Blue Ruin (festivalový název)

• Francie

Scénografie:

Kaet McAnneny

Kostýmy:

Brooke Bennett

Není to špatné, pomalu plynoucí obrazy, skládání si střípků skládačky, z bezďáka je zde najednou mstitel, oči vykulené, boží hovádko, ale nakonec dosáhne svého. Při tom pomalém ději ale člověka napadají různé věci, jako třeba kde je policie, co je to přesně ten klan zač (kromě pár náznaků nic podstatného nevíme), jací to byli ti rodiče hlavního hrdiny, a hlavně proč se celou dobu schovával ten chlápek jako bezďák. Pokud mu hrozilo nebezpečí, proč nešel hned se bránit, pokud mu nehrozilo, když třeba jeho sestru (nebo to byla bývalá manželka?) nechali na pokoji, tak se neměl proč skrývat. Proč by až propuštění jednoho z bratrů mělo spustit tuto lavinu? Navíc mi hlavní hrdina s výrazem "neumím do pěti počítat" poněkud lezl na nervy. Asi měl být antihrdinou, do něhož by to nikdo neřekl, ale pak se najednou dozvíme, kde dělal předtím a kamarád mu pomůže. Taky tak nějak najednou. Vše se vlastně dělo jakousi náhodou, i to, že se všichni přihnali do lovecké chaty jen kvůli jedné zprávě, když předtím tam vidělo nějakých pět zpráv. Fakt divné. Má to zajímavou náladu, atmosféru, rozvíjení děje, ale raději nad tím nijak hluboce nepřemýšlet a pustit z hlavy.(21.7.2014)

Blue Ruin mě dostal stejně mocně, jako režisérův pozdější Green Room (který jsem ovšem viděl jako první, a proto oba filmy komentuju jaksi "obráceně"). Ale tentokrát žádná nadsázka, žádný černý humor, žádná "zábavnost", zato pochmurné a tíživé drama v Shakepearovském stylu. Reálie všedního jižanského venkova a typově naprosto obyčejní, tedy uvěřitelní herci, dohromady tvoří hodně působivou kombinaci. Sice ne úplně všechny scény mi ve filmu stoprocentně sedly, něco bych jistě natočil (nebo nechal zahrát) jinak, ale kdo jsem já, že jo... 90%, silný divácký zážitek.(6.7.2016)

Za poslední období, řekl bych za rok určitě, nejlepší revenge flick, který mne dostával typickou (těžko popsatelnou) australskou atmosférou a zejména celým pojetím a formou. Forma vládne !! Děj je popostrčen na vedlejší kolej. Většina uživatelů zmiňuje "pomalé vyprávění" a řekl bych, že většině to prostě nesedělo ... U mne tomu bylo naopak, pomalé vyprávění v drsných filmech mám rád, ne vždy, ale pokud je dobře zpracováno, tak nemám slovo kritiky. Co mne ale naprosto dostalo, tak byla hlavní postava, která si jde za osobní pomstou ...! Ještě nikdy jsem se nesetkal s takovým "nýmandem", obyčejnou nickou, který se neumí prát, neumí střílet, není ani příliš chytrý a dokonce paradoxně není ani moc statečný ... je vystrašený, je na něj ale vytvořen tak brutálně intenzivní tlak okolností, že se sám vybičuje k těm nejhorším činům proti lidskosti - vraždám a mrzačením několika jedinců, kteří se proti němu v minulosti postavili. V tomto je nekompromisní až na dřeň ... Nejde o to, jestli se chce pomstít či nikoliv, nijak si pomstu neužívá a z krvavých masakrů je psychicky a fyzicky naprosto zdrcen. Ale jak naznačuje celý film: "on to prostě musí udělat .... musí se to stát a přes to prostě nejede vlak". Hutný, pomalý, psychicky nátlakový a výživně drsný "revenge flick", který mne chytil za srdce a já si říkal ... takhle by se to mohlo skutečně možná i stát ... (výstřel na poli je nejlepší okamžik, navíc opět vykazující realističnost filmu: rána, půl vteřiny "podivné nic - zasvištění kulky" - ... ;-)) ). Tohle je prostě v rámci subžánru TOP!!(9.12.2014)

Objektivně nemůžu tomuto nezávislému revenge thrilleru vytknout skoro nic, jedná se o solidní filmařinu s báječnou kamerou a vtahující melancholickou atmosférou. Na mne to ale bylo asi až příliš pomalé, a to je co říct, protože obecně proti pomalým filmům nic nemám. The Battery bez kouzla.(26.4.2014)

Blue Ruin je film o pomstě s úžasnou kamerou, depresivním soundtrackem a originálním příběhem okořeněným tím nejčernějším humorem, který si člověk jen dokáže představit. Je to sice dost náročná podívaná, díky anti-hollywoodskému pojetí a velmi pomalému tempu, ale o to víc je snímek napínavější a diváka drží zaraženého v sedačce po celou stopáž. Herecké výkony jsou na té nejvyšší úrovni, přestože pro většinu aktérů to byla první zkušenost před kamerou. Představitel hlavního hrdiny by měl okamžitě dostat Oscara, což se ale nestane, protože tohle je indie film točený pro radost a ne pro komerci a kina. Když dojde na násilí, je zobrazeno dost šťavnatě a slabší povahy se mohou hroutit. Nestojí na něm ale celý film. Proto by se Modrá ruina dala přirovnat k filmům bratří Coenů, jako je například Zbytečná krutost nebo Tahle země není pro starý. ... 9/10(16.6.2014)

• - Blue Ruin odkazuje na modrý (blue) a zruinovaný (ruin) automobil značky Pontiac, kterým jezdí Dwight (Macon Blair). (HellFire)

• - Spoiler: Ben (Devin Ratray) radí Dwightovi (Macon Blair), aby se vyvaroval dlouhých proslovů, což je přesně ten důvod, proč ho William (David W. Thompson) na konci postřelí a nakonec i zabije. (HellFire)

• - Ben Gaffney (Devin Ratray) má na levém předloktí tetování elektrické motorové pily, což je odkaz na předchozí film Jeremy Saulniera Murder Party (2007). (HellFire)