Černý zabiják

• Česko Kosatky (více)
Ukázka z filmu

Snímek Blackfish odhaluje příběh notoricky známé kosatky Tilikum, která – na rozdíl od jakékoli jiné volně žijící kosatky – zabila v zajetí několik lidí. Co se s ní za tu dobu stalo? Šokující záběry a poutavé rozhovory s trenéry a experty manifestují mimořádnou náturu těchto tvorů. V posledních čtyřech desetiletích si můžeme pozorovat opravdu kruté zacházení s kosatkami v zajetí a rostoucí rozčarování pracovníků, kteří byli mylně informováni o ohrožení tohoto druhu v divočině. A to jenom kvůli vysokým ziskům průmyslu mořských parků. Tento emotivní a napínavý příběh nás přiměje k tomu, abychom zvážili náš vztah k přírodě. Zároveň ale odhaluje, jak málo toho my lidé vlastně víme o těchto vysoce inteligentních a překvapivě vnímavých savcích, které jsme chtěli ovládat. (HBO Europe)

Qitek

Nejlepší na tom je to, že vlastně ani nevíte, co vás sere víc. To, že si je vůbec dovolujeme lovit? Pak je unášet, vlastně je prostě a jednoduše jako nic odtrhávat od rodičů, kteří je očividně inteligentně a láskyplnou formou brání. Věznit je. Separovat. Převychovávat. Hospodařením k ponižování. A pak tu máme obdiv ke skutečným lidem ( jak napsala LucinyF. ), kteří přiznávají své omyly (nejen cvičitelé, ale i cesta zpět k první hrůze- lovci). Přiznávají své omyly a vy si je oblíbíte, protože jsou od srdce upřímní a uvěřitelní. A Sea World musí hlavně vydělávat. Mlžit. Zakrývat. A po tom všem si ještě "ta svině" dovolí veřejně nařknout ty, kteří zaplatili cenou nejvyšší, že si za to vlastně mohli sami? Fuuu. Sea World. A kde Tilikum začal být pro vás politování hodnou, zlomenou inteligentní bytostí, začne transformovat do nasraného hrdiny, kterému vlastně ani nezazlíváte jednání, které odnáší z toho kolečka barbarství Ti nejméně vinni. Cvičitelé. Za mě parádní dokument. ()

venison

Hodně silný dokument, který by měl vidět rozhodně každý, který má rád zvířata.. Musím říct, že v řadě věcí mi otevřel naivní oči.. Já blbec jsem si myslela, že delfíni a kosatky v mořských světech jsou nalezenci na pláži, kteří by z nějakého důvodu (buď trvalého úrazu nebo socializace) nemohli ve volné přírodě už existovat jako např. "Můj přítel delfín".. Rozhodně mě nenapadlo, že se takhle kousek od hlavního města lovila mláďata kosatek na trénink a pobavení.. Myslela jsem si, že bazény jsou navrženy tak, aby zvířatům zajišťovala nějaké minimální pohodlí - jasně volné moře to nebude nikdy, ale že je budou parkovat na noc v garážích bez osvětlení by mě v životě nenapadlo.. A navíc jako bonus je v zajetí uměla rozmnožují.. Vynikající dokument, kde se dozvíte spoustu věcí i o samotných kosatkách, jejich běžném chování a stavbě mozku.. Trošku mi tam chyběla výpověď i protistrany (zástupci odmítli) a nějaké všeobecné statistiky (např. kolik je v současné době drženo kosatek v zajetí a kolik celkem).. Po dokumentu jsem se lehce pídila a našla číslo něco kolem 50 (zdroj internet, tak netuším, jak moc pravdivě podložená informace to je).. Je to masakr, myslela jsem že by se kosatky vešly do jedné desítky.. ()

Mishqo

Majestátne, inteligentné, emocionálne a nepochopené tvory zneužívané v zábavnom priemysle. Vy by ste sa nescvokli z toho keby vás niekto držal dlhé roky v prostredí, ktoré pre vás prirodzené nie je? ... 75-80% ()

s.e.p.p

Velice působivý dokument, při kterém v některých momentech tuhne krev v žilách. Ne že by snad jeho sdělení bylo jakkoliv převratné, ale není vůbec od věci si čas od času připomenout jak naivní a arogantní idioti jsme. Po Zátoce další dokument, který vás vyplivne s ne úplně příjemnou náladou. ()

Autogram

Názov filmu je divný, ale až tak celkom neklame. Je to o zabijákovi medzi kosatkami, ale nie že by zabijákom chcel byť, ale vyrobili ho ľudia. Inteligentné tvory žijúce celý život v malom bazéne musia byť deprimované, v stiesnenom priestore s ďalšími jedincami prebiehajú procesy, ktoré nemôžeme ľudských rozumom chápať, a tak sa raz za dlhý čas stane tragédia. Predstavenia cvičiteľov plávajúcich s kosatkami sú úchvatné, ale pri nasledujúcich záberoch, čo robí kosatka, ak sa stane režisérom predstavenia, sa zastavuje dych. Aj divákovi, nielen cvičiteľovi, ktorý musí nechtiac vydržať viac ako minútu na dne a čakať, ako sa kosatka rozhodne. Film predstaví celú genézu pripadov, brutálneho lovu, dlhého procesu výcviku až po kritické chvíle. Hovoriaci ľudia sú striedaní originálnymi zábermi, často až neprijemnými, aj to prináša cvičenie so šelmami. –––– Vedoucí cvičitelka: "TIlikum nikdy neprojevoval útočné chování." –––– Ryby došly. Ona ale po něm chtěla další cviky, za které nedostal žádnou odměnu, i když je provedl správně. Ke konci tak byl nejspíš naštvaný. ()

