Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

"Civilizovaný člověk se odmítl přizpůsobit svému okolí. Místo toho přizpůsobil své okolí sobě." S tím mlaskající Křováci problémy nemají, takže se v 8:00 nemusí tvářit zaměstnaně. A Xixaův střet s civilizací tím dává prostor ke smíchu i k zamyšlení a já se obávám, že z této konfrontace civilizace snad ani nemůže vyjít vítězně. Takže 1:0 pro Křováky, ale za skvěle propracované vracení láhve Bohům hodem kolmo vzhůru přidávám další plus a soubojům doktora Steyna s nebrzdícím bourákem jsem se smál ještě dlouho poté, co jsem zapomněl, že v tomto snímku figurují taky nějací černí gangsteři. Ti mě totiž nebavili, ale v tomto směru zůstali osamoceni.(16.6.2016)

Jedna z těch nejlepších komedií 80. let na kterou se můžete dívat pokaždé, když to běží v televizi a nikdy váš to neurazí, naopak velmi pobaví (pokud si nehrajete na intelechtuála...).(9.2.2014)

Jedna z nejlepších komedií, které jsem kdy viděl. Stará nestárnoucí komedie a křovácích, která je dodnes o dost lepší než pitomé americké komedie o sexu, sprostých slovech a dalších. Opravdu kvalita, všem doporučuji!(19.3.2015)

Takove blbe a proflaknute vtipy, a pritom me to vzdy uplne dostane a musim se smat jak blazen (tak moc ze az skoro "chrochtam", coz se mi skoro nikdy nestava!). Na me tohle vzdycky funguje, rozhodne cestne misto v me filmotece!(7.6.2015)

Skvělé (ale dvojka se mi líbí víc) :)(24.7.2010)

Ajajajajaj!!! Víc ani není potřeba dodávat.(27.7.2010)

Skvělá pohodová komedie na kterou se dá dívat s chutí i po létech, nádherná Afrika.(15.8.2010)

Komedie, skoro romantická a za nížký rozpočet...! 5 hvězd každopádně(5.5.2013)

Jako malému capartovi se mi to líbilo a moc. Jak jsem s věkem začal přicházet k rozumu, klesalo logicky i mé hodnocení. Proto tento film raději ohodnotím hned teď. Kdybych měl počkat ještě pár let, ubyla by stopro jedna hvězda. Neříkám, že zápletka a děj jsou nesmyslné. Naopak, je to celkem sranda. Ale natočeno je to příšerně. U N!xau bych to chápal, je to neherec. Ale co ti ostatní? To v té Botswaně a JARu, nebo kde se to točilo, nikdo opravdu neumí hrát?(9.1.2014)

Zajímavý a trefný námět o konfrontaci afrických Křováků s neznámou věcičkou, jako je skleněná láhev od Coca~Coly. Druhá dějová linka je typická pro africký kontinent. Tady je to však komediálně vytvořeno pomocí grotesky a vcelku dobře. Snímek baví celou stopáž. Zajímavý je i nezvyklí začátek, který se jeví jako přírodopisný dokumentární film. Jeden by si až myslel, že si popletl pořad. Vše tu šlape jak má, udržuje si tempo a vše drží pohromadě. Křovák dojímá, baví i vzbuzuje lítost. Snímek se povedl a rozesměje i dnes.(11.2.2014)

Vybavuji si, že sem to míval rád. No jak už to tak bývá, člověku se mění názor s přibývajícími filmy a musím tudíž hodit Bohy do kategorie průměr. Joky nerozsekají, film neodsýpá a navíc není zrovna nejnovější. XiXao s Coca-Colou je nezapomenutelný sice ale na 4 hvězdy to není jasný pane ;)(23.1.2015)

Vskutku geniální film, v nečekané koprodukci. Nápad vynikající, postava skutečného domorodce výborná, místy až překvapivě zábavné. Ten komu se tento film nelíbí, musí být šílený.(3.3.2015)

Legenda! Film na rozhraní starých černobílých grotesek a dokumentárního filmu o přírodě z africké produkce - pecka která dobila svět.(17.8.2015)

Oukej, tak aj trápnych momentov bolo dosť, ale našťastie to vyvažovali tie vtipné. Krováci sú strašne sympatickí a na chvíľu som aj zatúžila po ich spôsobe života. A bez srandy, úvod začína tým, že rozprávač v skratke popíše rozdiel medzi životom krovákov a životom civilizovaného sveta a tie slová sú až mrazivo pravdivé. A smutné...(3.10.2015)

• Ozzy2

Nevím, jestli je to cestopis o křovácích, nebo celovečerní reklama na Coca- Colu, ale komedie, kde se člověk zasměje třikrát snad ani komedie není.Prostě tohle šlo mimo mně.(4.6.2016)

85% Totálně šílená záležitost. :-)(27.2.2017)

80%(12.8.2019)

N!xau ukazuje, ze clovek, ktery se nesnazi hrat, hraje nejlip.(13.7.2003)

takové docela příjemné a hlavně na to mám pár celkem svérázných vzpomínek.(21.4.2004)

Aj krováci v Afrike pijú kolu tak to je!! Len pri spomienke na tento "film" sa smejem a ten vychudnutý černoch v hlavnej úlohe nemá chybu.(26.6.2006)

Křováci a skvělá komedie.Po dlouhé době jsem se od srdce pobavil a zasmál.(6.4.2008)