Mrtvá hlídka

• Česko Hlídka smrti (více)

Uprostřed války vojáci nesní o tom, že se stanou hrdiny. Modlí se, aby si vzpomněli, co je to být mužem. 1917. Západní fronta. Blátivá pustina s ostnatými dráty a zákopy. Země je nasáklá krví padlých a ve vzduchu je cítit dusný zápach smrti. Vojín Charlie Shakespeare (Jamie Bell) má zimnici. Dívá se na své vyčerpané kamarády a těla, která zůstala po bitvě ležet bez života. Je sám. Zoufale by chtěl pryč. S několika muži, kteří přežili, se uchýlí do německého zákopu. V podzemních tunelech, ztraceni na nepřátelském území, čekají na záchranu. Ale nikdo nepřichází a noc s beznadějí se snáší na krajinu... (Bontonfilm)

Všivák

Film je v podstatě takové tisíckrát omleté klišé o partě lidí , kteří na nějakém prokletém místě zmagoří a začnou se zabíjet mezi sebou. Jenže je to celé zasazené do neokoukaného prostředí blativého zákopu první světové války, z kterého přímo kouká ostnatý drát, ponurost, deprese, smrt. Rozkládající mrtvoly, všude se válející v blátě, oblézané tisíci hlodavci jenom dotvářejí krásně tísnivou atmosféru. Horor to neni. Nebýt nesmyslného konce, dal bych víc.. Ve filmu je historická chyba. Samopal Sten, co našel u zákopu vojín Shakespeare a následně z něj párkrát vystřelil, používali angličané až v druhé světové válce. V první se střílelo pouze z kulometů. ()

DaliX

Tak toto má byť horor? V podstate sa jedná o klasickú vyvraždovačku v štýle amerických krvákov s tým rozdielom, že sa odohráva v konkrétnom čase a mieste. A síce počas vojny na západnom fronte v r. 1917. Je to zmena k lepšiemu? Ani by som nepovedal. Príbeh zachytáva skupinku vojakov, ktorý musia prečkať aj s nemeckým zajatcom na mieste, ktoré sa nakoniec stane ich hrobom. V podstate nejde o nič nové, psychohorory s takouto tematikou, kde neznámy prízrak alebo čo to je likviduje celé osadenstvo sú tu kvantá a to, že vo filme namiesto teenagerov miznú vojaci mi tiež neprišlo dvakrát vhod. Klasické teen vyvraždovačky majú aspoň ten klasický črt, čo je samozrejme aj v tomto filme lenže aj keby sa jednalo o mix hororu a vojnového filmu, divák sa nedočká ani jedného. Jasné, je to občas gore ale to na kvalitný filmový zážitok nestačí, obzvlášť, keď je dej taký predvídateľný a aj tých pár ľakačiek nikoho neprekvapí. Samotné rozuzlenie filmu je celkom zaujímavé len je tu ten fakt, že som pri tom filme miestami zíval od nudy. Pre mňa dosť slabý podpriemer v rámci žánru. ()

kosta73

Mrtvá hlídka je ze dvou třetin ultranaturalisticky natočený podivuhodný příběh z první světové války a jako takový funguje výborně. Bohužel v místech kde se tvůrci snažili do vyprávění vměstnat hororové prvky se kouzlo výše uvedeného velmi rychle rozmělňuje, což platí zejména v samotném závěru, kdy po celou dobu pečlivě budovaná atmosféra vyšumí na ploše několika minut. Je ale třeba dodat, že již zmiňované dvě třetiny filmu oprávněně zaslouží pozornost. ()

Heroine

Takový slabší horor, s lepším obsazením. Jamie Bell jako obvykle úplně výborný, z ostatních herců potom ujdou Matheson, Fox a Serkis, který konečně nedělá šaška u Petera Jacksona. Jako film je to trošku slabší, i když zásada proti zabíjení i v boji je mi sympatická. Ale nevím o jiném důvodu, kromě Jamie Bella, proč takový film jinak sledovat. Trochu na nic. ()

tron

Tento v Čechách nakrúcaný vojnový horor Angličana Michaela J. Bassetta rozhodne nikto neobviňuje z absencie temnej atmosféry. Naopak, tá je miestami až neskutočne tiesnivá , nepríjemná a lezie pod nechty (a láme ich). Dokonca i herecké obsadenie sa vydarilo; ak necháme stranou baletného tanečníka Jamieho Bella, zostane nám k dispozícii napríklad glumovský blázon Andy Serkis ako psychopatický zabijak nacistov. Sú tu však (minimálne) dve „ale“. Jednak je tu podľa mňa o čosi lepší Bunker (od Roba Greena) a jednak: atmosféra nezachráni pred pádom do priepasti biedny scenár, ktorý dáva čím ďalej menej logiky. ()

• Při natáčení scén, ve kterých pršelo, bylo použito několik hasičských vozů, které kropily herce mnohdy celé dny hektolitry studené vody. (Lynette)
  • Natáčelo se v listopadu roku 2001 v okolí Prahy. (Lynette)
  • Až na Jamieho Bella si všichni herci vyzkoušeli, jaké je to být vojákem (kvůli lepšímu vžití se do příběhu). Den před začátkem natáčení spali venku ve stanu v blátě, zimě, bez světla i jídla. (Lynette)

Související novinky

Silent Hill pokračuje

Silent Hill pokračuje

08.11.2010

„Neexistují kvalitní filmové adaptace počítačových her,“ tvrdí někteří. „Kromě Silent Hillu,“ kontrují jiní. Na dvojku úspěšného hororu z roku 2006 se čekalo hodně dlouho. Christophe Gans má ale… (více)

Konkurence pro Van Helsinga

Konkurence pro Van Helsinga

01.04.2007

Solomon Kane je jméno dobrodruha, šermíře a lovce démonů, který v 17. století putuje neprozkoumanými končinami světa a válčí tam s nadpřirozeným zlem. A zároveň je to název britsko-francouzsko-české… (více)