Mrtvá hlídka

• Česko Hlídka smrti (více)
Drama / Horor / Válečný / Thriller
Velká Británie / Německo, 2002, 94 min

Uprostřed války vojáci nesní o tom, že se stanou hrdiny. Modlí se, aby si vzpomněli, co je to být mužem. 1917. Západní fronta. Blátivá pustina s ostnatými dráty a zákopy. Země je nasáklá krví padlých a ve vzduchu je cítit dusný zápach smrti. Vojín Charlie Shakespeare (Jamie Bell) má zimnici. Dívá se na své vyčerpané kamarády a těla, která zůstala po bitvě ležet bez života. Je sám. Zoufale by chtěl pryč. S několika muži, kteří přežili, se uchýlí do německého zákopu. V podzemních tunelech, ztraceni na nepřátelském území, čekají na záchranu. Ale nikdo nepřichází a noc s beznadějí se snáší na krajinu... (Bontonfilm)

Cervenak

Nekompromisná humusáčina, ktorú občas brzdí nízky rozpočet (viď bonusy na DVD). Jasné, pointu odhadne každý už po troch minútach filmu (napokon, český distribučný názov je výstižný), ale mne to dobrý zážitok zo slušne napísaného, dobre natočeného, výborne zahratého a drvivo gradujúceho psychohororu nepokazilo. Po vraždení dokonale krásnych amerických teenagerov fanúšikovi žánru rozhodne dobre padne dívať sa na partiu Anglánov, ako sa miagajú v blate, daždi, krysách, sračkách, krvi a vnútornostiach zhnitých mŕtvol. Ak dá Bassett takúto atmosféru a tvrdosť howardovskej fantasy Solomon Kane, asi umriem blahom. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $2,270,658║ Tento film zlyháva hlavne na svoj nesúrodí dej, v ňom sa postupne stráca akýkoľvek zmysel tohto „zákopového“ príbehu, kde sa chcelo tlačiť na horrorovú tému podobnú ako z sci-fi filmu Horizont udalostí, až na to že tu sa dej odohráva v zablatených zákopoch počas prvej svetovej vojny. Podstata je taká že zázemie kde sa dej odohráva nebolo zle zvolené, lebo zákopy plné živých-neživých mŕtvol spravia sami o sebe strašidelný či sklučujúci dojem, len škoda že dej sa nedokáže nikam pohnúť a len miestami dokáže koľko toľko vytvoriť nejakú tu mrazivejšiu atmosféru, dohromady film nemá čo ponúknuť. /20%/ ()

Isherwood

První půlhodina za 4, ‚první kontakt‘ za 5, zbytek za 2 a závěr na pěst. Postavy, na kterých to mělo stát, přestanou být zajímavé v momentu, kdy Bassett vymění tušené zlo za laciné psychózy, první ‚friendly fire‘ a všechno završí těžkotonážním fetišem bondáží ostnatého drátu. Docela škoda, vzhledem ke snaživým hercům. Od evropského hororu by jeden čekal víc. ()

Anthony

Nejsilnější stránkou filmu je vykreslení hrozné, šedivé a ubíjející reality zákopů v první světové válce. To, že si člověk po nějaké chvíli zvykne na všudypřítomné rozkládající se těla a pobíhající krysy je dobře, protože taková byla i realita pro vojáky v této šílené válce. Jenže nejde o válečný film, ale o horor – brzy se začne objevovat jakési tajemné Zlo, které s realitou nemá moc co dočinění. Hororová atmosféra funguje většinou dobře, stejně takový pocit šílenství. Dobrou podporou při budování atmosféry je i skvělá hudba neznámých autorů. Problémem je, že závěr je dost prapodivný a hodně pochybuju, že samotní autoři věděli přesně, co nám vlastně chtějí říct. Chvílemi je i dost patrné, že se tvůrci potýkali s nedostatkem financí. ()

J*A*S*M

Bassett není úplně nešikovnej (jeho pozdější Wilderness je hodně slušnej horor), ale tenhle jeho debut dopadl hůř, než mohl a měl. A přitom zpočátku se mi jeho depresivní atmosféra (a tušení jakéhosi tajemného zla) hodně zamlouvala. Postupem času ale zavládla nuda, totálně opadl zájem o postavy ... a příjemnej pocit byl rázem pryč. ()

• Andy Serkis (Thomas Quinn) se nechal inspirovat hororovým příběhem z války a na toto téma namaloval během natáčení několik svých vlastních obrazů. (Lynette)
  • Při natáčení scén, ve kterých pršelo, bylo použito několik hasičských vozů, které kropily herce mnohdy celé dny hektolitry studené vody. (Lynette)
  • Až na Jamieho Bella si všichni herci vyzkoušeli, jaké je to být vojákem (kvůli lepšímu vžití se do příběhu). Den před začátkem natáčení spali venku ve stanu v blátě, zimě, bez světla i jídla. (Lynette)