poster

Mrtvá hlídka

 • Česko

  Hlídka smrti

 • Velká Británie

  Deathwatch

 • Německo

  Deathwatch

 • Slovensko

  Mŕtva hliadka

 • Slovensko

  Tajomné zlo

Drama / Horor / Válečný / Thriller

Velká Británie / Německo, 2002, 94 min

Režie:

M.J. Bassett

Scénář:

M.J. Bassett

Hudba:

Curt Cress

Producenti:

Sam Taylor

Střih:

Anne Sopel

Zvuk:

Nick Adams

Scénografie:

Aleksandar Denič
(další profese)
 • slunicko2
  ***

  Zažívají vojáci v zákopech první světové války paranoiu, útok Zla nebo Boží soud? 1) Spoiler. Pochopit (či vysvětlit) film není až tak jednoduché. V prvním plánu máme horor s obvyklými rekvizitami - mlha, svět nikoho, izolace od okolí, tajemná síla, která zabíjí a nakonec i komunikuje, prostě horor jako vyšitý._____ 2) Spoiler. Ve druhém plánu je velmi přesvědčivě a působivě vylíčena atmosféra v zákopech. Nesmyslnost války je tu nazírána z nezvyklého výstižného a působivého úhlu. Marasmus morální je zastoupen marasmem blátivých zákopů. Jednoduché a přitom přesvědčivé._____ 3) Spoiler. Ve třetím plánu pak film přiměje diváka k přemýšlení. Nejdříve o jednotlivostech: co přesně znamená konec, koho představuje německý voják Fridrich, proč se mladičký (šestnáctiletý) vojín Shakespeare (fakt se tak jmenuje) chová tak, jak se chová a co z toho vyplývá. Námětů k úvahám je dost. Pak začne divák (možná) přemýšlet například o tom, jaké nové (a nezvyklé) pohledy na válku přináší neobvyklé propojení válečného prostředí a hororu._____ 4) Zlo nejlépe vnímáme na kontrastním pozadí - potřebujeme tedy nevinnost. Ovšem jakou nevinnost najdeme v zákopech první světové války? Vstup nadpřirozených sil do skutečného hororu válečného ubírá výpovědi na přesvědčivosti. Za sebe říkám, že psychologický thriller, který by událostem přiřadil jen běžné lidské účinky, by byl čistším východiskem._____ 5) V prvotině Michaela J. Bassetta (scénář i režie) nezklamal 18letý Jamie Bell (vojín Charlie Shakespeare) ani ostatní herci._____ 6) Přes uvedené výhrady mě snímek zaujal a považoval bych ho za zajímavý příspěvek do sbírky hororů, kdybych ji měl.(25.4.2015)

 • Wormboy
  ***

  Film je zasadeny do perfektneho, zanrovo neokukaneho prostredia a divak samotny ma pocit, ze sa topi v hline, je obkoleseny spinou, krvou a zo vsadial su na nom zavesene oci ludskym masom nakrmenych potkanov. Atmosfera je teda budovana velmi dobre, len je velka skoda, ze sa roztapa v dramatickych scenach, ktore su natocene velmi neprehladne a tak rychlo presumia.(17.9.2010)

 • Morholt
  ****

  Béčková a předvídatelná, ale i tak hodně dobrá psycho-hororová záležitost. Ten hnus, krysy, bláto, špína a vůbec celková bezútěšnost zákopů z I. světové války byly vykresleny víc než důvěryhodně. Doufám, že tohle v dohledné době zremakuje nějaký kvalitnější režisér a ještě tu atmosféru vyšperkuje. 70%(10.1.2010)

 • genetique
  ***

  Naozaj zaujímavý snímok a celkom prekvapivo slušný. Keby niet pomotaného záveru a celkovo slabšej druhej polovice, dávam za štyri. Škoda, vojnové zákopy a celkovo front bol skvelo zobrazený a aj námet sa mi páčil, niektoré nápady boli zaujímavé a aj atmoška a ľakačky neboli na zahodenie, no škoda toho spracovania. Pokus o drámu mal ďaleko od kvality. 65%.(30.3.2006)

 • Shakers
  ***

  Zaujímavý film. Hlavne kombinácia vojnového filmu a hororu ma zaujala. Ta drsná atmosféra tam je cítiť a skutočne sa tie blatové a zákopové scény podarili. No postupne ako rástla minutáž filmu ma to akosi bavilo čoraz menej. Záver je síce fajn, ale chcelo by to niečo navyše, nejaké šokujúce scény. 60% - 3*(16.5.2019)

 • - Hans Matheson (Jack Hawkstone) a Laurence Fox (Bramwell Jennings) jsou přáteli i v soukromí. V roce 2007 se Matheson účastnil svatby Foxe s herečkou Billie Piper. (Lynette)

 • - Herec, který hraje zajatého Němce je Čech. (Indy21)

 • - Nesrovnalosti: britští vojáci používají pušky SMLE (Lee-Enfield), ale tento model neexistoval ještě roku 1917, byl vyvinut až po První světové válce a začal být používán v listopadu 1939. V jedné scéně používá Charlie (Jamie Bell) německý kulomet Bergmann MP 18, který se začal vyrábět až roku 1918, těsně před koncem války, pouze v omezeném množství. Vojáci používají hlasová přenosová rádia, ale v té době se používaly telegrafická rádia. (Lynette)