Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film zachytáva skutočný príbeh novinára Maziara Bahariho, ktorý mal za úlohu urobiť len zopár rozhovorov v Iráne, vzhľadom na blížiace sa voľby prezidenta. Svoju tehotnú snúbenicu doma ubezpečil, že o týždeň sa vráti. Nešťastná náhoda však jeho osud náhle zmení a Maziar je zatknutý v Iráne na oveľa dlhší čas ako jeden týždeň. Názov filmu Rosewater vznikol na základe toho, že Maziar mal počas každého vypočúvania väčšinou zaviazané oči, a tak dokázal rozlíšiť aspoň jedného vyšetrovateľa len vďaka tomu, že voňal ako ruže. (readan)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (13)

verbal 

všechny recenze uživatele

Tak to vypadá, že začali docházet „opravdoví hrdinové“! Hrdinové čestní a morálně neústupní natolik, že vydrží nelidské mučení v nejhnusnějších věznicích světa, aniž by jakkoliv ustoupili ze svých skálopevných zásad a zpronevěřili se své pravdě. V kurzu začínají být zbabělí přičmoudlí přizdisráči z londýnského Ňufsvíku, co v Halydej-Yn Ahmádího Neřáda po opravdu nehumánním a ultrabrutálním mučení spočívajícím v tom, že si museli natáhnout pásku přes oči, přičemž na ně dost nevybíravě pár měsíců zblízka řval nějaký perský strejc, jemuž asi dost ukrutně smrdělo z huby, prozradili i to, co nevěděli a bez skrupulí a ochotně se stali nástrojem propagandy té islámské pakáže. Vše jen proto, aby se co nejdříve dostali do pohodlného bezpečí svého evropského bytu a mohli pak velkohubě bez bázně a hany za počítačem naprosto páteřně bojovat proti bezpráví, útlaku a tyranii. No to mi teda polib Chomejnýho! Po sto minutách na hlavu postavené a kdovíproč natočené trapné kraviny o ničem jsem si připadal málem jako v pohádce Tisíce a jedné nudy, ve které se onen prefíkaný vezír na všechno vysral, vrabec sežral orla, pastýř okradl zloděje, al-Ma’mún si Chadídžu, dceru al-Hasana ibn Sahla, nakonec nevzal, i když byla sice tlustá a hnusná, ale zato strašná piča, a Šehrezáda tak unudila chalífa xmrti, čímž se vyhnula popravě. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Čtyřměsíční izolace, obvinění ze špionáže a psychické mučení v íránském vězení rozhodně nemohly být žádná selanka, nicméně zrovna tahle stěžejní většina snímku, v níž novinář Bahari přemítal o odloučení, rodině a spěl k podepsání (vykonstruovaného) přiznání, mě upřímně dost nudila. Přitom půdu měla připravenou dobře, úvodní dokumentování (zfalšovaných) voleb a následných demonstrací vypovědělo mnoho znepokojivého o nesvobodě v islámské zemi. Závěr s využitím ("masážních" :-)) fantazií vyslýchatele i zkostnatělosti režimu pak trochu ujel do nechtěně úsměvné, pranýřující angažovanosti; ovšem stále šlo o velmi "respektuhodné" téma, které si slabé 3* nakonec vysloužilo. ()

Reklama

Ephemeris 

všechny recenze uživatele

Tak toto naozaj nevyšlo... Sme predsa v Iráne, nie v Nórsku! To jedna nórska väznica získala cenu za architektonický počin roka, môžete si do cely zobrať vlastné elektronické zariadenia vrátane LCD televízora, prípadne absolvovať sochársky kurz. Toto je ale Irán, pre Kristove rany! Hlavne tá príjemná prikrývka na oči vyzerala byť nežná a fluffy a určite by potešila v lietadle počas trinásťhodinového letu do Venezuely. Márnosť šedivá, toto získava cenu za extrémnu trápnosť. ()

kajda.l 

všechny recenze uživatele

Až příště dostanu chuť na perskou, tak raději tu o Šeherezádě. Nereálné (spíše přehnaně zjednodušené), naivní a silně prozápadní. Růže, těhotná manželka, Leonard Cohen, Megan Fox = porno, dobří a zlí Íránci (hovořící mezi sebou anglicky), agent dement, CIA je také zlá. Po celou stopáž víceméně k smíchu. Stewart je tak trošku chuj. Mohl to být moc dobrý film, jen se nebát tématu. 50% ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Známy príbeh, ktorý v roku 2009 obletel v podstate celý svet dostal už aj svoju filmovú podobu. Pri pohľade na obsadenie Gaela Garcíu Bernala na postavu Maziara Bahariho som zostal trochu zaskočený. Nešlo mi do hlavy prečo Hispánec má hrať Peržana, ale napokon som milo prekvapený ako táto rola Bernalovi v podstate celkom sadla. Čo sa filmu týka, tak tá prvá fáza okolo prezidentských volieb bola skvelá, no po tom ako sa Maziar dostal do väzenia sa to ocitlo v takej statickejšej polohe a stratilo to svoj pomerne výrazný dynamický náboj. Smerom k záveru sa to opäť zlepšovalo, ale na úroveň skvelej úvodnej časti sa to už nedostalo. Ale aj tak fajn, niekde na pomedzí 3 a 4 hviezd. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (6)

  • J.J. Abrams údajne poskytol asistenciu Jonovi Stewartovi pri písaní scenára. (drake31)
  • Jon Stewart sa na tomto filme podieľa ako scenárista, režisér a aj ako jeden z producentov. (drake31)
  • Hneď po iránskych voľbách a výtržnostiach bolo zatknutých veľa ľudí. Medzi nimi bol aj Maziar Bahari, ktorého mučili a vypočúvali. Jedna z vecí, pre ktorú mal byť vypočúvaný, bol kontakt s americkým špiónom. Tým mal byť Jason Jones, spravodajca The Daily Show (od r. 1996), ktorý sa pri natáčaní reportáže v Iráne dostal do kontaktu s Maziarom. Týždeň po jej odvysielaní správy informovali o zadržaní Maziara v Teheráne a nikto o ňom od jeho zadržania nepočul. Jon Stewart sa kvôli tomu cítil mizerne, a to aj napriek faktu, že on ani nikto z jeho štábu za nič nemohli. (drake31)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno