Mrtvá hlídka

Mŕtva hliadka

Tajomné zlo

Drama / Horor / Válečný / Thriller

Velká Británie / Německo, 2002, 94 min

Stokrát ochotnejšie akceptujem veľké morálne posolstvo, ktoré mi je naservírované NIE prostredníctvom prvoplánového vojnového filmu, ale prostredníctvom vojnového filmu, ktorý je žánrovo poňatý ako horor. Zvlášť ak má hororová atmosféra psychedelické parametre, čo je priamou obdobou absurdného konania v absurdných situáciách. V "Mŕtvej hliadke" je pár vecí, ktoré nie sú práve originálne, originálny je ale spôsob, akým do príbehu zapadajú. Ak vo "Väznici" útočí ostnatý drôt, je to šrot - v "Mŕtvej hliadke" však silne evokuje tŕňovú korunu i bez okatého menu na DVD. Nebyť silne znepokojujúceho konca, ktorým sa film definitívne vydeľuje zo stredného prúdu, s hodnotením idem nižšie. Pokiaľ som si film vyložil správne (zrejme áno, keďže pri spätnom pohľade dávajú zmysel aj bezvýznamné detaily) potom je to "fucking great picture", ktorého jedinou chybičkou je skutočnosť, že správne zafunguje až na druhýkrát. Všetky hororové rekvizity zrazu ustupujú do pozadia a človeka intenzívne zamrazí na miestach, ktoré pri prvom zhliadnutí ani neregistroval. Aj keď "Mŕtva hliadka" stojí na pointe ako napríklad Shyamalanove filmy, je vlastne omnoho lepšia, pretože opakované zhliadnutia nenudia, ale silne dojímajú. Svojho času sa tento film u nás mihol bez väčšieho povšimnutia. Je to fajn. Aspoň si jedno svoje kultové dielko môžem v pokoji vychutnať bez toho, aby mi v hlave rezonoval nejaký nezmyselný humbuk.(9.5.2005)

Zaujímavý film. Hlavne kombinácia vojnového filmu a hororu ma zaujala. Ta drsná atmosféra tam je cítiť a skutočne sa tie blatové a zákopové scény podarili. No postupne ako rástla minutáž filmu ma to akosi bavilo čoraz menej. Záver je síce fajn, ale chcelo by to niečo navyše, nejaké šokujúce scény. 60% - 3*(16.5.2019)

Vždycky mě tak nějak mrzelo, že existuje hodně filmů o druhé světové válce, nebo odehrávající se v ní, ale z první světové jich je pomálu. Mrtvá hlídka mě tedy potěšila dvojnásob - je z první světové války a navíc je to docela dobrý horor. A nebylo k tomu ani moc potřeba, jen tak kilometr ostnatého drátu, věčný déšť, tuny bláta, hluboké zákopy, šílený Andy Serkis a NĚCO. A nejlepší na tom je, že to NĚCO se tam ani nemuselo moc ukazovat a bylo to dobré i tak.(11.12.2009)

Válečných hororových filmů je opravdu žalostně málo a tak není divu, že tato duchařina z období první světové války přitáhla velkou pozornost. Děj filmu je postaven na slušném scénáři, který v sobě skrývá nejedno tajemství a překvapivé zvraty, které jsou divákům postupně odhalovány. Atmosféra má v sobě hned od začátku náboj tajemna a divák se od prvních minut zcela ponoří do děje. Ať už je to tím, že se film odehrává v bahnitých zákopech, nebo je prostě zaujala různorodá charakteristika postav. Kamerové záběry i střih odvedly skvělou práci a to i díky dobrému podsvícení a zakouření jednotlivých scén. Déšť, mlha, tma a strach dokáží pořádné divy s jakoukoliv silnou náturou. Když vás do toho všeho ještě doprovází mysteriózní hudba je o strašidelnou atmosféru postaráno. Na děsivých scénách se rozhodně nešetřilo a každou chvíli se objevovala scéna, při které si slabší povahy zakryjí oči. Podle mého patří Deathwatch mezi nadprůměrné válečné duchařiny a takových klenotů by jsme si měli vážit. Protože filmů s podobným tématem mnoho nenajdeme. Přece jenom tam však chybělo trochu více lekacích scén, možná i víc záběrů na zhmotněné zlo- těch je opravdu málo. Časem si na hromady mrtvol a všudypřítomné ostnaté dráty zvyknete a začnete se trošičku nudit. To však neznamená, že bych vám tento film nedoporučil. Já osobně jsem rád, že ho mám ve své sbírce a kdykoliv se na něj rád podívám.(7.7.2008)

Trochu nelogické chování hlavních postav. Jinak docela slušný nápad s pár dobrými scénami. Avšak vše hodně průhledné. Atmosféra byla vynikající, okolí zákopů i samotný zákop moc hezky provedený. Mohlo to být místo jako stvořené pro zombie tématiku. :-) A to bych se pak možná i bál. Takto je to jen o atmosféře a hudbě, kde herci hrají spíše vedlejšáky, k nikomu si nezískáte nějaký větší vztah. A na závěr nečekejte žádnou velkou pointu, vysvětluje se tím nejjednodušším možným způsobem.(19.12.2011)

• - Natáčení bylo pro herce fyzicky náročné - před počátkem natáčení podstoupili vojenský výcvik, a poté často hráli ve velké zimě a sychravém počasí (teploty se většinou držely pod nulou), často byli celí mokří a zablácení, takže asistenti je museli zahřívat dekami, teplým čajem a ohřívacími lahvemi. Nepříjemné pro ně též byly scény, kdy na ně štáb vypustil desítky krys a někteří herci si také stěžovali na výbuchy. (Lynette)

• - Všichni herci museli povinně pomáhat kopat zákopy, protože filmový štáb neměl finance na zaplacení lidí, kteří by tuhle práci za ně udělali. (Lynette)

• - Natáčelo se v listopadu roku 2001 v okolí Prahy. (Lynette)