Reklama

Reklama

Blue Ruin

(festivalový název)
Trailer

Dwight je tulák stranící se společnosti, který žije u pláže, jídlo hledá v popelnicích a spí ve starém, zrezivělém autě. Jeho bezvýznamná existence je narušena zprávou, že jeden muž z jeho minulosti byl propuštěn z vězení. Dwightův smysl života se přes noc náhle změní a za účelem pomsty se vrací do rodného města ve Virginii. (dresi)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (100)

Matty 

všechny recenze uživatele

Intenzivně nedobrý pocit od začátku do konce a ještě dlouho po něm. Jako čistý viscerální revenge movie (zřejmě bez „rape“, což ale není úplně jisté) funguje Blue Ruin bezchybně (a přiléhavější název by mohl znít třeba I Piss on Your Grave). Saulnier omezuje vědomostní rozsah nepříliš komunikativního vyprávění na to, co vnímá a cítí protagonista. Ve zvukové stopě se znepokojivě mísí subjektivní sluchové vjemy se skutečnými ruchy prostředí, takže nikdy jistě nevíme, zda se blíží skutečná hrozba, nebo Dwightovi jen hučí v hlavě. Významný podíl na emocionálním vtažení mají také realistické detaily (vytahování šípu, zastavení tekoucí vody a zhasnutí světla, zvracení ze stresu), dávají nám na vědomou, že v tomhle světě platí pravidla dost blízká světu našemu (což může znít jako banalita, ale u amerických žánrovek rozhodně nejde o zavedený standard). Pouze postavy zde jednají se zvířecí pudovostí dle elementárního evolučního vzorce „zabij, nebo budeš zabit“. Podobně jako ve starých dobrých kovbojkách, kde na dlouhé úvahy a proslovy také nebyl prostor, kde se také věčně řešil konflikt civilizace a divočiny (zde přímo vtělený do hlavní hrdiny, stojícího na pomezí těchto dvou prostorů) a kde byly nejoblíbenějším fetišistickým objektem rovněž střelné zbraně. Výhrady lze mít k příliš letmému naznačení motivací, ale právě minimum informací o tom, kdo a čím Dwighta tak rozhodil, přispívá k zneklidňujícím pochybám, zda je jeho jednání opodstatněné. Film odpověď neposkytuje. Jenom nás řádně vyvede z míry a nechá, ať už se se spoustou protichůdných myšlenek v hlavě nějak popereme. Pro mě jde o jasný znak kvalitního thrilleru. Těším se na Green Room. 80% ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Hodne oldschoolový kúsok a nepríjemne fyzický revenge thriller, kde si s hlavným hrdinom užijete pár krušných momentov. Saulnier vsádza všetky karty na minimalizmus a realizmus, ktorý sa postupne mení vo vyhrotenú absurditu. Absurditu, ktorá vonkoncom nie je smiešna, len krutá. Hlavný hrdina je zbabelá šedá myška, zahnaná do kúta, ktorá si prejde borgmanovskou premenou zovňajšku, aby vypustil hrádzu nezmyselného násilia medzi dvomi rodinami. Pomalé tempo, pozvoľné rozvíjanie sprvu trochu tajomnej zápletky, hustá atmosféra a slušná porcia krvavých steakov na večeru. Krásna práca s jednoduchou kamerou a minimalistická hudobná zložka robia svoje. Maconovi Blairovi by som zožral asi všetko, aj keby sa na konci zdvihol a za sprievodu Paradise City odchádzal v tom bielom Lincolne do západu slnka. 80% ()

Reklama

Davered 

všechny recenze uživatele

Od cele rady podobne tematicky ladenych snimku tento odlisuje predevsim prekvapive silny duraz na realismus, jenz se projevuje v dusledcich jednani postav a predevsim v tom jak ovlivnuje rodinne vztahy (nebo vubec existenci rodiny jako takove). Pod thrillerovym povrchem tak film ukazuje jak daleko je clovek schopen zajit pro uhajeni zajmu sve rodiny a jak paradoxne (sebe)destruktivni tato snaha je. Vzhledem k rozpoctu a zpusobu jakym tvurci ziskaly financni prostredky je vysledek dvojnasobne ohromujici. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Revenge thriller ze škatulky netradičních, což je jeho plus i mínus. Zápletka s vlastně dvojitou pomstou se mi líbila, muzika byla fajn a vyvrcholení perfektní. Jako mínus vidím hlavního hrdinu, kterému jsem nemohl přijít na chuť a jeho stavy na hranici permanentní hysterie mi lezly na nervy, postrádal jsem také trochu větší tempo a tu pachuť nezávislého filmu jsem také občas sežvýkával jen ztěžka. Celkově čistý průměr. 50% ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Objektivně nemůžu tomuto nezávislému revenge thrilleru vytknout skoro nic, jedná se o solidní filmařinu s báječnou kamerou a vtahující melancholickou atmosférou. Na mne to ale bylo asi až příliš pomalé, a to je co říct, protože obecně proti pomalým filmům nic nemám. The Battery bez kouzla. ()

Galerie (67)

Zajímavosti (8)

  • Film je venovaný pamiatke Kathryn Stephensovej, pre jej podporu a inšpiráciu. (MikaelSVK)

Související novinky

Fresh Film Fest uvede v Praze téměř 100 filmů

Fresh Film Fest uvede v Praze téměř 100 filmů

15.09.2014

Přes 90 celovečerních a krátkých snímků, které nejsou běžně v kinech k vidění, zajímavé filmové osobnosti od nás i ze zahraničí, a řadu doprovodných akcí nabídne program 11. ročníku mezinárodního… (více)

Reklama

Reklama