Dakken

Veľmi silný dokument o zábavnom priemysle.  Pri sledovaní autentických záberov tuhne krv v žilách a človek iba neveriacky krúti hlavou kam ľudská chamtivosť môže zájsť. ()

drackula

V tomto dokumente síce zabíjajú kosatky, ale zlosynom je človek. Silná záležitosť, ktorá ale mohla v závere ešte trošku pritvrdiť. 80% Netflix ()

standsiller

Ako robia zle veľkým rybkám v aquaparkoch a veľké rybky to vracajú. Pekný plagát. Vyzerá ako hlava so začínajúcou alopeciou zozadu. ()

Hanys_

Domácí mazlíček Tilikum a jeho zářezy na ploutvi. O polovinu zkrátit a byla by to napínavá pecka. 5.5/10 ()

farfalla

V dokumentu ´The Cove´ (2009) Richard O´Barry zmiňoval SeaWorld a mluvil o tom, jak získavají delfíny a jak s nimi zacházejí. V ´Blackfish´ mluví hlavně bývalí zaměstnanci SeaWorldu o tom, jak se dostali k práci pro tuto společnost a o tom, jak pracovali s kosatkami. Tvůrci filmu se vrátí i do historie vodních představení se zvířaty, aby vysvětlili, jak jednotlivé podnikyv USA, Kanadě a Španělsku mezi sebou spolupracují, jak ošetrovatelé kosatek přilnuli ke svým svěřencům, ale na druhou stranu postupně ztráceli víru ve svého zaměstnavatele. Do povídaní se zapojují i jiní experti, kteří zkoumají chování zvířat ve volné přírodě a v zajetí a pozorují změny. Dokument směřuje k vysvětlení, proč došlo k útokům kosatek na své vychovatele. Nikdy jsem velmi nepřemýšlela nad takovými vodními představeními. Jednak proto, že takové podniky u nás nemáme, a pak mě ani nikdy nelákaly. Po zhlédnutí tohto dokumentu pevně věřím, že nikdo s tím u nás ani nebude chtít začít. Je to zbytečné utrpení pro zvířata. ()

bobstock

Náhodou zastihl v TV a neuvěřitelně mě to v noci vytočilo, spousta událostí o kterých jsem nikdy neslyšel. Jak se vůbec člověk opovažuje tohle dělat, dokážou vnímat city a bolest stejně jako mi. Co lidé honící se za mamonem a slávou ve formě aqua parků čekají? Že jim bude tento vrcholový predátor moří skákat jak pejsek?? Lidé, kteří se stali obětmi útoků nějakým zvláštním způsobem nelituji i když měli to jen práci a opravdový tvořitel těchto parků by zasloužil zavřít do klece. GRRRRRRRRRR! Emotivní a autentické záběry. PRYČ SE ZÁBAVNÍMI PARKY SE ZVÍŘATY, PRYČ S CIRKUSY!!!!!!! 80% ()

LuccinyFilmy

Výborný dokument, po jehož zhlédnutí získáte obdiv ke kosatkám a slíbíte si, že v životě nepodpoříte žádný akvapark s živými zvířaty. Respekt patří i jejich cvičitelům, kteří byli na kameru schopni přiznat svoje omyly. (Jakmile z vás ale vyprchají emoce podnícené naléhavým, jednostranným tónem snímku, dojde vám, že černobílé jsou jen kosatky.) ()

M1k9

Blackfish je emotivní příběh o vztahu / nevztahu člověka a kosatky, o oddělení něčeho co má zůstat navždy spolu. Většinu pravdy o nehodě z roku 2010 již známe, pomineme-li extrémně najivní jedince, ale i tak se zde objevilo mnoho odpovědí. Obzvláště zarážející je bezcitnost vedení sea worldů. Myslel jsem si, že se jedná o lidi, kteří to dělají z lásky ke zvířatům a s dobrým úmyslem. O to je smutnější, že umírají lidé, kteří kosatky milují. >>> Dostat podobné příběhy do kina, rozplakat a motivovat lidi a podpořit akceschopnost každého jedince. Bylo by skvělé, kdyby jsme se vydali tímto směrem. Kéž by! 8.5/10 ()

majec4

Dobry dokument, az mi niekedy tuhla krv v zilach. Obcas kecali zbytocnosti, ale tie zabery utokov boli vazne. Vo filme je vela emocii, co trochu pokryvi pohlad, ale nestotoznit sa s filmom moze len blb. ()

theSaint

Je krásné vidět, když se lidé vzepřou a poučí se ze svých chyb, prozří.. Nepochybuji, že cvičitelé své svěřence skutečně milují a chtějí jim být ku prospěchu. Otázkou zůstává do jaké míry si uvědomují skutečnost, že chování jejich zaměstnavatelů je nemorální, sobecké, kurevsky kruté, odsouzeníhodné a neměli by ho podporovat. Bohužel musí nejdříve vyprchat počáteční mladické nadšení, které zakryje i morální odpornost páchanou na tak velkolepých tvorech. A ve chvíli, kdy naivita opadne a své svěřence začnou nesobecky milovat.. jim chtějí skutečně pomoct. Domnívám se, že Tilikum dělá pro své druhy velmi důležitou věc, lidem ukazuje, že takhle to prostě nepůjde. Jiná cesta zřejmě není a pomalu to začínají chápat i ti nejpovolanější. Pokud to má ale skutečně někdo v rukách tak to jsou spotřebitelé. Oni jsou hybnou silou tohoto bezpráví. Neumím si představit, že by někdo po takových informacích ještě někdy do podobných zábavných středisek vkročil. Po "the Cove" tu máme další dokument, který by se měl povinně vysílat na všech základních školách a dětem vštěpovat morální hodnoty, respekt a pokoru. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz