Prosperovy knihy

• Nizozemsko Prospero's Books (více)

Filmová adaptace Shakespearovy hry Bouře, která se nazývá PROSPEROVY KNIHY. Děj je sledován přímo z postavy Prospera, který přežívá se svou dcerou na pustém ostrově. S sebou má dohromady čtyřiadvacet knih od svého dvořana Gonzala. Zde Prospero vystupuje jako bůh a díky těmto kouzelným knihám ve kterých se nacházejí odhalení potřeb a života člověka dokáže vytvořit kouzelnou říši a ovládnout všechny nadpřirozené bytosti. Greenaway v tomto snímku také plní plátno obrazy, které jsou ovlivněny italskými renesančními mistry. Například Rubensova,Tinorettova či Klimtova díla. (Aristes)

YURAyura

Staryho Billa nemam rad, je to otrava jak svina, snad jenom ta staroanglictina je v poradku - nastasti se tohoto spisovatelskeho pribehu, kdy Ceska zeme lezi na pobrezi more (pravda, kdysi to i byla pravda) chytl filmovy malir a hlucha mista knihy nadherne vymalovat - kraasa!!! ()

honajz2

Na Greenawaye jsem jednou už narazil, když jsem se díval na Vizije Evrope, tak tam měl jeden segment. Díky tomu mě nakonec ani nepřekvapilo, že tady není scéna bez nahého člověka. Z celého filmu mám pocit, že Greenaway chtěl udělat vizuální podívanou (děj tady fakt skoro nehraje roli), a ono se mu to někdy skutečně daří, ale bohužel pouze jenom někdy. On ten film totiž strašně trpí tím, že se utápí v Greenewayově zálibě, které já moc nerozumím. Krásný obraz pro mě nevytvoří, když bude malej kluk chcát do rybníku nebo když tam bude pochodovat několik nahejch mužů. Mě to tam celé přišlo úplně zbytečné, díky čemuž celý ten film strašně trpí. Trpí i délkou, dvě hodiny jsou prostě moc a nudil jsem se. Jo, něco zajímavého tam je, ale toho zajímavého je málo. 2* ()

zette

Opravdu napadite a velmi dobre zrezirovany film, ktery musi lahodit kdejakemu oku. Bohuzel zpracovani deje me zcela minulo a vlastne vubec nebavilo, postupem casu zacne nudit i ono krasne ztvarneni, az jsem se nemohl dockat konce a na film jsem se uz nijak nekoncentroval. ()

Yoss odpad!

Po druhom filme v poradi od Greenawaya (prvou nemilou skusenostou bol The Cook the Thief His Wife & Her Lover) som siahol z jedineho dovodu - o hudbu k nemu sa ako inak postaral Michael Nyman. A opat sa potvrdilo, ze som sliapol uplne vedla. Preco? Pan reziser ponuka vizualne obzerstvo najhrubsieho zrna, ktore vsak pre normalneho divaka je len znoskou vulgarnej erotiky, cikajucich chlapcekov a prazdnych obrazov. Totoze ma byt adaptacia Shakespeara? Na mieste Williama vyleziem z hrobu a Greenawayovi dolamem ruky-nohy a nieco odfiknem... Spocitane a zratane... Budem si nadalej vychutnavat skvele minimalisticke hudobne kreacie Michaela Nymana, ale filmom jeho kolegu Greenawaya davam definitivne zbohom. ()

Roky100

sice jsem dal za 3! .... ale ..... tohle buď může být za 5 (geniální kousek!) a nebo totální odpad !!!! nic mezitím se najít asi ani nedá. Tak tedy dá! = proto volím kompromis = 3! ()

S.Dedalus

bouře se dá uchopit z tolika různých konců že asi nikdy nebude možné jednou adaptací uspokojit všechny mě si jednoznačně získala greenwayova obrazová nápaditost která jakoby neměla omezení a podtrhuje tak magičnost celé hry když si člověk zvykne na velmi výrazné barvy nedá se po visuální stránce filmu nic vytknout na druhou stranu mi ve filmu jak trefně podotýká bogu chybí psychologie a výraznější emoce většiny postav to je jeden z oněch konců které si nepřeju vynechávat i přesto jako celek rozhodně výjimečný filmový zážitek ()

rainman93

Jedna z nejlepších adaptací Shakespearovy Bouře! Obrovská paleta výrazových prostředků v milenecky něžném spojení obsahové různorodosti vytváří dokonalou jednotu. ()

Iriquindae

Tak na tohle teď nemám, vydržel jsem 15 minut. Nejhezčí vizuální stránka, kterou jsem kdy viděl, uchvátila mě. Pár obrazů ve mně ještě nějakou dobu zřejmě zůstane. Nedokázal jsem ovšem ustát příběh nepříběh, který obrazy doprovází. Ale potenciál tu vidím, pokud to někomu nevadí, musí to být zážitek. Pro mě tedy zatím Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec vítězí. ()

SatuPeka

Opulentní, vizuálně bravurně zvládnutá interpretace Shakespearovy Bouře, na kterou se dá dívat znova a znovu a pokaždé v ní najdete něco nového. ()

f1

Kdybych chtěl někdy dělat filmy, tak asi jako Greenaway. Tohle je prostě úplně jinde, mimo náš svět. Nespekulujete někdy o tom, že Bůh k nám mluví skrze Greenawaye? Asi ne, já taky ne, každopádně tenhle vizuální masakr není pro každého. ()

Nakamura san

Tak jako skoro všechny Greenwayovy filmy je i tento "nedokoukatelný"!Takřka.Napotřetí jsem u něj neusnul.Né, protože by byl nudný,ale svou barevností, dialogy, tancem a hudbou(jak jinak než od M.Nymana)je to pro člověka moc náročné nenechat se unést do světa vévody Prospera.Takto zpracovaného Shakespeara abychom pohledali,nicméně Peter Greenway nedělá kompromisy a tak i tento snímek je pro opravdu náročného diváka.Pět hvězdiček. ()