investigativite, ale skôr by som povedal, že namiesto presraných ničnehovoriacich relácii mohla STV ako verejnoprávna televízia zobrať zo svôjho rozpočtu pár eur pôvodne venovaných propagácii tej-súčasnej garnitúre a investovať ich do dokumentov podobného typu. Btw. Paradoxne, najviac z celého dokumentu ma dostala banda tupých opíc kričiacic na námesti na Havla: dosť bolo Havla.. ()

FauSSt odpad!

Vysledok nulovej, alebo skor liberalnej vychovy.Uplne zlyhanie slnieckarskych rodicov malo za nasledok zrod genialneho muzikanta ale zaroven aj vymeteneho fetaka... ()

Dupac

V osmi letech dirigentem opery, v osmnácti zkomponovaných na 16 hodin hudby (klasické, punkové, popu, fúze, ...), v devatenácti heroin a ve dvaceti smrt. Čtyři pohledy, emocionálně silné, nepřikrášlené, sebezpytující, s mírně mrazivým vyzněním. Stejně jako Marekova hudba. ()

rebelmia

Jeden z najlepších slovenských dokumentov. Taký silný, že si ho pozeráte znovu a znovu neviete sa nasýtiť nadpriemernej Markovej hudobnej tvorby. Natočený pôsobivo, emočne, nezabudnuteľne. ()

PF 2015

PF 2015