Prosperovy knihy

L'ultima tempesta

Fantasy / Drama

Nizozemsko / Francie / Velká Británie / Itálie, 1991, 124 min

• Yoss

Po druhom filme v poradi od Greenawaya (prvou nemilou skusenostou bol The Cook the Thief His Wife & Her Lover) som siahol z jedineho dovodu - o hudbu k nemu sa ako inak postaral Michael Nyman. A opat sa potvrdilo, ze som sliapol uplne vedla. Preco? Pan reziser ponuka vizualne obzerstvo najhrubsieho zrna, ktore vsak pre normalneho divaka je len znoskou vulgarnej erotiky, cikajucich chlapcekov a prazdnych obrazov. Totoze ma byt adaptacia Shakespeara? Na mieste Williama vyleziem z hrobu a Greenawayovi dolamem ruky-nohy a nieco odfiknem... Spocitane a zratane... Budem si nadalej vychutnavat skvele minimalisticke hudobne kreacie Michaela Nymana, ale filmom jeho kolegu Greenawaya davam definitivne zbohom.(23.12.2007)

Silně převažující forma pro mne dělá tento film těžko stravitelným. Malebné výtvarné hry, ohromující výprava, oslňující režijní nápady... - klobouk dolů. Jen se mi z toho vytrácí snaha sdělit autorovy myšlenky a záměry. Chybí mi vnitřní harmonie, jako by se Greenaway se Shakespearem přetahovali, kdo je geniálnější. Výsledek je pro mne nasnadě: horko těžko tři hvězdy.(19.10.2012)

• slunicko2

Shakespeare, jak ho neznáte. 1) Intelektuálové a milovníci poesie slintají blahem zatímco ostatní (vzdělaní) diváci jsou na rozpacích ze surrealistického (nebo spíš dadaistického) melodramu, v němž shakespearovskou archaickou básnickou angličtinu dotvářejí a ilustrují živé obrazy. Co na to říci? 2) Zajímavý je i pohled na hodnocení. Na IMDb - 67%, na ČSFD - 85% a ČSFD jenom moji oblíbení uživatelé - 96%. 3) Neupírám filmu nesporné výtvarné kvality. To však nic nemění na tom, že se mi moc nelíbí.(9.8.2012)

Detail na žbluňkající kapky vody uvádí jedno z nejsuverénnějších zpracování Shakespearova díla, co znám, Bouři, v níž sytě modré blesky ozařují směsici desítek nahých těl (Prosperovy nymfy, obého pohlaví, rozličného věku a nejrůznějších proporcí), bizarních animací, nádherné kaligrafie, tělesných tekutin, baletu, mystických procesí a všelijakých jiných fantasmagorických výjevů. Je ovšem překvapivé, jak málo má vlastně tenhle film společného s Shakespearovou romancí – ač se po celou dobu drží původního textu a děje. Pokud bych měl Prosperovy knihy hodnotit jako adaptaci Bouře, pak by Greenaway úplně propadl – v jeho zpracování nenajdeme skoro žádné stopy po tématické a myšlenkové mapě Bouře, kromě všudypřítomného Prospera a ostentativně obanženého, démonického Calibana jsou všechny postavy nevýrazné a zaměnitelné, psychologický realismus Greenaway naprosto ignoruje, a tak po jakékoliv přirozené lidské emoci tu zeje jen obrovská prázdnota. Stránky Shakespearovy Bouře Greenaway používá jen jako svá malířská plátna, na nichž s fascinující vizionářskou technikou maluje své pohyblivé obrazy, každé bardovo slovo okrášlí třpytkami, fáborky a stíny a je mu vlastně na konci jedno, jestli ten původní text je ještě mezi všemi těmi výtvarnými exhibicemi čitelný a zda vůbec dává smysl. Je ale pravda, že jako experimentální magicko-iluzionistická show nemá tenhle film obdoby – Greenawayovy obrazy jsou mystické, barokní, rafinované a především mnohovrstevnaté. Greenaway sebevědomě žongluje s živly, lidskými těly, světlem a tmou a bohatosti jeho kompozic se jen tak někdo nevyrovná. Prosperovy knihy v tomto ohledu obzvláště potěší všechny historiky umění, neb Greenaway mocně čerpá právě z imaginace starých mistrů: patrná je například jeho inspirace Rembrandtem a Botticellim. Filmu samozřemě kromě Greenawayovy výtvarné pyrotechniky dominuje John Gielgud v roli Prospera, se kterou měl už bohaté zkušenosti a považoval ji za jednu ze svých životních. Greenaway byl podle všeho natolik unesen Gielgudovou pověstnou hlasovou technikou, že jej nechal namluvit i všechny ostatní postavy v příběhu, což ve výsledku na jednu stranu definitivně srovnává se zemí i ty poslední ruiny realismu a potvrzuje, že nesledujeme Shakespearův příběh, ale Greenawayovu pohyblivou galerii, na druhou stranu tenhle efekt vytváří zmatek (často není jasné, kdo že to vlastně mluví) a posiluje poněkud nepříjemné sklony tohohle filmu k monotónnosti (jakkoliv fascinující). Dějová vyprázdněnost Prosperových knih, kterou umocňuje už silná příběhová roztříštěnost samotné předlohy, se pro mě ukázala jako fatální v závěru, kde jsem se místo oné žádoucí shakespearovské katarze dočkal jen jednoho mdlého záběru z dálky, staticky snímajícího celou závěrečnou scénu. Následné efektní pálení a potápění Prosperových magických knih (jež nás na základě poněkud volných asociací provázely celým příběhem) bylo sice zajímavou ozvěnou závěru Greenawayova staršího filmu Draughtsman's Contract a částečně mi spravilo chuť, ale dojem obsahové prázdnoty vítězící nad úchvatnou sofistikovaností formy nerozptýlilo. Toho, kdo by od Greenawaye bláhově čekal věrné podání Shakespearova kouzelného příběhu o síle ducha, lásky a odpuštění, musím varovat – pro Greenawaye je jediným a absolutním imperativem síla imaginace a všechno ostatní je pro něj jen (slovy Prospera) "the baseless fabric of this vision".(18.10.2009)

Zo 4 Greenawayových filmov, ktoré som doteraz videl, sú PK jednoznačne najnáročnejšie na sledovanie naratívu. Zhruba tak trikrát. Naopak po vizuálnej stránke sú zase 3x prepracovanejšie a to je už čo povedať. Peter myslel iba na znalcov predlohy, my ostatní sme sa mohli kochať sledovaním nekonečného množstva prvkov vo vnútrozáberovej montáži. Chcel by som toto dielo vidieť ako sériu obrazov v galérii. Pod nimi by bol text a mal by som tak množstvo času si ho podrobne prečítať a tým pádom aj pochopiť. Filmu môžem vyčítať teda iba vlastnú neznalosť kontextov, ale aj o tom je hodnotenie filmov.(20.4.2016)