• Francie

Die Wolken von Sils Maria

• Austrálie

Clouds of Sils Marie

Francie / Švýcarsko / Německo, 2014, 123 min

Fajn psycho s niekoľkými dejovími líniami, ktoré si vlastne ani neuvedomíte. Celé sa to nesie v réžií Binoche, ktorá podáva fantastický výkon. Pohľad či už na zasnežené alebo nie Alpy stál tiež za to a vždy poteší. Práva vďaka tým podtextovým rovinám film naberá také tajomno a dá sa interpretovať rôzne. Určite stojí za pozretie. 3 z 5 ( Kino Film Europe Be2Can )(11.10.2014)

V zásadě neškodná konverzačka o umění, herectví a prolínání fikce s realitou. Navzdory vznešeným tématům se film nechová snobsky a svým způsobem se zastává i moderních komiksových blockbusterů s podtextem (à la X-Men), respektive klade důraz na to, aby nebyly vnímané jako něco automaticky méněcenného. Bavil mě casting, který reflektuje skutečnou pozici hereček v showbyznysu: Binoche je tady za tu stárnoucí intelektuálku, která hraje umělecké role, Kristen Stewart má k tématu co říct díky svému neslavnému románku s Rupertem Sandersem a Chloë Grace Moretz reflektuje svoji roli v Kick-Ass a snahu vymanit se ze škatulky hollywoodské princezny, která se chce objevovat i v těch evropských uměleckých filmech.(30.5.2014)

Inspired by Ingmar Bergman. Nešlo přehlédnout dvě ženy, stárnoucí herečka a její asistentka, chata v přírodě na samotě, záběry přírody...hledání svého tady a teď...nemohu říct, že to bylo špatné, ale...když sleduji Bergmanovi filmy, jsem zcela přikována a bez hnutí a dechu žiju příběh co je přede mnou. U Sils Maria jsem se vrtěla a musím to říct i trochu nudila a čekala až budu moct jít domu....(13.10.2014)

Zajímavý snímek založený především na dialozích... Ty však mají vesměs hlavu a patu a vyšší filozofickou rovinu, ze které je možné nahlížet na dnešní showbyznys a filmový průmysl obecně. Hlavní představitelky hrají realisticky a ve filmu jsou četné zapamatování hodné momenty, hodně věcí zůstane nevysvětleno a nevyřešeno. Tempo je ale opravdu závratně pomalé, takže jeho dokoukání stojí na aktuální unavenosti a náladě...:-)(8.3.2015)

Kvalitních konverzaček pohříchu ubývá. Tady jde o nastudování nové divadelní role pro stárnoucí herečku (Juliette Binoche), kterou na evropské cestě doprovází asistentka s tváří Kristen Stewart. Ocitnou se ve švýcarské vesničce, kde se tak střetávají dvě rozdílné generace, různé pohledy na svět žen (každá doba přináší jiné přístupy), stejně jako jsme svědky sekvencí živých zkoušek náročného textu. Pokud si vše sedne, máme vyhráno. Jenže diváků, kteří mají náladu na stovky slov, hodně nepospíchající tempo a absenci střihače v místech, která si o krácení nahlas říkají, zřejmě moc nebude. Některé minilinie jsou zbytečné, nezáživné. Jindy vynikne dokonalé soustředění na roli. Binoche stále dokáže zaujmout, u Stewart oceňuji snahu zkoušet štěstí v nezávislejších vodách (Still Alice, Svět podle Mallory i snímky před emo-bezkrevnou romantikou). Tady nicméně vyběhnou závěrečné titulky a snaha zapamatovat si tenhle konverzační kus záhy ztrácí na síle.(24.2.2015)

• - Kristen Stewart (Valentine) měla původně hrát Juliinu milenku. Sama ale přišla s tím, že by to pro ni bylo příliš nudné. (Zdroj: HN). (hippyman)

• - Do role Klause byl původně obsazen Daniel Brühl, ale opustil produkci kvůli jeho propagačním povinnostem pro film Rivalové (2013). Nahradil ho Lars Eidinger. (Steel32)

• - Film se natáčel v Německu, Švýcarsku, Itálii a USA. (Blackey.)