Karel Veliký, král Franků, byl největším vládcem v Evropě v dobách po pádu Římské říše. Tento silný muž vytvořil říši, která zahrnuje skoro celou moderní západní Evropu, a jeho odkaz je živý i dnes. Tato třídílná série využívá kombinaci nejnovějších objevů s živou akcí, moderními počítačovými efekty a rozhovory se světovými odborníky na Karla Velikého. (oficiální text distributora)

Arsenal83

Ďalší veľmi hodnotný dokument o málo preskúmanej perióde dejín a o veľkom panovníkovi, ktorý dal slovanským jazykom a i ďalším iným pomenovanie kráľ. 3 časti celkom stačia, hoci nie všetky dobyvačné výpravy boli znázornené. Veľkým pozitívom je zobrazenie Karla ako človeka, bol to síce kráľ ale s rovnakými neduhmi, častokrát i väčšími, ako vlastnili bežní ľudia. Žiadna glorifikácia sa tu nekoná a to pridáva na hodnovernosti. Seriál je koncipovaný na základe poznámok jedného mnícha, ktorý nám ako jediný popísal napríklad aj skutočný vzhľad Karla Veľkého. A hoci tento bol skôr priaznivcom svojho cisára, vstupy novodobých historikov, ako aj komentáre rozprávača dávajú veci na pravú mieru. ()

honajz

Solidní pokus podle jedné kroniky mnicha, který se s Karlem Velikým osobně setkal (a protože ho obdivoval, v kronice mu občas nadržuje, nebo řekne neúspěchy zaobaleným jazykem), vyprávět životní osudy tohoto výjimečného krále. Hraná dramatizace má své skvělé momenty, kdy sestává z různých napínavých historek, a do toho vědci říkají nejnovější poznatky o té době či zkoumání pozůstatků Karla Velikého. Poněkud zvláštní je pak jen to, že Frankové mluví německy, ale jinak jsou všechny tři díly natočeny zajímavě a napínavě, nenudí. ()

MiGi87

Moc sympaticky udělaný dokument. Z ementálu bílých míst raného středověku udělat ucelené vyprávění není jednoduché. Tady se to vcelku vyvedlo. ()

Ebon

Slušně zpracovaný dokument o velkém panovníkovi (nejen činy, ale i postavou :-). Dramatizaci je dobře udělaná a ač bez epických scén, stále chytlavá. Zachycuje nejen panovnickou rutinu, ale i dramatické a kontroverzní momenty. Bohužel v některých momentech mi přijde, že Karlovi přehmaty jsou trochu zlehčovány a je mu "nadržováno". ()

Scaevola

Obával jsem se, že tento dokument bude trpět stejnými neduhy jako mnoho jiných "moderních" počinů, tj. neustálým opakováním jedné myšlenky, připodobňováním i triviálních faktů k momentům z dnešního života či nadbytečným používáním digitálních efektů, ale byl jsem přijemně vyveden z omylu. Evropská produkce sice neresignuje na osobní pletky a detaily s diskutabilním dopadem, avšak drží si svůj naučný standard a překvapivě nenudí. Škoda jen, že vrcholí korunovací Karla na císaře a nevěnuje se systematicky oněm východnějším výbojům, které měly dopad na západní Slovany. ()

Teachman

Tento televizní seriál je vhodný nejen do hodin dějepisu. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o Karlu Velikém. ()