Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

„Nechcem o tom hovoriť.“ Panebože, ako hodnotiť? Dobré? Zlé? BOHOVIA SA MUSELI ZBLÁZNIŤ patria k filmom, ktoré milujete alebo nenávidíte. Ja osobne nenávidím všetky trápne hysterické bláznivé komédie z africkej produkcie, ale toto je nostalgická výnimka, pri ktorej som v detstve strávil nejednu reprízu a chechtal sa na crazy blafoch typu „džíp, ktorý nesmie zastaviť“ alebo „ajajajajajaj.“ N!xau patrí zrejme k najbizarnejším hercom svetovej kinematografie, oproti ktorého životnému príbehu blednú i takí borci, ako Howard Hughes a Marlon Brando. Drobný „krovák“ N!xau a jeho "kolová fľaša na konci sveta“ sa v nasledujúcich rokoch vrátili ešte trikrát, ale to už bolo hrozné (obzvlášť posledný diel, BOHOVIA SA ZBLÁZNILI AJ V ČÍNE, ktorý N!xau nakrútil 10 rokov pred svojou smrťou).(5.4.2009)

Povedená komedie, která nás zavádí až do Afriky. Film nabídne plno divoké zvěře, krásnou exotickou přírodu a její obyvatele křováky, kterým někdy jejich bezstarostný život závidím. Záběry z pouště Kalahari a savany jsou díky své autentičnosti naprosto nádherné. Dále se ve filmu dočkáme několika humorných situací, zajímavou zápletku s flaškou od Coca Coly a pár zajímavosti z říše zvířat. Průměrný děj je pak až to vedlejší, co nás na filmu nadchne. A mimochodem křovák Xixo byl docela sympaťák.(21.7.2010)

Tak to bylo překvapení. Jak je vidět, světové filmy se dají natočit i jinde než v Halyvůdu.(16.8.2010)

Průměrná komedie s množstvím gagů, někdy vtipných, jindy otravných. Přitažlivou ji činí hlavně exotický hrdina Xi a reálie africké přírody, které ovšem autoři patřičně zidealizovali a vyšperkovali výmysly alá nosorožec zadupávající oheň.(16.4.2011)

Tak trochu jiná zábava. Proč jiná, protože se dneska už něco takového nevidí. Opravdu výborná rodinná komedie co nenudí ani po letech a jízda křováka v džípu je neskutečná.(23.7.2011)

Africké dobrodružství nabízí - jednoduchý přimočarý děj, vtipné - komické situace, nenáročný scénář a pohodovou atmosféru. Film je naprosto přirozený a zábavný. Závěr = 85%(24.7.2011)

Hluboký i laciný. Komerční i klubový. Afrika se svými problémy i krásou. Za mě 9/10.(18.8.2012)

Krásne poetické, smiešne jednoduché a jednoducho smiešne. Myšlienka celého filmu o tom, že sa už ani sami sebe nedokážeme prispôsobiť.(18.8.2012)

Mix dobrodružné komedie a klasické grotesky a romantické komedie a bůhvíčeho ještě, přesto to vše dává dohromady skvělou zábavu, která mě rozhodně neomrzí. 95%.(19.8.2012)

Moje oblíbená komedie plná vtipných (opravdu vtipných) situací s originálním námětem.(5.5.2013)

Absolutně dokonalé - jeden z filmů, kde se fakt bez jakýchkoliv výhrad od srdce směju (a to nemám ráda Afriku a komedie.....)(11.5.2013)

Já bych se nebál zařadit tento film do kultovních komedií.(4.8.2013)

Pro mě naprosto odzbrojující směs grotesky, dokumentu, vzdělavacího pořadu a v neposlední řadě i společenské satiry (ano i tak se to dá vnímat) která a to je toNEJDŮLEŽITEŠÍ i po letech( což se o mnoha jiných nedá říci) neztrácí nic ze svého kouzla a umění rozesmát.(22.9.2013)

Bohovia sa fakt museli zblazniť :D Proste jedinečná komedia!(22.9.2013)

Ajajaj, tohle je film, který příjemně pobaví a rozesměje znova a znova. I když jsem ho viděl už 10x, zase jsem brečel smíchy :-)(23.9.2013)

Výživná africká komedie namíchaná samotnými stromáky.... vlastně rostliňáky. Taky ne. Chci říct křováky. Ano křováky a inspirovaná pradávnými hrdiny křováckých němých grotesek. Ajajaj. Měli křováci pradávné hrdiny němých grotesek? Kdo ví? Každoprdně se jedná o velice osobitou a zábavnou taškařici a nebýt některých slabších pasáží a pár vyloženě hluchých míst, vysloužil by si Xixao bůra.(16.11.2013)

I po těch letech se u toho člověk dobře zasměje.(17.2.2014)

.... niet nad Land Rover zavesený na strome :-)(24.5.2014)

Díky Xi Xaovi si člověk uvědomí, že jsou na světě důležitější věci, než peníze a že nejšťastnější člověk je pravděpodobně ten, kdo nepotřebuje ke štěstí víc, než zdravou rodinu.(13.9.2014)

Roztomilá komédia pôvodom z krajiny, ktorá rozhodne nie je kinematografickou veľmocou a ktorá bola pre mňa osobne jedným z najväčších filmových prekvapení. Originálny príbeh, sympatickí herci, sklenená fľaša od coly a N!xau.(18.1.2015)

Film jsem za těch 30 let viděla několkrát mám ho na dvd a vždy pobaví ale nesmíte přemýšlet proč je to tak ane onak zkrátka nechte se pobavit .Některé situace opravdu jen tak někdo nevymyslí a zrychlené sekvence vůbec nejsou na škodu.Je to fakt jak groteska. U mě dobrý.(16.8.2015)