Erasmus a spol.

Euro Pudding

(festivalový název)

Komedie / Drama / Romantický

Francie / Španělsko, 2002, 117 min

Z tohohle filmu jsem vždycky na rozpacích. Originální námět, ale rozmělněný vedlejšími motivy - např.sexuální vztah s tou neuvěřitelně špatně hrající vdanou a nudnou paničkou. Navíc Xavier mi přišel jako nesympatický ňouma. Z tématu 7 studentů v jednom bytě se dalo vytěžit rozhodně víc. Jo, to kdyby někdo zfilmoval můj jazykový pobyt v Oxfordu, to by byla teprve sranda :-)(13.11.2006)

• Matty

Jedno mi uniká – proč měl někdo potřebu přetransformovat své všedně zábavné zážitky do celovečerního filmu? S přihlédnutím k (ne)ději nezdravě dlouhého celovečerního filmu. Erasmus mě nerozesmál, nepobavil, pouze rozlítostnil svou snahou o obojí. Musela být legrace, zúčastnit se Erasma na živo, ale Cédric Klapisch není dobrým vypravěčem a nedokáže strhnout nezúčastněného pozorovatele, do jehož role je odsouzen každý divák. Scény jsou chaotické, neuspořádané, jenom zřídkakdy sevřené pevně jako půlky překrásné Judith Godrèche a (jako jiná část jejího těla) plnící konkrétní účel. Pro zajímavost doporučuji zhlédnout scénu alkoholové „rubačky“ (pár lidí hodně na mol) ve Sbal prachy a vypadni – takhle má taková scéna vypadat, ne jako minutový, rozostřený, téměř statický záběr. Nic nezachraňují ani jaksi zatuhlí herci (nenechte se nalákat na Audrey, která hraje štěkoidní pidiroličku „přítelkyně na telefonu“). Hádám, že kdyby mi stejné zážitky vyprávěl v dobře naladěné společnosti nějaký kámoš, nevím, čemu se zasmát dřív. Takhle jsem pouze nevěděl, čemu se zasmát. 45% Zajímavé komentáře: pshimi, Turiec, AdaMM(1.12.2007)

Tenhle film dokáže pohladit i nakopnout, nechá člověka rozpomenout na krásy studentského života a cest do zahraničí, na všechny útrapy a radosti této takřka bezstarostné etapy života. Klidně to mohlo být ještě o fous uvolněnější a zábavnější, ale o to víc se Erasmus podobal realitě. Asi nejvýstižnější jsou slova hlavního hrdiny v úvodu "jak to, že na všechny útrapy po návratu domů zapomínáte a naopak je líčíte jako ty nejbáječnější zážitky??"(27.11.2007)

Erasmus aneb co všechno se skrývá po tímto slovem. Mnohým se jistě vybaví Erasmus Rotterdamský, ale s tím to v tomto snímku má společného pramálo. Zde slovo Erasmus vystupuje jako synonymum pro studentský život plný zábavy, alkoholu, bezstarostného života, milostných afér atd. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že o ničem jiném ten film není. Náš na první pohled nevyzrálý Xavier nás provede i tou nejzapadlejší uličkou Barcelony a zjistíme, že pod křehkým obalem se skrývá pěkný rebel. Nicméně po celou dobu si udržuje status inteligentního studentíka. (Pracovně to tedy nazvěme elegantní rebélie.) Když zhodnotím vlastní snímek, je to stejné jako s Xavierem. Napovrch snímek vypadal křehce (snad i nějaká oddychová komedie s Audrey Tautou, pomyslel jsem si), ale výsledný efekt byl takový, že to nebylo ani moc oddychové ani moc komedie. Stejně jako nitro hlavního hrdiny jsem bloudil a hledal jsem, pro co se rozhodnout. Uměle reálné záběry ze španělské metropole mi svou vizáží připomínaly spíše nějaký seriál. Když se pokusím o nějaký závěr, tak mi tento snímek nic moc nedal a nebylo zde nic, co by mě nějak zaujalo. Nechalo mě to zcela chladným. (Nemohu si "nešťournout" do dabingu, který přispěl k celkové zmatenosti v té mnohonárodnostní společnosti.)(27.11.2007)

Chtěl jsem se podívat hned po příjezdu do Litvy, ale vůbec nebyl čas. Tak jsem si řekl podívám se v průběhu mého Erasmu, no nakonec to uletělo a jedu domů tak jsem si to konečně pustil. Je blbost nacpat celý Erasmus do jednoho celovečerního filmu, zvlášť když trval rok. Přátelskou atmosféru vystihl film dobře, ale ve výsledku to vypadalo jako kdyby Xavier toho za ten rok moc nezažil, kdybych za pár dní taky nejel domů, tak se mě ten konec asi tolik nedotkne.(27.6.2015)